Polski Ład – jak wpłynie na podatki, biznes, pracę, zdrowie i rodzinę
Przedstawiony przez PiS program Polski Ład zakłada m.in. wzrost nakładów na ochronę zdrowia i inwestycje, zmiany w podatkach dla pracowników i emerytów, nowe zasady finansowania mieszkalnictwa czy cyfryzację administracji. Specjalnie dla naszych Czytelników analizujemy poszczególne rozwiązania, sprawdzamy czy rzeczywiście są korzystne, wskazujemy problemy oraz ich wpływ na nasze życie zawodowe, prywatne i społeczne. W Prawo.pl jesteśmy na bieżąco.
Podatki

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła Polski Ład

CIT PIT Polski Ład

Polski Ład, czyli największa od 30 lat zmiana systemu podatkowego, została wprowadzona w pośpiechu i wywołała chaos. Zmiany w przepisach nie zostały poprzedzone adekwatnymi analizami, co wymagało natychmiastowych i szerokich działań naprawczych. Podatnikom i płatnikom nie zapewniono odpowiedniego czasu na przygotowanie, gdyż vacatio legis wyniosło zaledwie 38 dni - punktuje Najwyższa Izba Kontroli.

18.04.2024

Co dalej z Polskim Ładem? Większość przedsiębiorców chce zmian

PIT Polski Ład

Mimo iż od reformy podatku dochodowego minęły prawie dwa lata, wiele przepisów nadal budzi wątpliwości, w tym szczególnie rozliczenie składki zdrowotnej. Większość ekspertów opowiada się za zmianami odwracającymi skutki Polskiego Ładu, jeśli nie w 2024 r., to po gruntownej analizie w 2025 roku. Ale pojawiają się też głosy, że zmian już wystarczy, a kolejna rewolucja nie naprawi systemu.

18.10.2023

Zmian podatkowych nieco mniej, ale rośnie liczba kontroli

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse Polski Ład

W pierwszym półroczu 2023 r. doradcy podatkowi i księgowi mogli nieco odetchnąć po wyjątkowo trudnym 2022 r., jednak zmian podatkowych nie brakowało. Dotyczyły one głównie porządkowania przepisów Polskiego Ładu oraz wprowadzenia fundacji rodzinnej. Przedsiębiorcy muszą przygotować się na większe zainteresowanie fiskusa ich rozliczeniami - rośnie liczba kontroli podatkowych i celno-skarbowych. Takie m.in. wnioski wynikają z najnowszej edycji raportu Podatkowy Rollercoaster.

24.08.2023

Zmiana w PIT dobra, ale dlaczego dopiero teraz

PIT Polski Ład

1 lipca wejdą w życie zmiany w PIT korzystne dla podatników. Powstaje jednak pytanie, dlaczego po ubiegłorocznym zamieszaniu, związanym z wejściem w życie Polskiego Ładu w połowie roku, ustawodawca funduje podatnikom podobny galimatias. Zwłaszcza że problem znany jest od lat.

22.06.2023

Przez lipcowe zmiany w PIT podatnicy znów będą kredytować budżet państwa

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład Niepelnosprawność

Wprowadzony pakiet Slim VAT 3 zmienia również rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Nowe zasady mają mieć zastosowanie od stycznia 2023 roku. Zdaniem doradców podatkowych spowoduje to, kolejny raz, niepotrzebne zamieszanie – takie samo jak ubiegłoroczna nowelizacja Polskiego Ładu. Nadpłacony podatek natomiast będzie można odzyskać dopiero w przyszłym roku.

22.06.2023

Niektórzy seniorzy zwrócą ulgę, nawet gdy rozliczyła ich skarbówka

Emerytury i renty PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Część pracujących emerytów nieprawidłowo rozliczyła ulgę dla seniorów w zeznaniach za 2022 r. Administracja skarbowa weryfikuje teraz deklaracje i ci, którzy popełnili błąd, będą musieli dopłacać podatek. Dotyczy to nawet tych, którzy zaakceptowali zeznanie przygotowane za nich przez fiskusa. Co więcej, ta sama sytuacja powtórzy się w rozliczeniu za 2023 r.

17.06.2023

Zmiany w prawie przytłaczają branżę księgowo-podatkową

Rachunkowość Doradca podatkowy Compliance Polski Ład

Księgowi i doradcy podatkowi marzą o chwili odpoczynku od nowych przepisów. Cały czas ponoszą bowiem skutki ubiegłorocznego Polskiego Ładu. Dostrzegają jednak konieczność nauki i poszerzania kompetencji. Księgowi postulują dodatkowo uregulowanie dostępu do zawodu. Takie m.in. wnioski wynikają z opublikowanego właśnie raportu LEXOMETR Prawno-Gospodarczy 2023. Kondycja branży księgowo-podatkowej.

15.06.2023

Aż 93 proc. deklaracji PIT za 2022 r. w formie elektronicznej

Finanse publiczne PIT Polski Ład

Podatnicy złożyli ok. 20 mln deklaracji PIT za 2022 r. w formie elektronicznej: ok. 12 mln w usłudze Twój e-PIT i 8 mln zł w systemie e-Deklaracje. Urzędy otrzymały tylko 1,3 mln deklaracji papierowych, co stanowi 7 proc. ogółu. W rozliczeniu za 2023 r. dostępne będzie wstępnie wypełnione zeznanie PIT dla przedsiębiorców – poinformowało Ministerstwo Finansów w środę na konferencji prasowej.

14.06.2023

Podatek od przerzuconych dochodów za 2022 rok trzeba rozliczyć do końca czerwca

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Podatek od przerzuconych dochodów został wprowadzony 1 stycznia 2022 roku w ramach Polskiego Ładu. Jednak dopiero teraz podatnicy po raz pierwszy będą musieli zmierzyć się z jego rozliczeniem, przygotowując zeznanie CIT za 2022 r. Trzeba tego dokonać do końca czerwca – pisze Klaudia Szczepanowska z kancelarii Penteris.

05.06.2023

Niektóre mieszkania nadal można amortyzować, mimo zakazu

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Polski Ład

Chociaż od 2023 r. nie można już odliczać odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych, to od zakazu są wyjątki. Skorzystają z nich właściciele budynków, w których mieszkania zajmują mniej niż połowę powierzchni użytkowej. Takie stanowisko potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Eksperci podkreślają jednak, że kluczowa jest prawidłowa klasyfikacja budynku.

26.05.2023

Skarbówka podpowiada, jak rozliczać wydatki na wynajmowane mieszkania – mimo zakazu

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Od początku roku, zgodnie z przepisami, nie można już amortyzować mieszkań na wynajem ani rozliczać kosztów uzyskania przychodów. Sposób na wyjście z tej sytuacji podpowiedział właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej. Przy większych inwestycjach może się on opłacać. Wystarczy założyć powiązaną spółkę.

06.05.2023

Niestabilne prawo komplikuje pracę księgowych

Rachunkowość Polski Ład

Efektem pracy księgowych powinny być rzetelnie i prawidłowo prowadzone księgi. Taki cel coraz trudniej jednak osiągnąć – wszystko przez częste zmiany prawa i brak jednoznacznej interpretacji przepisów podatkowych. Księgowi wskazują, że tracą pewność, że swoją pracę wykonują właściwie. Poprawności rozliczeń ze stuprocentową pewnością właściwie nie da się już stwierdzić.

06.04.2023

Wynagrodzenia 10. dnia miesiąca - jest tu nowy problem dla firm

CIT PIT Rachunkowość Polski Ład

Od stycznia 2023 roku obowiązują nowe zasady rozliczania w kosztach uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie społeczne płaconych za pracowników. Przepisy, które w założeniu miały ujednolicić reguły, w rezultacie spowodowały chaos i niepewność przedsiębiorców. Problem mają zwłaszcza te firmy, które wypłacają wynagrodzenia do 10. dnia kolejnego miesiąca.

02.03.2023

Pracujący sędziowie bez ulgi dla seniorów w PIT

Prawnicy PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Sędziowie - kobieta powyżej 60. roku życia i mężczyzna w wieku powyżej 65. roku życia - nie mogą skorzystać z ulgi dla pracującego seniora. Nie spełniają podstawowego kryterium, jakim jest podleganie z tytułu uzyskania przychodów ubezpieczeniom społecznym. Tak twierdzi skarbówka. Zdaniem ekspertów, wprowadzenie takiego ograniczenia to celowy zabieg ustawodawcy.

28.02.2023

Nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne można odzyskać tylko przez miesiąc

PIT Rachunkowość Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Po dokonaniu rocznego rozliczenia PIT przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Z tego prawa trudno jednak skorzystać. Polski Ład daje bowiem na złożenie wniosku tylko miesiąc od złożenia PIT – wbrew przepisom o przedawnieniu z ordynacji podatkowej. W przepisach jest też tajemniczy zapis o ostateczności rozpatrzenia wniosku.

21.02.2023

Przepisy o podatku u źródła złagodzono, ale ryzyko kar cały czas wysokie

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Z początkiem stycznia weszły w życie nowe przepisy dotyczące rozliczania podatku u źródła. W założeniu miały one wprowadzić wiele ułatwień. Okazuje się jednak, że nowelizacja nie rozwiązała najważniejszych problemów. Zdaniem ekspertów, duży problem stanowi również praktyka skarbówki. W rezultacie, firmy zupełnie niepotrzebnie narażone są na odpowiedzialność z kodeksu karnego skarbowego.

13.02.2023

Niektóre zawody wykluczone z ulgi podatkowej dla seniorów

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Osoby osiągające przychody na podstawie kontraktów menedżerskich i umów o podobnym charakterze, przychody z praw autorskich, artyści, architekci i programiści, pracownicy służb mundurowych, osoby, które pracowały w uciążliwych warunkach, jak górnicy, a także młodsi emeryci, nie skorzystają z zerowego PIT dla seniorów. Powstaje pytanie, czy takie zróżnicowanie jest sprawiedliwe społecznie i ma racjonalne uzasadnienie.

03.02.2023

Żeby zaoszczędzić na podatku, przedsiębiorca senior musi zapłacić dodatkowe składki do ZUS

PIT Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Prawnik, pobierający emeryturę i prowadzący kancelarię, może skorzystać z ulgi dla seniorów, zawieszając czasowo pobieranie emerytury. Musi jednak opłacać składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu działalności gospodarczej. Składki te są dobrowolne dla przedsiębiorcy pobierającego emeryturę. Warunkiem zwolnienia jest jednak ich opłacanie, co zmniejsza atrakcyjność ulgi i o czym przedsiębiorcy nie wiedzą.

20.01.2023

Można już korzystać z ulgi na innowacyjnych pracowników

CIT PIT Rachunkowość Polski Ład

Nowa preferencja, którą w praktyce podatnicy po raz pierwszy zastosują w 2023 roku, stanowi uzupełnienie ulgi badawczo-rozwojowej. Polega w praktyce na pomniejszeniu kwot zaliczek na podatek dochodowy pobieranych od wynagrodzeń osób zajmujących się pracami badawczo-rozwojowymi o niewykorzystaną część ulgi B+R - pisze Jagoda Trela z ID Advisory.

19.01.2023

Rozliczanie podatku u źródła staje się coraz bardziej przyjazne

Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Polski Ład

Styczniowa nowelizacja przepisów podatkowych wprowadziła zmiany w zakresie podatku u źródła. Wydłużono m.in. ważność składanych oświadczeń. Złagodzono także warunek niepobierania przez płatnika podatku od odsetek i dyskonta od skarbowych papierów wartościowych - bonów i obligacji skarbowych. Zmiany mają szanse uprościć rozliczanie podatku u źródła.

17.01.2023

Od stycznia 2023 roku PIT-2 muszą składać nie tylko pracownicy

PIT Rachunkowość Polski Ład

Od stycznia 2023 roku obowiązują nowe zasady składania PIT-2 i innych formularzy-oświadczeń służących rozliczaniu zaliczek na PIT przez pracodawców. Z tematem po raz pierwszy muszą się zapoznać zatrudnieni na umowach o dzieło i zleceniach. Według nowych zasad, w niektórych sytuacjach druki muszą wypełnić również oni. Duże zmiany dotyczą jednak także pracowników. Piszemy o nich również w Tax Alert.

04.01.2023

Najem 2023 - czas na analizę umów z najemcami

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Nowy rok przynosi istotne zmiany w zakresie opodatkowania wynajmu nieruchomości. Eksperci radzą, żeby podatnicy przeanalizowali umowy z najemcami i dokonali w nich ewentualnych zmian, tak aby sprecyzować, że koszty mediów, które fizycznie opłaca wynajmujący, są zwracane przez najemcę. Tego rodzaju zapisy pozwolą na wyłączenie tych kwot z zakresu przychodów podlegających opodatkowaniu.

28.12.2022

Ulga na zabytki okrojona od 2023 roku – z zakupem pałacyku trzeba się spieszyć

PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Nowelizacja Polskiego Ładu ograniczyła zakres ulgi na zabytki. Podatnik, ponoszący wydatki na zakup zabytku nieruchomego, może z niej skorzystać, pod warunkiem poniesienia ich jeszcze w tym roku. Prac konserwatorskich będzie mógł dokonać w 2023 roku. Warunkiem odliczenia jest konieczność posiadania zaświadczenie wojewódzkiego konserwatora zabytków potwierdzającego wykonanie tych prac.

10.12.2022

MF przygotowuje objaśnienia do zasad składania PIT-2 i innych oświadczeń

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Do konsultacji trafił projekt objaśnień dotyczących składania przez podatników PIT oświadczeń i wniosków mających wpływ na wysokość zaliczek obliczanych prze płatników tego podatku. Nowe zasady mają szczególne znaczenie dla pracowników i ich pracodawców. Chodzi m.in. o stosowanie różnych ulg podatkowych, kosztów uzyskania przychodów i wybranej stawki podatku.

09.12.2022

Powołanie spółki może mieć różne skutki podatkowe

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Restrukturyzacje firm stają się coraz popularniejsze. Jednym z rozwiązań jest powołanie spółki celowej. Pojawia się jednak dylemat, przyjęcie której formy prawnej będzie najkorzystniejsze. Kwestie podatkowe odgrywają w tym zakresie dużą rolę. Od wybranej formy prawnej będą zależeć podatki płacone przez spółkę - utworzoną, ale i tworzącą - mówi Remigiusz Fijak, partner associate w ID Advisory

20.10.2022

Interpretacje podatkowe wciąż bardzo pożądane

PIT VAT Polski Ład

Podatnicy częściej niż w poprzednich latach chcą, by fiskus wyjaśnił im zawiłe przepisy. W ciągu ośmiu miesięcy 2022 roku złożyli ponad 21 tysięcy wniosków o wydanie interpretacji prawa podatkowego. Pytania dotyczą najczęściej PIT i VAT. Eksperci przewidują, że pod koniec roku nastąpi nowa fala pytań.

19.10.2022

Prof. Mariański: Najwyższe podatki płacą ludzie pracy

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Cała konstrukcja Polskiego Ładu od samego początku była błędem. Rząd tego nie mówił, ale chodziło o wprowadzenie podwyżki obciążeń poprzez udawanie obniżki. Z całą stanowczością trzeba też powiedzieć, że w Polsce najgorzej jest pracować. To najmniej opłacalna forma aktywności zawodowej – mówi serwisowi Prawo.pl prof. Adam Mariański.

18.10.2022

Bałagan podatkowy utrudnia firmom podejmowanie decyzji biznesowych

CIT Doradca podatkowy Spółki Polski Ład

W trudnej sytuacji gospodarczej wiele firm szuka pomysłu na restrukturyzację. Decyzji nie da się jednak podjąć bez pomocy doradców podatkowych. Przepisy o prostej spółce akcyjnej, ryczałtowym albo tzw. estońskim CIT są pełne pułapek i wyjątków od wyjątków. Polski Ład nie jest tu jedynym problemem. Jednej, najkorzystniejszej formy prowadzenia biznesu, właściwie nie da się już wskazać.

17.10.2022

Księgowość i kadry coraz korzystniej powierzyć firmie zewnętrznej

Rachunkowość Polski Ład

Księgowość, sprawy kadrowe i płacowe coraz częściej bywają powierzane zewnętrznym podmiotom. Tak bywa bezpieczniej i taniej. Wyniki badania firmy Grant Thornton potwierdzają ten światowy trend. Zewnętrzny księgowy czy kadrowiec bywa też coraz częściej traktowany jako koło ratunkowe w kłopotach.

03.10.2022

Apel o przywrócenie amortyzacji mieszkań na wynajem - obniżyłaby ceny

CIT PIT Budownictwo Polski Ład Ukraina

Trzeba wprowadzić ulgi, które przywrócą równowagę na rynku wynajmu - apelują do Ministerstwa Finansów organizacje deweloperów i właścicieli mieszkań. Zwracają uwagę, że do Polski trafiło wielu ukraińskich uchodźców, co ograniczyło dostępność mieszkań na wynajem i podbiło ceny. Chodzi o przepisy tzw. Polskiego Ładu, które pozbawiły właścicieli mieszkań i budynków możliwości ich amortyzacji.

12.09.2022

Sejm naprawia Polski Ład zmianami w CIT

CIT Polski Ład

Sejm rozpoczął już prace nad ustawą przewidującą odroczenie podatku minimalnego, redukcję biurokracji przy niektórych transakcjach i zniesienie przepisów o ukrytych dywidendach. Taka jest treść rządowego projektu zmiany ustawy o CIT. Nowela ma częściowo odwracać skutki reform wprowadzonych od początku 2022 r.

02.09.2022

Dwie koncepcje minimalnego CIT: polska i europejska. Na razie nie będzie żadnej

CIT Podatki międzynarodowe Polski Ład

Ani w bieżącym, ani w kolejnym roku, podatnicy CIT wykazujący straty albo niską rentowność nie zapłacą tzw. podatku minimalnego. Równocześnie może się pojawić europejski podatek minimalny od wielkich firm uzyskujących ponad 750 mln euro przychodów. Ministerstwo Finansów na razie nie ma jasnej koncepcji, czy obie te daniny będą obowiązywały równocześnie.

26.08.2022

Opodatkowanie najmu - w gąszczu zmian i wyjątków można się pogubić

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Do tej pory podatek należny za grudzień należało zapłacić do upływu terminu na złożenie zeznania, a zatem do końca lutego następnego roku. I tutaj należy uważać, gdyż ustawodawca zdecydował się na całkowite rozdzielenie terminów płatności podatku za ostatni miesiąc i terminu na złożenie deklaracji PIT-28. A dodatkowo dla 2022 roku wprowadził wyjątek w tym zakresie.

25.08.2022

Polski Ład to nie jedyne wyzwanie dla firm i księgowych

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse Polski Ład

Pierwsze półrocze 2022 roku upłynęło w firmach pod hasłem implementacji przepisów podatkowej części Polskiego Ładu i przygotowywania się do zmian lipcowych. Jednak aż 58 proc. nowych przepisów podatkowych zostało uchwalonych bez konsultacji społecznych. Perspektywa na najbliższe miesiące nie wygląda lepiej – wyzwań będzie jeszcze więcej. Takie m.in. wnioski wynikają z najnowszej edycji raportu Podatkowy Rollercoaster.

22.08.2022

Ze zmianą formy opodatkowania nie warto czekać do przyszłego roku

PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Najpóźniej w najbliższy poniedziałek, 22 sierpnia, część przedsiębiorców może zmienić formę opodatkowania. Można też z tym poczekać do rozliczania rocznego PIT. Eksperci zwracają jednak uwagę, że decyzji nie warto odkładać. Przestrzegają też, że zamykanie biznesu na kilka dni, by wybrać korzystniejsze zasady, może być ryzykowne.

18.08.2022

Ulga na zabytki nawet dla paneli solarnych na starym młynie

PIT Budownictwo Polski Ład

Fiskus interpretuje nową ulgę na zabytki dość korzystnie dla podatników. Pozwala nawet na znaczne unowocześnienia starych budynków, o ile tylko zgadza się na to konserwator zabytków. Z wydanych ostatnio interpretacji można nawet wyczytać, że ulga ta nie zniknie w ciągu najbliższych lat. Jednak nie ma co liczyć na jej stosowanie do nieruchomości zakupionych przed 2022 rokiem.

16.08.2022

Pracownicy korzystający z kosztów autorskich tracą na Polskim Ładzie

PIT Nowe technologie Polski Ład

Niektóre osoby zatrudnione na umowę o pracę i korzystające z praw autorskich stracą na tegorocznych zmianach w ustawie o PIT. Stanie się tak, mimo że przepisy o 50-procentowych kosztach autorskich nie zmieniły się. Dotyczy to pracowników zarabiających w przedziale ok. 7-16 tys. zł oraz powyżej 16,5 tys. zł miesięcznie. Decyduje o tym zakaz odliczania składki zdrowotnej od podatku.

11.08.2022

MF: Nowa wersja Polskiego Ładu nie zwiększa obciążeń podatkowych

PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Zmiany podatkowe w ramach "Polskiego Ładu" i "Niskich Podatków nie prowadzą do wzrostu obciążeń fiskalnych, a teza o podwójnym opodatkowaniu jest nieuzasadniona - tak Ministerstwo Finansów odpowiada na zarzuty Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO wskazywał, że zmiana stawki PIT z 17 na 12 proc. nie jest realną obniżką podatku.

09.08.2022

Na interpretację podatkową można czekać nawet rok

CIT PIT Doradca podatkowy Finanse Polski Ład

Procedura uzyskiwania interpretacji podatkowych zaczyna przypominać błędne koło. Skarbówka, zanim udzieli odpowiedzi, najpierw każe zdobyć w Głównym Urzędzie Statystycznym potwierdzenie kodu PKWiU. Doradcy podatkowi alarmują jednak, że wnioski, które złożyli w lutym, ciągle są nierozpatrzone. Po doliczeniu czasu wydania samej interpretacji, za chwilę okaże się, że na potwierdzenie poprawności rozliczeń trzeba czekać rok.

03.08.2022

Z odliczeniem składek na ubezpieczenie zdrowotne warto miesiąc poczekać

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

W środę, 20 lipca, mija termin rozliczenia zaliczki na PIT za czerwiec lub drugi kwartał. Lipcowe zmiany w Polskim Ładzie pozwoliły niektórym przedsiębiorcom odliczać składki na ubezpieczenie zdrowotne. Już teraz część z nich może odliczyć je od dochodu. Z rozliczeniem warto jednak poczekać do sierpnia. Obliczając PIT za lipiec, składki na ubezpieczenie zdrowotne będzie można zaliczyć do kosztów podatkowych – to bardziej opłacalne.

19.07.2022

Związkowcy mogą skorzystać z ulgi na zapłacone składki

PIT Prawo pracy Polski Ład

Działacze związków zawodowych mogą odliczać od podstawy opodatkowania w PIT zapłacone składki członkowskie. Jak przypomina Ministerstwo Finansów w komunikacie, limit odliczenia wzrósł ostatnio z 300 do 500 zł. Aby skorzystać z tej ulgi, trzeba ją udokumentować dowodem wpłaty albo w druku PIT-11

14.07.2022

Zmiana formy opodatkowania może być kosztowna

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Lipcowa nowelizacja podatkowej części Polskiego Ładu pozwala przedsiębiorcom zmienić formę opodatkowania. Można tego dokonać w sierpniu lub w przyszłym roku, podczas składania zeznania podatkowego za 2022 rok. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami. Zbyt późne rozliczenie PIT może zablokować zmianę formy opodatkowania w przyszłym roku. Podjęte decyzje mogą także spowodować konieczność opłacania dużo wyższych składek na ubezpieczenie zdrowotne.

12.07.2022

Skarbówka sprawdzi paragony w kurortach i sfilmuje zakupy

Rynek i konsument VAT RODO Polski Ład

Kontrolerzy skarbowi ruszyli do miejscowości turystycznych, by sprawdzić, czy smażalnie ryb, lodziarnie czy pensjonaty wystawiają paragony i używają kas fiskalnych. Za nieprawidłowości mają być wystawiane co najmniej tysiączłotowe mandaty. Sposobem kontroli mają być nabycia sprawdzające, filmowane miniaturowymi kamerami.

08.07.2022

Firmy boją się błędów w rozliczaniu podatków i kar administracyjnych

Rachunkowość Polski Ład

Aż 85 proc. firm obawia się popełnienia błędów w związku z niejasnymi przepisami podatkowymi. Polski Ład wywołuje także strach przed konsekwencjami popełnienia błędów interpretacyjnych. Z tego powodu niemal połowa firm zwiększyła wydatki na usługi doradców podatkowych – takie m.in. wnioski wynikają z najnowszej edycji raportu Lexometr Prawno-Gospodarczy przygotowanego przez Wolters Kluwer Polska.

04.07.2022

Ministerstwo Finansów rozwija oficjalny kalkulator podatkowy

PIT Rachunkowość Polski Ład

Osoby zatrudnione na umowie o pracę i na zleceniach mogą już wyliczyć swój podatek specjalnym internetowym kalkulatorem Ministerstwa Finansów. To udogodnienie wprowadzone w związku z modyfikacją przepisów o PIT, które obowiązują od 1 lipca. Narzędzie to na razie nie działa dla dochodów m.in. z emerytur i rent.

30.06.2022

Fiskus nie będzie się dopatrywał ukrytych dywidend

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Transakcje spółki z osobami z nią powiązanymi już nie będą restrykcyjnie traktowane podatkowo. Resort finansów wziął pod uwagę sugestie przedsiębiorców i chce skreślić przepisy o podatku dochodowym od osób prawnych, które miały obowiązywać od przyszłego roku. Oznacza to mniej formalności dla podatników i urzędów skarbowych.

30.06.2022

Od 1 lipca część podatników może zapłacić wyższe zaliczki na PIT

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Lipcowe zmiany w Polskim Ładzie mogą spowodować, że część podatników może zapłacić wyższe zaliczki na podatek dochodowy. W rezultacie ich wynagrodzenie będzie niższe. Chodzi np. o zarabiających do 12,8 tys. zł miesięcznie brutto, którzy nie złożyli PIT-2. Potwierdza to Ministerstwo Finansów w poniedziałkowym komunikacie.

27.06.2022

Zmiany w rozliczeniu dochodów rodziców samotnie wychowujących dzieci

Domowe finanse PIT Polski Ład

1 lipca 2022 roku wejdzie w życie Polski Ład 2.0. Poza obniżeniem stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. nowelizacja przywróciła możliwość preferencyjnego rozliczenia dla osób samotnie wychowujących dzieci na zasadach, jakie obowiązywały do końca 2021 r. Co ważne, zmienią się też zasady rozliczenia ze współmałżonkiem.

26.06.2022

Obniżka PIT z 17 do 12 proc. korzystna prawie dla wszystkich

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Polskiego Ładu. Jej przepisy wejdą w życie 1 lipca br. Wśród zmian jest m.in. obniżka stawki PIT z 17 do 12 proc. dla osób rozliczających podatek według zasad ogólnych o dochodach do 120 tys. rocznie. Wyższa stawka, dla zarabiających ponad tę wartość, pozostaje niezmieniona stawka w wysokości 32 proc.

14.06.2022

Prezydent podpisał lipcowe zmiany w Polskim Ładzie

CIT PIT Rachunkowość Polski Ład

Prezydent Andrzej Duda podpisał zmiany w ustawie obniżającej PIT z 17 do 12 proc. Chodzi też o podniesienie wysokości procentowej podatku przekazywanego na rzecz organizacji pożytku publicznego i zmiany we wspólnym rozliczaniu się samotnego rodzica z dzieckiem. Kwota wolna pozostanie na poziomie 30 tys. zł, a próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł.

14.06.2022

Agnieszka Czernik: Nieprzewidywalność ustawodawcy to jedna z większych plag

PIT Polski Ład

Jest wiele pięknych miejsc na świecie na poprowadzenie własnej firmy - pisałam w Prawo.pl rok temu. Rok później, kiedy przygotowujemy się na wdrożenie Polskiego Ładu w jego drugiej odsłonie, już wiemy, że Polska niekoniecznie jest tym miejscem nie tylko dla firmy, ale także na pracę na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, na najem prywatny, najem w ramach własnej firmy.

11.06.2022

Trochę prościej i więcej czasu na raporty o cenach transferowych

CIT PIT Doradca podatkowy Finanse Polski Ład

To już prawie pewne, że terminy raportowania transakcji w cenach transferowych za 2021 r. zostaną przesunięte. Tak więc, termin na złożenie informacji o cenach transferowych na formularzu TPR będzie przypadał do 30 września 2022 r. (w przypadku, gdy termin upływał od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 r.) lub zostanie przedłużony o 3 miesiące (jeżeli termin upływał od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r.)

10.06.2022

Polski Ład dużym wyzwaniem – również dla Ministerstwa Finansów

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Największym wyzwaniem dla firm cały czas okazuje się Polski Ład. Wskazało go niemal 80 proc. badanych. Na kolejnych miejscach znalazły się z kolei inflacja, wzrost cen energii i paliw. Zaryzykowałbym jednak stwierdzenie, że Polski Ład okazał się szczególnym wyzwaniem nie tylko dla księgowych i doradców podatkowych, ale także dla rządu - z Ministerstwem Finansów na czele.

09.06.2022

Polski Ład cały czas największą bolączką księgowych

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Aż 92 proc. księgowych i doradców podatkowych ocenia, że przepisy Polskiego Ładu są niejasne, niezrozumiałe i nastręczają problemów interpretacyjnych. Niemal połowa biur rachunkowych musiała dodatkowo skorzystać z pomocy doradców podatkowych, by zastosować nowe regulacje. Wszystko po to, by uchronić się przed ryzykiem popełnienia błędów – takie m.in. wnioski wynikają z najnowszej edycji raportu LEXOMETR Prawno-Gospodarczy.

09.06.2022

Składki zdrowotne można było zapłacić za cały rok i zyskać na podatku

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Niedawna interpretacja podatkowa potwierdza jednoznacznie – pod koniec 2021 roku przedsiębiorcy mogli zapłacić wszystkie składki zdrowotne i odliczyć je od podatku. Dzięki temu mogli obniżyć wysokość należnego podatku dochodowego i uciec przed konsekwencjami Polskiego Ładu. Podjęcie ryzyka wcześniejszej zapłaty składek okazało się opłacalne. Piszemy na ten temat w Legal Alert.

06.06.2022

Ciągłe zmiany w podatkach komplikują życie i planowanie budżetów

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Osoby prywatne i przedsiębiorcy w tym roku mają szczególny problem. Nie mogą zaplanować swoich budżetów. Z powodu ciągłych zmian podatkowych w zakresie PIT nie są w stanie obliczyć, ile wyniosą ich zarobki. Źródłem problemu jest Polski Ład i zmiany w zasadach rozliczania wynagrodzenia i ubezpieczenia zdrowotnego. W lipcu czeka nas z kolei kolejna rewolucja. Chaos może być więc jeszcze większy.

02.06.2022

MF likwiduje abolicję podatkową, ale jest problem konstytucyjny

PIT Rachunkowość Podatki międzynarodowe Polski Ład

Być może już w tym tygodniu Sejm zajmie się nowelizacją podatkowej części Polskiego Ładu. Z projektu wynika, że od lipca br. zlikwidowana zostanie wprowadzona na początku roku ulga abolicyjna i ryczałtowy podatek od nieujawnionych wcześniej dochodów. Eksperci od początku mieli duże wątpliwości dotyczące tego rozwiązania. Wniosek o sprawdzenie przepisów o abolicji z konstytucją złożył nawet prezydent Andrzej Duda.

26.04.2022

Zmiany w ulgach dla samotnych rodziców będą niekonstytucyjne

Domowe finanse PIT Polski Ład

Proponowane przez Ministerstwo Finansów zlikwidowanie w trakcie roku ulgi dla samotnego rodzica w wysokości 1500 zł i zastąpienie jej wspólnym rozliczeniem, znanym podatnikom do końca 2021 r., będzie niezgodne z Konstytucją – alarmują prawnicy. Zwłaszcza że przy okazji tę nową - „starą” ulgę resort finansów zamierza znacząco ograniczyć. Zdaniem ekspertów, w 2022 roku powinny obowiązywać obie.

