Nowelizacja z 27 listopada 2024 r. do ustawy Prawo ochrony środowiska wprowadza negatywną przesłankę członkostwa w zarządzie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), członkostwa w radzie nadzorczej NFOŚiGW, członkostwa w zarządzie  Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) oraz członkostwa w radzie nadzorczej WFOŚiGW. Członkiem będzie mogła być osoba, która nie pracowała lub nie pełniła służby w organach bezpieczeństwa państwa lub nie była współpracownikiem tych organów w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów.
Nowela wprowadza też wprowadzeniu regulacji w zakresie zastępowania prezesa zarządu NFOŚiGW w przypadku jego nieobecności lub czasowej niemożności sprawowania przez niego funkcji albo śmierci, albo odwołania.

Przeczytaj także: Województwa chcą znowu zarządzać funduszami ochrony środowiska

Nowa definicja przedstawicieli społecznych w RN NFOŚiGW

Zmienione przepisy wprowadzają zmiany w zakresie określenia składu rady nadzorczej NFOŚiGW (powoływanej przez ministra właściwego do spraw klimatu), w miejsce przedstawicieli zdefiniowanych jako:

  • przedstawiciele organizacji ekologicznych o zasięgu ogólnokrajowym, które posiadają struktury organizacyjne na terenie całego kraju, zgłoszonego przez te organizacje i cieszącego się poparciem największej liczby tych organizacji

przedstawicieli zdefiniowanych jako

  • przedstawiciele organizacji pozarządowych w rozumieniu ustawy o pożytku publicznym i o wolontariacie, o zasięgu ogólnokrajowym, działający na rzecz ochrony klimatu, ochrony środowiska lub odnawialnych źródeł energii.

Kandydaci wyłaniani będą w postępowaniu konkursowym przeprowadzanym przez Radę Działalności Pożytku Publicznego. Tryb wyłaniania kandydata obejmuje wyłonienie od 3 do 5 kandydatów, na zasadach konkursowych określonych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego i przekazanie informacji o nich ministrowi właściwemu do spraw klimatu. W przypadku niewybrania kandydatów przedstawicieli strony społecznej w ich miejsce będzie mógł być delegowany przedstawiciel ministra. Uprawnienie takie otrzyma również minister w przypadku niezgłoszenia przedstawicieli przez stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zgodnie z przepisem dostosowującym, mandat członka wywodzącego się z organizacji społecznej, powołanego na podstawie przepisów dotychczasowych, wygaśnie z dniem powołania członka wyłonionego na nowych zasadach.
Ustawa wprowadza też wymóg, aby członkowie rad nadzorczych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wyznaczani (jak dotychczas) przez ministra właściwego do spraw klimatu spośród przedstawicieli nauki lub organizacji pozarządowych zajmowali się działalnością na rzecz ochrony klimatu, ochrony środowiska lub odnawialnych źródeł energii, w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy z  20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii.

 

Krótszy termin wyznaczania członków rad nadzorczych

Nowe regulacje modyfikują przepis dotyczącego realizacji przez zarząd województwa wniosku rady nadzorczej wojewódzkiego funduszu w sprawie członka zarządu. Nie tylko powołanie, ale również odwołanie członka zarządu będzie następowało w terminie 7 dni od dnia doręczenia wniosku. W przeciwnym razie powołania lub odwołania członka zarządu dokona rada nadzorcza wojewódzkiego funduszu.
Nowela skraca termin dla podmiotów uprawnionych do wyznaczenia członków rad nadzorczych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej z 30 do 14 dni liczonych od dnia odwołania albo wygaśnięcia mandatu. Po upływie tego okresu, tak jak w obecnym stanie prawnym, minister właściwy do spraw klimatu, może powołać w ich miejsce swoich przedstawicieli. Nowością jest również uwzględnienie przesłanki odwołania, obok wygaśnięcia mandatu, przy dokonywaniu wyznaczenia nowych członków rad nadzorczych.

Czytaj w LEX: Zakres przedmiotowy nadzoru nad uchwałami wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Glosa do wyroku NSA >

Jak będzie wyglądał tryb lustracyjny

Przepisy dostosowujące ustawy określają tryb postępowania zmierzający do przekazania ministrowi właściwemu do spraw klimatu informacji pochodzącej od Prezesa IPN – Komisji Ściągania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu o członkach organów Narodowego Funduszu oraz wojewódzkich funduszy urodzonych przed dniem 1.08.1972 r.:

  • które złożyły oświadczenie lustracyjne potwierdzające pracę lub służbę w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracę z tymi organami,
  •  wobec których wydano prawomocne orzeczenie stwierdzające fakt złożenia przez te osoby niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego.

Po otrzymaniu powyższych informacji minister właściwy do spraw klimatu odwoła członków rady nadzorczej NFOSiGW lub członków rad nadzorczych wojewódzkich funduszy lub członków Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którzy przed dniem wejścia w życie ustawy złożyli oświadczenia lustracyjne potwierdzające pracę lub służbę w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracę z tymi organami albo wobec których wydano  prawomocne orzeczenie stwierdzające fakt złożenia przez te osoby niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego. W przypadku członka zarządu wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, którego dotyczy ww. informacja, minister przekaże informację właściwej radzie nadzorczej wojewódzkiego funduszu, która zawnioskuje do zarządu województwa o  odwołanie członka zarządu wojewódzkiego funduszu.
Z kolei członkowie organów Narodowego Funduszu i wojewódzkich funduszy, którzy do dnia wejścia w życie ustawy nie złożyli oświadczeń lustracyjnych, będą obowiązani do ich złożenia w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy.
W przypadku złożenia oświadczenia lustracyjnego potwierdzającego pracę lub służbę w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracę z tymi organami albo niezłożenia oświadczenia lustracyjnego w terminie 30 dni, członkowie organów zostaną przez ministra odwołani, z wyłączeniem członka zarządu wojewódzkiego funduszu. W tym przypadku stosowna informacja zostanie przekazana do właściwej rady nadzorczej, która w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji ma obowiązek zawnioskować do zarządu województwa o odwołanie członka zarządu wojewódzkiego funduszu.

 

Nowość
Ustawa o ochronie przyrody. Komentarz
-25%

Cena promocyjna: 201.75 zł

|

Cena regularna: 269 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 242.1 zł