Termin na zgłaszanie kandydatów na prezydenta mija 4 kwietnia o godz. 16. Do 28 kwietnia 2025 r. PKW ma obowiązek podać do wiadomości wyborców dane o kandydatach na prezydenta RP. 

Zaskarżalność uchwały o odmowie rejestracji kandydata

SN przypomina, że zgodnie z art. 304 par. 6 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy [dalej: k.wyb.], pełnomocnikowi wyborczemu służy prawo wniesienia skargi na postanowienie Państwowej Komisji Wyborczej o odmowie rejestracji kandydata. Skargę wnosi się do SN w terminie dwóch dni od daty podania do publicznej wiadomości uchwały o odmowie rejestracji kandydata. 

Właściwa do jej rozpoznania jest Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych (podstawa prawna podana w komunikacie: art. 26 par. 1 ust. 2 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym w zw. z art. 304 par. 6 k.wyb.). 

SN podaje również, że jedynie pełnomocnikowi wyborczemu wolno wnieść skargę na uchwałę PKW o odmowie rejestracji kandydata. - Uchwała nie może zostać zaskarżona przez inne podmioty. Skarżący nie ma obowiązku ustanowienia profesjonalnego pełnomocnika (adwokat, radca prawny), może wnieść skargę osobiście – czytamy.

Sposób wniesienia skargi

Skargę należy złożyć bezpośrednio w Sądzie Najwyższym

Biuro podawcze w budynku SN (Warszawa, pl. Krasińskich 2/4/6) jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16. Skarga nadana na poczcie lub kurierem musi wpłynąć do SN przed upływem terminu do jej wniesienia. Wysłanie skargi pocztą lub kurierem nie gwarantuje zachowania terminu do jej wniesienia (art. 9 par. 1 i 2 k.wyb.). 

Czytaj także: Już 12 kandydatów zgłosiło się w wyborach na Prezydenta RP

Wymogi formalne

Skarga:

1 ) musi zostać wniesiona na piśmie. - Niedopuszczalne jest wniesienie skargi w formie innej niż pisemna, tj. przez faks, e-mail, ePUAP. Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) nie została przewidziana w przepisach, jako droga kontaktowania się stron z sądem w postępowaniu sądowym (postanowienie SN z 29 marca 2023 r., III CZ 427/22) – przypomina SN.

2) nie może zawierać braków formalnych. - Z uwagi na krótki termin do rozpoznania skargi, nie ma możliwości wezwania skarżącego do uzupełnienia jej braków formalnych – czytamy.

3) musi spełniać ogólne warunki pisma procesowego określone w art. 126 i następne kodeksu postępowania cywilnego. Musi więc zawierać w szczególności:

  • oznaczenie podmiotu wnoszącego skargę z podaniem jego adresu i numeru PESEL;
  • oznaczenie pełnomocnika – jeżeli został ustanowiony (do skargi należy dołączyć dokument pełnomocnictwa);
  • oznaczenie zaskarżonej uchwały;
  • wnioski (np. o uznanie skargi za zasadną);
  • zarzuty;
  • uzasadnienie zarzutów;
  • przedstawienie lub wskazanie dowodów, na których oparto zarzuty;
  • własnoręczny podpis skarżącego lub jego pełnomocnika. 

Postępowanie niejawna

SN rozpoznaje skargę w terminie dwóch dni, w składzie trzech sędziów, w postępowaniu nieprocesowym, na posiedzeniu niejawnym, w którym udział biorą wyłącznie sędziowie. Nie ma możliwości uczestniczenia osób trzecich

Jeżeli skarga spełnia warunki formalne, wówczas jej rozpoznanie kończy się wydaniem postanowienia. SN może w nim: oddalić skargę – jeśli jej zarzuty okażą się bezzasadne lub uznać skargę za zasadną – jeżeli takie okażą się również jej zarzuty.

SN może również umorzyć postępowanie, jeśli skarżący cofnie skargę lub wydanie orzeczenia z innych przyczyn okaże się zbędne lub niedopuszczalne, a także odrzucić ją, np. jeżeli skarga wniesiona zostanie po terminie. 

Od orzeczenia SN nie przysługuje środek prawny. Orzeczenie doręcza się pełnomocnikowi wyborczemu i PKW. Jeżeli SN uzna skargę pełnomocnika wyborczego za zasadną, PKW niezwłocznie rejestruje kandydata.