21.04.2022

Rozliczenia cen transferowych trzeba zacząć już teraz

CIT PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Prace nad wszystkimi obowiązkami z zakresu cen transferowych trzeba zacząć w najszybszym możliwie czasie. Jednym z kluczowych powodów, dla których warto z odpowiednim wyprzedzeniem zająć się tym, jest rozszerzenie zakresu obowiązków dokumentacyjnych i raportowych za rok podatkowy/obrotowy 2021 o tzw.: „pośrednie transakcje rajowe”, co znacząco wpłynie na czasochłonność całego procesu.

20.04.2022

Zmiany w prawie i przychylność ZUS nie rozwiążą problemu wspólników spółek ze składką zdrowotną

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Stanowisko ZUS jest korzystne dla przedsiębiorców prowadzących działalność opodatkowaną na zasadach ogólnych albo ryczałtem i jednocześnie będących wspólnikami w kilku spółkach komandytowych. Niestety planowana nowelizacja to zmieni. Może też nie rozwiązać wszystkich problemów, przed jakimi staną przedsiębiorcy, księgowi i sam ZUS, w związku ze składką zdrowotną.

14.04.2022

Nowelizacja Polskiego Ładu nie rozwiąże wszystkich problemów

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Zakończyły się konsultacje planowanych zmian w przepisach Polskiego Ładu. Nowelizacja ma służyć przede wszystkim uproszczeniu systemu i wprowadzeniu ograniczonych zmian na korzyść przedsiębiorców. Propozycje rządowe nie rozwiązują jednak wszystkich wątpliwości oraz problemów zgłaszanych do pierwotnej wersji Polskiego Ładu, a w niektórych obszarach generują dodatkowe komplikacje.

11.04.2022

Forma opodatkowania PIT w 2022 roku coraz większym problemem przedsiębiorców

PIT Rachunkowość Polski Ład

Ryzyko, że wybrana na początku roku forma opodatkowania PIT za moment okaże się nieopłacalna, staje się coraz bardziej realne. Z początkiem lipca ma wejść w życie duża nowelizacja Polskiego Ładu. Może się wtedy okazać, że lepiej jednak być na skali podatkowej, a nie na ryczałcie. Problem jednak w tym, że zasad rozliczania PIT nie można zmieniać w trakcie roku.

04.04.2022

Nowelizacja Polskiego Ładu przyniesie niekorzystne zmiany dla seniorów, korzystne dla nauczycieli

Domowe finanse PIT Polski Ład

W sobotę, 2 kwietnia, kończą się konsultacje zmian w Polskim Ładzie. Według tego projektu ulga PIT-0 dla seniorów od początku przyszłego roku będzie przysługiwała tylko tym osobom, które mimo nabycia uprawnień, nigdy nie pobierały świadczenia emerytalnego. Zwolnieniem z opodatkowania objęte zostaną natomiast nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.

02.04.2022

Polski Ład do naprawy - 2 kwietnia koniec konsultacji

PIT Polski Ład

W sobotę kończą się konsultacje zmian w Polskim Ładzie. Z projektu wynika, że stawka PIT zostanie obniżona z 17 do 12 proc. dla podatników rozliczających się według skali podatkowej. Likwidacji ulegnie też ulga dla klasy średniej. Zmiany mają wejść w życie w 2023 roku, ale będą obowiązywać wstecznie - od 1 lipca 2022 r.

01.04.2022

Zmiany w PIT dla rodziców dobre, ale niewystarczające

Domowe finanse PIT Polski Ład

Będący w trakcie konsultacji projekt nowelizacji Polskiego Ładu przewiduje korzystne zmiany w zakresie rozliczania PIT przez samotnych rodziców. Będą oni mogli dwukrotnie skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Wyższy będzie też limit zarobków dzieci. Niestety, dla potrzeb rozliczania ulgi prorodzinnej cały czas będzie on niski. Doradcy podatkowi sugerują, by przy okazji ułatwić także korzystanie z ulgi na dziecko.

31.03.2022

Zmiany w Polskim Ładzie - nie wiadomo, co z podwójnym liczeniem zaliczek na PIT

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Do 2 kwietnia 2022 roku trwają konsultacje projektu nowelizacji podatkowej części Polskiego Ładu. Jedną z propozycji jest obniżenie stawki PIT z 17 do 12 proc. dla podatników w pierwszym przedziale skali podatkowej. Pod znakiem zapytania jest jednak zapowiadana likwidacja obowiązku podwójnego liczenia zaliczek – jest o niej mowa w uzasadnieniu, ale projekt ustawy nie zawiera uchylenia tego obowiązku.

30.03.2022

Zmiany w Polskim Ładzie w trakcie roku uderzą w przedsiębiorców

PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Księgowi, doradcy podatkowi i ich klienci-przedsiębiorcy wydali znaczne sumy pieniędzy na analizy, szkolenia, zakup poradników, zmiany w oprogramowaniu, a nawet w strukturze organizacyjnej i podatkowej swoich firm. Ich celem był wybór najkorzystniejszej formy opodatkowania po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Planowane zmiany w trakcie roku podatkowego mogą spowodować, że te wybory okazały się niekorzystne.

29.03.2022

Podatku i tak się nie uniknie, warto więc złożyć u pracodawcy oświadczenie

PIT Rachunkowość Polski Ład

Wątpliwe zasady rozliczania zaliczek na PIT od tegorocznych wynagrodzeń pracowników przeniesiono z kontrowersyjnego rozporządzenia do ustawy. Przepisy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw w marcu. Nie rozwiązało to jednak problemów z naliczaniem wynagrodzeń. Firmy pytają teraz pracowników, co mają robić, i oczekują ich decyzji do końca miesiąca.

24.03.2022

Zmiany w rozliczaniu zaliczek na PIT i składaniu PIT-2 - ustawa podpisana

PIT Polski Ład

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o PIT. Chodzi w niej m.in. o rozliczanie i pobór zaliczek na PIT i funduszy tworzonych przez pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Ustawa obniża przy okazji podatek od wydobywania miedzi, który płaci KGHM oraz zapewnia środki dla zakładowych funduszy rehabilitacji osób niepełnosprawnych i zakładowych funduszy aktywności.

08.03.2022

Prawo do ulgi prorodzinnej w PIT można zbyt łatwo stracić

Domowe finanse PIT Polski Ład

Jeśli dziecko zarobi więcej niż 3089 złotych, rodzice tracą prawo do ulgi prorodzinnej. By skorzystać z odliczenia przy jednym dziecku, rodzice nie mogą z kolei zarobić więcej niż 112 tys. zł rocznie. Zdaniem ekspertów, limity te są stanowczo za niskie – zwłaszcza po tegorocznym podwyższeniu kosztów uzyskania przychodów, drugiego progu podatkowego i wprowadzeniu ulgi dla klasy średniej.

05.03.2022

Ubezpieczenie obowiązkowe OC to za mało dla biur rachunkowych

Rachunkowość Polski Ład

Oferta ubezpieczycieli dla księgowych prowadzących biura rachunkowe rozpoczyna się od 50 tys. zł i może wynosić nawet kilka milionów złotych. Obowiązkowa polisa OC nie obejmuje jednak wszystkich czynności i nie daje kompleksowej ochrony - trzeba dokupować ubezpieczenia dobrowolne. Księgowi mają jednak wątpliwości, na ile obecne ubezpieczenia chronią właścicieli biur rachunkowych.

22.02.2022

Jeszcze tylko w poniedziałek można zmienić formę opodatkowania

PIT Rachunkowość Polski Ład

Na zmianę formy opodatkowania pozostały już tylko godziny. To gorący czas dla przedsiębiorców, którzy cały czas analizują skutki wejścia w życie Polskiego Ładu. Wielu z nich zdecyduje się na inny sposób rozliczeń z fiskusem – przejdzie na ryczałt, podatek liniowy albo zasady ogólne. Problem jednak w tym, że skutków tych decyzji nie da się teraz przewidzieć. Rząd cały czas obiecuje zmiany w przepisach.

21.02.2022

Spółka komandytowo-akcyjna, czyli częsty wybór w Polskim Ładzie

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Spółka komandytowo-akcyjna swoje triumfy święciła przed końcem 2013 roku. W tamtym okresie była optymalną podatkową formą prowadzenia działalności gospodarczej. Sytuację zmieniło objęcie jej podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). Polski Ład sprawił jednak, że coraz więcej przedsiębiorców znów decyduje się na tę formę prowadzenia działalności.

18.02.2022

Firmy dzielą się, by ich pracownicy mogli zaoszczędzić na podatkach

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Rząd promuje przechodzenie na ryczałt. Jednak nie zawsze jest to możliwe, bo nowy ryczałtowiec przez dwa lata nie może świadczyć usług dla swojego byłego pracodawcy. Firmy więc wpadły na pomysł, by się podzielić i stworzyć nowy podmiot, z którym przedsiębiorcy podpiszą umowy o współpracy. Zamiast więc usunąć niekorzystną zasadę, zmusza się firmy do żmudnych i kosztownych procedur.

18.02.2022

Ulga na sponsoring za wspieranie działalności społecznie pożytecznej

CIT PIT Polski Ład

Przedsiębiorcy, którzy angażują się w działalność społecznie pożyteczną (CSR) mogą skorzystać z pakietu ulg podatkowych. Wsparcie polega na możliwości dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania (podstawy obliczenia podatku) 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych na określone cele. Przypomniało o tym właśnie Ministerstwo Finansów.

17.02.2022

Księgowi apelują o przedłużenie czasu na wybór formy opodatkowania

PIT Rachunkowość Polski Ład

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce dostrzega poważne ryzyko upadłości wielu firm, związane z dużo wyższym obciążeniem fiskalnym w porównaniu do ubiegłego roku i nietrafnym doborem formy opodatkowania. Apeluje więc do premiera o odroczenie terminu wyboru formy opodatkowania.

16.02.2022

Zmiany podatkowe w trakcie roku muszą być korzystne dla podatników

Ordynacja PIT Polski Ład

Z rządu cały czas płyną informacje, że w najbliższym czasie przepisy Polskiego Ładu zostaną zmienione. Zmiany w rozliczeniach PIT wprowadzane w trakcie roku muszą być jednak korzystne dla podatników. Zdaniem doradców podatkowych, z realizacją tej zasady może być problem. Może się też okazać, że wybrana forma opodatkowania dochodów po zmianach może okazać się niekorzystna.

15.02.2022

Spółki komandytowo-akcyjne przez Polski Ład wracają do łask

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Obserwacje doradców podatkowych pokazują, że przedsiębiorcy masowo zainteresowali się prowadzeniem działalności gospodarczej w formie spółek komandytowo-akcyjnych. Zachętą są korzystne zasady rozliczenia podatku i brak składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Licząc na korzyści, nie można jednak zapominać o ryzykach – a tych jest całkiem sporo.

15.02.2022

Składka zdrowotna przedsiębiorców za styczeń obliczana jak w 2021 roku

Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Przedsiębiorcy opodatkowani PIT podstawę wymiaru składki zdrowotnej za styczeń 2022 roku mają ustalać na podstawie zasad obowiązujących w 2021 roku. Według nowych reguł składkę trzeba będzie rozliczyć dopiero 20 marca. Będzie ona dotyczyła lutego, a podstawą jej obliczenia będą dochody styczniowe.

14.02.2022

Remanent, amortyzacja i przychody wyłączone z oskładkowania

PIT Rachunkowość Polski Ład

Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że jest duża szansa, że już w marcu 2022 r. przedsiębiorcy będą po raz pierwszy płacić składkę zdrowotną, tak jak wszyscy inni – pracownicy, emeryci, zleceniobiorcy – od dochodu. To efekt przyjętych w środę przez Sejm zmian w Polskim Ładzie. Nowelizacja musi być jednak jeszcze przyjęta przez Senat i podpisana przez prezydenta.

10.02.2022

Sejm w nowelizacji kodeksu spółek handlowych przyjął zmiany w Polskim Ładzie

PIT Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne Finanse Polski Ład

Sejm przyjął w środę dużą nowelizację kodeksu spółek handlowych. Ustawa co do zasady odnosi się do zmian dotyczących spółek, ale duża część nowych przepisów ma korygować rozwiązania Polskiego Ładu. Chodzi przede wszystkim o zasady obliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Będzie można uwzględniać m.in. różnice remanentowe.

09.02.2022

Polski Ład nie działa, bo działać nie może

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Można było mieć wrażenie, że prace nad Polskim Ładem były farsą. Ostatnie działania rządu sprawiły jednak, że zamiast komedii mamy grecką tragedię. Każde proponowane rozwiązanie wydaje się jeszcze gorsze od poprzedniego. Dobrego sposobu na panujący chaos jednak nie ma. Zamiast tego powstają kolejne łatki, upchane gdzie się da – dzisiaj np. w kodeksie spółek handlowych.

09.02.2022

Przy wyborze formy opodatkowania trzeba policzyć koszty

PIT Rachunkowość Polski Ład

Istotne stało się oszacowanie przychodów i kosztów, aby podjąć decyzję, którą z form opodatkowania: ryczałt, podatek liniowy czy skalę podatkową, wybrać. W zależności od rodzaju i wielkości działalności oraz sytuacji rodzinnej podatnika różnice w kwocie podatku mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych – pisze Marek Gwóźdź z ID Advisory.

09.02.2022

Lekarz skorzysta z niskiego ryczałtu, jeśli prowadzi badania kliniczne

PIT Doradca podatkowy Zawody medyczne Polski Ład

Przychody lekarza mogą być opodatkowane różnymi stawkami ryczałtu. Zależą one od rodzaju i symbolu działalności PKWiU. Od początku 2022 roku 14-proc. stawką zostały objęte przychody w zakresie opieki zdrowotnej. Badania kliniczne polegające na testowaniu nowych leków lub metod leczenia opodatkowane są z kolei 8,5-proc. lub 12,5-proc. podatkiem.

09.02.2022

Ryczałt od przychodów dla nauczycieli nie zawsze korzystny

Szkoła i uczeń PIT Szkolnictwo wyższe Polski Ład

Polski Ład dał nauczycielom prawo do rozliczania się w formie ryczałtu od przychodów według 8,5 proc. stawki. Wcześniej podatek wynosił 17 proc. Z preferencji nie skorzystają jednak wszyscy, którzy świadczą usługi w zakresie edukacji. Ryczałt będzie wyjątkowo niekorzystny zwłaszcza dla tych, którzy zatrudniają pracowników lub generują wysokie koszty uzyskania przychodów – a o te, po ostatnich podwyżkach prądu, nie jest trudno.

07.02.2022

Informatycy wspomagający programistów z 8,5-proc. stawką podatku

PIT Finanse Polski Ład

Usługi programowania od 1 stycznia br. opodatkowane są 12-proc. stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Okazuje się, że usługi zarządzania projektami i usługi wspomagające programistów mogą korzystać z niższej, bo 8,5-proc. stawki. Działalność może polegać na projektowaniu oraz nadzorowaniu procesu tworzenia i wdrażania programów, ale nie na programowaniu.

31.01.2022

Firmy mogą skorzystać z ulgi na innowacyjnych pracowników

PIT Rachunkowość Polski Ład

Ulga na innowacyjnych pracowników stanowi rozwinięcie istniejącej już ulgi na działalność badawczo – rozwojową. Dotyczy sytuacji, w której podatnik prowadzi tego typu działalność, ale w danym roku poniósł stratę lub jego podstawa opodatkowania była niższa niż kwota odliczenia – pisze Marek Gwóźdź, ekspert ds. podatków bezpośrednich, counsel w ID Advisory.

28.01.2022

Księgowi chcą wiedzieć, w jakim zakresie chroni ich ubezpieczenie OC

Rachunkowość Finanse Polski Ład

Prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce zwrócił się do PZU o wydanie jasnej i wiążącej interpretacji dotyczącej poszczególnych klauzul w polisach OC dla biur rachunkowych. W dobie reformy podatkowej, wprowadzonej Polskim Ładem, księgowi nie mają pewności, czy wszystkie nałożone na nich nowe obowiązki znajdują ochronę w tych polisach.

28.01.2022

Nowa ulga dla samotnych rodziców mniej korzystna

PIT Rachunkowość Polski Ład

Nie ma już możliwości wspólnego preferencyjnego rozliczenia z dzieckiem. Zastąpiła je ulga odliczana od podatku w wysokości 1500 zł. Wspólne opodatkowanie zastosować można jeszcze w rozliczeniu za rok 2021. Wprowadzone w ramach Polskiego Ładu zmiany dla osób samotnie wychowujących dzieci są niekorzystne – oceniają eksperci.

26.01.2022

Ministerstwo Finansów naprawia Polski Ład i przenosi rozporządzenie do ustawy

PIT Rachunkowość Polski Ład

Regulacje rozporządzenia z 7 stycznia br. w sprawie zaliczek mają być przeniesione do ustawy. Ponadto projektowane są regulacje rekompensujące utratę środków na fundusze rehabilitacji osób niepełnosprawnych wskutek zwiększenia kwoty wolnej. PFRON będzie finansował wsparcie w 2022 r. z własnych środków, a od 2023 r. będzie mógł otrzymać dotację z budżetu państwa na ten cel, w wysokości nie wyższej niż 150 mln zł.

25.01.2022

Premier zapowiada zmiany w Polskim Ładzie i proponuje dwa systemy prawne

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w piątek, że rząd przygotowuje zmiany w przepisach Polskiego Ładu. Jeśli zarabiający do 12,8 tys. zł stracą na Polskim Ładzie, będą mogli rozliczyć się jak w 2021 r., czyli według starych zasad. Dodał, że ulgą dla klasy średniej objęci będą też np. emeryci i zleceniobiorcy.

21.01.2022

MF objaśnia zasady poboru zaliczek na PIT

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia do kontrowersyjnego rozporządzenia w sprawie obliczania zaliczek na dwa sposoby. Przepis ma zastosowanie, gdy miesięczne przychody uzyskane przez podatnika za pośrednictwem płatnika nie przekroczą 12 800 zł, przy czym limit ten powinien być stosowany odrębnie dla każdego źródła przychodów.

21.01.2022

MF łagodzi zasady Polskiego Ładu, ale wbrew przepisom

Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Ministerstwo Finansów wydało broszurę informacyjną. Wynika z niej m.in., że PIT-2 pracownicy mogą składać przez cały rok, w dowolnym momencie. Natomiast prawo do ulgi dla klasy średniej pracodawcy mają liczyć narastająco. W ten sposób ryzyko konieczności zwrotu ulgi będzie minimalne. Problem jednak w tym, że propozycje resortu nie mają żadnej podstawy w przepisach ustawy.

21.01.2022

RPO interweniuje: Rodzice samotnie wychowujący dzieci tracą na Polskim Ładzie

Domowe finanse PIT Polski Ład

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek apeluje do ministra finansów Tadeusza Kościńskiego o zainicjowanie prac legislacyjnych w celu przywrócenia poprzedniej ulgi. Chodzi o możliwość preferencyjnego opodatkowania dla osób samotnie wychowujących dzieci. Polski Ład odebrał im możliwość preferencyjnego opodatkowania.

20.01.2022

Nowy przewodniczący KRDP spotkał się z ministrem finansów

Doradca podatkowy Polski Ład

Andrzej Ladziński, nowy przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych oraz Tomasz Rolewicz, członek KRDP VI kadencji spotkali się 19 stycznia z ministrem finansów, Tadeuszem Kościńskim. KRDP rozpoczyna w ten sposób odbudowę relacji z resortem.

20.01.2022

Polski Ład wprowadził też podatek od przerzucanych dochodów

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Zmiana przepisów prawa podatkowego, która nastąpiła wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu, wprowadziła wiele znaczących zmian również w ramach podatku CIT. Jedną z nich stanowi dodanie do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych artykułu 24aa, który wprowadza nową formę opodatkowania - podatek od przerzucanych dochodów.

20.01.2022

Kancelaria Prezydenta włączyła się w poprawianie Polskiego Ładu

PIT Polski Ład

W środę w Kancelarii Prezydenta RP odbyły się konsultacje kierownictwa KPRP oraz przedstawicieli rządu w sprawie Polskiego Ładu. Kancelaria Prezydenta przedstawiła swoje uwagi dotyczące wprowadzanych przepisów. Dotyczyły one zarówno rozliczeń osób fizycznych jak i przedsiębiorców.

20.01.2022

Opóźnienia w KRS zmuszają firmy do płacenia wyższych podatków

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Polski Ład

Obserwacje doradców podatkowych pokazują, że firmy muszą już nawet kilka miesięcy czekać na zarejestrowanie przekształcenia lub innej zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Tymczasem bez wpisu w rejestrze – zmiana pozostaje nieważna. Problem staje się coraz bardziej palący, bo każdy dzień zwłoki, to w wielu przypadkach konieczność płacenia wyższego podatku.

20.01.2022

Kongres KPMG: Podatników czeka rok pełen wyzwań

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

W środę odbyła się dwunasta już edycja Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG. Z wystąpień ekspertów płynie jeden wniosek – 2022 rok będzie czasem wielu trudnych wyzwań dla podatników. Dostarczą ich kompleksowe zmiany w ramach Polskiego Ładu, ale także praktyka organów podatkowych m.in. w zakresie cen transferowych, podatku u źródła czy kosztów uzyskania przychodów w firmach, które działają w grupach.

19.01.2022

Bez zmiany podejścia fiskusa, nowe ulgi i korzyści podatkowe nie zadziałają

PIT Rachunkowość Polski Ład

Polski Ład wprowadził zmiany w rozliczaniu inwestycji. Ułatwienia dotyczą m.in. IP Box i ulgi badawczo-rozwojowej. Eksperci nowe przepisy oceniają korzystnie, jednak dopóki nie zmieni się podejście i praktyka organów podatkowych, z nowych rozwiązań nie będzie łatwo skorzystać. Urzędnicy muszą przestać blokować rozliczanie ulg. Potwierdza to już nawet NSA.

19.01.2022

Lekarze-byli kartowicze muszą wybrać nową formę opodatkowania

PIT Zawody medyczne Polski Ład

Osoby wykonujące zawody medyczne, w tym lekarze weterynarii, muszą zmienić formę opodatkowania. Dotyczy to tych podatników, którzy do końca grudnia 2021 roku rozliczali podatek dochodowy w formie karty podatkowej. Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania trzeba złożyć w urzędzie skarbowym.

18.01.2022

Samorząd księgowych apeluje o przesunięcie Polskiego Ładu

Rachunkowość Polski Ład

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce zwróciło się z apelem do rządu o przesunięcie terminów wejścia w życie podatkowo-składkowej części tzw. Polskiego Ładu o rok (tj. do 2023 r.) Umożliwiłoby to skonsultowanie i przygotowanie kompleksowej korekty tych regulacji. Księgowi proponują również rozwiązania, na wypadek gdyby przesunięcie terminu nie było możliwe.

18.01.2022

Interpretacja 590 i investor desk nowymi zachętami dla dużego kapitału

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Investor desk to "jedno okienko" dla wielkich podatników. Ma ono dbać o profesjonalną i całościową obsługę największych firm. Nie tylko bezpośrednio na etapie wydawania Interpretacji 590, ale także wcześniej – poprzez popularyzację korzystnych rozwiązań fiskalnych i opiekę nad potencjalnym inwestorem, jak również później.

17.01.2022

Zbyt długa choroba może pozbawić ulgi dla klasy średniej

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Pracownicy stanęli przed dużym dylematem - wnioskować do pracodawców o nierozliczanie ulgi co miesiąc czy skorzystać z niej dopiero w rocznym PIT. Niepewność jest uzasadniona – korzystanie z ulgi obwarowane jest m.in. ściśle określonym limitem przychodów. Prawo do odliczenia można łatwo stracić – gdy zarobi się złotówkę za dużo, ale także gdy zwolnienie lekarskie będzie zbyt długie.

15.01.2022

Ministerstwo Finansów obiecuje nie karać księgowych

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Resort finansów przyznał w czwartek, że wprowadzenie tak istotnych zmian w rozliczaniu podatku dochodowego może powodować pewne trudności. Zapewnił także, że żadne nieświadome błędy - w tym popełnione przez księgowych - związane z nowymi regulacjami nie spotkają się z sankcjami.

13.01.2022

Nowego rozporządzenia o zaliczkach na PIT nikt nie chce stosować

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Wydane przez ministra finansów rozporządzenie doprowadziło do nieopisanego chaosu w rozliczeniach wynagrodzeń. Księgowi, biura rachunkowe, pracownicy działów płac widzą w tym duże ryzyko, że za zastosowanie się do rozporządzenia w przyszłości będzie trzeba ponieść karę. Na wszelki wypadek firmy proszą pracowników i zleceniobiorców, by wnioskowali o niestosowanie wątpliwych przepisów.

13.01.2022

Zarzycki: MF próbuje ratować Polski Ład, ale rozporządzenie niezgodne z prawem

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Uchwalane w pośpiechu, bez większego przemyślenia i szerokich konsultacji przepisy tzw. Polskiego Ładu, weszły w życie. I tak już na początku stycznia pojawiły się pierwsze problemy - część pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenia na początku miesiąca zorientowało się, że ich wynagrodzenia są niższe niż w roku poprzednim. Problemów będzie tylko przybywać.

13.01.2022

12. Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG już 19 stycznia

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

KPMG w Polsce, jak co roku w styczniu, zaprasza do udziału w Kongresie Podatków i Rachunkowości. Wydarzenie odbędzie się 19 stycznia 2022 roku w formie online. Tematem tegorocznej edycji są najnowsze zmiany podatkowe i praktyka rachunkowa, a także transformacja cyfrowa w funkcji finansowej. Rejestracja uczestników trwa do 17 stycznia. Udział w kongresie jest bezpłatny.

12.01.2022

PIT-2 obniża zaliczkę, ale jest chaos w sprawie jego składania

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Poprawmy prawo Polski Ład

Wygląda na to, że Ministerstwo Finansów pogubiło się w gąszczu Polskiego Ładu i doprowadziło do chaosu w rozliczaniu zaliczek od styczniowych wynagrodzeń. Po zapowiedziach zmian w zasadach składania PIT-2 ślad natomiast zaginął. Pracownicy nie wiedzą więc, czy powinni wypełniać druki i składać je pracodawcom, a ci nie mają pewności, czy te formularze powinni przyjmować.

12.01.2022

Łagowski: Polski Ład, czyli jak złe prawo stało się jeszcze gorsze

CIT PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Dzięki wprowadzeniu Polskiego Ładu podatki miały stać się bardziej sprawiedliwe – niższe dla słabiej zarabiających, wyższe dla tych z lepszymi wynagrodzeniami. Szybko okazało się, że tzw. „zwykli ludzie” zamiast zyskać na zmianach, będą oddawać do budżetu więcej. I do tego doszedł nieznany dotąd chaos w przepisach - pisze Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy.

12.01.2022

Urzędnicy skarbowi chcą szkoleń z Polskiego Ładu i grożą skargami do PIP

PIT Doradca podatkowy Administracja publiczna Polski Ład

Od wtorku 11 stycznia w urzędach skarbowych uruchomione zostały specjalne dyżury podatkowe o Polskim Ładzie. Urzędnicy zgłaszają jednak nieprzygotowanie i domagają się szkoleń z nowych przepisów. Grożą też prośbą do Państwowej Inspekcji Pracy o natychmiastowe podjęcie kontroli w jednostkach KAS, w celu zbadania, czy i w jakim zakresie naruszane jest prawo pracy.

11.01.2022

Infolinia ma pomóc w zrozumieniu Polskiego Ładu

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Ministerstwo Rozwoju i Technologii uruchomiło infolinię dla obywateli i przedsiębiorców. Wiceminister Olga Semeniuk zapewnia, że dzięki niej osoby zainteresowane uzyskają rzetelne informacje na temat rozwiązań Polskiego Ładu. Z wszelkimi pytaniami można dzwonić pod specjalny numer telefonu.

11.01.2022

Rozliczanie wynagrodzeń pełne niejasności, a rozporządzenie mnoży wątpliwości

PIT Poprawmy prawo Polski Ład

Pracodawcy mają ogromny problem. Po sobotniej zmianie przepisów, poniedziałkowe rozliczenie i wypłata wynagrodzeń za grudzień stanęły pod znakiem zapytania. Wydane rozporządzenie – zamiast pomóc – dołożyło kolejnych wątpliwości. Firmy mają wybierać, które zasady stosować. Jeśli jednak zastosują te obowiązujące w grudniu ubiegłego roku, pracownicy będą musieli dopłacić brakujący podatek później.

10.01.2022

Doradcy podatkowi nie przyjmują wyjaśnień MF w sprawie rozporządzenia o zaliczkach

PIT Rachunkowość Polski Ład

Krajowa Rada Doradców Podatkowych zwraca uwagę, że wydane przez ministra finansów rozporządzenie dotyczące obliczania zaliczek na PIT rażąco narusza porządek konstytucyjny. Zdaniem samorządu doradców ten akt prawny pogłębi tym samym chaos prawny i informacyjny związany z wprowadzonymi od 1 stycznia 2022 r. zmianami w systemie podatkowym.

10.01.2022

Rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek to legislacyjny bubel

PIT Polski Ład

W przyszłym tygodniu rozpocznie się wypłacanie różnic w płacach nieprawidłowo zaniżonych po wejściu w życie reformy podatkowej - zapewnia rzecznik rządu Piotr Müller. Księgowe w prywatnych firmach mówią, że to niemożliwe, doradcy podatkowi ostrzegają, że rozporządzenie to bubel prawny, a jego realizacja grozi ogromnymi dopłatami podatku w 2023 roku.

08.01.2022

Ulga dla klasy średniej może być zastosowana przy wspólnym rozliczeniu małżonków, ale nie zawsze

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Ulga dla klasy średniej może być zastosowana przy wspólnym rozliczeniu małżonków. Połowa ich łącznych przychodów musi się jednak mieścić w przedziale między 68 412 zł a 133 692 zł – wynika z wyjaśnień MF. Potwierdza to jednocześnie tezy artykułu opublikowanego w zeszłym tygodniu w serwisie Prawo.pl. Złożenie wspólnego PIT nie będzie więc korzystne dla wszystkich małżonków.

07.01.2022

MF zapowiada zmiany w rozliczaniu zaliczek na PIT i składaniu formularza PIT-2

PIT Rachunkowość Polski Ład

Ministerstwo Finansów przypomina, że co do zasady, PIT-2 składa się z chwilą rozpoczęcia zatrudnienia. Oświadczenie obowiązuje do odwołania przez pracownika. Nie ma potrzeby składać go co rok. Zgodnie z przepisami, złożenie PIT-2 daje pracodawcy prawo do pomniejszania zaliczek na PIT o kwotę zmniejszającą podatek. W 2022 roku jest to 425 zł miesięcznie.

05.01.2022

Ryczałt ma być korzystny, ale trudno z niego skorzystać

PIT Rachunkowość Poprawmy prawo Polski Ład

Jednym z założeń Polskiego Ładu jest uproszczenie rozliczeń podatkowych i upowszechnienie rozliczania PIT w formie ryczałtu od przychodów. Problem jednak w tym, że z tego udogodnienia w praktyce trudno będzie skorzystać. Przejście na ryczałt nie jest bowiem możliwe, jeśli podatnik będzie współpracował z byłym pracodawcą – i to przez dwa lata.

05.01.2022

Prowokacje skarbówki stały się legalne - urzędnik dokona kontrolowanych zakupów

Ordynacja VAT Polski Ład

Obowiązująca od 1 stycznia 2022 roku, podatkowa część Polskiego Ładu dała skarbówce nowe narzędzia do walki z szarą strefą i wyłudzeniami podatków. Są to nabycia sprawdzające i tymczasowe zajęcie ruchomości. Na celowniku KAS znajdą się zatem wszyscy - nie tylko ci, którzy w przeszłości naruszali swoje obowiązki podatkowe, czy u których stwierdzono zwiększone ryzyko naruszenia prawa.

