Chodzi o obowiązujący od stycznia br. art. 15 ust. 4h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 22 ust. 6bb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wynika z nich, że składki społeczne stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który wynagrodzenia stanowiące podstawę naliczenia składek są należne, pod warunkiem że składki zostaną opłacone w terminie wynikającym z odrębnych przepisów.

- Podatnicy podnoszą wątpliwości interpretacyjne dotyczące skutków uchybienia terminu płatności składek, które zostały ujęte w kosztach podatkowych – zwraca uwagę jeden z posłów w interpelacji poselskiej nr 38286. Ministerstwo Finansów właśnie udzieliło na nią odpowiedzi.

Zobacz w LEX: Zaliczanie składek ZUS do kosztów uzyskania przychodu od 1.01.2023 r. >>>

 

 

O problemie pisaliśmy już w listopadzie w tekście pt. Do poprawy cała masa przepisów – nie tylko podatkowych >>

- Od stycznia 2023 r. zupełnie inaczej będzie się kształtowała sytuacja podmiotów wypłacających wynagrodzenia do 10. dnia następnego miesiąca. Za koszt podatkowy miesiąca, za który są należne wynagrodzenia ze stosunku pracy, będzie uznana i lista płac (jak obecnie), i składki w części finansowanej przez płatnika, oczywiście pod warunkiem ich terminowego ich uregulowania – tłumaczyła Izabela Leśniewska, doradca podatkowy w kancelarii Alo2.

Zmiany w zaliczaniu składek do kosztów u pracodawców

Chodzi o to, że po zmianie przepisów pensje za styczeń 2023 r. wypłacone 10 lutego 2023 r. oraz należności wobec ZUS-u, uregulowane do 20 marca (to termin dla osób fizycznych i dla spółek transparentnych podatkowo) lub do 15 marca (to termin dla spółek z o.o. i spółek akcyjnych), są kosztem podatkowym stycznia 2023 r.

W tej sytuacji, nie wiadomo zupełnie, jak i kiedy pracodawcy będą mogli rozliczyć zapłacone składki w kosztach uzyskania przychodów. - Jednym z potencjalnych rozwiązań jest ostateczne ujęcie składek leżących po stronie pracodawcy w dacie zapłaty i przeanalizowanie ewentualnie konieczności sporządzenia korekt deklaracji rozliczeniowych za dwa miesiące rozliczeniowe – podkreślała nasza rozmówczyni.

Sprawdź w LEX: Oskładkowanie umów zlecenia na przykładach >>>

 

Cena promocyjna: 75.05 zł

|

Cena regularna: 79 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Comiesięczne korekty deklaracji?

Zdaniem Izabeli Leśniewskiej, będzie to jednak perpetuum mobile do składania co miesiąc korekt deklaracji rozliczeniowych ZUS dla części płatników i na pewno więcej biurokratycznych obowiązków. Co więcej, nowe przepisy mogą też spowodować ujęcie w kosztach podatkowych składek leżących po stronie pracodawcy wcześniej niż wypłata wynagrodzeń uregulowanych po 10. kolejnego miesiąca w przypadku terminowego uregulowania składek, a opóźnionego zrealizowania przelewów z tytułu wynagrodzeń.

To duży problem, który wymaga pilnej reakcji ustawodawcy i poprawy. Po naszej publikacji dostrzegł go również poseł Grzegorz Gaża. Pyta on Ministerstwo Finansów, jak ma postąpić podatnik, który ujął w kosztach składki społeczne w miesiącu, za który należne było wynagrodzenia stanowiące podstawę ich naliczania, w przypadku gdy następnie nie uregulował ich w terminie przypadającym na drugi miesiąc następujący po miesiącu zaliczenia składek do kosztów podatkowych? Czy należy wówczas dokonać korekty wstecz, czy też uznać, że konieczność dokonania korekty nie była związana z błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką i tym samym korekta kosztów powinna nastąpić na bieżąco w dacie upływu terminu płatności składek? Nie wiadomo też, od jakiego momentu do stosowania wspomnianego art. 15 ust. 4h są zobowiązani podatnicy w roku podatkowym innym niż kalendarzowy?

Zobacz również: Szwedzki stół dla pracowników bez PIT >>

Ministerstwo Finansów wyjaśniło właśnie, że nieopłacone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki w części finansowanej przez płatnika składek, nie są kosztem uzyskania przychodów. Jak wynika z odpowiedzi resortu, memoriałowy sposób zaliczania do kosztów uzyskania przychodów składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzeń pracowniczych, w części finansowanej przez płatnika składek, jest warunkowany ich opłaceniem w terminie określonym w odrębnych przepisach. - W przypadku, gdy składki te nie zostały opłacone w terminie, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, za który wynagrodzenie, którego składki te dotyczą, jest należne. W konsekwencji, podatnik, który na zasadzie memoriału, zaliczył do kosztów uzyskania przychodów nieopłacone w terminie składki na ubezpieczenia społeczne, dokonuje „wstecz” korekty kosztów związanych z tymi składkami, tj. koryguje koszty miesiąca, w którym zaliczył, na zasadzie memoriału, składki do kosztów podatkowych. Składki te będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w miesiącu, w którym zostaną zapłacone – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Czytaj też: Stosunek pracy i inne formy zatrudnienia w kosztach podatkowych pracodawcy >>>

 

Resort podkreśla jednocześnie, że zgodnie nowe zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie społeczne stosuje się do składek należnych od 1 stycznia 2023 r. Powyższa regulacja obejmuje wszystkich podatników, niezależnie od okresu trwania, czy przyjętego roku podatkowego.