Tegoroczne zmiany wprowadzone w ramach podatkowej części Polskiego Ładu, a także nowe metody rozliczeń podatku dochodowego typu ryczałtowy czy tzw. estoński CIT, zmusiły przedsiębiorców do weryfikacji nie tylko samych rozliczeń podatkowych, ale także do zmiany formy prowadzenia działalności. Niektóre podmioty zdecydowały się na podział, inne na połączenia, jeszcze inne natomiast – na utworzenie nowych spółek w ramach już istniejących struktur. Żadna z tych decyzji nie była prosta i jak potwierdzają eksperci – trudno też o jednoznaczne przekonanie, że podjęte działania są na pewno najkorzystniejsze. Wszystko przez skomplikowane przepisy.
Czytaj w LEX: Ryczałt od dochodów spółek – objaśnienia podatkowe - PORADNIK >>>
Czytaj w LEX: Estoński CIT w praktyce >>>
Czytaj w LEX: Fundusz inwestycyjny jako alternatywa dla niezdecydowanych na estoński CIT >>>
Zmiany w podatkach źle wpływają na biznes
- Wprowadzone Polskim Ładem zmiany przede wszystkim negatywnie wpływają na małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzone w formie jednoosobowych działalności gospodarczych oraz spółek transparentnych podatkowo. Ma to związek ze sposobem kalkulacji składki zdrowotnej – od stycznia 2022 r. uzależnionej od wysokości dochodu. Nie należy również zapominać o znanej już wszystkim daninie solidarnościowej, która może dodatkowo podnieść wysokość podatku – zwraca uwagę Klaudia Jachira, doradca podatkowy w kancelarii LTCA. Nie dziwi więc wzmożone zainteresowanie tematem restrukturyzacji.
- Każda optymalizacja powinna być jednak poprzedzona ustaleniami uwzględniającymi dwa fundamentalne aspekty: priorytet gospodarczy przedsiębiorcy (ryzyka gospodarcze) oraz wyniki finansowe. Pewne rozwiązania – choć atrakcyjne finansowo – nie zapewnią ochrony majątku prywatnego przed wierzycielami. Inne pozbawią przedsiębiorcy ubezpieczeń zdrowotnych. Dodatkowo pewne rozwiązania – mimo ich licznych atutów – nie będą opłacalne dla drobnych przedsiębiorców (oszczędności podatkowe pochłoną koszty obsługi księgowej i prawnej). Inne zaś – z uwagi na zaciągnięte zobowiązania – nie będą mogły zostać wcielone w życie – dodaje Tomasz Kraśniewski, konsultant podatkowy w LTCA.
Czytaj w LEX: Podatki a płynność finansowa przedsiębiorstwa - optymalizacja podatkowa >>>
Czytaj w LEX: Optymalizacja amortyzacji - przedstawienie najkorzystniejszych metod z ograniczeniami i przypadki szczególne >>>
Tym samym nie ma jednego, złotego środka na przeciwdziałanie skutkom Polskiego Ładu. Przedsiębiorca, zanim podejmie odpowiednie działania, powinien więc spróbować ustalić, co w danej branży, przy osiąganych obrotach i zaciągniętych zobowiązaniach, jest możliwe do zrealizowania, a w dalszej kolejności, który z wariantów dla niego dostępnych, niesie największe korzyści. Pod uwagę trzeba wziąć m.in. przepisy dotyczące spółek komandytowych, jawnych, z o.o., prostej spółki akcyjnej itd. Trzeba jednak pamiętać, że wybór każdej z nich wpłynie na wysokość płaconych podatków.
SZKOLENIE ONLINE: Nowoczesna księgowość w dobie ciągłych zmian >>>
Trudno o jednoznaczny wybór
Która forma będzie najkorzystniejsza? To trudne pytanie i nie da się na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Jak bowiem zaznacza Bartosz Kubista, doradca podatkowy, adwokat, partner w kancelarii GLC, ekspert w Legal Alert, wybór odpowiedniej formy prowadzenia działalności gospodarczej zależy od wielu czynników. Trudno więc wskazać jedno, zawsze dobre rozwiązanie. Zwłaszcza, że kwestie podatkowe są zaledwie jednym z nich, choć niewątpliwie istotnym. Kolejnym jest problem ryzyka gospodarczego i potrzeby jego zminimalizowania. Kwestia ta nabiera coraz większego znaczenia zwłaszcza teraz, gdy inflacja rośnie z miesiąca na miesiąc, a pojawienie się kryzysu ekonomicznego jest coraz bardziej prawdopodobne.