03.01.2022

Wspólny PIT małżonków nie pomoże odliczyć ulgi dla klasy średniej

Domowe finanse PIT Polski Ład

Do skorzystania z ulgi dla klasy średniej przychody małżonków będzie trzeba analizować osobno. Może się więc okazać, że odliczenie nie będzie przysługiwało, jeśli mąż lub żona zarobi zbyt dużo i przekroczy limit. Wszystko komplikuje fakt, że dla każdego z małżonków ulga jest ustalana odrębnie. Lepiej więc złożyć pracodawcy oświadczenie, by nie naliczał on ulgi w trakcie roku. Dzięki temu uniknie się ryzyka dopłaty podatku.

03.01.2022

Przepisy o uldze dla klasy średniej częściowo poprawione

Domowe finanse PIT Poprawmy prawo Polski Ład

Prowadzona przez redakcje Prawo.pl i LEX akcja „Poprawmy prawo” przynosi efekty. Ministerstwo Finansów poprawiło przepisy o uldze dla klasy średniej dla przedsiębiorców. Poprawka znalazła się w nowelizacji przepisów o akcyzie i jest już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zmiany zaczną obowiązywać od Nowego Roku.

31.12.2021

MF precyzuje preferencje podatkowe za powrót do Polski

Domowe finanse PIT Rachunkowość Polski Ład

Polski Ład przewiduje kilka rozwiązań mających zachęcać Polaków do przenoszenia rezydencji do kraju i płacenia w Polsce podatku dochodowego. By skorzystać z preferencji, konieczne będzie poniesienie wydatków na określone cele społeczne. Ich zakres przedstawiło właśnie Ministerstwo Finansów. Rozporządzenie jest już opublikowane w Dzienniku Ustaw.

30.12.2021

Polski Ład najbardziej uderzy w zleceniobiorców

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Ulga dla klasy średniej ma w założeniu złagodzić zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej. Dodatkowym wsparciem ma być także podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych. Problem jednak w tym, że nowe regulacje najmocniej dotkną zleceniobiorców – odliczenie ulgi nie będzie im przysługiwało wcale, a na korzyści z wyższej kwoty wolnej poczekają aż do kwietnia 2023 roku. Będą więc kredytować budżet państwa.

28.12.2021

Informatycy, by skorzystać z Polskiego Ładu, będą musieli zmienić pracę

PIT Rachunkowość Polski Ład

Polski Ład zacznie obowiązywać za nieco ponad tydzień. Nowelizacja wprowadza m.in. przywileje dla informatyków i programistów. Problem jednak w tym, że z preferencji nie można skorzystać, jeśli współpracuje się z tym samym podmiotem, który był pracodawcą. By skorzystać z nowych przepisów, trzeba więc będzie poszukać innego szefa.

23.12.2021

Niektóre prywatne podróże służbowym autem z wyższym podatkiem

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Od 1 stycznia 2022 roku diametralnie zmienią się zasady rozliczania przychodu i podatku dochodowego u pracowników, którzy służbowe samochody wykorzystują również do celów prywatnych. Aktualnie wysokość PIT zależy od pojemności silnika, jednak Polski Ład to zmieni. O daninie przesądzi moc pojazdu - w praktyce w większości przypadków trzeba będzie zapłacić wyższy PIT.

23.12.2021

Resort finansów tworzy Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Od stycznia przyszłego roku inwestorzy będą specjalnie traktowani przez skarbówkę. Ich obsługą zajmie się Centrum Obsługi Podatkowej Inwestora (COPI). Będzie ono udzielać wsparcia w momencie rozpoczęcia inwestycji, jak i na kolejnych etapach jej realizacji. - Polska jest krajem przyjaznym dla inwestycji - podkreśla minister finansów Tadeusz Kościński.

20.12.2021

Wkrótce Polski Ład, a firmy szukają sposobów, by dalej zatrudniać na czarno

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Istnieje duże ryzyko, że wchodzące w życie 1 stycznia 2022 roku przepisy, dotyczące skutków podatkowych zatrudniania na czarno, nie sprawdzą się. W założeniu miały być walką z szarą strefą, jednak nieuczciwi przedsiębiorcy już szukają sposobów, by je obejść. Pytają księgowych i doradców podatkowych, co zrobić, by w dalszym ciągu móc zatrudniać pracowników na czarno i płacić im „pod stołem”.

20.12.2021

Ulgę w PIT dla klasy średniej trzeba pilnie poprawić

PIT Rachunkowość Poprawmy prawo Polski Ład

Przekroczenie, nawet o jedną złotówkę, określonego limitu przychodów uprawniających do wynikającej z Polskiego Ładu ulgi dla klasy średniej spowoduje całkowitą utratę prawa do odliczenia i konieczność dopłaty brakującego podatku. Uzasadnionym może być więc wniosek do pracodawcy, by nie odliczał on ulgi na etapie zaliczek na PIT w trakcie roku, i jej samodzielnie rozliczenie w rocznym PIT.

17.12.2021

Ryczałt interesujący, ale przedsiębiorcom trudno znaleźć właściwą stawkę

Ordynacja PIT Polski Ład

Wchodzący w życie od stycznia Polski Ład wprowadza nowe stawki ryczałtu od przychodów. Ich konstrukcja może jednak spowodować, że przedsiębiorcom trudno będzie przyporządkować swoje usługi do poszczególnych stawek – chociażby dla informatyków zastosowanie mogą mieć trzy różne. Problemów dokłada skarbówka, która nie chce potwierdzać stawek w interpretacjach podatkowych.

16.12.2021

Publikacja wzorów formularzy podatkowych po nowemu

CIT PIT Rachunkowość Polski Ład

Do 17 grudnia potrwają konsultacje podatkowe dotyczące ogłaszania niektórych wzorów formularzy podatkowych składanych przez płatników. Projekty formularzy nie będą już zamieszczane na stronie Rządowego Centrum Legislacji, lecz udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów. Zmianę w tym zakresie wprowadza Polski Ład.

09.12.2021

Likwidacja karty podatkowej to strata dla finansów gmin

Finanse samorządów PIT Polski Ład

Ministerstwo Finansów konsekwentnie zapewnia, że w 2022 roku żaden samorząd nie straci na Polskim Ładzie, a w kolejnych latach ich dochody będą wyższe niż wynika to z prognoz włodarzy. Stworzone mechanizmy ochronne i rekompensaty dotyczą jednak tylko ubytków w PIT i CIT. Tymczasem od przyszłego roku nie będzie można rozliczać się kartą podatkową, a te dochody w całości trafiały do gmin.

09.12.2021

Biura rachunkowe negocjują nowe cenniki i umowy

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse Polski Ład

Styczniowe wejście w życie podatkowej części Polskiego Ładu wymusza zmiany organizacyjne w biurach rachunkowych. Księgowi zmieniają umowy z klientami i wprowadzają podwyżki – wszystko przez dodatkowe obowiązki wynikające z nowych przepisów. Trudniej - nie tylko finansowo - będą mieli klienci biur. Komplet dokumentów do zaksięgowania trzeba będzie przekazać dużo wcześniej.

08.12.2021

Problematyczne dochowywanie należytej staranności

CIT PIT Polski Ład

„Dochowanie należytej staranności” to stały przedmiot sporów podatników z organami skarbowymi. To skutek braku odpowiedzi na pytanie, co właściwie należy przez to rozumieć. Ustawy podatkowe nie definiują bowiem tego pojęcia, a w judykaturze przyjmuje się, że chodzi o sposób postępowania odpowiadający wymaganiom zawartym w obiektywnym wzorcu postępowania, który jest tworzony na tle danego stosunku.

23.11.2021

Interpretacja 590 ułatwieniem dla inwestorów już od stycznia 2022 roku

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Aby poznać wszystkie fiskalne konsekwencje przedsięwzięcia, inwestor nie będzie już musiał starać się o kilkanaście rozstrzygnięć w różnych instytucjach. Zamiast tego wystąpi do ministra finansów o Interpretację 590, która będzie zawierać wiążącą decyzję na temat całości opodatkowania planowanej przez niego inwestycji – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.

17.11.2021

Odliczenie wydatków wyłączonych z kosztów znowu możliwe?

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Czy w 2022 roku, po wejściu w życie Polskiego Ładu, będzie można w całości odliczyć wydatki wyłączone z kosztów uzyskania przychodów w latach poprzednich na podstawie z art. 15e ustawy o CIT? Wydaje się, że tak. Pozwala na to konstrukcja przepisu przejściowego – piszą Wojciech Majkowski i Oskar Matuszczak z KPMG w Polsce.

17.11.2021

Polski Ład z podpisem prezydenta

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Mimo licznych apeli przedstawicieli biznesu, przedsiębiorców i księgowych, prezydent Andrzej Duda zdecydował się podpisać podatkową część Polskiego Ładu. Środowisko apelowało o wydłużenie vacatio legis, aby podatnicy mieli więcej czasu na przygotowanie do nowych zasad rozliczania podatków dochodowych. Większość przepisów wejdzie jednak w życie już w styczniu 2022 roku.

16.11.2021

Kopie certyfikatów rezydencji pomogą, ale nie rozwiążą wszystkich problemów

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Polski Ład

Po zmianach, które wejdą w życie z początkiem przyszłego roku, firmy będą mogły – w szerszym zakresie niż obecnie – korzystać z kopii certyfikatów rezydencji. Ułatwi to rozliczanie podatku u źródła podmiotom, które współpracują z zagranicą. Cały czas nierozwiązany jednak pozostaje problem dochowywania należytej staranności. A Polski Ład nałoży na firmy dodatkowe obowiązki w tym zakresie.

16.11.2021

Będzie nowy wzór ewidencji przychodów i środków trwałych

PIT Polski Ład

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w poniedziałek projekt rozporządzenia w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Nowe zasady zaczną obowiązywać 1 stycznia 2022 roku. Wiążą się m.in. ze zmianą wysokości stawek ryczałtu.

15.11.2021

Będą specjalne objaśnienia dla płacących tzw. estoński CIT

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Ministerstwo Finansów poinformowało w poniedziałek o rozpoczęciu konsultacji objaśnień w zakresie funduszu, rezerwy inwestycyjnej dostępnej od 2021 r. dla wszystkich przedsiębiorców spełniających warunki wejścia w tzw. estoński CIT. Uwagi można zgłaszać przez tydzień. Konsultacje zakończą się 22 listopada.

15.11.2021

Trudniej będzie uniknąć podatku po sprzedaży samochodu z leasingu

PIT Finanse Polski Ład

Polski Ład wprowadza rozwiązanie, w myśl którego już nie tylko sprzedaż nieruchomości, ale też sprzedaż wykupionych z leasingu operacyjnego do majątku prywatnego rzeczy ruchomych, o ile nastąpi w przeciągu sześć lat od wycofania ich z działalności gospodarczej, będzie generowała przychód z tej działalności. Pojawi się więc konieczność zapłacenia dodatkowego podatku.

15.11.2021

Klimatyzacja z funkcją grzania z prawem do ulgi termomodernizacyjnej

Domowe finanse PIT Polski Ład

Polski Ład modyfikuje ulgę termomodernizacyjną, zmieniając moment poniesienia przez podatnika wydatku na takie przedsięwzięcie. Z ulgi tej wyeliminowane też zostaną kotły węglowe, co ma służyć popularyzacji źródeł ogrzewania napędzanych odnawialnymi źródłami energii. Organy skarbowe uznają prawo do odliczenia wydatków na zakup klimatyzatora z funkcją grzania w ramach tej ulgi.

13.11.2021

Dr Stupak: Z ulgi na społeczną odpowiedzialność biznesu skorzysta niewielu

CIT PIT Polski Ład

Głównym beneficjentem zmian mogą się okazać korporacje oraz firmy organizujące bukmacherskie zakłady sportowe, które obecnie należą do głównych sponsorów polskiego sportu. Możliwość skorzystania z ulgi zapewne zachęci je do inwestowania w sport jeszcze większych środków. Szkoda, że ustawodawca nie ocenił społecznych skutków tego zjawiska – mówi dr Marcin Stupak, adwokat.

12.11.2021

Biura rachunkowe apelują do prezydenta o weto dla Polskiego Ładu

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Krajowa Izba Biur Rachunkowych w imieniu całego środowiska biur rachunkowych wysłała w środę apel do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie podatkowej części Polskiego Ładu. Przepisy te zostały uchwalone przez parlament pod koniec października. Mają wejść w życie w styczniu 2022 roku.

10.11.2021

Polski Ład promuje wspieranie inicjatyw społecznych, ale w ograniczonym zakresie

Ordynacja CIT PIT Polski Ład

W wielu krajach firmy mogą korzystać z ulg podatkowych związanych z tzw. społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR). Zakres odliczeń jest bardzo szeroki. Polski ustawodawca CSR rozumie jednak bardzo wąsko – na ulgę będzie można liczyć tylko wspierając działalność sportową, kulturową, naukę i szkolnictwo wyższe. Zdaniem ekspertów, na nowych przepisach najbardziej zyskają… korporacje zajmujące się zakładami sportowymi.

10.11.2021

Błąd w JPK_VAT bez czynnego żalu

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Jeśli Polski Ład wejdzie w życie, od 1 stycznia 2022 roku nie będzie już konieczności składania czynnego żalu, w sytuacji wykrycia błędu jedynie w części ewidencyjnej pliku JPK_VAT. Czynny żal nie będzie także potrzebny przy błędach w części deklaracyjnej oraz części ewidencyjnej pliku JPK_VAT.

08.11.2021

Księgowych i doradców podatkowych czekają trudne miesiące i lata

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Podatkowa część Polskiego Ładu ma zacząć obowiązywać za niecałe dwa miesiące. Wdrożenie nowych przepisów będzie wymagało wiele zachodu. To jednak nie koniec wyzwań branży księgowej i podatkowej. Po zmianach w PIT i CIT trzeba będzie od razu zacząć przygotowywać systemy do wystawiania e-faktur, potem uczyć się wysyłania jednolitych plików kontrolnych dotyczących podatków dochodowych.

08.11.2021

Biznes apeluje do prezydenta o zawetowanie Polskiego Ładu

CIT PIT Polski Ład

Rada Przedsiębiorczości zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy, by ten nie podpisywał podatkowych zmian wprowadzanych w Polskim Ładzie. Zdaniem przedstawicieli biznesu, nowe przepisy będą naruszały zasadę zaufania obywateli do państwa. Zwracają także uwagę, że 72 proc. przedsiębiorców jest negatywnie nastawiona do zmian podatkowych.

05.11.2021

Rośnie zainteresowanie zawodem doradcy podatkowego, ale egzamin trudny

Doradca podatkowy Polski Ład

Do egzaminu na doradcę podatkowego przystępuje coraz więcej osób. Zdawalność egzaminu pisemnego to około 68 proc., a ustnego – niecałe 30 proc. Absolwenci niektórych uczelni mają ułatwione zadanie – nie muszą zaliczać części pisemnej. Kandydaci do zawodu mają jednak teraz utrudnione zadanie, bo będą musieli wykazać się wiedzą z uwzględnieniem zmian wprowadzonych pakietem Polskiego Ładu.

05.11.2021

Ulga dla klasy średniej z Polskiego Ładu nie dla każdego

Domowe finanse PIT Polski Ład

Senatowi nie udało się przekonać Sejmu, by z ulgi dla klasy średniej mogli korzystać także zleceniobiorcy i emeryci. Pozostał też problem, który doprowadzi do sytuacji, że przekroczenie limitu przychodów nawet o złotówkę spowoduje konieczność zwrotu całego odliczenia w rocznym PIT. To istotna kwestia – zwłaszcza, że ulgę można będzie odliczać już na etapie zaliczek w trakcie roku.

04.11.2021

Zmiany w Polskim Ładzie spowodują chaos w interpretacjach podatkowych

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Podatkowa część Polskiego Ładu czeka już tylko na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw. Większość przepisów wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku. Wtedy też pojawi się problem z wydawanymi obecnie interpretacjami podatkowymi. Przyjmuje się, że chronią one podatników do czasu zmiany brzmienia przepisów – tymczasem "ład" zmienia większość norm dotyczących PIT i CIT.

03.11.2021

Sejm ogranicza odpisy amortyzacyjne od niektórych samochodów

CIT PIT Rachunkowość Polski Ład

Sejm przyjął w piątek nowelizacją przepisów o elektromobilności. Dotyczy ona także zmian w podatkach - od stycznia 2026 r. podatkowa amortyzacja niektórych firmowych samochodów zostanie znacząco ograniczona. Preferencje lub dotychczasowe zasady obejmą tylko pojazdy ekologiczne. Zdaniem ekspertów, nie chodzi tu jednak o ekologię, a o dodatkowe wpływy z podatków.

29.10.2021

Polski Ład ostatecznie przyjęty

CIT PIT Polski Ład

Zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku. Sejm odrzucił w piątek wczorajszą poprawkę Senatu dotyczącą wydłużenia okresu vacatio legis. Zmiany trafią teraz do podpisu prezydenta. Dotyczą one m.in. obliczania składki zdrowotnej i wyższej kwoty wolnej od podatku.

29.10.2021

Senat proponuje poprawki w ustawach podatkowych Polskiego Ładu

CIT PIT Finanse Polski Ład

Senat przegłosował w czwartek szereg poprawek do ustaw podatkowych wprowadzających Polski Ład. Najważniejsze z nich to m.in. wydłużenie vacatio legis, zwiększenie udziału samorządów we wpływach z podatków i rozszerzenie tzw. ulgi dla klasy średniej o emerytów i osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

28.10.2021

W obawie przed podatkiem minimalnym, firmy będą ciąć zatrudnienie

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

W środę rozpoczyna się posiedzenie, na którym Senat będzie zajmował się podatkową częścią Polskiego Ładu. Jedną z planowanych zmian jest wprowadzenie od stycznia 2022 roku minimalnego podatku dochodowego. Zapłacą go firmy, które mają zbyt niską rentowność. Może się jednak zdarzyć, że przedsiębiorcy, by uniknąć dodatkowej daniny, będą próbować ograniczać zatrudnienie.

27.10.2021

Polski Ład, czyli stan finansów samorządów pod znakiem zapytania

Finanse publiczne Finanse samorządów Polski Ład

Samorządy nie chcą Polskiego Ładu. Uważają, że zmiany w podatkach uszczuplą ich budżety i ograniczą np. finansowanie obiadów w szkołach czy inwestycje w transport publiczny. Rząd twierdzi, że dochody samorządów z roku na rok rosną i zapewnia, że w przyszłym roku ich sytuacja nie będzie gorsza. Nie wiadomo jednak zupełnie, co przyniosą kolejne lata. Jest też obawa, czy wypłaty nowych subwencji rozwojowych nie będą uzależnione od decyzji politycznych.

26.10.2021

MF zaprasza na webinary o Polskim Ładzie

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Ministerstwo Finansów ogłosiło nabór do drugiej edycji webinarów poświęconych rozwiązaniom podatkowym, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku. Oferta skierowana jest do stowarzyszeń, związków przedsiębiorców - organizacji zainteresowanych konkretnym pakietem ulg podatkowych. Spotkania z ekspertami będą odbywały się od połowy listopada do końca grudnia.

22.10.2021

Senat do piątku czeka na propozycje poprawek Polskiego Ładu

Ordynacja PIT Polski Ład

Senatorowie do piątku mają czas na składanie propozycji poprawek do ustawy podatkowej wdrażającej Polski Ład. Głosowanie nad poprawkami ma odbyć się w środę 27 października – zapowiedział w środę Kazimierz Klejna, przewodniczący senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

22.10.2021

Prof. Modzelewski: Grupy VAT będą agresywnym schematem podatkowym

VAT Doradca podatkowy Polski Ład

Niedawno Sejm uchwalił nowelizację ustawy o VAT, w której wprowadzono czwartą kategorię podmiotów tego podatku. Są tzw. grupy VAT, czyli podatnicy grupowi. Niestety, czytając te przepisy jedni będą zacierać ręce, drudzy będą przecierać oczy – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. I dodaje, że mogą one stanowić zachętę do „optymalizacji podatkowej”, a nawet do oszustw.

19.10.2021

Pracodawcy i RPO proponują dłuższe vacatio legis dla Polskiego Ładu

CIT PIT Polski Ład

Przedsiębiorcy apelują, aby opóźnić wejście w życie najbardziej kontrowersyjnych zmian podatkowych zawartych w Polskim Ładzie, poprzez wydłużenie vacatio legis do 1 stycznia 2023 roku. Część przepisów nie będzie mogła być wdrożona od przyszłego roku chociażby z powodu nieprzygotowanych systemów informatycznych – twierdzi Konfederacja Lewiatan. Także RPO opowiada się za opóźnieniem zmian o rok.

15.10.2021

Podatkowe grupy kapitałowe mają już 25 lat

Ordynacja CIT Polski Ład

Możliwość łącznego opodatkowania dochodów spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej zasługuje na aprobatę. Jednak warunki, jakie należy spełnić, by uzyskać i utrzymać status grupy powodują, że rozwiązanie to nie stało się szczególnie popularne wśród podatników – piszą eksperci z kancelarii Paczuski Taudul.

13.10.2021

Skarbówka łatwiej zajmie prywatny majątek podatnika

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Polski Ład zagwarantuje fiskusowi prawo do tymczasowego zajmowania ruchomości podatnika i rozporządzania nimi jak właściciel. Zajęciu – na 96 godzin – będą mogły podlegać m.in. meble, biżuteria, telefony, samochody, komputery, ale także inne ruchomości, które są własnością podatnika - również jeśli używają je inne osoby. A podatnik w tym czasie nie będzie mógł złożyć zażalenia na taką decyzję.

12.10.2021

Rolnicy zarobią więcej bez podatku

Rynek i konsument PIT Polski Ład

Jarosław Kaczyński, wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości, zapowiedział w sobotę, że rolnicy bardzo wiele swoich produktów będą mogli sprzedawać bezpośrednio. Sprzedaż do 100 tysięcy złotych rocznie ma być zwolniona z podatku dochodowego. Tymczasem rolnicy z wielu przywilejów podatkowych korzystają już teraz.

11.10.2021

Prowokacje skarbówki staną się legalne

Prawo karne Ordynacja Polski Ład

Jeśli Polski Ład wejdzie w życie, urzędnicy będą mogli dokonywać w sklepach tzw. nabyć sprawdzających. Fiskus zyska dzięki temu nowe narzędzie do walki z szarą strefą i wyłudzeniami podatku. Towar kupiony w ramach prowokacji sprzedawca będzie musiał przyjąć z powrotem i oddać urzędnikowi pieniądze. Jeśli tego nie zrobi, zapłaci karę grzywny za wykroczenie skarbowe.

11.10.2021

Złożenie korekty deklaracji podatkowej nie uchroni przed karą

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy Polski Ład

Przy okazji reformy podatków dochodowych w Polskim Ładzie resort finansów postanowił także zmienić przepisy dotyczące kar z kodeksu karnego skarbowego. Przyjęte przez Sejm zmiany spowodują, że niemożliwe stanie się uniknięcie kar za nieprawidłowe rozliczenia po złożeniu korekty deklaracji, w sytuacji gdy urząd rozpocznie już postępowanie przygotowawcze.

08.10.2021

Pracownik nie poniesie konsekwencji za pracę na czarno – także w przeszłości

Ordynacja PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Pierwsza wersja Polskiego Ładu zakładała, że od 2022 roku konsekwencje nielegalnego zatrudniania przejdą na nieuczciwych pracodawców. Sejm zdecydował jednak, że pracownik nie będzie ponosił negatywnych konsekwencji także „wstecz”. Pracownicy będą mogli więc ujawniać, że byli zatrudnieni na czarno w 2021 roku i w latach wcześniejszych. Dzięki temu nie zapłacą podatku.

07.10.2021

Polski Ład wprowadzi nowy rok składkowy i skomplikuje rozliczenia

Rachunkowość Polski Ład

Polski Ład jest już w Senacie. Jedne z największych różnic pomiędzy wersją skierowaną pod obrady Sejmu przez rząd a projektem będącym w Senacie to zmiany dotyczące zasad opłacania składki zdrowotnej przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Zmiany w stosunku do pierwotnych założeń nie ominęły praktycznie żadnej z form opłacania podatków.

06.10.2021

Polski Ład. Lewiatan apeluje do posłów o odrzucenie zmian podatkowych

CIT PIT Polski Ład

Prawdopodobnie jutro, 1 października, Sejm będzie głosował nad podatkowymi zmianami zawartymi w Polskim Ładzie. Kilka poprawek zgłoszonych przez rząd na ostatniej prostej niewiele zmienia. Przedsiębiorców czeka podatkowy chaos i wysokie podwyżki podatków. Konfederacja Lewiatan apeluje do posłów o odrzucenie zmian, które powstają w pośpiechu i są niedopracowane.

30.09.2021

PiS proponuje kolejne poprawki do podatkowego Polskiego Ładu

Domowe finanse CIT PIT Polski Ład

Wprowadzenie ulgi dla klasy średniej dla osób prowadzących JDG, dodatkowa ulga dla pracujących, którzy osiągnęli wiek emerytalny, czy przesunięcie w czasie wejścia rozwiązań dot. podatków od wynajmu mieszkań - to tylko część poprawek, jakie PiS zaproponował do podatkowych zmian zw. z Polskim Ładem.

29.09.2021

Coraz więcej kontroli skarbowych dotyczy podatku u źródła, rosną też kwoty ustaleń

CIT PIT Polski Ład

W ostatnich 5 latach urzędy celno-skarbowe w Polsce przeprowadziły prawie 200 postępowań ukierunkowanych wyłącznie na badanie prawidłowości rozliczeń podatku u źródła (WHT). Z danych wynika, że zainteresowanie tym obszarem z roku na rok wzrasta. Do końca 2021 r. poziom ustaleń w WHT w ramach kontroli celno-skarbowych wyniesie ponad miliard złotych – szacuje PwC.

29.09.2021

Polski Ład wpłynie też na ceny transferowe i rozliczenia podmiotów powiązanych

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Analizując zmiany podatkowe zaproponowane w ramach tzw. Polskiego Ładu, wydawać się może, że w niewielkim zakresie dotyczą one obszaru cen transferowych. W rzeczywistości jednak niektóre z proponowanych rozwiązań pośrednio, lecz istotnie, mogą wpłynąć na zasady rozliczeń stosowanych pomiędzy podmiotami powiązanymi – piszą eksperci KPMG w Polsce.

27.09.2021

Większość samotnych rodziców straci na likwidacji wspólnego rozliczenia

Domowe finanse PIT Polski Ład

Na podstawie przepisów ustawy o PIT, osoby samotnie wychowujące dziecko mogą obecnie korzystać z preferencyjnej formy rozliczenia, zgodnie z którą płacą podatek w podwójnej wysokości od połowy swoich rocznych dochodów. Mając natomiast na względzie zgłoszoną do „Polskiego Ładu” poprawkę, rozwiązanie to ma być zastąpione ulgą w wysokości 1 500 zł. Jak to rozwiązanie wpłynie na rozliczenia podatników – piszą Sebastian Kałuża i Grzegorz Grochowina.

25.09.2021

Koniec ze wspólnym rozliczeniem samotnych rodziców - zastąpi je nowa ulga w wysokości 1,5 tys. zł

Domowe finanse PIT Polski Ład

Poprawka zgłoszona do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma wprowadzić nową ulgę w PIT w wysokości 1,5 tys. zł, która zastąpi wspólne rozliczenie samotnych rodziców z dziećmi. Wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha zapewnia, że rozwiązania przewidziane w Polskim Ładzie będą dla rodziców korzystniejsze od obecnych.

23.09.2021

Kontrowersje w cenach transferowych – uproszczenia czy ryzyka podatkowe?

CIT PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Transakcje dokonywane pomiędzy podmiotami powiązanymi od lat wzbudzają wiele kontrowersji, w szczególności w aspekcie zmian legislacyjnych. Uproszczenia rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi są elementem Polskiego Ładu. Ale czy rzeczywiście w takim przypadku proponowane zmiany powinny być ujęte w Ładzie? Zgodnie z definicją słownikową ład rozumiany jest jako porządek

21.09.2021

Z preferencyjnego opodatkowania holdingów skorzysta niewiele firm

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Z procedowanego w Sejmie projektu podatkowej części Polskiego Ładu wynika, że od stycznia przyszłego roku spółki holdingowe będą rozliczać CIT według zmienionych zasad. Preferencje mają opierać się na dwóch filarach – jednak skorzystać z nich nie będzie łatwo. Sama tylko możliwość zastosowania zwolnień z podatku została obwarowana dość restrykcyjnymi warunkami.

20.09.2021

Polski Ład w Sejmie - teraz komisje zajmą się projektem podatkowym

CIT PIT Polski Ład

Wysokość składki zdrowotnej, terminy rozliczania ulg podatkowych, estoński CIT, rezydencja podatkowa, podatek od wielkich korporacji – to pięć głównych zmian, które resort finansów wprowadził do projektu podatkowej części Polskiego Ładu. W piątek, 17 września, odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie projektu nowelizacji. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisjach.

17.09.2021

Przepisy o uldze dla klasy średniej trzeba doprecyzować

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

W piątek w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu podatkowej części Polskiego Ładu. Warto, by parlament poprawił przepisy i doprecyzował regulacje dotyczące zaproponowanej przez rząd ulgi dla klasy średniej. Nie wiadomo m.in., jak liczyć przychody dające prawo do odliczenia – zwłaszcza, w przypadku małżonków, którzy składają wspólny PIT. Jest też problem przekroczenia limitu przychodów.

17.09.2021

Polski Ład - złożenie wniosku o abolicję podatkową może być ryzykowne

Ordynacja Domowe finanse PIT Polski Ład

W ramach Polskiego Ładu resort finansów chce zachęcić do ujawnienia dochodów, które wcześniej nie były wykazane w rozliczeniach PIT. Dzięki specjalnym przepisom o abolicji będzie można skorzystać z preferencyjnej, niższej stawki podatku. Pomysł nie jest zły, jednak – zdaniem ekspertów – przepisy trzeba doprecyzować. Bo ich obecna wersja może okazać się dotkliwą w skutkach pułapką.

16.09.2021

Rząd zmienia przepisy o podatku od przychodów w Polskim Ładzie

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Na wtorkowym posiedzeniu, Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do podatkowej części Polskiego Ładu. Chodzi o rozszerzenie zakresu wyłączeń od minimalnego podatku dochodowego o podmioty o specyficznym profilu działalności, u których niski poziom dochodowości nie jest źródłem unikania opodatkowania, lecz wynika z istoty oraz szczególnych uwarunkowań prowadzonej działalności.

15.09.2021

Dr Różycka: Firmy technologiczne zapłacą wkrótce dodatkowy podatek

CIT Podatki międzynarodowe Polski Ład

Pojawienie się podatku cyfrowego to tylko kwestia czasu. Państwa G7, w tym Polska, podpisały już w tym zakresie porozumienie. W najbardziej negatywnym scenariuszu w CIT nie będzie żadnych preferencji. To będzie niekorzystne dla polskich małych i średnich osób prawnych, które płacą 9-proc. podatek dochodowy. Mogą też zniknąć wszelkie ulgi i tzw. estoński CIT – mówi dr Monika Różycka,

15.09.2021

Ulga w PIT ma zachęcać do zapisywania się do związków zawodowych

PIT Prawo pracy Polski Ład

Przyjęta przez rząd podatkowa część Polskiego Ładu przewiduje wprowadzenie odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek zapłaconych na rzecz związków zawodowych. Odpisać będzie można maksymalnie 300 złotych rocznie. MF chce w ten sposób zachęcić Polaków do członkostwa w związkach zawodowych. Nowelizacja pomija jednak zupełnie przedsiębiorców.

15.09.2021

Minimalny podatek przychodowy to pierwszy krok do podatku cyfrowego

CIT PIT Podatki międzynarodowe Polski Ład

Rząd chce, by od przyszłego roku firmy wykazujące stratę lub zbyt niską rentowność płaciły podatek od przychodów. Zdaniem praktyków i doradców podatkowych decyzja ta wpisuje się w trend uszczelniania systemu podatkowego i może być wstępem do wprowadzenia w Polsce podatku cyfrowego – zwłaszcza, że jest już wstępne porozumienie w tym zakresie państw G7.

