Cudzoziemcowi udziela się ochrony międzynarodowej jeśli w jego kraju pochodzenia grozi mu prześladowanie lub rzeczywiste ryzyko utraty życia czy zdrowia. Wobec danej osoby nie mogą przy tym występować okoliczności wskazujące, że może np. stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. W I połowie 2022 r. Urząd do Spraw Cudzoziemców rozpatrzył wnioski 5,5 tys. osób.
WZORY DOKUMENTÓW:
- Wniosek o przyznanie zasiłku szkolnego uczniowi z Ukrainy >
- Wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy >
- PL/UKR Wniosek obywatela Ukrainy o przyznanie zasiłku celowego/stałego/okresowego z pomocy społecznej >
W tym roku najwięcej wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej złożyli obywatele:
- Białorusi – 1,5 tys. osób,
- Ukrainy – 1,2 tys. osób,
- Rosji – 800 osób,
- Iraku – 500 osób
- Afganistanu – 200 osób.
Prawie 30 proc. spraw dotyczyło dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.
Kto otrzymał ochronę, kto odmowę
Warunki przyznania ochrony międzynarodowej spełniało 2,3 tys. obcokrajowców. Byli to w zdecydowanej większości Białorusini – 2,1 tys. osób, a także obywatele Afganistanu - 50 osób oraz Ukrainy - 40 osób.
Decyzje negatywne otrzymało prawie 800 cudzoziemców, w tym najliczniejszą grupę stanowili obywatele:
- Rosji - 330 osób,
- Iraku - 280 osób,
- Tadżykistanu - 50 osób.
Postępowania dotyczące 2,4 tys. osób zakończyły się natomiast umorzeniem. Dotyczyło to przede wszystkim obywateli:
- Iraku - 950 osób,
- Afganistanu - 390 osób,
- Ukrainy - 320 osób.
Sprawy są umarzane w sytuacji gdy cudzoziemiec np. opuścił Polskę przed wydaniem decyzji lub wycofał swój wniosek (najczęściej w przypadku obywateli Ukrainy).
Sprawdź też: Golec Michał i in. "Poradnik dla uchodźców z Ukrainy" >>>
Blisko 5 tys. cudzoziemców korzystało z pomocy urzędu
W połowie roku z pomocy socjalnej Urzędu do Spraw Cudzoziemców korzystało 4,9 tys. osób. Wsparcie jest zapewniane podczas rozpatrywania wniosku uchodźczego i obejmuje m.in. zakwaterowanie, wyżywienie, opiekę zdrowotną oraz naukę języka polskiego. Cudzoziemcy mają do wyboru pobyt w ośrodku lub samodzielne utrzymanie się poza ośrodkami przy pomocy finansowej otrzymywanej od urzędu.
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa zakłada natomiast nadanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy oraz ich małżonkom i członkom najbliższej rodziny (w przypadku posiadania Karty Polaka). Osoby te uznaje się za korzystające z ochrony czasowej zgodnie z decyzją wykonawczą Rady UE stwierdzającą istnienie masowego napływu osób wysiedlonych z Ukrainy. W Polsce zarejestrowano na tej podstawie nieco ponad 1,2 mln obywateli Ukrainy i członków ich rodzin.
Zobacz także: Dokument Diia.pl poświadcza legalność pobytu Ukraińców w Polsce
Ponadto, Urząd do Spraw Cudzoziemców wydał 1 tys. zaświadczeń o korzystaniu z ochrony czasowej przez osoby, których nie dotyczy ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa a należą do kategorii wysiedleńców wymienionych we wspomnianej decyzji wykonawczej Rady UE.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.