Rada gminy dokonała wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, stawek tej opłaty oraz zwolnienia z jej części, ustalając, że na nieruchomościach zamieszkałych przez mieszkańców w liczbie od 1 do 5 opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość oraz stawki opłaty określonej w dalszej części uchwały.
Inaczej potraktowała nieruchomości zamieszkałe przez więcej niż 5 osób. Postanowiła, że w tym przypadku stosuje się opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego w wysokości
- 149 zł od gospodarstwa domowego, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny,
- wyższą stawkę w wysokości 298 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego, jeżeli odpady komunalne nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny.
Przeczytaj także: Gminy przegrały z systemem kaucyjnym, szykują się podwyżki
Nie wysokość opłaty, a stawka
Uchwałę zakwestionowała Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie. Wskazała, że ustalenie wysokości opłaty dla nieruchomości zamieszkałych przez więcej niż 5 osób, a nie stawki tej opłaty narusza w sposób istotny przepis art. 6k ust. 1 pkt 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach , który zobowiązuje radę gminy do dokonania wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi spośród metod określonych w art. 6j ust. 1 i 2 oraz ustalenia stawki takiej opłaty, przy czym dopuszcza stosowanie więcej niż jednej metody ustalenia opłat na obszarze gminy, co rada uczyniła.
Wskazanie przez radę gminy wprost w uchwale kwot opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a nie stawek takiej opłaty w sposób istotny narusza wskazany przepis. Organ stanowiący nie ma podstaw prawnych do ustalania kwoty opłaty tylko jej stawki, przy zastosowaniu której opłata – w drodze deklaracji bądź decyzji – jest określana.
Czytaj w LEX: Decyzje i zawiadomienia w zakresie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi >
Budynki jednorodzinne nie wszystkie
Rada gminy wprowadzała też częściowe zwolnienie z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości, w których mieszka od 1 do 5 mieszkańców, w wysokości jednej trzeciej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi w sposób selektywny. Dodatkowo zawarła zapis, że zwolnienie to dotyczy wyłącznie właścicieli nieruchomości dokonujących kompostowania bioodpadów zgodnie z warunkami regulaminu utrzymania czystości i porządku na ternie gminy, którzy zadeklarowali posiadanie kompostownika przydomowego i kompostowanie w nim bioodpadów stanowiących odpady komunalne – w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Zdaniem RIO taka regulacja narusza w sposób istotny przepis art. 6k ust. 4a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z tym przepisem rada gminy, w drodze uchwały, zwalnia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym, proporcjonalnie do zmniejszenia kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z gospodarstw domowych.
Tymczasem z treści zakwestionowanych zapisów wynika, że rada wprowadziła powyższe zwolnienie dla całej kategorii nieruchomości zamieszkałych, podczas gdy zgodnie z literalnym brzmieniem wskazanego przepisu dotyczy ono tylko właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym. Dodatkowo zwolnienie to zostało przez radę określone poprzez odniesienie do opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi w sposób selektywny.
W ocenie Kolegium RIO w Lublinie skutkuje to możliwością jego zastosowania jedynie w przypadku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny. Tym samym rada wykluczyła z możliwości zastosowania zwolnienia właścicieli nieruchomości, którzy wprawdzie nie wypełniają obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, ale kompostują bioodpady w kompostowniku przydomowym. Takiej możliwości, w ocenie Kolegium, nie daje radzie gminy powołany wcześniej przepis delegacyjny.
Czytaj w LEX: Selektywne zbieranie odpadów biodegradowalnych >
Gmina musi trzymać się delegacji ustawowej
RIO podkreśliła, że wykluczenie ze zwolnienia właścicieli nieruchomości, którzy nie wypełniają obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny wykracza poza delegację ustawową wynikającą z art. 6k ust. 4a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Literalna wykładnia tego przepisu prowadzi do wniosku, że rada gminy nie posiada kompetencji do wprowadzania dodatkowych warunków koniecznych do korzystania ze zwolnienia bądź też jego modyfikacji. Regulacje dotyczące utraty prawa do zwolnienia wynikają z art. 6k ust. 4b ustawy, są one wyczerpująco określone i nie ma wśród nich tego, który wymieniony został w uchwale (niesegregowanie odpadów). Niedopełnienie przez właściciela nieruchomości obowiązku selektywnego zbierania odpadów skutkuje koniecznością uiszczenia opłaty liczonej według stawki podwyższonej (sankcyjnej).
Uchwała Kolegium RIO Lublina z 10 lutego 2025 r. nr 907.31.2025
Cena promocyjna: 107.4 zł
|Cena regularna: 179 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 161.1 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.