14.09.2021

Nie tylko certyfikat rezydencji potwierdzi prawo do ryczałtu

PIT Podatki międzynarodowe Polski Ład

Przyjęty przez rząd projekt podatkowej części Polskiego Ładu przewiduje złagodzenie zasad dotyczących korzystania z ryczałtowego opodatkowania dochodów zagranicznych. Pierwsza wersja przepisów przewidywała konieczność posługiwania się zagranicznym certyfikatem rezydencji, co w wielu wypadkach mogłoby być niemożliwe. Po naszej publikacji resort pozwolił, by zamiast certyfikatu można było używać także z innych dokumentów.

13.09.2021

MF rusza z cyklem webinarów dla biznesu

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Już we wtorek, 14 września, odbędzie się pierwsze z cyklu webinarów online „Podatkowy restart gospodarki – pakiet dla biznesu”. Resort finansów zachęca do udziału w nim i podkreśla, że Polski Ład to nie tylko historyczna obniżka podatków, ale również kompleksowy system ulg podatkowych dla biznesu.

13.09.2021

Polski Ład skomplikuje rozliczanie kosztów firm działających w grupach

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Przyjęta przez rząd zmieniona wersja projektu Polskiego Ładu, przy okazji wprowadzenia przepisów o podatku od przychodów, uchyla jednocześnie art. 15e ustawy o CIT. Przyniesie to duży problem – zwłaszcza dla podatników, którzy zdecydowali się wcześniej na zawarcie z fiskusem uprzedniego porozumienia cenowego (APA). Przepisy przejściowe – zamiast wyjaśniać – dokładają kolejnych wątpliwości.

13.09.2021

Ulga dla klasy średniej także dla twórców i artystów

Domowe finanse PIT Polski Ład

Mamy dobrą wiadomość - po publikacji Prawo.pl resort finansów zmienił proponowane przepisy o uldze dla klasy średniej w Polskim Ładzie. Od stycznia przyszłego roku z nowej preferencji skorzystają także twórcy i artyści, którzy stosują 50-proc. autorskie koszty uzyskania przychodów. Z odliczenia nie skorzystają jednak zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych – zleceniach i o dzieło.

11.09.2021

Ministerstwo Aktywów Państwowych przeciwne podatkowi minimalnemu od przychodów

CIT Administracja publiczna Polski Ład

Ministerstwo Aktywów Państwowych jest przeciwne minimalnemu podatkowi od przychodów, bo będą musiały go płacić także spółki Skarbu Państwa. Rządowe Centrum Legislacji odmawia z kolei zaopiniowania projektu Polskiego Ładu, bo dostało na to tylko kilka godzin. W rezultacie rząd przyjął projekt bez opinii RCL. Taki dokument trafił też do Sejmu.

10.09.2021

Nowy podatek przychodowy obejmie także mniejsze firmy

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Wbrew zapowiedziom rządu, nowy podatek przychodowy nie będzie dotyczył jedynie wielkich międzynarodowych korporacji, które nie płacą w Polsce CIT. Z przesłanej do Sejmu najnowszej wersji projektu Polskiego Ładu wynika, że nowa danina - z pewnymi wyłączeniami - dotknie wszystkie spółki – także firmy rodzinne i komandytowe, których komplementariuszem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

10.09.2021

Firma będzie mogła należeć tylko do jednej grupy VAT

VAT Doradca podatkowy Polski Ład

Projekt Polskiego Ładu przewiduje możliwość tworzenia grup VAT. Rozwiązanie to ma na celu uproszczenie rozliczeń pomiędzy podmiotami należącymi do jednej grupy oraz w zamyśle ustawodawcy przyczynić się do wzrostu konkurencyjności polskiego systemu podatkowego względem innych państw Unii Europejskiej, w których podobne rozwiązania już funkcjonują – piszą eksperci ALTO.

09.09.2021

Uproszczenia w podatkach zbyt często komplikują rozliczenia

PIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Przy okazji przedstawienia w środę nowej wersji Polskiego Ładu do debaty wrócił temat uproszczeń prawa podatkowego wprowadzanych przez rząd. Eksperci i praktycy zwracają uwagę, że bardzo często zdarza się, że po wejściu w życie ułatwień, prawidłowe rozliczenie podatków staje się trudniejsze, a do fiskusa trzeba raportować coraz więcej informacji.

09.09.2021

Rozwiązania podatkowe w Polskim Ładzie do gruntownej poprawy

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Wniosek z zakończonych konsultacji dotyczących Polskiego Ładu jest jeden – łatwiej w nim znaleźć wady niż zalety. Dodatkowym problemem jest czas. Najpewniej znów okaże się, że firmy dostaną mniej niż miesiąc na wdrożenie nowych przepisów i dostosowanie systemów do zmienionych zasad. Coraz głośniej słychać, by wejście w życie Polskiego Ładu opóźnić o rok.

06.09.2021

Polski Ład wpłynie na rozliczenie ulgi badawczo-rozwojowej i IP Box

CIT PIT Rachunkowość Polski Ład

Projekt Polskiego Ładu zawiera propozycje zmian w już obowiązującej uldze na działalność badawczo-rozwojową (B+R) oraz w preferencyjnym opodatkowaniu dochodów osiąganych z tzw. kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box). Najważniejsze kwestie wyjaśnia Tomasz Klatkiewicz, doradca podatkowy w kancelarii Paczuski Taudul.

06.09.2021

Rząd będzie premiował płatności bezgotówkowe, ale korzyści niezbyt duże

Ordynacja CIT PIT VAT Finanse Polski Ład

Resort finansów chce walczyć z szarą strefą, więc projekt Polskiego Ładu przewiduje ulgi podatkowe dla przedsiębiorców, którzy będą przyjmować płatności kartą. Korzyści mają dotyczyć podatku dochodowego i VAT. Zdaniem ekspertów, zachęty mogą jednak być zbyt małe. Przy okazji znacząco obniżone będą także limity dla płatności gotówkowych.

04.09.2021

MF zapowiada złagodzenie przepisów o rezydencji podatkowej

CIT PIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Polski Ład

Doradcy podatkowi krytykowali pomysł zmian w przepisach, które doprowadziłyby do tego, że zagraniczne spółki byłyby zmuszone do płacenia podatku dochodowego w Polsce, tylko z tego powodu, że osoba fizyczna mieszkająca w Polsce jest ich członkiem zarządu albo rady nadzorczej. Po naszej publikacji, resort zapowiedział złagodzenie tej zasady.

03.09.2021

Zamiast uproszczeń w podatkach, będzie ryzyko kontroli i doszacowanie dochodu

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Polski Ład

Projekt Polskiego Ładu przewiduje zmiany, które dotkną także podmioty powiązane, działające w grupach. W założeniu mają to być uproszczenia, ale – jak twierdzą praktycy – może się okazać, że zamiast tego pojawią się dodatkowe kontrole i konieczność dopłacania podatku. Chodzi przede wszystkim o procedurę raportowania i oświadczenia składane przez członków zarządu.

03.09.2021

Będą nowe zasady uznawania zagranicznych spółek za polskich rezydentów podatkowych

CIT Podatki międzynarodowe Polski Ład

Minister finansów zaplanował zaskakującą zmianę w zakresie przepisów o rezydencji podatników CIT. Chodzi o domniemanie polskiej rezydencji dla podatników CIT z siedzibą poza Polską, jeżeli posiadają oni polskich rezydentów podatkowych w składach ich organów zarządzających, kontrolnych lub stanowiących lub takie osoby prowadzą faktycznie sprawy tych zagranicznych podmiotów

02.09.2021

Lewiatan: Polski Ład to największa w historii podwyżka podatków dla firm

CIT PIT Prawo gospodarcze Polski Ład

Zmiany podatkowe zaproponowane w Polskim Ładzie są największą  w historii podwyżką podatków dla przedsiębiorców i osób najbardziej zaangażowanych w budowę polskiej gospodarki – napisała Konfederacja Lewiatan w stanowisku, przesłanym do resortu finansów. Dzisiaj kończą się konsultacje społeczne wchodzącego w skład Polskiego Ładu projektu ustawy podatkowej.

31.08.2021

Dr Różycka: Przedsiębiorcy będą szukać sposobów, by ominąć podatek po sprzedaży auta

PIT Finanse Polski Ład

Projekt Polskiego Ładu przewiduje znaczące wydłużenie okresu, w którym przedsiębiorca nie będzie mógł sprzedać bez podatku nabytego samochodu. Jeśli przedsiębiorca będzie chciał go sprzedać przed upływem sześciu lat od jego nabycia, będzie płacił dodatkowy podatek. Prawdopodobnie wpłynie to na ceny pojazdów używanych – mówi dr Monika Różycka z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

31.08.2021

Konsultowanie podatkowej części Polskiego Ładu powoli się kończy

CIT PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Ponad 42 tysięcy osób podpisało petycję Rzecznika Małych i Średnich przedsiębiorców przeciw negatywnym zmianom podatkowym w Polskim Ładzie. Projekt zakłada, że kwota wolna od podatku wyniesie 30 tysięcy złotych. Będzie dostępna dla osób rozliczających PIT według zasad ogólnych. Przedsiębiorcy składkę zdrowotną będą płacić od dochodu.

28.08.2021

Porozumienia inwestycyjne, czyli list żelazny dla inwestora

Ordynacja Doradca podatkowy Polski Ład

Projekt Polskiego Ładu przewiduje nowy zakres wsparcia. Jest on dedykowany podmiotom zagranicznym planującym inwestycje na terytorium Polski. Chodzi o porozumienie inwestycyjne. Będzie to wiążąca opinia organów podatkowych wydawana inwestorom strategicznym o skutkach podatkowych planowanej inwestycji w Polsce – piszą Wojciech Gede i Ewa Koper z PwC.

27.08.2021

Polski Ład może doprowadzić do podwyżek cen samochodów

PIT Finanse Polski Ład

Proponowane w ramach Polskiego Ładu zmiany w opodatkowaniu sprzedaży samochodów poleasingowych mogą doprowadzić do wzrostu cen pojazdów używanych – zwłaszcza tych młodszych niż dziesięcioletnie. Może to przyczynić się także do zwiększenia liczby pojazdów sprowadzanych z zagranicy. Ciekawa może być też sytuacja dotycząca cen samochodów elektrycznych.

27.08.2021

Ryczałt od przychodów osób zagranicznych nie taki prosty

PIT Polski Ład

Przepisy tzw. Polskiego Ładu wprowadzają nową kategorię opodatkowania, które w założeniu mają stanowić zachętę dla zmiany rezydencji osób fizycznych na polską. To opodatkowanie dotyczyć będzie wyłącznie przychodów zagranicznych oraz wyniesie 200 tysięcy złotych za rok podatkowy niezależnie od kwoty uzyskanych przychodów – pisze Mateusz Pietranek, doradca podatkowy.

26.08.2021

Polski Ład - więcej osób zapłaci 70-proc. PIT

PIT Administracja publiczna Spółki Polski Ład

Projekt zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu przewiduje zmiany w zasadach pobierania 70-proc. podatku dochodowego od odpraw lub odszkodowań za skrócenie okresu wypowiedzenia. Rząd chce, by opodatkowaniu podlegały wszystkie kontrakty, a nie tylko umowy o pracę lub umowy świadczenia usług zarządzania.

25.08.2021

Rząd zachęca Polaków do powrotu, ale to może się nie opłacać

PIT Podatki międzynarodowe Polski Ład

Projekt Polskiego Ładu przewiduje specjalne zachęty podatkowe dla Polaków, którzy zdecydują się wrócić do kraju i tutaj płacić podatek dochodowy. Z preferencji będzie można korzystać aż przez cztery lata. Trzeba jednak pamiętać, że rozliczając PIT w przyszłym roku, trzeba już będzie uwzględnić tegoroczne, istotne ograniczenie stosowania ulgi abolicyjnej.

25.08.2021

Transakcje M&A w Polskim Ładzie - realne korzyści czy powtórka z estońskiego CIT?

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Jednym z celów Polskiego Ładu jest stworzenie zachęt do lokowania kapitału i inwestycji w Polsce. Niestety, ograniczenia w stosowaniu preferencji oraz wprowadzenie nowych wymogów neutralności podatkowej działań reorganizacyjnych mogą wywołać odwrotne skutki i zwiększyć ryzyko finansowe inwestycji – pisze Wojciech Kaptur, radca prawny, doradca podatkowy w kancelarii PragmatIQ.

24.08.2021

Duchowni nie chcą Polskiego Ładu

PIT Polski Ład

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski sygnalizuje rządowi, że – jeśli Polski Ład wejdzie w życie - duchowni stracą finansowo, ponieważ nie będą mogli odliczać od podatku zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jego zdaniem, to niesprawiedliwe. Eksperci zwracają jednak uwagę, że księża i tak są w uprzywilejowanej pozycji i płacą niskie podatki.

24.08.2021

Przewodniczący Episkopatu pisze do premiera ws. Polskiego Ładu

Polski Ład

Kościół katolicki nie został uwzględniony wśród kilkudziesięciu podmiotów, z którymi rząd przeprowadza konsultacje publiczne dot. projektu noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ramach Polskiego Ładu - napisał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w piśmie do premiera. Pismo zawiera opinię prawną sporządzoną przez ks. dr. hab. Piotra Stanisza,

21.08.2021

Ulga dla klasy średniej pominie twórców i artystów

PIT Polski Ład

Aby złagodzić skutki zmian w rozliczaniu składki zdrowotnej, resort finansów przygotował specjalną ulgę – dla tzw. klasy średniej. Skorzystają z niej zatrudnieni na podstawie szeroko pojętego stosunku pracy. Propozycje MF dyskryminują jednak korzystających z 50-proc. autorskich kosztów podatkowych. M.in. nauczycieli akademickich, dziennikarzy, programistów, architektów, artystów

20.08.2021

MF: Testu przedsiębiorcy nie będzie

CIT PIT Polski Ład

Jak zapewnia Aleksander Łożykowski, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów, w resorcie tym nie są prowadzone żadne prace w zakresie tzw. testu przedsiębiorcy. Celem przepisów wprowadzających obowiązek przesyłania danych z ewidencji podatkowych jest przede wszystkim ułatwienie rozliczenia podatku.

19.08.2021

MF szykuje ulgę dla wspierających sport, kulturę i edukację

CIT PIT Polski Ład

Projekt Polskiego Ładu przewiduje wprowadzenie specjalnej ulgi dla podatników wspierających działalność sportową, kulturalną oraz szkolnictwo wyższe i naukę. Z odliczenia skorzystają podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, z której dochody opodatkowane są na ogólnych zasadach według skali podatkowej lub według 19-proc. stawki podatku. Zmiany mają wejść w życie w styczniu 2022 roku.

19.08.2021

Rząd zastawia pułapkę na kartowiczów

PIT Finanse Polski Ład

To ostatni moment na rozpoczęcie działalności gospodarczej opodatkowanej kartą podatkową. Od 1 stycznia 2022 r. rząd zamierza ją zlikwidować, a prawo do opodatkowania w tej formie mają zachować tylko ci, którzy na karcie będą w dniu 31 grudnia 2021 roku. Eksperci jednak ostrzegają: to może nie wystarczyć. Skróceniu ulegnie bowiem lista wolnych zawodów uprawniających do karty podatkowej.

19.08.2021

Zmianę formy opodatkowania trzeba będzie zgłosić dwa razy

PIT Rachunkowość Polski Ład

Polski Ład wprowadzi podwójny obowiązek informowania przez podatnika o fakcie zmiany formy opodatkowania w danym roku podatkowym, raz w dokumentacji przekazywanej do ZUS, a drugi raz poprzez pismo zawiadamiające naczelnika urzędu skarbowego. I to mimo zapisu informowania przez ZUS szefa KAS o formie opodatkowania wykazanej w dokumentach przekazywanych do ZUS

17.08.2021

Test przedsiębiorcy wraca tylnymi drzwiami

Ordynacja PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Ministerstwo Finansów nie porzuciło pomysłu weryfikacji samozatrudnionych i sprawdzania, czy nie udają przedsiębiorców, by ukryć faktyczny stosunek pracy. Plan resortu, by firmy przesyłały od 2023 roku do fiskusa niemal wszystkie dokumenty rozliczeniowe w formie elektronicznej, ułatwi ściganie pozornych przedsiębiorców. Kontrolować łatwiej będzie także Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych.

17.08.2021

Polski Ład zmieni zasady rozliczania kosztów – wbrew unijnej dyrektywie i sądom

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Ministerstwo Finansów przegrywało w sądach, więc zmieni przepisy. Chodzi o rozliczanie kosztów uzyskania przychodów przez firmy korzystające z tzw. finansowania dłużnego. Projekt Polskiego Ładu przewiduje zmiany, które uderzą zwłaszcza w tych przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić ekspansję na rynkach zagranicznych i nabywać podmioty konkurencyjne. Dotknie to także firmy powiązane.

16.08.2021

Prof. Modzelewski: Grupy VAT będą służyć ucieczce od opodatkowania

VAT Doradca podatkowy Polski Ład

W projekcie ustawy wprowadzającej Polski Ład podatkowy pojawiły się również zmiany w podatku od towarów i usług, które dotyczą tzw. grupy VAT, czyli podatnika grupowego. Ze smutkiem muszę stwierdzić, że jakoś nie umiemy zachować jakiejkolwiek ciągłości wiedzy i kolejne „ekipy” urzędników szczebla ministerialnego, które zajmują się tym podatkiem, zaczynają wszystko od początku

16.08.2021

Polski Ład zmieni zasady korzystania z ulg podatkowych w PIT

Domowe finanse PIT Polski Ład

Polski Ład to cały szereg zmian – nie tylko dla przedsiębiorców. Już od stycznia przyszłego roku znacząco zostanie podwyższona kwota wolna od podatku i drugi próg podatkowy. Nowe przepisy wpłyną także na podatek m.in. świeżo upieczonych małżonków, samotnych rodziców, korzystających z ulgi rehabilitacyjnej, odliczających ulgę prorodzinną na dzieci czy kupujących mieszkania. Dziś w Prawo.pl podsumowujemy zmiany dla Kowalskiego.

14.08.2021

Polski Ład to również przełom podatkowy dla branży finansowej

VAT Doradca podatkowy Finanse Polski Ład

Projekt Polskiego Ładu dotyka wielu zagadnień podatkowych - także regulacji dotyczących podatku VAT. Na szczególną uwagę zasługuje wprowadzenie możliwości wyboru opodatkowania usług finansowych. Niewątpliwie jest to rozwiązanie rewolucyjne z perspektywy podmiotów działających w branży finansowej – piszą eksperci PwC.

13.08.2021

Adwokaci chcą prawa do niższej stawki ryczałtu

Prawnicy PIT Doradca podatkowy Polski Ład

W ramach Polskiego Ładu Ministerstwo Finansów chce od przyszłego roku wprowadzić niższe stawki ryczałtu. Przedstawiciele zawodów medycznych będą mogli się rozliczać w oparciu o 14-proc. stawkę podatku (obecnie 17 proc.). Obniżona stawka będzie miała zastosowanie także dla zawodów technicznych (m.in. architektów). Adwokaci apelują, by obniżony ryczałt można było stosować także do usług prawniczych.

12.08.2021

Nierealny termin na ustalenie podstawy wymiaru składki zdrowotnej

PIT Rachunkowość Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Ogromną zmianą, praktycznie nierealną do zrealizowania w wielu firmach niezależnie od ich wielkości, będzie termin ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy. Czym jest to spowodowane? Nowelizacja art. 81 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej zmieni dla zdecydowanej większości przedsiębiorców sposób wyliczania składki zdrowotnej

12.08.2021

Przychody z wynajmu mieszkań na celowniku fiskusa

Domowe finanse PIT Polski Ład

To straszne, że polski ustawodawca postanowił walczyć z inwestycjami w nieruchomości. W czasach rekordowo niskich stóp procentowych był to dotychczas najbezpieczniejszy i najlepszy sposób lokowania kapitału. Polski Ład tymczasem obiera sobie inwestorów za wroga i próbuje uszczelnić system tam, gdzie nie ma takiej potrzeby. To obłęd – pisze Bartosz Kubista, doradca podatkowy.

12.08.2021

Korzyści podatkowe za powrót do Polski wymagają poprawy

PIT Podatki międzynarodowe Polski Ład

Projekt Polskiego Ładu przewiduje kilka rozwiązań mających zachęcać Polaków do przenoszenia rezydencji do kraju i płacenia tu podatku dochodowego. Pomysł jest ciekawy, jednak każdy, kto będzie chciał skorzystać z preferencji, będzie musiał spełnić szereg trudnych i wymagających warunków - m.in. udowodnić, że przez ostatnie lata nie było się polskim rezydentem podatkowym.

12.08.2021

Raport KPMG: Zmiany podatkowe dużym wyzwaniem dla firm

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Jak wynika z badania KPMG, najistotniejszą zmianą wprowadzoną w tym roku w CIT jest obowiązek sporządzania i publikowania informacji z realizacji strategii podatkowej. Duże znaczenie miało również odroczenie mechanizmu pay and refund w podatku u źródła, które już po przeprowadzeniu badania zostało ponownie przesunięte z 30 czerwca na 31 grudnia 2021 roku.

11.08.2021

Czy Polski Ład, dla strefowców, zamknie spory o „podejście projektowe”?

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Przedstawiona w projekcie Polskiego Ładu „historyczna obniżka podatków” jest tylko pozorną obniżką. W praktyce wzrost danin dotknie podmioty prowadzące działalność gospodarczą w istotny sposób. Można powiedzieć, że MF osiągnęło pewnego rodzaju mistrzostwo w faktycznym podwyższaniu należności publicznoprawnych, czyniąc to bez podwyższania stawek podatku – pisze Maciej Kubica, radca prawny w TLA.

11.08.2021

Dlaczego przedsiębiorcy nie wierzą w Polski Ład?

CIT PIT Polski Ład

Przedsiębiorcy zgodnie protestują przeciwko zmianom proponowanym przez rząd w ramach Polskiego Ładu. Argumentują, że są grupą, która na rozwiązaniach planowanych od 2022 roku straci najwięcej. W szczególności nie zgadzają się z nową metodą kalkulowania składek zdrowotnych oraz ze zniesieniem możliwości odliczenia tej składki od podatku – pisze Sylwia Kulczycka, doradca podatkowy.

10.08.2021

Biura rachunkowe mówią STOP ministrowi finansów

Rachunkowość Polski Ład

Tysiące biur rachunkowych z całej Polski skierowały list otwarty do ministra finansów. Zwracają uwagę, że liczba nakładanych na przedsiębiorców i biura obowiązków podatkowych wymyka się spod kontroli. Autorzy wystąpienia podkreślają, że nie jest to już głos pojedynczej księgowej, która ma problem z właściwą organizacją czasu pracy w swojej firmie, ale postulat całej branży.

10.08.2021

Polski Ład wprowadzi ograniczenia w korzystaniu z finansowania dłużnego

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Projekt Polskiego Ładu przewiduje kolejne restrykcje w zakresie rozliczania kosztów finansowania dłużnego. Proponowane rozwiązania modyfikują dotychczasowe przepisy dotyczące limitu odliczalności kosztów na niekorzyść podatników, a także wprowadzają zupełnie nowy zakaz rozpoznawania kosztów finansowania uzyskanego od podmiotów powiązanych i przeznaczonego na transakcje kapitałowe

09.08.2021

Skarbówka będzie wszczynać postępowania w każdym momencie

Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy Polski Ład

Po zakończonej kontroli i wykryciu nieprawidłowości, postępowanie podatkowe można wszcząć maksymalnie w ciągu sześciu miesięcy. Jeśli jednak propozycje przedstawione w Polskim Ładzie zostaną uchwalone, fiskus nie będzie miał żadnych barier – data wszczęcia procedury będzie zależała tylko od urzędników. Zdaniem ekspertów, taka zmiana pozbawi podatników ochrony.

09.08.2021

Polski Ład to także cały pakiet ulg inwestycyjnych

CIT PIT Polski Ład

Opublikowany projekt Polskiego Ładu, dotyczący m.in. tzw. ulgi na innowację, wprowadza zarówno zmiany w zakresie stosowania już istniejących w Polsce rozwiązań proinnowacyjnych tj. w uldze B+R oraz w uldze IP Box, jak i zupełnie nowe rozwiązania tj. ulgę na robotyzację, ulgę na prototyp oraz ulgę na innowacyjnych pracowników – pisze Michał Czajkowski z Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

06.08.2021

Pomysł Grup VAT jest dobry, wymaga jednak pewnych poprawek

VAT Doradca podatkowy Polski Ład

Grupy VAT funkcjonują już w 18 krajach Unii Europejskiej i niewątpliwie dobrze się stało, że minister finansów nareszcie zaproponował wprowadzenie ich także do polskiej ustawy. Mam nadzieję, że propozycje resortu w tym zakresie szybko staną się obowiązującym prawem. Warto jednak wprowadzić kilka poprawek – dotyczących m.in. wymogów koniecznych do utworzenia grupy – pisze Tomasz Michalik, doradca podatkowy, partner w MDDP.

06.08.2021

MF obiecuje firmom pomoc i ochronę, ale tylko do czasu

Ordynacja Doradca podatkowy Polski Ład

Ministerstwo Finansów, by zachęcić zagraniczne firmy do inwestowania w Polsce, będzie z nimi zawierać specjalne porozumienia. Umowy mają dawać pewność w zakresie podatkowych skutków realizowanych w Polsce transakcji. Będą wiążące dla organów podatkowych – jednak tylko do czasu. Okazuje się bowiem, że zmiana linii orzeczniczej pozwoli skarbówce wypowiedzieć porozumienie.

06.08.2021

MF zachęca do powrotu do Polski i proponuje abolicję podatkową

CIT PIT Doradca podatkowy Polski Ład

W ramach Polskiego Ładu resort finansów chce stworzyć program repatriacji kapitału. Ma on polegać na wprowadzeniu przejściowego ryczałtu od dochodów. Aby z niego skorzystać trzeba będzie ujawnić dochody wcześniej nieujawnione w ramach rozliczeń podatku dochodowego. Proponowane rozwiązanie ma w istocie charakter abolicji podatkowej.

05.08.2021

Daleko od „fair play” w Polskim Ładzie

CIT PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Rząd nie ma odwagi zmierzyć się z podwyżką nominalnej stawki CIT, albo wprowadzeniem dodatkowego progu PIT. Woli udawać, że 9-proc. składka zdrowotna bez limitu i bez prawa odliczenia to nie podatek, dzięki czemu podatki się u nas jedynie obniża, a w publicznych mediach trwa festyn pt. „Historyczna obniżka podatków”. To gruba i oczywista manipulacja, której skutki makrogospodarcze będą fatalne – pisze dr Wojciech Sztuba, partner TPA Poland.

05.08.2021

Polak w zagranicznej spółce zmusi ją do... płacenia podatków w Polsce

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Ministerstwo Finansów chce zmienić przepisy o rezydencji podatkowej i znacząco rozszerzyć nieograniczony obowiązek podatkowy. Jeśli przepisy Polskiego Ładu wejdą w życie, zagraniczne spółki będą zmuszone do płacenia podatku dochodowego w Polsce, tylko z tego powodu, że osoba fizyczna mieszkająca w Polsce będzie ich członkiem zarządu albo rady nadzorczej. To wbrew prawu międzynarodowemu – twierdzą eksperci.

05.08.2021

Kierunek zmian jest dobry, ale diabeł tkwi w szczegółach

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Ceny transferowe od lat przysparzają wielu problemów. Spełnienie rosnących wymogów zabiera coraz więcej czasu i wymaga sporej wiedzy. Dlatego pozytywnie należy ocenić propozycje szeregu uproszczeń, jakie znalazły się w ramach programu Polski Ład. Kierunek uproszczeń jest niewątpliwie bardzo dobry, jednak, niestety, nie wszystkie zmiany to krok w dobrą stronę. Mamy do czynienia z niesamowitym zaostrzeniem kar – mówi Monika Palmowska, partner w KPMG w Polsce.

03.08.2021

Resort finansów chce z dnia na dzień ograniczyć amortyzację

PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Od stycznia przyszłego roku wynajmujący mieszkania nie będą mogli ich amortyzować. Podatek trzeba będzie liczyć według stawki ryczałtowej od przychodu. Przedsiębiorcy nie będą mogli z kolei dokonywać odpisów od prywatnego majątku wniesionego do firmy (m.in. samochodu, telefonu czy komputera) od ceny zakupu – ważna będzie wartość rynkowa. Problem jednak w tym, że projekt zmian nie zawiera przepisów przejściowych.

03.08.2021

Fiskus sprawdzi rozliczenia i prześwietli majątek firm

Ordynacja CIT PIT Rachunkowość Polski Ład

Ministerstwo Finansów chce, by wszystkie firmy – także jednoosobowi przedsiębiorcy – od stycznia 2023 roku wysyłały do skarbówki co miesiąc raporty dotyczące rozliczania podatku dochodowego. Udostępniać trzeba będzie m.in. podatkową księgę przychodów i rozchodów i ewidencję środków trwałych. Fiskus od razu sprawdzi więc majątek firmy i zweryfikuje, czy nie służy on do sztucznego zawyżania kosztów.

02.08.2021

Polski Ład: Będzie specjalna ulga, ale tylko dla pracowników

PIT Rachunkowość Polski Ład

Projekt Polskiego Ładu zakłada wprowadzenie ulgi dla osób osiągających przychody z tytułu szeroko pojętego stosunku pracy. Z odliczenia nie skorzystają jednak osoby na umowach zlecenia i o dzieło. Ulga ma dotyczyć wyłącznie osób osiągających przychody w przedziale od 68 412 do 133 692 zł rocznie. Do przychodów nie będą wliczane kwoty objęte autorskimi kosztami uzyskania przychodów.

28.07.2021

Polski Ład wpłynie na funkcjonowanie międzynarodowych grup kapitałowych

Ordynacja CIT Podatki międzynarodowe Polski Ład

Polski Ład był dotychczas promowany jako zestaw rozwiązań o charakterze proinwestycyjnym i proinnowacyjnym, a także zachęcających do powrotu kapitału do Polski. Warto w tym kontekście zadać sobie pytanie, jak proponowane zmiany mogą wpłynąć na funkcjonowanie grup kapitałowych operujących w wielu krajach – pisze Maciej Gruchot, doradca podatkowy, partner w kancelarii Kempa Gruchot Rawicz-Zaborowska.

28.07.2021

MF szykuje podwyżkę podatku od służbowych samochodów

PIT Rachunkowość Polski Ład

Jeśli pracownik wykorzystuje służbowe samochody do celów prywatnych, osiąga przychód, od którego musi zapłacić podatek. Kwoty przychodu wynoszą 250 i 400 złotych i zależą od pojemności auta. MF chce, by o podatku decydowała moc pojazdu, a nie pojemność silnika. To jedna ze zmian w ogłoszonym projekcie Polskiego Ładu.

27.07.2021

MF chce zablokować amortyzację mieszkań na wynajem

PIT Polski Ład

Najpewniej już od przyszłego roku nie będzie można amortyzować wynajmowanych mieszkań. Zaliczanie do kosztów odpisów amortyzacyjnych pozwala obecnie zmniejszyć znacząco podatek dochodowy. Resort finansów chce też, by prywatni właściciele mieszkań rozliczali się w formie ryczałtu, gdzie podatek płaci się od przychodu.

26.07.2021

Prof. Mariański: Progresja podatkowa narusza zasady równości i sprawiedliwości podatkowej

PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Podatek dochodowy od osób fizycznych nie realizuje podstawowych zasad podatkowych, które winny być podstawowym miernikiem istnienia i kształtu wyboru form opodatkowania. Z całą pewnością nie odpowiada on zasadom dogodności i taniości opodatkowania, ale przed wszystkim sprawiedliwości podatkowej - pisze prof. Adam Mariański.

