Na razie koordynacją przepływu uchodźców z Ukrainy ma zająć się osiem tzw. punktów recepcyjnych na granicy z Ukrainą w miejscowościach, gdzie funkcjonują przejścia graniczne. W wojewódzkie podkarpackim: w Medyce, Korczowej, Krościenku i Budomierzu. W województwie lubelskim takie punkty powstały: w Dorohusku, Dołhobyczowie, Zosinie i Hrebennem. Punkty recepcyjne mają dyżurować całodobowo.
WZÓR DOKUMENTU:
- Formularz wniosku o wydanie lub wymianę karty pobytu >
- Formularz wniosku o wydanie tymczasowego polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca >
- W naszej gminie taki punkt utworzono w hali sportowej – mówi Marek Łuszczyński burmistrz Lubyczy Królewskiej na terenie której znajduje się przejście graniczne w Hrebennem.
- Punkty recepcyjne będą to miejsca, gdzie obywatele Ukrainy, będą mogli odpocząć i uzyskać ewentualnie pomoc medyczną. Jednocześnie będzie to miejsce, w którym następuje przekierunkowanie osób, które nie mają zabezpieczenia pobytowego na terenie naszego kraju. Stąd będą kierowanie do miejsc zbiorowego zakwaterowania uchodźców. Liczymy się z tym, że ruch na punktach recepcyjnych będzie wzrastać i nie wykluczamy uruchomienia kolejnych punktów – informuje Lech Sprawka wojewoda lubelski.
Wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker przekazał również, że MSWiA przygotowuje się na ewentualny przyjazd pociągów z Ukrainy. Dodatkowy punkt recepcyjny będzie na dworcu w Przemyślu. – Jesteśmy przygotowani również na to, aby z punktów recepcyjnych transportem przygotowanym przez Państwową Straż Pożarną dyslokować potrzebujących do innych województw. Wszyscy wojewodowie w Polsce zgłosili stosowną gotowość – powiedział wiceminister Paweł Szefernaker.
Służby graniczne spodziewają się, że cześć uchodźców może przybyć do Polski pieszo, dlatego wojewodowie mają zająć się także organizacją transportu uchodźców do miejsc ich pobytu.
Jak informuje MSWiA, każdy z przekraczających granicę uchodźców otrzyma ulotkę, która będzie wydawana bezpośrednio na przejściu granicznym. Zawiera ona podstawową informację dla uchodźców w 4 językach: ukraińskim, polskim, rosyjskim i angielskim. Urząd do Spraw Cudzoziemców przygotował specjalną infolinię, która będzie obsługiwać zgłoszenia osób potrzebujących pomocy oraz stronę internetową: http://ua.gov.pl.
Czytaj także: Uchodźcy z Ukrainy będą przyjmowani nawet bez dokumentów>>
Przyjęciem uchodźców mają zająć się samorządy
Z ustaleń rządu wynika, że uchodźcy, którzy przekroczą granicę w województwie lubelskim będą kierowani do północnych województw Polski: mazowieckiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Do pozostałych województw będą kierowani uchodźcy z punktów recepcyjnych zlokalizowanych na Podkarpaciu.
Już wcześniej wojewodowie wystąpili do samorządów terytorialnych o wskazanie potencjalnych miejsc zbiorowego zakwaterowania uchodźców. Przykładowo, po 50 miejsc zapewniły leżące przy granicy Tomaszów Lubelski i Hrubieszów. Samorząd Chorzowa przygotował 500 miejsc dla uchodźców. Trójmiejskie samorządy zadeklarowały, że dysponują ponad tysiącem miejsc dla uchodźców z Ukrainy. Gdyby ośrodki w Lublinie okazały się przepełnione uchodźcy mieliby zostać przetransportowani do Poznania do obiektów Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz hal sportowych.
- Biorąc pod uwagę zarówno obiekty będące w zarządzie miasta, jak i należące do innych podmiotów szacujemy, że na terenie Lublina znajduje się kilkanaście tysięcy miejsc m.in. w bursach szkolnych i internatach, akademikach czy hotelach. Ponadto, punkty żywienia zbiorowego są w stanie wydawać blisko 9 tys. posiłków dziennie. – wylicza Katarzyna Duma, rzecznik prasowy prezydenta Lublina.
Samorządowcy chcą rozwiązań prawnych i wsparcia
Prezydenci miast Unii Metropolii Polskich zaapelowali jednocześnie w czwartek do MSWiA i resortu rodziny i polityki społecznej o pilne przekazanie samorządom konkretnych informacji o planowanych rozwiązaniach prawno-finansowych regulujących kwestie przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Choć zadeklarowali gotowość przyjęcia uchodźców z Ukrainy, to zwracają uwagę, że do podejmowania wiążących decyzji w tym zakresie potrzebne są im odpowiednie ramy prawne.
UMP wskazuje, że z dotychczasowych doświadczeń miast, związanych ze wsparciem uchodźców z Białorusi oraz ewakuowanych z Afganistanu wynika, że również w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę będą artykułowane wobec samorządów oczekiwania realizacji podobnych zadań.
Zobacz: Plan działalności w urzędzie od A do Z >
- Zaangażowanie w pomoc uchodźcom, szczególnie w kwestii: edukacji, zakwaterowania, dostępu do opieki medycznej, rynku pracy, wsparcia językowego i asystowania w załatwianiu podstawowych spraw urzędowych - będzie ogromnym wyzwaniem dla samorządów, które gotowi jesteśmy podjąć – pisze Unia Metropolii Polskich.
Czytaj także: MEiN: Będzie dofinansowanie na uczniów z Ukrainy, jeżeli będzie potrzebne>>
Podczas wieczornego spotkania z przedstawicielami rządu, samorządowcy przypominali, że żadne z zadań własnych samorządu z zakresu zarządzania kryzysowego nie obejmuje obecnie możliwości finansowania kosztów przyjęcia przez miasta uchodźców. Przepisy normują, że w sytuacji kryzysowej można do kilku dni zapewnić kwaterunek w hotelach.
- Mamy świadomość, że zagospodarowanie na naszych terenach uchodźców, to nie będzie kwestia kilku, kilkunastu dni. Pojawi się problem od strony finansowej kto za to zapłaci – wskazywali samorządowcy. Pojawiają się też pytania kto ma zwierać umowy z właścicielami obiektów hotelowych (wojewoda, urząd do spraw cudzoziemców czy też gminy na podstawie porozumienia, które zawrze z nimi wojewoda)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.