Cena promocyjna: 199 zł
|Cena regularna: 199 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 139.29 zł
Nowy podmiot może ograniczyć ryzyko
Z wypowiedzi naszych rozmówców wynika, że w pewnych sytuacjach, korzystne może być działanie w formie istniejącej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub utworzenie nowej.
Jednak, podejmując decyzję o formie prowadzenia biznesu, trzeba przeanalizować strukturę działalności, liczbę wspólników i ich charakter. Pamiętać trzeba, że jeśli udziałowcem spółki będzie np. inna spółka kapitałowa, to taki podmiot nie będzie mógł zastosować ulgowego rozliczania podatku w oparciu o tzw. estoński CIT. Korzystanie z ryczałtowego CIT według stawki 9-proc. również uwarunkowane jest spełnieniem szeregu wymogów.
Czytaj w LEX: Rady mistrzów: jak odnieść sukces w biznesie >>>
Czytaj w LEX: Bezpieczny biznes, czyli jak uniknąć zatorów płatniczych i nie stracić płynności finansowej >>>
- Dodatkowo, jeśli wspólnik będzie tylko jeden, niemożliwe będzie skorzystanie z jakiejkolwiek z form spółek osobowych. Spółka osobowa bowiem do swego istnienia wymaga minimum dwóch wspólników/partnerów. Co również istotne, przedsiębiorca prowadzący działalność w formie jednoosobowej działalności gospodarczej nie może się przekształcić w spółkę osobową – a jedynie w spółkę kapitałową – dodaje Tomasz Bartoszek z Crido.
Zobacz również: Uproszczenia dla mikro i małych przedsiębiorców tylko po spełnieniu warunków >>
Znaczenie ma także m.in. skala działalności. Jak twierdzi bowiem Remigiusz Fijak, partner associate w ID Advisory, mali podatnicy CIT, tj. o przychodach nieprzekraczających równowartości 2 mln euro, korzystają z opodatkowania 9-proc. CIT. Standardowa stawka CIT wynosi natomiast 19 proc. W przypadku natomiast spółki jawnej, opodatkowanie zysków ma miejsce ma poziomie wspólników, co oznacza, że jeżeli spółka z o.o. będąca wspólnikiem spółki jawnej nie korzysta z opodatkowania stawką 9 proc., to dochód wygenerowany przez spółkę jawną będzie realnie opodatkowany stawką 19 proc., nawet jeżeli przychody spółki jawnej nie przekroczą 2 mln euro. Korzystniejsze jest w tej sytuacji działanie w formie spółki z o.o. To pułapka, której istnienie trzeba mieć na uwadze przy podejmowaniu decyzji.
Czytaj w LEX: Rachunek zysków i strat - KOMENTARZ PRAKTYCZNY >>>
Czytaj w LEX: Operacje wykraczające poza krąg kosztów na przykładach >>>
Rozliczenie strat wymaga szczególnego podejścia
Inaczej będzie jednak w przypadku, gdy w firmie pojawi się strata podatkowa.
- W przypadku np. spółek z o.o. podatkowo strata będzie mogła zostać rozliczona, ale dopiero w latach kolejnych, z możliwością odliczenia jednorazowo do 5 mln zł oraz przy uwzględnieniu limitu maksymalnego odliczenia w jednym roku nie więcej niż 50 proc. straty oraz możliwości odliczania strat łącznie przez okres nieprzekraczających pięciu lat – zauważa Remigiusz Fijak. W przypadku natomiast transparentnej podatkowo spółki jawnej, straty tej spółki są łączone z zyskami wspólnika i mogą być rozliczane na bieżąco. - W przypadku działalności, która ma generować w pierwszych latach działalności tylko wysokie straty, funkcjonowanie w formie spółki jawnej może być więc korzystne dla wspólnika – ocenia Remigiusz Fijak.
Ktoś może powiedzieć, że wybór formy działalności nie jest problemem, bo w każdej sytuacji można ją zmienić. Taka zmiana, nawet jeśli prawnie możliwa i dopuszczalna, jednak trwa i sporo kosztuje, a firmy w obliczu kryzysu gospodarczego, nie powinny być narażane na kolejne wydatki. Ustawodawca więc powinien tworzyć takie prawo, by niepewności związanych z jego interpretacją było jak najmniej.
Czytaj w LEX: Wybór optymalnego roku podatkowego >>>
Czytaj w LEX: Optymalizacja roku podatkowego >>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.