23.07.2021

Ustalenia podatkowej części Polskiego Ładu ciągle trwają

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Projekt zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu, mimo zapowiedzi, nie został dotąd opublikowany. Znamy tylko ogólne założenia. Z wypowiedzi Jarosława Gowina wynika, że prace nad finalną wersją dokumentu jeszcze trwają. Zmiany w zasadach opodatkowania przedsiębiorców i płacenia przez nich składki zdrowotnej nie są jeszcze przesądzone.

08.07.2021

MF zapowiada kolejne ulgi i program repatriacji kapitału do Polski

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Ulga na powrót pracowników i małego biznesu, ryczałt dla nowych inwestorów, program powrotu kapitału – wprowadzenie m.in. takich rozwiązań zapowiedziało w poniedziałek Ministerstwo Finansów. Z nowych przepisów mają skorzystać pracownicy, właściciele firm, a także polscy sportowcy, celebryci i artyści. MF liczy, że piłkarz Robert Lewandowski wróci do Polski.

28.06.2021

Rzecznik MŚP: 30 tys. zł kwoty wolnej także dla rozliczających się liniowo

CIT PIT Małe i średnie firmy Polski Ład

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystąpił do premiera z wnioskiem o wprowadzenie zmian do programu „Polski Ład”. Chce m.in. kwoty wolnej w wysokości 30 tys. zł dla przedsiębiorców rozliczających się liniowo oraz określenia maksymalnej kwoty składki zdrowotnej. Według Rzecznika, przy obecnym projekcie wszyscy rozliczający się w ten sposób stracą.

23.06.2021

Zmiany w obliczaniu składki zdrowotnej to realna podwyżka podatków

CIT PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Polskie przepisy dają co najmniej kilka opcji wyboru alternatywnych form prowadzenia działalności oraz alternatywnych form opodatkowania, poczynając od możliwości założenia spółki z o.o. (z 9-proc. CIT) poprzez formy zryczałtowane, aż po kartę podatkową. Ryczałt nie zawsze będzie najkorzystniejszy – pisze Marcin Zarzycki, doradca podatkowy

23.06.2021

Sarnowski: Wkrótce zmiany podatkowe w Polskim Ładzie, jesienią kolejne uproszczenia w VAT

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Chcemy, by składka zdrowotna była obliczana od realnie uzyskanego dochodu. Po wakacjach przedstawimy także kolejne uproszczenia w VAT. Będzie to pakiet Slim VAT 3. Częste zmiany przepisów są konieczne. Legislacja podatkowa przyspiesza na całym świecie – mówi serwisowi Prawo.pl Jan Sarnowski, wiceminister finansów.

21.06.2021

Składka zdrowotna będzie liczona od realnego dochodu

Rachunkowość Doradca podatkowy Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Polski Ład

Zmiany podatkowe wprowadzone w ramach Polskiego Ładu spowodują, że wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców będzie obliczana od realnego dochodu. Nie będzie składek zryczałtowanych. Sama stawka się nie zmieni – dalej będzie to 9 proc. Nie będzie jednak żadnej możliwości, by odliczyć ją od podatku – potwierdza to Jan Sarnowski, wiceminister finansów

18.06.2021

Premier zachęca przedsiębiorców do przechodzenia na ryczałt, ale to nie zawsze korzystne

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Polski Ład

Szczegółów Polskiego Ładu i zmian w podatkach ciągle nie znamy, jednak premier już zachęca przedsiębiorców do płacenia PIT w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. To prosta i niewymagająca wielu dokumentów metoda, jednak – zdaniem doradców podatkowych – jej zasadność nie jest taka oczywista. Może się bowiem okazać, że ryczałtowiec zapłaci wyższy podatek, niż stosujący zasady ogólne.

16.06.2021

MF szykuje pakiet zmian dla strategicznych inwestorów

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Resort finansów chce zachęcać zagraniczne firmy do inwestowania w Polsce. Uruchomiony zostanie tzw. Investor Desk i Interpretacja 590. Będą też korzystne rozwiązania podatkowe dla holdingów i zachęta do inwestycji dla instytucji finansowych. Takie zapowiedzi przedstawiło w poniedziałek kierownictwo Ministerstwa Finansów.

14.06.2021

Dr Jowita Pustuł: Polski Ład nie spowoduje, że podatki będą sprawiedliwe

Ordynacja PIT Polski Ład

Bez wątpienia ogłoszenie programu Polski Ład rozpoczęło ogólnonarodową dyskusję o potrzebie reformy podatkowej i to jest, jak na razie, główna „podatkowa” zaleta tego programu. Niestety, nic nie wskazuje na to, że Polski Ład to przemyślana reforma podatkowa – mówi dr Jowita Pustuł, radca prawny i doradca podatkowy.

03.06.2021

MF zapowiada kolejne ulgi podatkowe

CIT VAT Doradca podatkowy Polski Ład

Już w przyszłym roku obok pakietu ulg na innowacje, wprowadzone zostaną rozwiązania nakierowane na ekspansję biznesu i rozwój firm. Będą też ulgi na inwestycje w giełdowych debiutantów, a także ulga dla inwestujących za pośrednictwem funduszy Venture Capital. Zmienią się również zasady zastosowania tzw. estońskiego CIT.

02.06.2021

Firmy szukają sposobu, by uciec przed Polskim Ładem

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Rejestracja firmy w Czechach czy przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? Przedsiębiorcy szukają alternatyw w obliczu Polskiego Ładu. Rozliczanie podatków w Czechach może być kuszące, jednak nie każdy może sobie pozwolić na taką zmianę. Klienci doradców podatkowych analizują więc krajowe alternatywy.

27.05.2021

MF potwierdza - Polski Ład i wyższa kwota wolna od PIT nie dla liniowców

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Polski Ład

Podatnicy rozliczający PIT według stawki liniowej na proponowanych przez rząd rozwiązaniach mogą stracić dwukrotnie. Po pierwsze, bo podwyższona do 30 tysięcy złotych kwota wolna od podatku ich nie obejmie. Podatek, tak jak obecnie, będą więc płacić już od pierwszej zarobionej złotówki. Dodatkowo, nie odliczą od podatku wyższej składki na ubezpieczenie zdrowotne.

20.05.2021

MF: To nie podwyżka podatków, bo Polski Ład to ubytek dla sektora finansów publicznych

Finanse publiczne Domowe finanse Polski Ład

Nie można potraktować zmian w podatkach jako podwyżki, ponieważ będą one miały ujemny wpływ dla sektora finansów publicznych. Kwota ubytku wyniesie 5-7 mld zł – powiedział w czwartek Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów, odnosząc się do propozycji zawartych w programie "Polski Ład". I podał, że kwota ubytku wyniesie 5-7 mld zł.

20.05.2021

Z ucieczką z biznesem do Czech warto jeszcze poczekać

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Polski Ład

Żyjemy weekendowym wydarzeniem miesiąca, ba - może nawet całej czterolatki (wszelkie podobieństwa nie są przypadkowe) – olbrzymim programem reform, dumnie nazwanym Polskim Ładem. Propozycje w zakresie dofinansowań do mieszkań, dofinansowania żłobków, zwolnień z PIT dla emerytów – wyglądają bardzo interesująco, ale mają jeden wspólny mianownik – dużo kosztują

20.05.2021

Jest wiele pięknych miejsc na świecie… na prowadzenie firmy

Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Polski Ład

W sobotę pokazano nam Polski Ład. Na razie to tylko prezentacja. Nie ma jeszcze przepisów, a szczegółowe rozwiązania będziemy mogli obejrzeć z końcem czerwca lub w pierwszej połowie lipca tego roku. Wszystkim – zwłaszcza jednoosobowym przedsiębiorcom – pytającym mnie, co mają zrobić, odpowiadam: jedynym wyjściem jest emigracja – pisze Agnieszka Czernik, doradca podatkowy.

18.05.2021

Zmiany w rozliczaniu składek zdrowotnych odczują wszyscy

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Okazuje się, że zapowiadane przez rząd rozwiązania w ramach Polskiego Ładu wcale nie będą takie korzystne. Najbardziej odczuwalna będzie zmiana zasad rozliczania składki zdrowotnej. Spowoduje ona, że wyższy podatek zapłacą wszyscy – także najmniej zarabiający i emeryci. Problemy mogą dotknąć też wspólników spółek jawnych.

18.05.2021

Podatki w Polskim Ładzie - dużo marchewek, ale też kij

Ordynacja Domowe finanse PIT Polski Ład

Nowa kwota wolna od podatku w wysokości 30 tysięcy złotych, ulga dla klasy średniej i zwolnienie z PIT emerytur do 2500 złotych - to główne zmiany w podatkach, które w sobotę przedstawił rząd w ramach Polskiego Ładu. Od podatku nie będzie można jednak odliczać podwyższonej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zmiany mają wejść w życie z początkiem 2022 roku.

17.05.2021

BCC: Polski ład – korzyści jednych na koszt drugich

Finanse samorządów PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Do 2030 roku Polski Ład ma kosztować 650 mld zł. Niestety, więcej w nim sposobów na ściągnięcie tych pieniędzy z podatników klasy średniej, niż pozytywnych rozwiązań dla gospodarki – twierdzi BCC. Ze zmian w systemie podatkowym ucieszą się emeryci i najniżej zarabiający. Zmiany podatkowe mocno uderzą w samorządy. Obniżenie podatków bez rekompensaty utraconych przez gminy dochodów to bankructwo gmin.

16.05.2021

BCC: Polski Ład – czyli jak rosną podatki

Finanse samorządów PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Program podatkowy zakłada poprawę sytuacji osób o dochodach minimalnych, co należy ocenić pozytywnie. Kwota wolna 30 tys. zł jest jak najbardziej zasadna. Również zwiększenie progu podatkowego do 120 tys. zł jest ważnym krokiem. Przez ostatnie 12 lat średnie wynagrodzenie wzrosło o ponad 70 proc., a tym samym podatnicy szybciej byli opodatkowani wyższą stawką 32 proc.

15.05.2021
Kadry i BHP

Rząd zgodził się na zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Ministerstwo Zdrowia proponuje wyłączenie z podstawy oskładkowania składką na ubezpieczenie zdrowotne przychodów ze sprzedaży środków trwałych. Ma to doprowadzić do obniżenia należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców. Zmiany mają wejść od 1 stycznia 2025 r. i będą stosowane do rozliczeń składek za okres od 1 lutego. Składki należne za okres do dnia 31 grudnia 2024 r. będą rozliczane na dotychczasowych zasadach.

29.10.2024

Pierwszy rok rządów za pasem, a firmy wciąż czekają na zmiany

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład Rynek pracy

Renta wdowia, program Aktywny Rodzic i wakacje składkowe to obietnice, które udało się zrealizować koalicji rządzącej od wygranych wyborów. Dłuższa jest lista obietnic, które wciąż czekają na realizację, zwłaszcza tych dla pracodawców i przedsiębiorców, jak np. finansowanie przez ZUS wynagrodzenia chorobowego pracowników od pierwszego dnia choroby i odwrócenie negatywnych skutków Polskiego Ładu w zakresie składki zdrowotnej. Jednak niepokój firm budzą nie tyle zmiany, nad którymi trwają prace, co zapowiedzi MRPiPS, które nie były planowane. 

09.10.2024

Przedsiębiorcy nie zapłacą składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

Wyłączenie z podstawy wymiaru składki zdrowotnej opłacanej przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą przychodów i kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przewiduje projekt ustawy, który wpisany został właśnie do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Rząd ma go przyjąć w IV kwartale 2024 r.

08.10.2024

Składka zdrowotna od zysków kapitałowych i z kwotą wolną?

Domowe finanse PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Wprowadzenie składki zdrowotnej od zysków kapitałowych w warunkach 2025 r. przyniosłoby sektorowi finansów publicznych dodatkowe od 7,3 mld zł do nawet 9,4 mld zł, gdyby oskładkowane zostały wszystkie kategorie zysków kapitałowych wykazywanych na formularzach PIT-8AR oraz PIT-38. Ministerstwo Finansów liczy propozycje posłanki Lewicy, tymczasem zdaniem ekspertów, ich realizacja stanowiłaby kolejne obciążenie dla inwestorów. Czy mają one szanse stać się propozycją rządu? Na razie nie wiadomo.

02.10.2024

Premier: Przedstawimy realistyczny projekt zmian w składce zdrowotnej

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Myślę, że bardzo szybko przedstawimy realistyczny projekt zmian w składce zdrowotnej, możliwie sprawiedliwy - powiedział w piątek na konferencji premier Donald Tusk. Dodał, że poprosił, Andrzeja Domańskiego, ministra finansów, i przedstawicieli partii koalicyjnych, by zaczęli między sobą rozmawiać o projekcie w sprawie zmian w składce zdrowotnej.

09.08.2024

Będzie wspólny rządowy projekt w sprawie składki zdrowotnej?

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Andrzej Domański, minister finansów, zapowiedział w czwartek, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 roku. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt. Takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Według marszałka Sejmu Szymona Hołowni składkę zdrowotną można obniżyć bez ryzyka zapaści systemu ochrony zdrowia.

25.07.2024

Temida sceptycznie patrzy na fachową pomoc wspólnika

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Spółki Finanse Polski Ład

Spółki z o.o. mają wątpliwości, czy świadczenia niepieniężne na ich rzecz realizowane przez własnych wspólników powinny być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. Sądy niekiedy uchylają niektóre niekorzystne dla spółek indywidualne interpretacje Narodowego Funduszu Zdrowia, ale urzędnicy konsekwentnie blokują wspólnikom ten sposób na niepłacenie składek.

11.07.2024

ZUS: Niemal 1,36 mld zł nadpłaconej składki zdrowotnej wróciło do przedsiębiorców

PIT Ubezpieczenia społeczne Finanse Polski Ład

Płatnicy, którzy wysłali wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej powinni otrzymać pieniądze najpóźniej 1 sierpnia 2024 r. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło 807 tys. wniosków na łączną kwotę 1,59 mld zł. W sumie na konta przedsiębiorców trafi niemal 1,36 mld zł z nadpłaconej składki zdrowotnej za 2023 rok – poinformował w piątek ZUS. U części płatników z nadpłaty zostały pokryte zaległości.

05.07.2024

Koniec ze składką zdrowotną w wersji Polskiego Ładu. Trzecia Droga przedstawiła projekt zmian

PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse Polski Ład

Obniżka składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i pracowników oraz uproszczenie zasad jej obliczania poprzez wprowadzenie trzech ryczałtowych kwot - to główna propozycja zmian w składce zdrowotnej zaproponowana przez posłów Polska 2050-Trzecia Droga. A co najważniejsze – wprowadzenie zasady, że w przypadku zbiegu obowiązku zapłaty składki, jeżeli ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia go obowiązkowym ubezpieczeniem, składka opłacana będzie tylko od jednego z tych tytułów lub przychodów, wskazanego przez ubezpieczonego.

25.06.2024

Zasady zwrotu nadpłaty składki zdrowotnej do pilnej zmiany

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

W poniedziałek, 3 czerwca, upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej za 2023 rok. To zupełnie inna procedura niż w podatkach. Na przykład w rozliczeniu PIT wystarczy, że nadpłata wynika z zeznania rocznego, by urząd skarbowy sam ją zwrócił, bez konieczności składania dodatkowego wniosku. Zdaniem prawników, taką samą zasadę należy wprowadzić do rozliczenia składki zdrowotnej. Ze zmianą nie trzeba czekać do 1 stycznia, można ją wprowadzić już teraz.

29.05.2024

OPZZ przeciwne zmianom w składce zdrowotnej

Finanse publiczne PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna Polski Ład

OPZZ skierowało do ministra zdrowia i ministra finansów stanowisko w sprawie rządowej propozycji zmian finasowania składki na ubezpieczenie zdrowotne, jednoznacznie negatywnie oceniając rządową propozycję. Związkowcy zaapelowali do rządu o wycofanie się z tej propozycji i rozpoczęcie debaty publicznej na temat systemowych zasad opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

26.03.2024

Rząd nie powiedział ostatniego słowa w sprawie składki zdrowotnej

Finanse publiczne PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Przedstawione w czwartek przez resorty finansów i zdrowia nowe zasady obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców, jakie miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., wzbudziły spore emocje. Teraz okazuje się, że nie były one konsultowane w łonie koalicji rządzącej i że są to „tylko założenia”. Także prawnicy są nimi rozczarowani. Jedni dlatego, że rząd nie chce wrócić do składki zryczałtowanej w wersji sprzed Polskiego Ładu, a inni – że idąc dalej, nie zaproponował takich samych zasad… dla wszystkich pracowników.

22.03.2024

MF i MZ mają propozycję reformy składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Minister zdrowia Izabela Leszczyna oraz Andrzej Domański, minister finansów, przedstawili w czwartek szczegóły reformy składki zdrowotnej. Na zmianach ma skorzystać 93 proc. przedsiębiorców, a koszty reformy szacowane są na 4-5 mld złotych. Przedsiębiorca z dochodem w wysokości 10 tys. zł, zyska 590 zł – podała Kancelaria Premiera. Zmiany mają wejść w życie od 2025 roku.

21.03.2024

Konfederacja Lewiatan: Przedsiębiorcy czekają na obniżkę składki zdrowotnej

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

Rząd chce zmienić zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania: płacenie składki w formie zryczałtowanej albo od przychodu lub dochodu. Zdaniem Konfederacji Lewiatan planowane zmiany nie spowodują jednak zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają przedsiębiorcy.

27.02.2024

Hinc: Nie jestem przeciwnikiem wakacji składkowych, ale zajmijmy się składką zdrowotną

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Po co wprowadzać wakacje składkowe, skoro można bez większego problemu zmodyfikować istniejące rozwiązania, np. znieść ograniczenia czasowe w korzystaniu z Małego ZUS Plus i pozwolić większej grupie najmniejszych przedsiębiorców z tego rozwiązania skorzystać? Pilniejsze, a przy tym absolutnie konieczne, jest naprawienie systemu opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne – mówi Przemysław Hinc, doradca podatkowy. Dodaje jednak, że nie można na tym poprzestać.

12.02.2024

Hinc: Składka zdrowotna - powrót do starych zasad jest możliwy

Finanse publiczne PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Składka na ubezpieczenie zdrowotne musi przestać być podatkiem zdrowotnym, od którego trzeba jeszcze zapłacić podatek dochodowy. Powinna na powrót stać się składką ubezpieczeniową, która uwzględnia ekwiwalentność świadczeń – mówi Przemysław Hinc, doradca podatkowy. Jak twierdzi, nie ma przeszkód, by przywrócić ją w kształcie sprzed Polskiego Ładu, i to nawet już w rozliczeniu za rok 2023.

07.11.2023

Składka zdrowotna - łatwiej było zepsuć system, niż go teraz naprawić

Finanse publiczne PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Programy wyborcze ugrupowań politycznych, które po wyborach mają sejmową większość i będą tworzyć przyszły rząd, zawierają jednoznacznie negatywną ocenę zasad opłacania składki zdrowotnej, wprowadzonych podatkowym Polskim Ładem. Pytanie, jakie dziś zadają sobie przedsiębiorcy dotyczy nie tylko tego, jaką składkę będą płacić, ale także - od kiedy. Prawnicy nie mają wątpliwości, że naprawienie systemu nie będzie proste ani szybkie. Realnie w grę może wchodzić dopiero 2025 rok.

06.11.2023

Przedsiębiorcy nie powinni mieć ani nadpłaty, ani dopłaty składki zdrowotnej

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

W związku z rozliczeniem składki zdrowotnej za 2022 rok Krajowa Administracja Skarbowa przekazała ZUS informacje o 1,1 mln przedsiębiorców. ZUS z kolei przesłał KAS dane o około 2,5 mln przedsiębiorców – dowiedział się serwis Prawo.pl. Według MF, sam fakt wystąpienia rozbieżności pomiędzy danymi KAS a ZUS nie musi oznaczać nieprawidłowości. Zdaniem prawników, to że przedsiębiorcy mieli nadpłatę i niedopłatę jest jednak dowodem, jak bardzo nieprzygotowane były zmiany wprowadzone Polskim Ładem.

02.11.2023

Przedsiębiorcy mieli ponad 2,1 mld zł nadpłaty w składce zdrowotnej za 2022 r.

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłaciły w 2022 roku ponad 19,1 mld zł składki na ubezpieczenie zdrowotne, w tym o ponad 2 mld zł więcej niż się państwu należało. Byli jednak i tacy, którzy musieli składkę dopłacić – w sumie prawie 1 mld zł. Prawnicy są zgodni: w czasie największej inflacji państwo zabrało ludziom pieniądze. I podkreślają, że same liczby przemawiają za zmianą konstrukcji składki zdrowotnej.

03.10.2023

"Czternastka" obciąży podatkiem wielu emerytów i rencistów

Finanse publiczne Emerytury i renty PIT Polski Ład

W tym roku wielu emerytów i rencistów spodziewa się rekordowej tzw. 14 emerytury - ma wynieść 2202,50 zł na rękę. Jednak nie wszyscy dostaną ją w tej wysokości. Będą musieli zapłacić podatek dochodowy, bo przekroczą 30 000 zł kwoty wolnej od podatku. Prawnicy wskazują, że rząd zapomniał tu o przepisach Polskiego Ładu, które sam wprowadził. I zastanawiają się, czy przed wyborami zdecyduje się zwolnić „czternastkę” z PIT.

04.09.2023

Lewiatan postuluje: Zryczałtowana składka zdrowotna dla przedsiębiorców

PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Radykalne uproszczenie sposobu opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców, poprzez wprowadzenie zryczałtowanej składki - proponuje Lewiatan w nowej kadencji parlamentu. Od 2022 roku, razem z Polskim Ładem, wprowadzona została reforma składki zdrowotnej: zniknęło odliczenie od podatku 7,75 proc. z 9 proc. zapłaconej składki, a przedsiębiorcy zaczęli płacić składkę, której wysokość uzależniona została od formy opodatkowania.

18.08.2023

Państwo wpycha obywateli przepisami podatkowymi w samozatrudnienie

PIT Prawo pracy Małe i średnie firmy Polski Ład

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą to nie pracownicy, lecz przedsiębiorcy. Wliczanie więc do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze, okresu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej nie jest możliwe i uzasadnione – twierdzi MRiPS. Jednak zdaniem prawników, powinniśmy albo wliczać do stażu pracy wszystkie aktywności zawodowe, albo powinniśmy zacząć odróżniać w prawie „wolnego współpracownika”.

17.07.2023

ZUS: 316 mln zł nadpłaconej składki zdrowotnej wróciło do przedsiębiorców

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

60 mln zł w pierwszych dniach lipca i 256 mln zł w poniedziałek, 10 lipca, czyli w sumie już 316 mln zł - taką łączną kwotę wypłacił przedsiębiorcom ZUS z tytułu nadpłaconej w 2022 roku składki na ubezpieczenie zdrowotne. A nie jest to kwota ostateczna, bo – jak poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych - kolejne transze są przygotowywane.

10.07.2023

Przedsiębiorcy będą płacić składkę zdrowotną od przychodu?

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad ścisłym powiązaniem podstawy składki zdrowotnej z jednym z parametrów podatkowych, obliczanych w ramach PIT. Zdaniem prawników, oznacza to, że ustawodawca chce odejść od oskładkowania dochodu na rzecz oskładkowania przychodu albo zamierza trwać w systemie jej obliczania, poboru i odprowadzania - osobnym dla podatników płacących PIT na zasadach ogólnych, płacących podatek liniowy, ryczałtowców, kartowiczów i pracowników. Systemowa nowela ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

07.07.2023

ZUS: Więcej czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Do 5 czerwca, czyli do najbliższego poniedziałku prowadzący działalność gospodarczą mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wniosek w tej sprawie należy złożyć elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) – poinformował w czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

01.06.2023

Ostatnie godziny na złożenie rocznego rozliczenia składki zdrowotnej

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

Poniedziałek, 22 maja 2023 roku, to ostatni dzień na złożenie rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 rok. Rozliczenie to trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2023 r. – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oprócz najważniejszych informacji ZUS przygotował też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

22.05.2023

ZUS: Nie wiesz jak rozliczyć składkę zdrowotną - weź udział w spotkaniu online

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

We wtorek, 16 maja 2023 roku, odbędzie się spotkanie online z ekspertami ZUS na temat poprawnego rozliczenia składki zdrowotnej za ubiegły rok – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych w poniedziałkowym komunikacie. Szkolenie jest całkowicie bezpłatne i dostępne dla wszystkich chętnych. Nagranie ze spotkania dostępne będzie na stronie ZUS i kanale YouTube.

15.05.2023

Rzecznik MŚP sygnalizuje problemy z rozliczeniem składki zdrowotnej w programie Płatnik

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Do Rzecznika MŚP docierają sygnały od przedsiębiorców o problemach technicznych przy składaniu rozliczenia rocznego składki zdrowotnej za 2022 rok za pomocą programu Płatnik. A czasu zostało niewiele, bo przedsiębiorcy mają czas na rozliczenie do 22 maja. ZUS deklaruje wsparcie przedsiębiorcom i przypomina o aktualizacji danych w programie.

11.05.2023

Niekonstytucyjny brak prawa do odliczenia połowy dopłaconych w 2023 r. składek zdrowotnych

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Ministerstwo Finansów potwierdza, że przedsiębiorcy opłacający za 2022 r. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie mogą zaliczyć do kosztów połowy składki na ubezpieczenie zdrowotne w przypadku zmiany od 1 stycznia 2023 r. formy opodatkowania na zasady ogólne. Zdaniem prawników, to jest nierówne traktowanie obywateli wobec prawa, czyli naruszenie Konstytucji.

24.03.2023

RPO: Czy niemożność odliczania składki zdrowotnej od podatku jest konstytucyjna? Według MZ – tak

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

RPO wystąpił do Ministerstwa Zdrowia w sprawie składki zdrowotnej. Chciał wiedzieć, czy obciążenie obywateli obowiązkiem jej finansowana w całości właściwie wpisuje się w ciążący na władzy publicznej konstytucyjny nakaz zapewnienia ochrony zdrowia. MZ nie podziela opinii, że zmiany wprowadzone ustawą Polski Ład doprowadziły do stanu niekonstytucyjności uregulowania składki zdrowotnej lub prawnego systemu publicznej opieki zdrowotnej.

10.03.2023

ZUS: Płatnicy coraz częściej zalegają ze składkami. Średni dług to już ponad 34 tys. zł

Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Na koniec 2022 roku aktywnych, zadłużonych płatników było o ponad 34 proc. więcej niż przed rokiem, a kwota zadłużenia zmniejszyła się o niespełna 0,01 proc. Średni dług wynosi ponad 34 tys. zł, a największe zadłużenie - prawie 820 mln zł. Do tego w ub.r. zawartych zostało ponad 62,9 tys. układów ratalnych, czyli o ponad 3 proc. w porównaniu do 2021 r. Zdaniem ekspertów, do problemu mógł doprowadzić Polski Ład.

08.03.2023

W kwietniu będzie dopłata składki zdrowotnej, ale bez prawa do odliczenia połowy zapłaconej kwoty

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Część przedsiębiorców, którzy dopłacili składkę zdrowotną za 2022 rok, kiedy byli na ryczałcie, nie może teraz obniżyć podstawy opodatkowania o dopłacane w 2023 r. składki, bo… nie są na ryczałcie. Gdyby jednak byli wciąż opodatkowani ryczałtowo, mogliby obniżyć swoją podstawę opodatkowania o 50 proc. dopłaconych składek. To błąd legislacyjny, który należy pilnie poprawić - wskazują prawnicy.

07.03.2023

Składka zdrowotna bez odliczenia od podatku - RPO pyta o zgodność z konstytucją

Domowe finanse PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Czy obciążenie obywateli obowiązkiem finansowana składki zdrowotnej w całości właściwie wpisuje się w ciążący na władzy publicznej konstytucyjny nakaz zapewnienia ochrony zdrowia? Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek wystąpił w tej sprawie do Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia.

14.02.2023

Czy po Polskim Ładzie obywatelom opłaca się jeszcze oszczędzanie w IKZE – RPO pyta MF

Domowe finanse Emerytury i renty PIT Polski Ład

Do Biura RPO napisał obywatel, który skarży się na malejącą opłacalność oszczędzania w Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego po reformie Polskiego Ładu. Jego zdaniem, można mówić o niedotrzymaniu warunków umowy ze strony państwa. Decyzję o zainwestowaniu w IKZE ludzie podejmowali bowiem kilka lat przed tymi zmianami, zachęcani możliwością zmniejszenia podatku i ze świadomością, że nie można wycofać się z niej przed upływem 5 lat.

01.02.2023

MZ i MF pracują nad uproszczeniem od 2024 roku podstawy wymiaru składki zdrowotnej

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Przedsiębiorcy skarżą się na niekorzystne zasady rozliczania składki zdrowotnej, wynikające z przepisów Polskiego Ładu. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w tej sprawie w Ministerstwie Finansów. W odpowiedzi Ministerstwo Zdrowia poinformowało o propozycjach uproszczenia od 1 stycznia 2024 r. ustalenia miesięcznej składki zdrowotnej.

17.01.2023

Torbé-Jacko: Ważne zmiany w prawie pracy w 2022 roku, kolejne przed nami

PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy PPK Polski Ład

Rok 2022 w prawie pracy to rok zaskoczeń, z którym musieli sobie poradzić pracodawcy, ale z drugiej strony od momentu wybuchu pandemii do zarządzania „awaryjnymi sytuacjami” przedsiębiorstwa są gotowe bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Ten rok zapowiada się pod znakiem dużych zmian w prawie pracy. Przedsiębiorców i pracowników czeka rewolucja. Zmienią się m.in. zasady pracy zdalnej, kontroli trzeźwości pracownika czy wdrożenie tzw. dyrektywy work-life balance.

13.01.2023

Pracowniku, sprawdź, ile zapłaciłeś składki zdrowotnej - zwątpisz

Domowe finanse PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

O tym, jak niesprawiedliwa jest nowa składka zdrowotna, wiedzą, póki co, głównie osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Już wkrótce przekonają się o tym boleśnie, w rocznym PIT, także osoby zatrudnione na umowach o pracę. Sprawdziliśmy, o ile więcej zapłaciły fiskusowi i ZUS w 2022 roku. Zdaniem prawników, opodatkowana będzie nawet bieda, bo podatek zdrowotny uiścili też ci z minimalnym wynagrodzeniem - to u nich, w skali roku, ponad jedna pensja.

22.12.2022

Kolejne problemy ze składką zdrowotną płaconą przez przedsiębiorców - interwencja RPO w MF

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Przedsiębiorcy skarżą się na niekorzystne zasady rozliczania składki zdrowotnej wynikające z przepisów Polskiego Ładu. Przy obliczeniu składki zdrowotnej nie można bowiem uwzględnić poniesionej straty, choć rozliczenie straty możliwe jest do odliczenia na cele podatkowe. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w tej sprawie w Ministerstwie Finansów.

16.12.2022

Prawie 18 proc. mikrofirm chce zmienić formę działalności. Głównym powodem obciążenia ZUS-owskie

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Niemal sześciu na dziesięciu mikroprzedsiębiorców nie planuje w najbliższym czasie zmieniać jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) na inną formę prowadzenia biznesu. Co szósty ankietowany chce dokonać takiej zmiany - wynika z najnowszego badania. Ponad połowa przedstawicieli tej ostatniej grupy deklaruje przejście na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a co dziesiąty respondent chce wybrać spółkę komandytową.

15.12.2022

Składka zdrowotna, czyli jak rząd nabił Polaków w butelkę

Finanse publiczne PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Pod rządami Polskiego Ładu Polska miała być krainą mlekiem i miodem płynącą. Lepiej miało się też żyć Polakom, bo choćby więcej pieniędzy miało iść na ochronę zdrowia. Oczywiście z naszych podatków, a dokładnie – ze składki zdrowotnej, która stała się podatkiem i znacząco wzrosła. Nie minął jeszcze rok, a już widać, ile te obietnice były warte. Sam rząd ma chyba tego świadomość, skoro po kryjomu przeforsował zmiany niekorzystne dla Polaków.

13.12.2022

Rząd po cichu wycofał się z finansowania z budżetu składki zdrowotnej dla wielu osób

Finanse publiczne PIT Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna Polski Ład

Od 2023 r. budżet państwa nie będzie już przekazywał NFZ składek zdrowotnych m.in. za żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową, uczniów, dzieci w placówkach wychowawczych lub opiekuńczych, za studentów czy doktorantów. Ale osoby te nadal będą miały status osoby ubezpieczonej. Prawnicy mówią o osłabieniu ubezpieczeniowego charakteru systemu opieki zdrowotnej, ale też uderzeniu w dochody NFZ.

12.12.2022

Składka zdrowotna – niesprawiedliwy podatek, który powinien trafić do Trybunału

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Składka zdrowotna bez kwoty wolnej dla osób najuboższych, która uwzględniałaby minimum egzystencji, i bez mechanizmu ograniczającego jej wysokość dla osób zamożniejszych, jest niesprawiedliwa i dla jednych, i dla drugich – uważają prawnicy. I wskazują na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r., w którym dokładnie z tego samego powodu zakwestionował on obowiązującą wówczas kwotę wolną w PIT.

09.12.2022

Zerowy PIT dla pracujących seniorów - RPO sygnalizuje problemy

Domowe finanse PIT Prawo pracy Polski Ład

Ludzie skarżą się na konstrukcję nowego zwolnienia podatkowego dla pracujących seniorów, wprowadzonego na mocy Polskiego Ładu. Chodzi o tzw. zerowy PIT dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego. Możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego uzależniono od osiągnięcia wieku emerytalnego, a nie uwzględniono osób, które nabyły prawo do wcześniejszej emerytury.

01.12.2022

ZUS przypomina przedsiębiorcom o deklaracjach

Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Od stycznia 2022 roku obowiązek comiesięcznego przesyłania deklaracji DRA objął wszystkich przedsiębiorców. Również tych, którzy płacą składki wyłącznie za siebie – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na konieczność comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych do ZUS wpływ miały przepisy „Polskiego Ładu”, które wprowadziły zmiany dotyczące ustalania wysokości składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.

22.11.2022

Emeryci trochę zwolnieni z podatku, ale podatek zdrowotny płacą

Emerytury i renty PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Po zakończeniu 2022 roku, przy rozliczaniu PIT, wszyscy emeryci i renciści będą musieli zapłacić podatek zdrowotny, choć wielu z nich nie zapłaci podatku dochodowego. ZUS potwierdza, że od świadczeń w wysokości np. 500 zł miesięcznie nie pobiera zaliczki na PIT, ale nie mówi, że pobiera 9 proc. składkę zdrowotną. Dla wielu osób rozliczenie PIT za 2022 rok będzie mniej korzystne niż było za 2021.

03.10.2022

Pierwsza rocznica uchwalenia Polskiego Ładu powinna być jego końcem

PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

W sobotę, 1 października 2022 roku, mija dokładnie rok od uchwalenia przez Sejm podatkowego Polskiego Ładu. Począwszy od projektu, przepisy te spotkały się z szeroką – co ważne – merytoryczną – krytyką. Rząd się nią nie przejął i dopiął swego: od 1 stycznia br. obowiązuje legislacyjny potworek, który zaburzył nasz system prawny i stabilność prowadzenia biznesu, a na co dzień dotyka każdego Polaka uzyskującego dochody z własnej pracy.

30.09.2022

Składka zdrowotna może "dobić" zmieniających formę opodatkowania

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Przedsiębiorcy, którzy zastanawiają się nad zmianą formy opodatkowania w trakcie 2022 roku albo będą myśleli o tym po jego zakończeniu, wypełniając zeznanie roczne, powinni to dobrze przeliczyć. Bo nie dość, że może ich czekać duża dopłata składki zdrowotnej, to także zapłata odsetek za zaległość w tej składce. Zdaniem prawników, sprawa nie jest oczywista i wszystko będzie zależało od podejścia ZUS i urzędów skarbowych.

30.09.2022

Przedsiębiorcy na koniec roku sięgną do dna kieszeni, by dopłacić składkę zdrowotną

PIT Ubezpieczenia społeczne Finanse Polski Ład

Końcówka roku może być finansowo bardzo trudna dla wielu przedsiębiorców, którzy co gorsza nie mają tego świadomości. Dotyczy to zwłaszcza ryczałtowców. Wielu będzie musiało bowiem dopłacić składkę zdrowotną, bo przekroczą próg przychodów. Wbrew zasadzie obowiązującej w podatkach, wyższą składkę będą musieli zapłacić za wszystkie miesiące wstecz, od początku 2022 roku.

26.09.2022

Zwolnienie podatkowe dla pracujących seniorów nie dla wszystkich

Domowe finanse PIT Polski Ład

Wiele osób spośród tych, które chciałyby skorzystać ze zwolnienia podatkowego w PIT z tytułu kontynuowania zatrudnienia po osiągnięciu wieku emerytalnego i niepobierania emerytury, nie będzie miała takiego prawa. Wszystko przez błąd ustawodawcy, który prawo do zwolnienia uzależnił od osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, zapominając, że wiele osób nabywa uprawienia emerytalne dużo wcześniej.

22.09.2022

Abolicja dla płatników składki zdrowotnej pilnie potrzebna

PIT Ubezpieczenia społeczne Finanse Polski Ład

Wprowadzone Polskim Ładem nowe zasady opłacania składki zdrowotnej, a także niejasne i niespójne przepisy w tym zakresie, które zresztą rządzący już zmieniali w 2022 r., ostatni raz 1 lipca, wymagają uchwalenia abolicji dla płatników składek – twierdzą prawnicy. Ich zdaniem, nie powinni oni ponosić odpowiedzialności karnej za ewentualne niezamierzone błędy w deklaracjach. Zwłaszcza, że błędy mogą wyjść dopiero po latach.

05.09.2022

MZ: Przedsiębiorcy na ryczałcie i podatku liniowym nie mogą odliczać składki zdrowotnej

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Przychód obliczany na potrzeby ustalenia składki zdrowotnej należnej od przedsiębiorcy opłacającego podatek w formie zryczałtowanej nie może być pomniejszony o zapłacone składki zdrowotne – twierdzi Ministerstwo Zdrowia. Dochód zaś obliczany od przedsiębiorcy opłacającego PIT w formie podatku liniowego może być pomniejszony o zapłacone składki jedynie wtedy, gdy będzie ona zaliczona do KUP.

22.07.2022

Prezes ZUS o korzyściach z kontynuowania pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego

Domowe finanse Emerytury i renty PIT Polski Ład

Teraz opłaca się dłużej pracować, bo im później zaczynamy pobierać emeryturę, tym jest ona przyznawana w wyższej wysokości. Dodatkowo, po osiągnięciu wieku emerytalnego, nie musimy płacić podatku od przychodów z pracy zarobkowej – przypomina Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

20.07.2022

Kto nadpłacił składkę zdrowotną - wygrał, ale z otwieraniem szampana lepiej poczekać

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Przedsiębiorcy, którzy się nie przestraszyli i w grudniu 2021 r. zapłacili wszystkie składki, by móc - po raz ostatni – odliczyć od podatku 7,75 proc. z 9 proc. składki zdrowotnej, dziś są wygrani. Jest pierwsza korzystna interpretacja podatkowa. Ci, którzy nie skorzystali, nie mają co liczyć na odszkodowanie od państwa. To, że urzędnicy zniechęcali do skorzystania z tej możliwości, będzie trudne do udowodnienia przed sądem.

05.07.2022

Zmiany w Polskim Ładzie mają przynieść niskie podatki także dla emerytów i rencistów

Domowe finanse Emerytury i renty PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

W piątek 1 lipca 2022 r. wchodzą w życie ważne zmiany podatkowe, które obejmą emerytów i rencistów. Na zmianach zyska około 3,1 mln emerytów i rencistów, którzy za cały 2022 rok zapłacą niższy podatek niż na zasadach z roku ubiegłego. Świadczenie „na rękę” wielu z nich wzrośnie nawet o ponad 100 zł – poinformował w czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

30.06.2022

Od 1 lipca przedsiębiorcy mogą zmienić formę opodatkowania i odzyskać część zapłaconej składki zdrowotnej

PIT Ubezpieczenia społeczne Finanse Polski Ład

1 lipca 2022 roku w życie wchodzi nowelizacja przepisów wprowadzonej 1 stycznia 2022 roku reformy systemu podatkowego, zwanej Polskim Ładem. Jedną ze zmian będzie prawo do odliczania części składki zdrowotnej przez przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym i ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Więcej piszemy o tym w Legal Alert.

30.06.2022

Spółka od PPK wyjaśnia zawiłości Polskiego Ładu - czy kompetentnie?

PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Ministerstwo Finansów zleciło spółce PFR Portal PPK prowadzanie szkoleń online z Polskiego Ładu. Resort nie ujawnia, w jakim trybie wyłoniono ten podmiot i czy spółka otrzymuje za to wynagrodzenie. Zapewnia jedynie, że spotkania mają charakter informacyjny, a przekazywane informacje nie stanowią wykładni prawa. Zdaniem prawników, PFR nie ma kompetencji do prowadzenia szkoleń z zakresu prawa podatkowego.

27.06.2022

ZUS: Przedsiębiorcy zapominają o deklaracjach

Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Przedsiębiorcy przyzwyczaili się do tego, że nie muszą co miesiąc wysyłać do ZUS dokumentacji rozliczeniowej. Niestety Polski Ład wprowadził zmiany w rozliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne, które do tego właścicieli firm zobowiązują. Przedsiębiorcom, którzy nie wyślą deklaracji, Zakład Ubezpieczeń Społecznych automatycznie naliczy wysokość składki zdrowotnej, a to może skutkować błędnym rozliczeniem – przypomina ZUS.

13.06.2022

Pracujący rencista w tym roku straci na uldze podatkowej. W przyszłym ma być lepiej

Domowe finanse Emerytury i renty PIT Prawo pracy Polski Ład

Ministerstwo Finansów przyznaje, że naprawia błąd związany z liczeniem ulgi podatkowej dla pracujących rencistów, jednak problem ten będzie rozwiązany nie w tym roku, a dopiero w przyszłym. Rok 2022 pracujący renciści skończą pod kreską w związku ze zmianą przepisów wprowadzonych przez Polski Ład.

09.06.2022

W tym roku „zapominalstwo” przedsiębiorcy będzie więcej kosztować

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Doradcy podatkowi i księgowi przyznają, że przedsiębiorcom zdarza się nie informować ich o otrzymanej pomocy na dofinansowanie miejsc pracy z tarczy antykryzysowej czy dotacji. Nie przekazują też na czas dokumentów o poniesionych wydatkach. O ile takie przypadki zdarzały się już wcześniej, to jednak w tym roku skutki „zapominalstwa” mogą być bardziej bolesne. Wszystko przez składkę zdrowotną, której zasady opłacania zmienił Polski Ład.

10.05.2022

Byli funkcjonariusze odzyskują emerytury, ale tracą przez składki obliczane według Polskiego Ładu

Emerytury i renty PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Emerytowani funkcjonariusze służb i ich rodziny wygrywają z państwem i odzyskują świadczenia w wysokości zabranej im na mocy ustawy dezubekizacyjnej z 2016 r. Wyrównania wypłacane na podstawie prawomocnych wyroków są jednak niższe o kilka, a czasami kilkadziesiąt tysięcy złotych, z powodu 9-procentowej składki zdrowotnej pobieranej na zasadach określonych w Polskim Ładzie.

20.04.2022

Polski Ład - niższa składka zdrowotna dla części przedsiębiorców, zniknie ulga dla emerytów

Domowe finanse Emerytury i renty PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Limitowane odliczenie zapłaconych składek zdrowotnych od podstawy opodatkowania przez przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej oraz wyłączenie z oskładkowania diet za udział w komisjach wyborczych i państwowych komisjach egzaminacyjnych do wysokości 6 tys. zł - to tylko niektóre propozycje zmian przygotowane przez Ministerstwo Finansów.

13.04.2022

14. emerytura trafi do części emerytów, a powinna też do Trybunału Konstytucyjnego

Domowe finanse Emerytury i renty Polski Ład

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad projektem ustawy o tegorocznej 14. emeryturze. Resort wstępnie zakłada, że zasady jej przyznawania będą podobne do rozwiązań z ubiegłego roku. Wśród emerytów, którzy znów jej nie dostaną, narasta jednak niezadowolenie. Zdaniem prawników rozwiązanie jest niesprawiedliwe i powinno zostać zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego.

12.04.2022

Apel do premiera - ponowny wybór formy opodatkowania i rozliczania składki zdrowotnej to konieczność

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Kiedy umożliwić podatnikom zmianę formy opodatkowania: w trakcie 2022 roku czy po jego zakończeniu, w rozliczeniu rocznym - to kwestia do dyskusji. Po powiązaniu składki zdrowotnej z formą opodatkowania, taką decyzję trzeba podjąć, i to jak najszybciej – uważają autorzy listu otwartego do premiera w sprawie składki zdrowotnej. Zwłaszcza, że Ministerstwo Finansów zaczyna dopuszczać taką możliwość.

07.04.2022

Zmiany w Polskim Ładzie - prokurenci będą płacić składkę zdrowotną

Ubezpieczenia społeczne Spółki Polski Ład

Przy okazji nowelizacji podatkowego Polskiego Ładu Ministerstwo Finansów chce objąć składką zdrowotną prokurentów, tak jak inne osoby powołane do pełnienia funkcji, np. prezesów spółek czy członków zarządów. Przepisy w tym zakresie miałyby wejść w życie 1 lipca 2022 r. Nie ma jednak pewności, czy NFZ i Ministerstwo Zdrowia nie będą próbowały pobierać składek na ubezpieczenie zdrowotne od początku br.

30.03.2022

Twórcy i artyści prowadzący działalność gospodarczą będą płacić jedną składkę zdrowotną od całości dochodów

Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Ministerstwo Finansów domyka lukę prawną i zmienia zasady opłacania składki zdrowotnej przez twórców i artystów. Prowadzący wyłącznie działalność twórczą lub artystyczną i nie prowadzący oprócz niej innej działalności gospodarczej, będą nadal odprowadzać składkę zdrowotną od zryczałtowanej podstawy, odpowiadającej przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw. Pozostali od sumy uzyskiwanych dochodów.

28.03.2022

Hinc: Zmiany w Polskim Ładzie to wbrew Konstytucji budowanie nowego systemu podatkowego w trakcie roku

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Podatnicy, których roczne dochody nie przekroczą 120 tys. zł nic nie zyskają na propozycji Ministerstwa Finansów. Bo podatek, jaki będą musieli zapłacić za 2022 r. według 12-proc. stawki będzie dokładnie taki sam, jak ten, który zapłaciliby według obowiązujących przepisów Polskiego Ładu, czyli według stawki 17 proc. i z tzw. ulgą dla klasy średniej – mówi doradca podatkowy Przemysław Hinc.

25.03.2022

Polski Ład i ZUS dzielą skarbówkę na "lepszych" funkcjonariuszy i "gorszych" urzędników

PIT Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej nie muszą płacić składki zdrowotnej od nagród i trzynastek. Taką interpretację wydał ZUS dla Krajowej Administracji Skarbowej i przekazał do wszystkich swoich oddziałów w kraju. Zdaniem prawników, choć interpretacja jest zgodna z prawem, to wyłączenie jest niesprawiedliwe dla pracujących w KAS cywili i nie znajduje uzasadnienia zwłaszcza po wejściu w życie Polskiego Ładu.

15.03.2022

Pracownik musi zdecydować o złożeniu oświadczenia w sprawie ulgi dla klasy średniej

PIT Prawo pracy Polski Ład

W związku z wejściem w życie przepisów Polskiego Ładu od stycznia 2022 roku, wielu pracowników stanęło przed dylematem, czy składać do pracodawcy formularz PIT-2 oraz oświadczenie o rezygnacji z „ulgi dla klasy średniej”. Uporządkujmy zatem stan wiedzy w tej sprawie, by ułatwić podjęcie najkorzystniejszej decyzji.

03.03.2022

Emeryt z działalnością gospodarczą ma płacić składkę zdrowotną mimo braku dochodów - interwencja RPO

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Emeryt, który prowadzi działalność gospodarczą, musi płacić składkę zdrowotną, nawet gdy nie ma dochodu z tego tytułu. Zwolnienie z odprowadzania składki zdrowotnej dotyczy tylko wąskiej grupy osób. Zdaniem obywateli, takie przepisy tzw. Polskiego Ładu są nieprzemyślane i krzywdzące. Interwencję w tej sprawie podjął Rzecznik Praw Obywatelskich.

25.02.2022

RPO: Pobierasz zasiłki macierzyńskie i chorobowe – ulga dla klasy średniej nie dla ciebie

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Osoby pobierające zasiłki z ubezpieczenia społecznego nie mogą skorzystać z ulgi dla klasy średniej przewidzianej w przepisach Polskiego Ładu. Będzie to szczególnie niekorzystne dla kobiet korzystających z zasiłku macierzyńskiego – a Konstytucja wymaga od władz ochrony macierzyństwa. Ponadto nikt nie jest w stanie przewidzieć, ile dni w roku będzie zmuszony korzystać z zasiłku chorobowego.

24.02.2022

Niższe emerytury po Polskim Ładzie - RPO interweniuje, MF zapowiada zmiany

Domowe finanse Emerytury i renty Polski Ład

Część emerytów skarży się, że z powodu Polskiego Ładu od nowego roku dostaje niższe świadczenia. Uznają to za swoistą „karę” za to, że dłużej pracowali. Nie rozumieją, dlaczego nie zostali objęci możliwością ulgi dla klasy średniej. Po interwencji RPO, Ministerstwo Finansów poinformowało, że rząd podjął decyzję o nowych rozwiązaniach na korzyść emerytów z większym świadczeniem. Rozwiązanie jest obecnie wypracowywane.

23.02.2022

Niedziele wolne od handlu mogą doprowadzić do spadku zatrudnienia

Rynek i konsument Prawo pracy Prawo gospodarcze Polski Ład

Chociaż niejednemu Polakowi serce podpowiada, że zakaz handlu w niedzielę godzi w podstawowe prawa i wolności oraz narusza Konstytucję, to tak nie jest. Ponieważ jednak ludzie żyją dynamicznie, są aktywni o różnych porach, również albo głównie w weekendy i w niedzielę, czasem po prostu muszą coś kupić. Ustawodawca uznaniowo zostawił więc pewne wyjątki, choć większość placówek handlowych powinna de iure pozostać zamknięta.

22.02.2022

Rząd zwiększy dotacje na wspracie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami

Prawo pracy Polski Ład

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poparło projekt ustawy, którego celem jest urealnienie wielkości dotacji przekazywanej z budżetu państwa na realizację zadań powierzonych Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zgodnie z projektem, wartość 30 proc. stanowiłaby minimalny poziom dofinansowania zadań PFRON.

22.02.2022

ZUS: Dziś upływa termin na opłacenie składek za styczeń dla ostatniej grupy płatników

Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Poniedziałek, 21 lutego, to ostatni dzień na opłacenie składek za styczeń 2022 roku dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i tych płatników, którzy nie posiadają osobowości prawnej – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorcy zyskali jeden dzień więcej, ponieważ w tym roku 20 lutego wypadł w niedzielę.

21.02.2022

Skargi na opodatkowanie składki zdrowotnej - RPO pyta premiera

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Obywatele skarżą się na zwiększenie obciążeń fiskalnych z powodu opodatkowania składki na ubezpieczenie zdrowotne. RPO też ma wątpliwość, czy nałożenie jednej daniny publicznej na drugą jest zgodne z konstytucyjnymi zasadami sprawiedliwości społecznej oraz zakazu nadmiernej ingerencji w obowiązek ponoszenia świadczeń publicznych.

17.02.2022

RPO: Osoby otrzymujące emeryturę z zagranicy bez prawa do ulgi dla klasy średniej

Emerytury i renty PIT Polski Ład

Osoby otrzymujące świadczenia emerytalno-rentowe z zagranicy nie mogą skorzystać z ulgi dla klasy średniej przewidzianej w Polskim Ładzie. RPO wystąpił w tej sprawie do Ministerstwa Finansów. Zdaniem skarżących się na nowe regulacje, zamiast być korzystne dla emerytów i rencistów, powodują obniżenie świadczeń emerytalnych - co jest odbierane jako wysoce niesprawiedliwe.

17.02.2022

Wybór opodatkowania w ciemno, a od niego zależy składka

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Ministerstwo Finansów nie pracuje nad przedłużeniem terminu wyboru formy opodatkowania w tym roku. Przedsiębiorcy nie powinni też spodziewać się przesunięcia terminu składania do ZUS deklaracji rozliczającej składkę zdrowotną, którą Polski Ład powiązał z wybraną formą opodatkowania. Zdaniem prawników zdesperowani przedsiębiorcy mogą ruszyć do sądów po odszkodowania od Skarbu Państwa.

15.02.2022

W 2022 roku są nowe terminy płatności składek do ZUS

Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Od 2022 roku obowiązują nowe terminy płatności składek i przekazywania dokumentów rozliczeniowych. To 5., 15. i 20. dzień danego miesiąca. Zmiany mają związek z wejściem w życie pakietu ustaw zwanych Polskim Ładem – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

14.02.2022

Polski Ład: ZUS zaczął wypłacać emerytom i rencistom zwroty podatku za styczeń

Emerytury i renty PIT Polski Ład

Od początku lutego emeryci i renciści, których świadczenia mieszczą się w przedziale 4920 zł - 12 800 zł, dostają zwrot nadpłaconego w styczniu podatku. Wyrównanie jest wypłacane razem z co miesiąc otrzymywaną wypłatą z ZUS. Zwroty są naliczanie automatycznie bez potrzeby składania wniosku - informuje ZUS.

08.02.2022

Polski Ład. Inwentura nie wpłynie na dochód do ustalenia składki zdrowotnej

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Ministerstwo Finansów pracuje nad kolejną zmianą podatkowego Polskiego Ładu. Tym razem na warsztat bierze modyfikację zasad ustalania dochodu dla celów wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, opłacanej przez przedsiębiorców, poprzez m.in. uwzględnienie tzw. różnic remanentowych. Zdaniem prawników, zmiana jest niezbędna, by przedsiębiorcy mogli ustalać podstawę do naliczenia składki zdrowotnej od rzeczywiście uzyskanego dochodu, a nie od dochodu, który albo pochodzi z inwentury, albo nie uwzględnia inwentury w kosztach.

07.02.2022

Prezesi spółek komunalnych po raz drugi skrzywdzeni przez zmianę prawa

PIT Prawo pracy Polski Ład

Najpierw rząd w 2016 roku, z mocy prawa, zmienił formę zatrudnienia prezesów spółek komunalnych, spółek z udziałem Skarbu Państwa i członków zarządów z umów o pracę na umowy o świadczenie usług zarządzania. A teraz ukarał ich po raz drugi, wyłączając z możliwości skorzystania z tzw. ulgi dla klasy średniej w podatkowym Polskim Ładzie. Problem dostrzegło Ministerstwo Finansów, które zapowiada zmiany w tym zakresie.

07.02.2022

Rada Przedsiębiorczości o dynamizowaniu inflacji przez administrację

Prawo pracy Finanse Polski Ład

Pozwolenie na nadmierne osłabienie złotego, deprecjację kursu, działa proinflacyjnie w średnim okresie, przekładając się na ceny importowanych dobór i surowców. Co prawda stymuluje eksport, ale jednocześnie przyczynia się do dalszego wzrostu cen dóbr finalnych na rynku krajowym i wtórnie prowadzi do wzrostu cen czynników produkcji, w tym kluczowych kosztów pracy – czytamy w stanowisku Rady Przedsiębiorczości.

04.02.2022

Pracujący renciści stracą na Polskim Ładzie. W skali roku prawie dwie renty

Domowe finanse Emerytury i renty PIT Polski Ład

Polski Ład niekorzystnie wpłynął na wynagrodzenia pracujących rencistów - czy to socjalnych, czy z orzeczeniem o niezdolności do pracy. Ich pensja od stycznia miała być wyższa, tymczasem otrzymują oni miesięcznie 72 zł netto renty więcej, za to pensja jest sporo niższa. Każdego miesiąca pracujący rencista dostanie 173 zł netto mniej, w skali roku to 2 076 zł, czyli prawie dwukrotność renty.

29.01.2022

RPO: Co z ulgą rehabilitacyjną dla niepełnosprawnych o niższych dochodach?

PIT Prawo pracy Polski Ład

Osoby z niepełnosprawnościami o niższych dochodach nie będą mogły skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. To efekt Polskiego Ładu wobec tych, których dochody nie przekroczą progu kwoty wolnej od podatku - od 1 stycznia 2022 r. jest to 30 tys. zł. Rzecznik Praw Obywatelskich zapytał Ministerstwo Finansów, czy wprowadzi jakiś mechanizm kompensujący.

27.01.2022

Jeszcze można wyprostować bałagan ze składką zdrowotną

Domowe finanse PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Przywrócenie odliczenia składki zdrowotnej od podatku, i to w pełnej wysokości 9 proc. albo zmniejszenie wysokości odliczenia z 7,75 proc. do np. 5 proc., czy odliczanie jej od podstawy opodatkowania, razem ze składkami na ubezpieczenia społeczne – to propozycje prawników na uporządkowanie bałaganu, jaki wprowadziły przeforsowane przez rząd, wraz z Polskim Ładem, zmiany.

27.01.2022

Podkomisja ds. MŚP poparła poprawkę Adama Abramowicza dotyczącą podstawy składki zdrowotnej

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Podkomisja do spraw mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz rozwoju rzemiosła poparła działania Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w sprawie zasad obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne, który zaproponował, by podstawa składki miała charakter stały i była określana jako kwota minimalnego wynagrodzenia w dniu 1 stycznia danego roku.

26.01.2022

Przedsiębiorca likwidujący działalność zapłaci podatek zdrowotny

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Przedsiębiorcy likwidujący działalność gospodarczą będą musieli zapłacić składkę zdrowotną od przychodu uzyskanego ze sprzedaży towarów, jakie im pozostały po prowadzonym biznesie i sprzedanych składnikach majątkowych, jeżeli zbywają je w miesiącu, w którym zamykają firmę. Zdaniem prawników, podatku zdrowotnego łatwo będzie można uniknąć, ale jeżeli się w niego wpadnie, będzie nieunikniony.

26.01.2022

To płatnik odpowiada za wyliczenie pensji, a nie minister finansów czy premier

PIT Prawo pracy Polski Ład

Pracodawcy i ich działy kadrowo-finansowe stoją przed nie lada wyzwaniem wypłaty wynagrodzenia za styczeń tego roku pracownikom, którzy dostają pensję na koniec miesiąca. Do rozstrzygnięcia mają dylemat: czy zaliczki na PIT liczyć według zasad określonych w ustawie, czy też zastosować - uznawane za nielegalne - rozporządzenie ministra finansów.

25.01.2022

Niektórzy przedsiębiorcy zapłacą składkę zdrowotną dwa razy

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Przedsiębiorcy o nieregularnych przychodach, płacący PIT na zasadach ogólnych: według skali podatkowej oraz liniowcy zapłacą składkę zdrowotną od uzyskanego przychodu, a w miesiące „puste”, gdy nic nie zarobią - składkę minimalną w wysokości 270,90 zł. Wielu się tego nie spodziewa. Zdaniem prawników rząd wie, że ta składka nie należy się państwu, dlatego przewidziano nieznaną dotychczas instytucję niestałej, zwrotnej składki.

24.01.2022

MF: Niestosowanie rozporządzenia o zmianie terminu poboru zaliczek na PIT krzywdzi pracowników

PIT Prawo pracy Polski Ład

Niestosowanie rozporządzenia o zmianie terminów poboru i przekazania zaliczek na PIT prowadzi do pokrzywdzenia interesu pracowników, zleceniodawców, emerytów i rencistów, podczas gdy to właściwe ważny interes podatników legł u podstaw decyzji o przedłużeniu terminów pobrania nadwyżki zaliczki i jej przekazania do urzędu skarbowego – ocenia Ministerstwo Finansów w stanowisku opublikowanym w czwartek.

20.01.2022

Polski Ład to nawet kilka składek zdrowotnych w miesiącu, choć lepszej jakości usług nie będzie

PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Wystarczy pracować na etacie, dorabiać prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą i mieć umowę zlecenia, by zapłacić składkę zdrowotną trzy razy. Rekordziści w miesiącu będą musieli zapłacić nawet 5-6 składek, a może i więcej. Wszystko zależy od tego, na ilu „etatach” pracują. To efekt zwiększonej liczby tytułów do ubezpieczeń zdrowotnych.

20.01.2022

BCC postuluje wycofanie niekorzystnych rozwiązań dla emerytów i rencistów

Emerytury i renty PIT Polski Ład

Uporządkowanie przepisów Polskiego Ładu dla emerytów i rencistów oraz taka ich zmiana, aby stały się bardziej czytelne, to główne postulaty Business Centre Club. Przedsiębiorcy rekomendują też rządowi wycofanie się z niekorzystnych - obowiązujących od 1 stycznia 2022 r. - rozwiązań dla emerytów i rencistów otrzymujących świadczenia powyżej 4920 zł.

18.01.2022

Polski Ład: MRiPS przygotowało przewodnik dla emerytów i rencistów

Domowe finanse Emerytury i renty PIT Polski Ład

Od 2022 r. zmienił się sposób ustalania zaliczki na podatek i rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Może to mieć wpływ na wysokość świadczeń emerytalno-rentowych wypłacanych przez ZUS w 2022 r. – przypomina Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. I odsyła do przewodnika przygotowanego z myślą o emerytach i rencistach.

15.01.2022

Polski Ład - ZUS zwróci emerytom i rencistom nadpłacony podatek automatycznie

Domowe finanse Emerytury i renty PIT Polski Ład

W lutym 2022 roku osoby pobierające świadczenie w wysokości od 4920 zł do 12800 zł otrzymają zwrot nadpłaconego - w związku z wejściem w życie Polskiego Ładu - podatku. Jak deklaruje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, odbędzie się to z urzędu i automatycznie, nie trzeba składać wniosków. Zwrot ma dostać 421 tys. świadczeniobiorców.

13.01.2022

Niższe emerytury po Polskim Ładzie - RPO interweniuje w Ministerstwie Finansów

Emerytury i renty PIT Polski Ład

Część emerytów skarży się, że z powodu Polskiego Ładu od nowego roku dostaje niższe świadczenia. Uznają to za swoistą „karę” za to, że dłużej pracowali. Nie rozumieją, dlaczego nie zostali objęci możliwością ulgi dla klasy średniej. Problem ten RPO sygnalizował jeszcze w toku prac legislacyjnych nad nowymi przepisami. Teraz RPO pyta MF o kształt zapowiadanych zmian.

13.01.2022

Polski Ład wypycha lekarzy z etatów

PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna Polski Ład

W szpitalach toczą się intensywne negocjacje w sprawie zmiany formy zatrudnienia w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Wielu lekarzy złożyło lub rozważa złożenie wypowiedzenia umów o pracę i umów zlecenia. Oczekują nowego sposobu zatrudnienia lub rekompensat. Zdaniem prawników, reforma podatkowa może wypchnąć lekarzy z umów o pracę.

13.01.2022

ZUS chce zwracać emerytom i rencistom zaliczki na PIT, ale nie ma do tego prawa

Domowe finanse Emerytury i renty Polski Ład

Dla ratowania Polskiego Ładu minister finansów zmienił rozporządzeniem zasady pobierania i odprowadzania zaliczek na podatek od przychodów uzyskanych w 2022 roku. Na jego podstawie ZUS chce emerytom i rencistom, których świadczenia mieszczą się w przedziale 4920 zł – 12800 zł, korzystniej obliczać zaliczkę na podatek i składki, ale zdaniem prawników, nie ma do tego prawa.

11.01.2022

Szef MSWiA: Rozpoczęła się wypłata wyrównań uposażeń dla funkcjonariuszy

Domowe finanse PIT Prawo pracy Polski Ład

Rozpoczęła się wypłata wyrównań uposażeń dla funkcjonariuszy służb podległych MSWiA oraz ABW, Agencji Wywiadu i CBA, którzy w styczniu otrzymali niższe uposażenie, niż powinni - poinformował w poniedziałek Mariusz Kamiński, szef MSWiA. To efekt wejścia w życie z początkiem 2022 roku podatkowego Polskiego Ładu, którego efekty jako pierwsi odczuli nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych.

10.01.2022

Polski Ład - rząd zapowiada zmiany korzystne dla osób z emeryturą do 12 800 zł brutto

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Polski Ład

Rząd pracuje nad korzystniejszymi rozwiązaniami dla emerytów, którzy mają emerytury wyższe niż 4920 zł – zapowiedziało w piątek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Minister finansów z kolei zapewnia, że rozwiązanie, jakie zostanie wdrożone, sprawi, że reforma Polskiego Ładu będzie neutralna dla osób z emeryturą do 12 800 zł brutto, bo obciążenie podatkiem i składką się nie zmieni.

07.01.2022

W 2022 roku pandemia jeszcze bardziej podwyższy emerytury niż przed rokiem

Domowe finanse Emerytury i renty Koronawirus Polski Ład

Od stycznia do listopada 2021 r. ZUS wypłacił 408,3 tys. zasiłków pogrzebowych. To więcej niż w całym 2020 roku, gdy było ich 391,7 tys. To jeden z sygnałów, że kolejny rok pandemii skrócił średnie dalsze trwanie życia Polaków - aż o 14 miesięcy. Z przejściem na emeryturę opłaca się więc poczekać do lipca z uwagi na spodziewaną - rekordową w tym roku - waloryzację kapitału zgromadzonego w ZUS.

07.01.2022

Rząd i ZUS chcą za wszelką cenę ograniczyć nadpłaty składki zdrowotnej na 2022 rok

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

ZUS zablokował możliwość składania deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA za miesiące od kwietnia 2022 r. Oficjalnie – z powodu przygotowywania nowych formularzy. Osoby, które chciałyby zapłacić składki zdrowotne za cały przyszły rok - nie mogą już tego zrobić. Zdaniem prawników, jest to działanie bezprawne, a Zakład nie może zastępować ustawodawcy.

31.12.2021

Składka zdrowotna - od 1 stycznia będziemy płacić podatek od podatku

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Pracownicy, przedsiębiorcy – zarówno ci opodatkowani podatkiem liniowym, ryczałtem czy według skali, a także zleceniobiorcy i nawet emeryci - zapłacą podatek od płaconej składki zdrowotnej, czyli de facto - po zmianie zasad jej rozliczania - podatku zdrowotnego. Liniowcy płacić go będą już od 1 stycznia, pozostali sukcesywnie, w zależności od uzyskiwanych dochodów. Wszystkim jednak, bez wyjątku, wzrośnie opodatkowanie.

17.12.2021

Przedsiębiorcy mogą w tym roku zapłacić składkę zdrowotną nawet za cały 2022 rok i ją odliczyć od podatku

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Osoby samozatrudnione oraz prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i niezatrudniające pracowników, mogą uniknąć niekorzystnych zmian w opłacaniu składki zdrowotnej. Wystarczy, że zadeklarują i opłacą wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i składkę zdrowotną za 2022 r. jeszcze w grudniu br. Opłaca się to zwłaszcza tym, którzy na skutek zbiegu tytułów do ubezpieczeń płacą tylko składkę zdrowotną.

15.12.2021

Wyższa kwota wolna w podatku uderzy w niepełnosprawnych pracowników

PIT Prawo pracy BHP Poprawmy prawo Polski Ład

Zakłady aktywności zawodowej i zakłady pracy chronionej stracą nieprzekazywane fiskusowi zaliczki na podatek PIT od wynagrodzeń pracowników, jakie zasilały ich zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Taki będzie efekt wchodzącego od 1 stycznia podatkowego Polskiego Ładu. Rząd wiedział o skutkach wprowadzanych zmian, bo różne organizacje sygnalizowały je jeszcze w trakcie prac legislacyjnych, a mimo to nie przewidział rekompensat.

09.12.2021

Grudniowa pensja na święta? Mogą być korzyści dla firmy, ale pracownik może stracić

Domowe finanse PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Pracodawcy, którzy wynagrodzenia za grudzień wypłacają w styczniu, mogą w tym roku wypłacić je wcześniej, już w grudniu. Pracownicy, którzy dostaną zastrzyk gotówki na Święta Bożego Narodzenia się ucieszą, a oni sami i ich zespoły kadrowo-płacowe zyskają więcej czasu na przygotowanie się do zmian, jakie wraz z Polskim Ładem zaczną obowiązywać od stycznia. Jednak pracownicy nie skorzystają z kwoty wolnej w podatku.

06.12.2021

Podatkowy Polski Ład nie ograniczy szarej strefy w zatrudnieniu

CIT PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Nowe przepisy, a nawet nowe sankcje, jakie od 1 stycznia będą mogły być nakładane na firmy zatrudniające na czarno czy wypłacające część pensji „pod stołem”, nie ograniczą szarej strefy na rynku pracy. M.in. dlatego, że sankcje są nielogiczne i nie obejmują innych składek niż na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, np. składek na Fundusz Pracy czy Fundusz Solidarnościowy.

25.11.2021

MF i ZUS: To ostatni moment na zalegalizowanie zatrudnienia

CIT PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse Polski Ład

Przełom grudnia i stycznia to najlepszy moment na zalegalizowanie zatrudnienia pracowników i odejście od praktyki wypłacania im części wynagrodzenia „pod stołem”. Od 1 stycznia 2022 r. odpowiedzialność za tę sytuację spadnie wyłącznie na pracodawcę – przypomnieli w poniedziałek na wspólnej konferencji prasowej przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Państwowej Inspekcji Pracy.

22.11.2021

Składka zdrowotna, tak jak składka na ZUS, z mechanizmem ograniczającym?

Domowe finanse PIT Prawo pracy Polski Ład

Od 1 stycznia zmienią się zasady płacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne. Przede wszystkim jednak nie będzie już można poniesionych na ten cel wydatków odliczyć w rocznym PIT. A skoro tak, to - zdaniem prawników - należy wprowadzić mechanizm ograniczający jej wysokość. Nie brakuje jednak głosów, że chaos, jaki spowodują wprowadzane zmiany, spowoduje konieczność uporządkowania Polskiego Ładu.

09.11.2021

Reforma składki zdrowotnej z Polskiego Ładu nie obejmie rolników

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Od 1 stycznia 2022 roku wszyscy: pracownicy, przedsiębiorcy i nawet emeryci odczują zmianę zasad opłacania składki zdrowotnej. Tylko nie rolnicy. Ich nie objęły zmiany wprowadzane w Polskim Ładzie. Zdaniem prawników to, że przedsiębiorcy rolni nie płacą składki zdrowotnej w takiej wysokości jak inni, stanowi naruszenie konstytucyjnej zasady równości. To jest luka w prawie, którą może „wypełnić” wyłącznie ustawodawca.

08.11.2021

Polski nie-ład interpretacyjny

Emerytury i renty CIT PIT Polski Ład

Sumowanie kwoty wolnej oraz starego progu pierwszego progu podatkowego, koszty prowadzenia działalności gospodarczej zamiast kosztów uzyskania przychodu czy obliczanie wysokości podatku dochodowego od przychodów. To tylko niektóre z pojawiających się problemów w interpretacji obowiązującego w Polsce prawa – piszą dr Antoni Kolek i Oskar Sobolewski.

22.10.2021

Tylko mało zarabiający zyskają na wyższej kwocie wolnej i braku odliczenia składki zdrowotnej

Domowe finanse Emerytury i renty PIT Prawo pracy Polski Ład

Dzięki zastosowaniu wyższej kwoty wolnej od podatku pracownicy zarabiający minimalne wynagrodzenie odczują korzyści w związku z wprowadzeniem podatkowego Polskiego Ładu. I to mimo zniesienia odliczenia od podatku 7,75 proc. podstawy składki zdrowotnej. Korzyści odniosą też emeryci otrzymujący świadczenie w wysokości 2,5 tys. zł, którzy zyskają na zmianach 187 zł w ujęciu miesięcznym – pisze Natalia Wytrykowska.

13.10.2021

Ile naprawdę wyniesie kwota wolna w Polskim Ładzie?

Emerytury i renty PIT Polski Ład

Wprowadzane w ramach tzw. Polskiego Ładu zmiany komunikowane są jako obniżka podatków i podniesienie kwoty wolnej od opodatkowania. Jednak przepisy mówią co innego, a ich zastosowanie wcale nie oznacza, że osoby zarabiające do 30 tys. zł rocznie nie zapłacą danin publicznych – piszą dr Antoni Kolek i Oskar Sobolewski.

12.10.2021

Kwota wolna plus, składka zdrowotna minus - korzyści emerytów mniejsze niż zapowiada rząd

Domowe finanse Emerytury i renty PIT Polski Ład

Niepracujący emeryci otrzymujący świadczenia w wysokości od 2400 do 2600 zł to jedyna grupa osób, które najwięcej zyskają – bo co miesiąc około 180 zł - na podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, przy jednoczesnej likwidacji odliczenia od podatku składki zdrowotnej. Wszyscy inni zyskają mniej albo wcale. Ale będą i tacy, którzy z tego powodu dostaną niższe świadczenia niż obecnie.

11.10.2021

Miesięczne vacatio legis - już nie przy tej "produkcji" prawa

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Sejm potrzebował zaledwie dwóch tygodni na uchwalenie podatkowego Polskiego Ładu. W ostatecznej wersji to... 277 stron nowego prawa. Tempo pracy było zawrotne, a rządzący nie ukrywali, że chcą zdążyć z ogłoszeniem go do 30 listopada, by mogło wejść w życie z początkiem nowego roku. Zdaniem prawników czas zweryfikować wprowadzoną 30 lat temu przez Trybunał Konstytucyjny zasadę miesięcznego vacatio legis.

06.10.2021

Nie będzie ulgi dla pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego

Domowe finanse Emerytury i renty Polski Ład

Wbrew politycznym zapowiedziom, w regulacjach podatkowych Polskiego Ładu nie ma rozwiązań dla osób, które zdecydują się na kontynuowanie pracy zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego – potwierdziło serwisowi Prawo.pl Ministerstwo Finansów. Zapewnia jednak, że takie rozwiązania zostaną przygotowane odrębnie, w pierwszym kwartale 2022 r., by weszły w życie od stycznia 2023 roku.

20.09.2021

Jak nie płacić składki zdrowotnej? Przedsiębiorcom pomógł... projektodawca

Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Wspólnicy jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością po wejściu w życie Polskiego Ładu nie będą płacić składki zdrowotnej. Taki może być efekt zmian zaproponowanych przez Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. Zdaniem ekspertów, projektowane regulacje są bublem prawnym i spowodują chaos.

25.08.2021

Przedsiębiorca dokona samodonosu do ZUS, a skarbówka ukarze go za błędy

PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Wraz z Polskim Ładem w firmach wzrosną obciążenia biurokratyczne. W terminie do 10. każdego miesiąca przedsiębiorcy będą musieli nie tylko opłacić składkę zdrowotną od uzyskanych dochodów, ale i złożyć do ZUS informację o zastosowanych formach opodatkowania oraz dochodzie stanowiącym podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Tą wiedzą ZUS podzieli się z Szefem KAS.

24.08.2021

Polski Ład wypchnie z ubezpieczeń społecznych jednoosobowe firmy

Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Wprowadzenie składki zdrowotnej płatnej do 10. dnia następnego miesiąca wpędzi przedsiębiorców niezatrudniających pracowników w trwałą zaległość w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. W efekcie utracą oni prawo np. do zasiłku chorobowego. Zdaniem ekspertów, ratunkiem może być ujednolicenie terminów w działalności gospodarczej albo wprowadzenie systemu zaliczkowego

20.08.2021

Zmiany w składce zdrowotnej za bliskich uderzą w rodzinne firmy

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Polski Ład wpłynie znacząco na ubezpieczenia zdrowotne płacone za osoby współpracujące. Jeśli nowe regulacje wejdą w życie, składki będą dodatkowym obciążeniem domowego budżetu. Może się okazać, że ubezpieczanie członków rodzin będzie nieopłacalne. Nowe przepisy uderzą przede wszystkim w emerytury kobiet, które często współpracują przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

19.08.2021

Składka zdrowotna obciąży dodatkowo najmniejszych przedsiębiorców

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Od nowego roku 9-proc. składka zdrowotna ma być liczona od dochodu. Co jednak z osobami na karcie podatkowej, które dochodu nie obliczają, a wysokość podatku określa im sam fiskus? Eksperci nie mają wątpliwości: nieodliczane 9 proc., to dodatkowy koszt przedsiębiorców. Kosztem stanie się nieodliczana składka zdrowotna płacona za pracowników. Pogorszy to warunki pracy i będzie niewspółmiernym obciążeniem przedsiębiorców.

09.08.2021

Pracodawcy nie dojdą raczej do ładu z Polskim Ładem…

Prawo pracy Prawo gospodarcze Polski Ład

Zaprezentowany przez rząd dokument programowy „Polski Ład” wspomina o pracownikach, w różnym kontekście, 22 razy. O pracodawcach tylko sześć razy. To znamienne, bo biorąc pod uwagę całokształt zaproponowanych w programie rozwiązań dotyczących pracy, wydaje się, że pracodawca i jego potrzeby liczą się najmniej - pisze adwokat Karolina Kołakowska.

04.06.2021

Polski Ład miał obarczyć pracodawców Profilaktyką 40 plus, wykluczając wiele osób

Prawo pracy Opieka zdrowotna Polski Ład

Przedsiębiorcy, samozatrudnieni, osoby pracujące na umowach śmieciowych, a nawet bezrobotni i będący poza rynkiem pracy - ostatecznie nie zostaną pozbawieni dostępu do przygotowywanej przez rząd akcji badań w ramach programu Profilaktyka 40+. Zdaniem ekspertów, gdyby tak się stało, byłoby to naruszenie konstytucyjnego prawa do ochrony zdrowia.

31.05.2021

Praca zdalna na stałe lub okazjonalnie, ale ze zwrotem kosztów

Prawo pracy Polski Ład

Zamknięty katalog kosztów, jakie będzie musiał zwracać pracodawca, rezygnacja z obowiązku ubezpieczenia sprzętu przez pracodawcę, a także możliwość przeprowadzenia kontroli bez zgody pracownika i możliwość pracy zdalnej okazjonalnie - to niektóre z propozycji najbardziej dyskusyjnych. Eksperci choć z zastrzeżeniami, to pozytywnie oceniają przedstawiony przez rząd projekt.

21.05.2021

Dalsza praca bez podatku - można dużo stracić i nic nie zyskać

Emerytury i renty Prawo pracy Polski Ład

Zapowiadany Polskim Ładzie zerowy PIT dla osób, które po osiągnięciu wieku emerytalnego zdecydują się dalej pracować i nie pobierać emerytury, może zaskoczyć jej beneficjentów. Osoby, które na to się zdecydują, na rękę będą dostawać tyle samo, a jeśli nie dożyją emerytury - ich rodzina nic nie otrzyma. Rzecznik rządu uspokaja: seniorzy nie zapłacą podatku do wysokości progu podatkowego, czyli 120 tys. zł.

18.05.2021

Piotr Duda: Polski Ład oceniamy z ostrożnym optymizmem, czekamy na szczegóły

Emerytury i renty Prawo pracy Polski Ład

Polski Ład oceniamy z ostrożnym optymizmem, wiele zaproponowanych rozwiązań wychodzi naprzeciw naszym postulatom, ale czekamy na szczegóły - oświadczył Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”. Pozytywnie ocenił m.in. zapowiedź zmian podatkowych, zabrakło mu natomiast poruszenia kwestii emerytur stażowych.

15.05.2021

Praca bez podatku dla emerytów, którzy chcą i mogą pracować

Polski Ład

Emerytura i renta do 2,5 tys. złotych bez podatku oraz wprowadzenie zwolnienia od podatku dla emerytów, którzy po osiągnięciu wieku emerytalnego zdecydują się dalej pracować, nie pobierając przy tym emerytury, to propozycja dla emerytów - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, prezentując w sobotę elementy Polskiego Ładu.

15.05.2021
Prawo w biznesie

Ustawa o kredycie bez wkładu własnego wchodzi w życie, ale już szykują się zmiany

Polski Ład Nieruchomości

Od 26 maja rusza rządowy program kredytowy, dzięki któremu będzie można kupić mieszkanie, nie mając wkładu własnego. W ten sposób rząd chce pomóc młodym Polakom zdobyć pierwsze mieszkanie. Jednak na razie nikt nie wróży nowej inicjatywie szybkiego sukcesu. Powody są dwa: malejąca zdolność kredytowa oraz sztywne ceny mieszkań narzucone przez wchodzące w życie przepisy. Ministerstwo rozwoju zapowiada zmiany.

26.05.2022

Prof. Romanowski: Naprawa Polskiego Ładu doczepiona do kodeksu spółek, czyli legislacyjna gangsterka

Spółki Prawo gospodarcze Polski Ład

Zdaje się, że projektodawcy, na czele których stoi wicepremier Sasin, obawiają się, że Senat odrzuci nowelę kodeksu spółek handlowych. Postanowili więc zastosować swoisty „szantaż”, swoistą „gangsterkę” legislacyjną. Dążąc do uchwalenia noweli KSH umożliwiającej wymuszenie posłuszeństwa biznesu wobec władzy dołączyli korzystną dla niektórych przedsiębiorców zmianę, ale nie związaną z prawem spółek.

11.02.2022

Księgowi ubezpieczają się na wypadek błędu w rozliczeniach Polskiego Ładu

Polski Ład

Liczne i skomplikowane zmiany wprowadzone w ramach Polskiego Ładu mogą skutkować odpowiedzialnością karno-skarbową zarówno przedsiębiorców jak i wspierających ich księgowych. To może zaistnieć w ciągu miesięcy, a nawet dopiero po latach. To budzi niepokój księgowych, którzy szukając zabezpieczenia przed takim ryzykiem, mogą skorzystać z ubezpieczenia.

20.01.2022

Nowy departament w GIOŚ zajmie się walką z nielegalnym przewozem śmieci

Środowisko Odpady Polski Ład

Analizy, wydawanie decyzji dotyczących legalnego przemieszczania odpadów, a także zwalczanie nielegalnego przewozu śmieci przez granicę, to zadania nowego departamentu w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska, którego powstanie przewiduje skierowane do uzgodnień rozporządzenie.

18.01.2022

Notariusze ostrzegają - dom do 70 mkw. może być trudno sprzedać

Prawo cywilne Budownictwo Polski Ład

Ze sprzedażą domów do 70 mkw., budowanych bez formalności, mogą być problemy. Notariusze mogą odmawiać sporządzenia aktu notarialnego. Wprawdzie nie ma w przepisach zakazu zbywania, ale jednocześnie przepisy pozwalają budować je tylko dla własnych potrzeb, nie do końca precyzując, co kryje się pod tym pojęciem. Jedno jest pewne: będą spory.

18.01.2022

Adw. Sosnowski: Polski Ład trudny dla księgowych, urzędników i przedsiębiorców

Prawo gospodarcze Polski Ład

Polski Ład rodzi pytania zarówno o to, jak radzić sobie z nowymi przepisami podatkowymi, które są skomplikowane i sprawiają trudności nawet biurom rachunkowym i księgowym, ale wielu przedsiębiorców wyraża obawy o możliwość utrzymania rentownej działalności. Wynika ona z szacunkowych kalkulacji uwzględniających zmieniające się nieustannie ceny materiałów i surowców, a zwłaszcza energii elektrycznej i gazu.

13.01.2022

Przedsiębiorcy apelują do rządu, by wycofał się z Polskiego Ładu

Spółki Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

Wielu przedsiębiorców uważa, że przez Polski Ład znaleźli się w gorszej sytuacji aniżeli przez lockdown. Prowadzenie działalności jest po prostu nieopłacalne. Organizacje przedsiębiorców oczekują, że rząd widząc co się dzieje zrobi krok w tył i wycofa się z tej reformy albo szybko poprawi przepisy.

11.01.2022

Rzecznik przedsiębiorców apeluje o zmiany w składce zdrowotnej

Prawo pracy Opieka zdrowotna Polski Ład

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem, aby szybko poprawić Polski Ład i zmienić sposób opłacania składek. Rzecznik proponuje, aby miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne miała charakter stały, obliczany na podstawie minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu 1 stycznia danego roku. 

03.01.2022

Ustawa o domach do 70 mkw. bez formalności już obowiązuje

Administracja publiczna Budownictwo Polski Ład

Od poniedziałku wchodzą w życie przepisy umożliwiające budowę domów do 70 m kw. bez uzyskania pozwolenia na budowę, ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy, w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym. Wyłączają możliwość zgłaszania sprzeciwu przez starostę w razie wadliwego zgłoszenia budowy, ale nie pozbawiają nadzoru budowanego uprawnień kontrolnych.

03.01.2022

Polski Ład skłania do zmiany leasingu na kredyt samochodowy

Rynek i konsument Polski Ład

Rosną kolejki klientów chcących zakończyć jeszcze w tym roku leasing pojazdu i uciec przed nowym obciążeniem podatkowym. Przepisy wchodzące z początkiem 2022 r. sprawią, że pozbycie się wykupionego na własność samochodu przed upływem sześciu lat - będzie oznaczało konieczność zapłaty podatku dochodowego. Wzrośnie prawdopodobnie popularność produktów z wysoką wartością wykupu.

14.12.2021

Inteligentonator 2021 – już 8 grudnia w Poznaniu

CIT PIT Rachunkowość Prawo gospodarcze Polski Ład

Jak podnieść efektywność finansową przedsiębiorstwa? Nowy Ład – Szanse czy zagrożenia? Przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy czy Cyberbezpieczeństwo i sygnaliści - to tematy, które znajdą się w agendzie seminarium Inteligentonator 2021. Seminarium odbędzie się 8 grudnia 2021 roku po patronatem Wolters Kluwer, a osoby zainteresowane udziałem online mogą zgłaszać się do 7 grudnia.

01.12.2021

Skutki Polskiego Ładu - "uproszczone" domy powstaną bez wiedzy sąsiadów

Budownictwo Polski Ład

Stroną postępowania o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dotyczącej budowy domu do 70 mkw. będzie jedynie wnioskodawca, podczas gdy dotychczas w większości przypadków przy wydawaniu warunków zabudowy za strony byli uznawani co najmniej najbliżsi sąsiedzi terenu przyszłej inwestycji. Oznacza to, iż sąsiedzi nie będą mieli żadnego wpływu na wydanie warunków zabudowy.

26.11.2021

Będzie własność warstwowa - budowle nie tylko na gruncie

Prawo cywilne Polski Ład Nieruchomości

To co się buduje nie musi być ściśle związane z gruntem. W Nowym Jorku czy Chicago można kupić działkę abstrakcyjną, znajdującą się nad ziemią, tzw. puste powietrze. I nikogo to nie dziwi. Swoje uregulowania dotyczące własności warstwowej mają również m.in. kraje skandynawskie, Francja. Czy tak będzie i w Polsce? Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad przepisami w tej sprawie.

23.11.2021

Prezydent podpisał ustawę o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym

Budownictwo Polski Ład

Prezydent podpisał uchwaloną przez Sejm i przyjętą przez Senat bez poprawek ustawę o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, która jest częścią pakietu rozwiązań Polskiego Ładu i przewiduje pomoc państwa przy spłacie kredytów mieszkaniowych. Państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantować do 20 proc. kwoty kredytu mieszkaniowego.

16.11.2021

Lewiatan: Prawie trzy czwarte przedsiębiorców nie popiera Polskiego Ładu

Prawo gospodarcze Polski Ład

Zdecydowana większość przedsiębiorców, bo aż 72 proc. jest negatywnie nastawiona do Polskiego Ładu. Poparcie wyraża tylko 19 proc., a 9 proc. nie ma zdania na ten temat. Najbardziej krytycznie do rozwiązań podatkowych w Polskim Ładzie nastawione są duże firmy - wynika z badań Konfederacji Lewiatan.

05.11.2021

Ustawa pozwalająca na budowę domu do 70 m kw. bez formalności podpisana

Budownictwo Polski Ład

Prezydent podpisał ustawę znoszącą formalności związane z budową domu do 70 m kw. Ustawa stanowi, że budynki takie powinny być wolnostojące i nie więcej niż dwukondygnacyjne, ich obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane, a budowa ma być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.

29.10.2021

Rada Przedsiębiorczości proponuje legislacyjny polski ład

Prawo pracy Prawo gospodarcze Polski Ład

Jakość ustaw, dialog, czas i monitorowanie ex-post przepisów w decydujący sposób wpływają na nowoczesny, demokratyczny proces wdrażania regulacji – wynika z raportu „Legislacyjny Polski Ład”, który Rada Przedsiębiorczości przygotowała we współpracy z Grant Thornton. Jedną z propozycji jest przynajmniej 6-miesięczne vacatio legis dla ustaw regulujących działalność przedsiębiorstw.

12.10.2021

Rząd proponuje kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego, ale sztywna cena będzie blokadą

Rynek i konsument Budownictwo Polski Ład

Po klęsce programu Mieszkanie Plus rząd ma nowy pomysł na pomoc młodym Polakom w zdobyciu pierwszego mieszkania. Promuje nowy rodzaj kredytu, ale propaganda nijak się ma do realiów rynkowych. Za narzuconą maksymalną cenę metra lokalu w wielu miastach nie kupi się atrakcyjnego mieszkania. A podniesienie stóp procentowych spowoduje, że wielu rodzin może nie być stać na zaciągnięcie tego kredytu i jego spłatę.

11.10.2021

Rząd przyjął nowelę: Domy 70 mkw. - na mniejszych działkach i bez kontroli. Jest już w Sejmie

Budownictwo Polski Ład

Dom jednorodzinny do 70 mkw. wolno będzie postawić na działce o powierzchni już 500 mkw., czyli dwukrotnie mniejszej niż pierwotnie zakładano. Urzędnik nie sprawdzi czy zgłoszenie budowy domu jest zgodne z miejscowym planem oraz warunkami technicznymi. Takie propozycje uproszczeń zawiera projekt noweli prawa budowlanego, który wczoraj przyjął rząd. Dziś trafił on do Sejmu.

08.09.2021

Warunki zabudowy dla domów 70 mkw. w 30 dni - nierealne. A ucierpią inni inwestorzy

Samorząd terytorialny Budownictwo Polski Ład

Na warunki zabudowy dla domów o powierzchni do 70 mkw. będzie się czekało tylko 30 dni, a straszakiem dla urzędników mają być kary w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki. Takie są ambitne założenia Polskiego Ładu. Dla urzędników i prawników to termin nierealny. Niewielu inwestorów otrzyma decyzję w tym czasie, ale nie oznacza to, urzędnicy zapłacą kary. Da się je spokojnie ominąć.

03.09.2021

Jarosław Gowin już nie jest wicepremierem i ministrem

Administracja publiczna Polski Ład

Prezydent Andrzej Duda w środę odwołał Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. Wystąpił o to dzień wcześniej premier Mateusz Morawiecki, który argumentował, że Gowin podważa działania rządu i Polski Ład. Partia Porozumienie zdecydowała w tej sytuacji o wystąpieniu z koalicji Zjednoczonej Prawicy, a jej wiceministrowie podali się do dymisji.

11.08.2021

Polski Ład: Domy do 70 mkw. nawet z dwiema kondygnacjami

Budownictwo Polski Ład

Domy o powierzchni 70 mkw będą mogły mieć nawet dwie kondygnacje. Wolno będzie wybudować także jeden taki budynek na każde tysiąc metrów kwadratowych działki. Jest już gotowy projekt nowelizacji prawa budowalnego w tej sprawie. To jedno z głównych założeń Polskiego Ładu.

04.08.2021

Polski Ład: Obrót bezgotówkowy dla firm już od 8 tys. złotych

Rynek i konsument Małe i średnie firmy Polski Ład

W Polskim Ładzie wprowadza się nowe limity płatności, po przekroczeniu których przedsiębiorcy będą mogli stosować wyłącznie bezgotówkowe formy rozliczeń. Prawnicy nie mają wątpliwości, czemu służy to rozwiązanie. W ten sposób rząd chce objąć większą liczbę małych przedsiębiorców obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności. Efekt może być odwrotny - wzrośnie szara strefa.

28.07.2021

Polski Ład: Bon mieszkaniowy i mniej formalności

Budownictwo Polski Ład

Rodziny, które nie mają własnego mieszkania będą mogły liczyć na bony mieszkaniowe. Mniej będzie formalności w przypadku budowy domów do 70 mkw. Lada dzień powinien zostać upubliczniony projekt w tej sprawie. Na razie informacja na jego temat ma pojawić się w wykazie założeń prac legislacyjnych Rady Ministrów

07.07.2021

Polski Ład: Rzecznik MŚP chce lepszych przepisów podatkowych dla przedsiębiorców

Podatki i opłaty lokalne PIT Małe i średnie firmy Koronawirus Polski Ład

Wprowadzenie maksymalnej kwoty składki zdrowotnej, 30 tys. kwoty wolnej od podatku dla płacących podatek liniowy 19 proc., zastąpienie podatku dochodowego CIT podatkiem przychodowym - to zmiany, które chce wprowadzić w Polskim Ładzie rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Ma też propozycję dotyczącą propozycję podatku przychodowego dla korporacji zagranicznych

24.06.2021

Rada Przedsiębiorczości: Na Polskim Ładzie stracą pracujący

Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

Na Polskim Ładzie straci klasa średnia oraz przedsiębiorcy a zyskają tylko najmniej zarabiający - uważa Rada Przedsiębiorczości. Według niej najbardziej to widać w rozwiązaniach podatkowo-składkowych. Korzyści osiągane przez rodziny w wieku emerytalnym z tego tytułu wyniosą aż 11,3 mld zł, a straty rodziny w wieku produkcyjnym - 6,2 mld zł.

31.05.2021

Polski Ład - proste formalności przy domach mogą być niebezpieczne

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo Polski Ład

Choć pomysł w Polskim Ładzie dotyczący budowy domu jednorodzinnego bez pozwolenia na budowę, a na podstawie jedynie zgłoszenia, nie jest rozwiązaniem rewolucyjnym, dość nowatorska jest jednak propozycja odstąpienia w tym procesie od obecności kierownika budowy. Trudno jednak zaakceptować tego typu rozwiązanie - piszą prawnicy z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

28.05.2021

Rząd zapowiada certyfikaty w zamówieniach, ale nie są one konieczne

Zamówienia publiczne Rynek i konsument Małe i średnie firmy Polski Ład

Jednym z założeń Polskiego Ładu jest wprowadzenie certyfikatów dla wykonawców zamówień publicznych. Dzięki temu ma się zmniejszyć biurokracja towarzysząca przetargom. Zdaniem ekspertów certyfikaty są jedynie nośnym hasłem propagandowym i niczego w praktyce nie ułatwią, a postępowania towarzyszące zamówieniom wcale nie są już tak sztywne i sformalizowane.

21.05.2021

Polski Ład może zrujnować krajobraz

Samorząd terytorialny Polski Ład

Polski Ład przewiduje uproszczenia w formalnościach budowlanych. Bez pozwolenia będzie wolno budować małe domy modułowe oraz z prefabrykatów. Tymczasem uproszczenia mogą być fikcją, a zapanuje chaos i bałagan. Jak grzyby po deszczu zaczną wyrastać w całej Polsce potworki architektoniczne, które oszpecą krajobraz. W proponowanych przepisach brakuje rozwiązań chroniących ład przestrzenny.

18.05.2021

Polski Ład: Domy bez pozwoleń, ale to nic nowego

Budownictwo Polski Ład

Zaprezentowany w sobotę przez koalicję rządzącą Polski Ład przewiduje m.in. możliwość budowy małych domów jednorodzinnych na podstawie prostego zawiadomienia. Już dziś można w ten sposób budować wolnostojące domy, o ile nie wpływają one na działki sąsiednie. Rzadko jednak inwestorzy korzystają z tej formy. Podobnie może być z nowym rozwiązaniem.

15.05.2021
Samorząd i administracja

Minister finansów będzie zarządzał dwoma rządowymi programami inwestycyjnymi

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Polski Ład

Minister finansów przejmie zarządzanie Programem Inwestycji Strategicznych oraz Rządowym Programem Odbudowy Zabytków, z którego finansowane są inwestycje samorządowe. Do tej pory było zarządzanie tymi funduszami należało to do zadań i kompetencji premiera.

24.06.2024

Inwestycje z Polskiego Ładu zawieszono, bo rozwiązano komisję

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Budownictwo Polski Ład

457 wniosków samorządów na kwotę ok. 2 mld złotych z Programu Inwestycji Strategicznych czeka w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, nawet od ponad dwóch miesięcy. To zarówno wnioski o zmianę zakresu inwestycji, jak i „odmrożenie” promes wstępnych. Komisja, która powinna je rozpatrzyć, padła ofiarą czystek w KPRM. W efekcie utknęły m.in. inwestycje drogowe.

21.02.2024

Samorządy znów nie otrzymają subwencji rozwojowej

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Polski Ład

Rząd zapowiedział, że po raz kolejny wstrzyma samorządom subwencję rozwojową. Argumentuje, że otrzymały one w tym roku 14,3 mld złotych. Samorządy czują się oszukane. Uważają, że te nieplanowane miliardy złotych miały służyć ustabilizowaniu budżetów w 2023 r., a nie w 2024 roku. Projekt ustawy okołobudżetowej odbiera niektórym z nich należne uzupełnienie dochodów z CIT za 2022 rok.

21.09.2023

Raport BGK: W 2022 r. najwięcej inwestowały gminy wiejskie, najbardziej zadłużone były miasta

Samorząd terytorialny Finanse samorządów PIT Polski Ład

Nadwyżka operacyjna w polskich samorządach w 2022 roku była wyraźnie mniejsza niż w latach poprzedzających pandemię, a nawet mniejsza niż w 2020 r. Największy przyrost wydatków majątkowych zaobserwowano w gminach wiejskich. Najbardziej zadłużone w 2022 r. były miasta na prawach powiatu - wynika z raportu Banku Gospodarstwa Krajowego.

23.05.2023

Odsetki z dotacji celowych na koncie gminy wciąż kontrowersyjne

Finanse publiczne Finanse samorządów Poprawmy prawo Polski Ład

Z jednej strony ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego stwierdza, że odsetki są dochodem gminy. Z drugiej strony, przepisy innych ustaw już tak precyzyjne nie są, a nawet stanowią przeciwnie. Brak czytelnych przepisów prawnych, pomimo najlepszych chęci samorządowców, może skutkować dla nich zarzutami o naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

11.01.2023

Samorządy oczekują częstszych płatności z Programu Inwestycji Strategicznych

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Budownictwo Polski Ład

Samorządy postulują dalsze zmiany w Programie Inwestycji Strategicznych. Chcą zwiększenia częstotliwości płatności, czyli przynajmniej raz na kwartał, aby dopiąć inwestycje. Domagają się również możliwości podpisywania umów częściowych, bez czekania na rozstrzygnięcie całości przetargów na te zadania.

26.10.2022

Ustawa o dodatkowych pieniądzach dla samorządów opublikowana

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów PIT Polski Ład

Do samorządów ma wpłynąć w tym roku- 13 mld 673 mln zł z udziału we wpływach z podatku PIT - wynika z nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, którą w czwartek ostatecznie uchwalił Sejm, a w sobotę podpisał prezydent Andrzej Duda. W poniedziałek ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

19.09.2022

Miasta: Nowelizacja ustawy nie daje dodatkowych pieniędzy, tylko je przesuwa

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Polski Ład

Proponowana przez rząd zmiana nie stanowi żadnego dodatkowego wsparcia finansów jednostek samorządu terytorialnego. Jest tylko przesunięciem o kilka miesięcy przekazania kwot, które byłyby należne JST według nowego, ryczałtowego mechanizmu redystrybucji udziałów w PIT - uważają przedstawiciele Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich odnosząc się do projektu zmian w ustawie o dochodach JST.

29.08.2022

MF: Pierwsze półrocze samorządy zakończyły nadwyżką budżetową

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Polski Ład

Blisko 20,5 mld zł wyniosła nadwyżka operacyjna samorządów, czyli różnica między ich bieżącymi dochodami a wydatkami po I półroczu 2022 roku. Spadło też zadłużenie jednostek samorządu terytorialnego, które na koniec drugiego kwartału wyniosło 87,4 mld zł - poinformował resort finansów.

22.08.2022

Miasta wskazują, co trzeba zmienić, aby wzmocnić ich dochody

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Polski Ład

Metropolie i miasta na prawach powiatu najdotkliwiej odczuły konsekwencje wprowadzanych od 2019 r. zmian w podatkach, w szczególności w PIT. Unia Metropolii Polskich i Związek Miast Polskich złożyły w Senacie program działań wzmacniających dochody JST. To m.in. podniesienie kwoty referencyjnej, zmiana zasad subwencji wyrównawczej, waloryzacja subwencji oświatowej, obniżenie do zera VAT za usługi transportu publicznego i za gospodarkę odpadami.

29.07.2022

W przyszłym roku 1,5 proc. na organizacje pożytku publicznego

Polski Ład

Podatnik będzie mógł przekazać organizacji pożytku publicznego 1,5 proc. podatku – wynika z nowelizacji ustawy podatkowej, którą przyjął Sejm. Ma to zrekompensować znaczny spadek przychodów z 1 procenta podatku dla organizacji pożytku publicznego w wyniku zmian w podatkach, które nastąpią w roku 2023. Takiej zmiany domagały się OPP.

10.06.2022

Samorządy chcą zmian w rządowym programie, bo mają problemy z realizacją inwestycji

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Polski Ład

Rosnące ceny materiałów, energii, paliwa i usług powodują, że samorządy mogą mieć problemy z realizacją zadań z Programu Inwestycji Strategicznych. Już pojawiają się kłopoty z rozstrzyganiem przetargów i sprostaniem wymogom programu. Dlatego samorządy domagają się uelastycznienia zasad jego funkcjonowania, m.in.: wydłużenia promes, możliwości częściowego ograniczenia zadania.

06.06.2022

240 mln zł trafi na inwestycje dla gmin uzdrowiskowych

Polski Ład

Ponad 240 mln złotych trafi do gmin uzdrowiskowych w ramach przeznaczonej dla nich edycji Programu Inwestycji Strategicznych „Polskie Uzdrowiska” - ogłosił w sobotę w Ustce wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Dofinansowanie otrzyma 49 gmin, które wnioskowały o takie wsparcie.

14.05.2022

Samorządy nie chcą obniżki PIT, bo tracą dochody

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Polski Ład

Projekt nowelizacji części podatkowej Polskiego Ładu negatywnie oceniają samorządy. Po pierwsze dlatego, że po raz kolejny tracą dochody własne, po drugie ze względu na niesatysfakcjonujący system rekompensowania ubytków zaproponowany przez rząd. Nowelizacja uderzy głównie w duże miasta. Jeśli wejdzie w życie, Warszawie rząd zrekompensuje zaledwie 15 proc. tego co utraci z dochodów PIT.

26.04.2022

Województwa chcą rekompensaty za skutki projektowanej reformy PIT

Samorząd terytorialny Finanse samorządów PIT Polski Ład

Na przygotowywanej obecnie reformie podatkowej Polskiego Ładu samorządy województw mają stracić około 358 mln zł, najwięcej województwa mazowieckie, śląskie i wielkopolskie. Zarząd Związku Województw RP chce więc, aby rząd zrekompensował utracone dochody własne województw.

15.04.2022

Związek gmin chce pilnych zmian w Programie Inwestycji Strategicznych

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Finanse samorządów Polski Ład

Z powodu drastycznych podwyżek cen Związek Gmin Wiejskich RP chce zmian w Programie Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu. Postuluje m.in. wydłużenie ważności promes w ramach pierwszego naboru wniosków, wprowadzenie możliwości ograniczenia zakresu zadania objętego uzyskaną promesą oraz zmiany w częstotliwości płatności za realizację inwestycji.

11.04.2022

Rząd obstaje przy rekompensacie subwencją utraconych przez samorządy wpływów z PIT

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Polski Ład

Kolejna tura rządowo – samorządowych rozmów na temat projektu nowelizacji ustawy o PIT na razie nie przyniosła rozstrzygnięć. Żadna ze stron nie chce zmienić swojego stanowiska w kwestii zasadniczej, a mianowicie formy rekompensaty samorządom utraconych dochodów. Wiceminister finansów Sebastian Skuza nie wyklucza rozmów w sprawie propozycji przyznania JST udziałów w PIT płaconym w formie ryczałtu.

07.04.2022

Rząd coraz bardziej przejmuje finansowanie samorządów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Polski Ład

Kolejna w ciągu ostatnich czterech lat obniżka podatku dochodowego od osób fizycznych powoduje, że ciężar finansów samorządowych przesuwa się niebezpiecznie z dochodów własnych na dochody subwencyjne i dotacyjne. W ocenie samorządowców zagraża to realizacji bieżących zadań oraz autonomii finansowej gmin, powiatów i województw samorządowych. Coraz bardziej utrudnia też planowanie budżetowe.

04.04.2022

Zmiany w Polskim Ładzie to kolejny cios w finanse samorządów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Polski Ład

Propozycja obniżenia podatku PIT do 12 proc. znowu spowodowała przyśpieszenie tętna u skarbników miast. Wyliczają, że to kolejny cios w system finansów publicznych i dalsze ograbianie samorządów. Zamiast kolejnych instrumentów wyrównawczych, o których wspomina rząd, samorządowcy proponują zmianę formuły podziału rekompensaty i wzrost udziału JST w PIT z 48,59 proc. do 57 proc.

31.03.2022

Polski Ład może wyeliminować mniejsze firmy z przetargów drogowych

Samorząd terytorialny Drogi Finanse publiczne Finanse samorządów Polski Ład

Rosnąca inflacja i mała konkurencja na rynku powodują, że realizowane przez samorządy, a finansowane z Polskiego Ładu inwestycje będą droższe, co przełoży się na wysokość wsparcia – alarmują gminy. A przedsiębiorcy zwracają uwagę, że zasady finansowania inwestycji z Programu Inwestycji Strategicznych i wypłaty wynagrodzenia faworyzują duże koncerny i powodują, że małe i średnie firmy nie będą w stanie uczestniczyć w ich realizacji.

28.02.2022

Samorządowcy chcą więcej pieniędzy z podatków

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Polski Ład

Samorządowcy z Ruchu Samorządowego Tak! chcą, domagają się zmian przepisów Polskiego Ładu. Chcą przyznania gminom udziału we wpłatach podatku przychodowego od osób fizycznych, od podatników tego podatku zamieszkałych na obszarze gminy, co najmniej w wysokości 39,34 procent, a także ustalenia udziału w tym podatku dla pozostałych JST.

18.01.2022

Miasta w 2022 r. - nie rezygnują z inwestycji i wybierają deficyt

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Polski Ład

Spadające dochody z PIT, wysoka inflacja, rosnące ceny prądu, gazu i paliw oraz skutki finansowe pandemii COVID-19 odcisnęły piętno na budżetach miast uchwalonych na 2022 r. Kurczy się nadwyżka operacyjna. Część samorządów decyduje się na utrzymanie realizowanych inwestycji kosztem wzrostu deficytu. Inne zadania inwestycyjne wyhamowują.

10.01.2022

W Polskim Ładzie specjalne 250 mln zł dla gmin uzdrowiskowych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Polski Ład

W ramach Rządowego Programu Polski Ład zostanie wyodrębniona specjalna linia dla gmin uzdrowiskowych – poinformowała w środę Izabela Antos, wiceszefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rząd przeznaczy na to dodatkowo około 250 mln zł. Nabór ma być ogłoszony w styczniu 2022 roku.

15.12.2021

Fitch Ratings: Przez Polski Ład gorsze oceny 14 miast z Polski

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Polski Ład

Amerykańska agencja ratingowa Fitch Ratings umieściła 14 jednostek samorządu terytorialnego w Polsce na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym. Według analityków gminy będą zmuszone do podnoszenia podatków i opłat lokalnych oraz ograniczania wydatków bieżących, aby zrównoważyć ubytek dochodów związany z reformą Polski Ład.

06.12.2021

Budżety miast topnieją w cieniu Polskiego Ładu

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Polski Ład

Budżety samorządowe w 2022 roku będą pierwszymi realizowanymi w nowych, wynikających z wprowadzonych rządowym programem Polski Ład, warunkach dochodowych. Województwa, powiaty, a w szczególności miasta i gminy, odczują skutek w postaci zmniejszanych dochodów z podatku PIT. Projekty przyszłorocznych budżetów pokazują o ile mniej z tego tytułu wpłynie do miejskiej kasy.

22.11.2021

Fundacja Batorego: Politycznie nierówny podział funduszy dla samorządów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Polski Ład

W pierwszej edycji Programu Inwestycji Strategicznych do polskich gmin trafiło łącznie 19,3 mld zł, co daje 506 zł na głowę mieszkańca. Jest to zatem kwota ponad czterokrotnie większa niż ta rozdzielona w ramach II i III transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Ponad pół miliarda złotych więcej ponownie trafiło do gmin rządzonych przez osoby związane z PiS, kosztem gmin, gdzie władzę sprawuje opozycja.

03.11.2021

W drugim naborze do Programu Inwestycji Strategicznych będzie specjalna ścieżka dla gmin popegeerowskich

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Polski Ład

Na przełomie listopada i grudnia ma być ogłoszony drugi nabór dla samorządów do Rządowego Funduszu „Polski Ład” - zadeklarowała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego. Oprócz naboru dla wszystkich samorządów, nowością będzie specjalna ścieżka dla gmin, w których funkcjonowały PGR.

27.10.2021

Premier: Większe wydatki na infrastrukturę drogową, kolejową i wodno-kanalizacyjną

Samorząd terytorialny Transport Polski Ład

Rząd przeznaczy dodatkowe 10 mld zł na wydatki związane z infrastrukturą drogową i kolejową, a także 4 mld zł na inwestycje wodno-kanalizacyjne realizowane przez samorządy terytorialne – zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Ma to być możliwe po nowelizacji tegorocznego budżetu, której projekt rząd przyjął na wtorkowym posiedzeniu.

21.09.2021

Duże miasta krytycznie o projekcie ustawy o wsparciu jednostek samorządu terytorialnego

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Polski Ład

Plany Ministra Finansów przewidują pokrycie jedynie 1/3 traconych dochodów samorządów z PIT. Z uwagi na niespełnienie postulatu rekompensaty strat Unia Metropolii Polskim negatywnie ocenia zmiany, prowadzące do utraty blisko 100 mld zł w ciągu najbliższych 10 lat. Organizacja przekonuje, że to wpłynie na pogorszenie jakości życia mieszkańców, szczególnie dużych miast.

03.09.2021

8 tys. wniosków w Programie Inwestycji Strategicznych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Polski Ład

Niemal 8 tysięcy wniosków złożyły jednostki samorządu terytorialnego w pilotażowej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – poinformowała prezes Banku Gospodarstwa Krajowego. Do podziału jest 20 mld złotych, samorządy złożyły wnioski na łączną kwotę 93 mld złotych.

19.08.2021

Rząd daje samorządom dodatkowe 8 mld zł i zapowiada stabilne dochody

Samorząd terytorialny Polski Ład

Dodatkowe 8 mld zł w tym roku dla jednostek samorządu terytorialnego, gwarantowany poziom dochodów z tytułu PIT i CIT na poziomie co najmniej roku poprzedniego oraz nowa subwencja rozwojowa – takie rozwiązania programu Polski Ład dla samorządów, które przedstawił premier Mateusz Morawiecki. Samorządowcy czekają na konkretne propozycje i zarzucają, że rząd manipuluje liczbami.

18.08.2021

Unia Metropolii Polskich krytycznie o ustawie podatkowej Polskiego Ładu

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Polski Ład

Przedstawiony w Polskim Ładzie pakiet modyfikacji ustaw podatkowych przynosi istotne, negatywne skutki finansowe dla samorządów terytorialnych – uważa Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza. I domaga się rekompensat ubytku w dochodach jednostek samorządu terytorialnego w wysokości 15 mld 370 mln zł, poprzez zwiększenie udziału samorządów w PIT z 50,08 do 68,42 procent.

17.08.2021

Samorządowcy chcą wprowadzenia PIT-u komunalnego

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Polski Ład

Podniesienie udziałów w podatku PIT z podziałem na różne poziomy samorządów lub wprowadzenie tzw. komunalnego PIT-u, który byłby niewrażliwy na zmiany ustawowe - proponują samorządowcy w odpowiedzi na propozycje programu „Polski Ład”. Rząd woli wprowadzenie subwencji inwestycyjnej, co samorządowcy odbierają jako uzależnienie od transferów z budżetu państwa.

08.06.2021

Samorządy jeszcze walczą o większy wpływ na Krajowy Plan Odbudowy

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Polski Ład

Samorządowcy są rozczarowani przyjęciem tylko niektórych ich postulatów dotyczących Krajowego Planu Odbudowy. Mają nadzieję, że rządowo-samorządowy zespół specjalny wypracuje kompromis w kwestiach rozbieżności tak, by Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego mogła wydać opinię w tej sprawie. Zespół ma zebrać się w tej sprawie w środę.

01.06.2021

Rząd zapowiada obniżkę PIT, samorządy podwyżki opłat i podatków

Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Finanse samorządów Polski Ład

Dochody samorządów, wskutek zmian podatkowych zapowiedzianych w Polskim Ładzie, mają spaść o około 10-11 mld złotych - szacuje Ministerstwo Finansów. Zdaniem samorządów, rząd po raz kolejny kroi lokalne budżety. A obiecana specjalna subwencja nie zrekompensuje utraty wpływów z PIT. Aby dopiąć budżety, samorządy będą musiały podnieść opłaty i podatki lokalne.

18.05.2021

Plan odbudowy pomoże w reformie zagospodarowania przestrzennego

Samorząd terytorialny Budownictwo Polski Ład

Zmiana zasad wydawania „wuzetek”, czyli decyzji o warunkach zabudowy, a także przekształcenie studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego w plan ogólny gminy. Ponadto nowa instytucja - zintegrowany projekt inwestycyjny. To założenia reformy planowania przestrzennego, która ma być sfinansowana przy wsparciu Krajowego Planu Odbudowy. Prawnicy dobrze oceniają kierunek zmian.

17.05.2021

Polski Ład to też propozycje dla samorządów

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów Polski Ład

W ramach "Polskiego Ładu" Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych zmieni się w trwałą subwencję rozwojową dla samorządów, dzieloną według obiektywnych kryteriów – zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin. Plan zapowiada też premie dla gmin, które inwestują w budownictwo mieszkaniowe, powstanie Krajowego Funduszu Rewitalizacji, start programu „Żłobek w każdej gminie”.

15.05.2021

Polski Ład zapowiada kodeks rolny i preferencje dla rolników

Finanse publiczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Przyjęcie ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym, opracowanie Kodeksu rolnego, uproszczenie zasady funkcjonowania spółdzielni energetycznych, system zachęt dla spółdzielni rolniczych, uproszczenie procedur i biurokracji - to zaprezentowane w sobotę postulaty Polskiego Ładu dla wsi i rolnictwa.

15.05.2021
Zdrowie

Do programu Profilaktyka 40 plus można sie zapisać przez internet, telefonicznie i... w punkcie pobrań

Opieka zdrowotna Polski Ład

Od 1 lipca działa zapowiedziany w Polskim Ładzie program Profilaktyka 40+, który gwarantuje każdemu Polakowi powyżej 40 roku życia możliwość wykonania określonych badań. Obecnie, aby otrzymać skierowanie trzeba wypełnić ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta lub przez infolinię. Wkrótce ankietę będzie można wypełnić w jednym z 1712 punktów pobrań.

08.02.2022

Kadry w szpitalach się napracują, by medycy stracili na wyrównaniu pensji

Zawody medyczne Polski Ład

W czasie pandemii szpitale nie narzekają na brak pracy, wręcz mają jej pod dostatkiem, a teraz doszedł kolejny. W sobotę i niedzielę do dyrektorów szpitali dzwonili pracownicy NFZ, by jak najszybciej wdrożyli rozporządzenie, które ma łagodzić negatywne skutki zmian podatkowych wprowadzonych przez Polski Ład. A jego realizacja może uderzyć rykoszetem w lekarzy i niektóre pielęgniarki, którym w 2023 roku grozi dopłata ogromnego podatku.

11.01.2022

Nowak: 7 miliardów złotych z Polskiego Ładu trafi do NFZ

Finansowanie zdrowia Polski Ład

Dodatkowe 7 mld zł to odczuwalny zastrzyk finansowy dla ochrony zdrowia - powiedział Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia na konferencji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii poświęconej Polskiemu Ładowi. Większe wpływy ze składki zdrowotnej w ramach pozwolą na zwiększenie finansowania sieci szpitali oraz wsparcie onkologii i psychiatrii dziecięcej.

27.12.2021

Rząd zafundował lekarzom podatkową ruletkę

PIT Zawody medyczne Polski Ład

W 2021 roku wielu lekarzy uzyskało od fiskusa indywidulane interpretacje, zgodnie z którymi mogliby się rozliczać kartą podatkową. Dzięki temu maksymalny roczny podatek, jaki by zapłacili, nie przekroczyłby 21 888 zł, niezależnie od tego, ile by zarobili. Za sprawą Polskiego Ładu niewielu będzie jednak mogło się tak korzystnie rozliczać. A oferowany im ryczałt wcale nie musi być atrakcyjny.

20.12.2021

Niższa składka zdrowotna, mniejsze wpływy do NFZ

Finansowanie zdrowia Polski Ład

Ministerstwo Finansów koryguje założenia podatkowe Polskiego Ładu. Zmieni się wysokość składki zdrowotnej dla firm, które rozliczają się w sposób uproszczony, czyli dla tych które wybrały podatek liniowy 19 proc. albo ryczałt lub kartę podatkową. To zaś oznacza, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie zyska tyle na nowej składce, co planowano.

08.09.2021

Naczelna Rada Lekarska krytykuje Polski Ład dla zdrowia - jest zbyt ogólny

Polski Ład

Zbyt wolny wzrost nakładów na ochronę zdrowia, negatywne skutki finansowe projektowanych zmian w obszarze PIT, brak urealnienia wyceny świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - to tylko niektóre z uwag zgłoszonych przez Naczelną Radę Lekarską do Polskiego Ładu. Przedstawione w dokumencie plany mają w przeważającej mierze charakter hasłowy,

31.05.2021

Profilaktyka osób 40 plus dla wybranych, z pominięciem lekarzy rodzinnych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Polski Ład

Ministerstwo Zdrowia wyda 500 milionów złotych na podstawowe badania osób w wieku 40 plus, które może im już teraz zlecić każdy lekarz rodzinny. Z programu nie skorzystają najbardziej potrzebujący, tylko ci, którzy mają Internetowe Konto Pacjenta. Eksperci nie mają wątpliwości: program to zabieg PR-owy, który nie przyniesie oczekiwanych efektów zdrowotnych.

24.05.2021

Niedzielski: Za wyższymi nakładami na zdrowie musi iść jakość

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Polski Ład

Chcemy dać pacjentowi coś więcej niż tylko olbrzymie nakłady, chcemy dać jakość i bezpieczeństwo, które mają być dwoma kluczowymi hasłami przyświecającymi reformowaniu systemu opieki zdrowotnej - powiedział piątek w Chełmie Adam Niedzielski, minister zdrowia. I zapowiedział, że projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie w ochronie zdrowia przedstawi w czerwcu.

21.05.2021

NFZ zyska 14 mld zł na Polskim Ładzie, ale to nie da 7 proc. PKB

Finansowanie zdrowia Polski Ład

Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia chciałby, aby poziom 7 proc. PKB na ochronę zdrowia osiągnąć już w 2025 roku. Dziś wydajemy nieco ponad 5 proc. Dzięki zmianom w składce zdrowotnej do NFZ trafi 14 mld zł. To jednak nie pozwoli osiągnąć 6 proc. w 2023 roku, a obecna średnia dla krajów Unii Europejskiej to 8 proc. Zdaniem ekspertów konieczne będzie podwyższenie składki.

21.05.2021

Nowa składka zdrowotna uderzy w lekarzy na kontraktach

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Polski Ład

Ministerstwo Zdrowia chwali się podwyżką wynagrodzenia minimalnego w ochronie zdrowia. Ale gdy dojdzie do projektowanego oskładkowania umów, dochody medyków znacząco spadną. Bo zmiany w zasadach naliczania składki zdrowotnej przedstawione w Polskim Ładzie oznaczają, że lekarze i pielęgniarki pracujący na kontraktach będą zarabiać mniej o blisko 8 pkt. procentowych.

20.05.2021

Rząd stawia na jakość w zdrowiu, ale projekt czwarty rok w "zamrażarce"

Opieka zdrowotna Polski Ład

Eksperci ochrony zdrowia nie mają wątpliwości, że najważniejszym elementem reformy w tej dziedzinie powinno być wprowadzenie systemu monitorowania jakości. Projekt założeń ustawy jest już gotowy od 2017 roku i przebywa od tamtej pory w "zamrażarce". Za sprawą Polskiego Ładu to się może zmienić. Jednym z punktów jest bowiem uchwalenie ustawy w tej sprawie.

19.05.2021

Będzie wyższa składka zdrowotna dla prowadzących działalność gospodarczą

Finansowanie zdrowia Polski Ład

Rząd szykuje duże zmiany w składce zdrowotnej. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają płacić ją na takich zasadach jak pracownicy, ale nie będą mogli jej odliczyć od podatku, co podniesie zobowiązania wobec państwa. Z tym, że dla zarabiających do 11 tys. zł miesięcznie - ma być wprowadzona specjalna ulga, która zlikwiduje ten negatywny efekt.

18.05.2021

Polski Ład dla zdrowia to 7 proc. PKB w 2027 roku i nowa składka zdrowotna

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Polski Ład

Najważniejsza zmiana w ochronie zdrowia dotyczyć ma zwiększenia finansowania. Poziom 6 proc. PKB ma być osiągnięty rok wcześniej, czyli już w 2023 roku. W 2027 roku ma to być już 7 proc. PKB. To za sprawą m.in. nowej składki zdrowotnej. Ponadto zostanie przeprowadzona reforma szpitali oraz usprawniona nocna pomoc lekarska.

15.05.2021
Oświata

Minister: Wyrównanie pensji nauczycieli w ciągu kilku dni

Kadry w oświacie Polski Ład

W dalszym ciągu podtrzymuję, że Polski Ład powoduje zwiększenie wynagrodzeń nauczycieli. Tak jest w zdecydowanej większości przypadków. Natomiast to, co się wydarzyło, to są błędy w stosowaniu przepisów bądź niezastosowaniu przepisów, wynikające być może również z braku doinformowania – powiedział minister edukacji Przemysław Czarnek.

10.01.2022

Minister: Nauczyciele też skorzystają na reformie podatkowej

Zarządzanie oświatą Polski Ład

Reforma podatkowa ujęta w Polskim Ładzie, czyli m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, to pozytywne rozwiązanie również dla 700 tys. nauczycieli i pracowników oświaty – podkreślił w poniedziałek w TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

17.05.2021
Studenci

Prof. Krawiec: Propozycje Polskiego Ładu dla nauki rozczarowują

Polski Ład

„Polski Ład” mógł odegrać dobrą rolę dla nauki, jednak taki nie jest. W jakimś stopniu odniósł się do nauk ścisłych i przyrodniczych, ale z drugiej strony w ogóle nie docenił roli nauk społecznych i humanistycznych - uważa dr hab. Grzegorz Krawiec z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Podkreśla, że w Polskim Ładzie nauce poświęcono raczej niewiele miejsca.

19.05.2021

Międzynarodowa Akademia Kopernikańska jednak powstanie

Szkolnictwo wyższe Polski Ład

Mimo że resort nauki pod falą krytyki podkreślał, że nie ma planów powołania Międzynarodowej Akademii Kopernikańskiej, to ta instytucja jednak powstanie. Zapowiedziano ją w ramach zaprezentowanego w sobotę Polskiego ładu. Inne elementy tego programu to tańsze kredyty studenckie i inwestycje w rozwój technologii.

15.05.2021
Prawo dla każdego

Prawo znów produkowane na masową skalę - głównie środowiskowe i podatkowe

Środowisko Polski Ład

W ostatnich miesiącach gwałtownie wzrosło tempo tworzenia polskiego prawa. W pierwszym półroczu 2022 r. ukazało się aż 14,5 tys. stron aktów prawnych, czyli o 75 proc. więcej niż przed rokiem - wynika z raportu firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton. Z tej objętości aż połowa to przepisy o ochronie środowiska, ale najbardziej odczuwalne były regulacje "Polskiego Ładu".

19.07.2022

Luka w Polskim Ładzie uderzyła w część rencistów socjalnych

Pomoc społeczna Polski Ład

Po wprowadzeniu tzw. Polskiego Ładu emeryci i renciści otrzymują większe renty socjalne - ale nie wszyscy, bo korzyści nie odczują osoby, wobec których komornik prowadzi egzekucję. Jak zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich, dzieje się tak, bo ustawodawca nie zmienił kwoty wolnej od potrąceń komorniczych z tytułu długów niealimentacyjnych. Dlatego podatek, który powinien zostać w portfelach beneficjentów, trafia do kancelarii komorniczych.

28.02.2022

Lex TVN, Polski Ład, stan wyjątkowy, anty-unijny TK - 12 zaskakujących i ważnych wydarzeń prawnych 2021 roku

Prokuratura Koronawirus Brexit Polski Ład

Mijający rok przyniósł nam wiele niespodzianek prawnych. Znaczna ich część krok po kroku prowadzi do uchylenia się naszego państwa od przestrzegania reguł prawa europejskiego, które stanowi dorobek ostatnich 30 lat. Ale były też ważne zmiany w gospodarce, podatkach, oświacie czy na rynku medialnym. Oto redakcyjny ranking znaczących wydarzeń zmieniających naszą rzeczywistość prawną.

31.12.2021

Małżonkowie szybciej złożą wspólny PIT, ale samotni rodzice stracą

Domowe finanse PIT Polski Ład

Opublikowany przez resort finansów projekt Polskiego Ładu przewiduje zmiany w zakresie rocznego PIT rozliczanego wspólnie z małżonkiem. Zmiany dotkną także rozliczeń osób samotnych rozliczających z dzieckiem. Od nowego roku z tej formy będzie mógł skorzystać tylko jeden rodzic, a nie, jak to jest obecnie, obydwoje.

27.07.2021

Polski Ład: Nowe wsparcie dla rodziców, więcej żłobków, elastyczna praca

Prawo rodzinne Prawo pracy Opieka zdrowotna Polski Ład

Dodatkowy instrument finansowy dla rodziców, tworzenie kolejnych żłobków, większa elastyczność pracy dla rodziców i powszechny dostęp do badań prenatalnych – to niektóre z przewidzianych w Polskim Ładzie rozwiązań na rzecz rodzin. Nowością mają być również darmowe szczepionki przeciwko wirusowi HPV, który jest najczęstszą przyczyną występowania raka szyjki macicy.

15.05.2021

Polski Ład - niższe podatki, więcej na zdrowie, koniec z umowami śmieciowymi

Administracja publiczna Polski Ład

Podwyższenie drugiego progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. rocznie, kwota wolna od podatku do 30 tys. zł, zniesienie umów śmieciowych, 6 proc. PKB na zdrowie już w 2023 roku, szereg ułatwień dla biznesu, uproszczenia w prawie budowlanym - to tylko niektóre z zapowiedzi kierownictwa PiS i rządu w ramach Polskiego Ładu.

15.05.2021