We wtorek, 29 października 2024 r., rząd przyjął przygotowany przez ministra zdrowia projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (nr UD144). Przewiduje on likwidację obowiązku płacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
- W końcu zrobiliśmy tę oczywistość, to, co było oczekiwane - powiedział premier Donald Tusk po posiedzeniu rządu, podczas którego przyjęto projekt ustawy dotyczącej zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. I zaznaczył, że zmiana polega na odejściu od "niemądrego, niemającego nic wspólnego ze składką zdrowotną" mechanizmu naliczania podstawy składki. Premier przyznał, że nie będzie udawać, że ten projekt to "rewolucja" w przepisach.
Czytaj również: Przedsiębiorcy nie zapłacą składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych>>
Na czym polega zmiana
Proponowane zmiany sprowadzają się do zmiany art. 81 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który reguluje podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.
- Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami, przychody i koszty ze sprzedaży środków trwałych nie będą uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 266 z późn. zm.), dla osób rozliczających się w formie podatku liniowego, o którym mowa w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych projekt ustawy przewiduje wyłączenie przychodów ze zbycia środków trwałych z limitów przychodów warunkujących wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne – czytamy w ocenie skutków regulacji.
Jak podają jego autorzy, projekt ustawy nie podlegał prekonsultacjom. I deklarują, że pominięcie etapów uzgodnień (konsultacji publicznych i opiniowania) było uzasadnione pilnością proponowanej inicjatywy, która zmierza do rezygnacji z oskładkowania przychodów ze zbycia środków trwałych. - W tym kontekście projekt wymaga jak najszybszego przeprowadzenia procesu legislacyjnego. Ponadto zastosowanie trybu odrębnego jest uzasadnione tym, że projektowana ustawa nie nakłada żadnych obowiązków, jak również jest oczekiwana przez przedsiębiorców – czytamy dalej w OSR.
Sprawdź również książkę: [E-book] Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Komentarz >>
Skutki dla NFZ nie do oszacowania
Według projektodawców proponowane zmiany będą dotyczyły osób wykonujących pozarolniczą działalność gospodarczą, rozliczających się według zasad ogólnych oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W sumie to 2,4 mln przedsiębiorców.
- Zmiana dotycząca wyłączenia z oskładkowania dochodu z tytułu odpłatnego zbycia środków trwałych dotyczyć będzie środków odpłatnie zbywanych po dniu 31 grudnia 2024 r. W grupie tej będą więc także środki trwałe, które na dzień wejścia w życie nowych przepisów są częściowo tylko zamortyzowane. Z oskładkowania wyłączony zostanie natomiast nie tylko przychód, ale także do kosztów nie będzie zaliczana niezamortyzowana wartość zbywanego środka. W odniesieniu do tych środków zmiana w przypadku odpłatnego zbycia w 2025 r. może być więc neutralna, np. gdy środek trwały zostanie zbyty po cenie niżej od ceny zakupu. W przypadku pozostałych środków trwałych, zmiana spowoduje zmniejszenie należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne płaconej przez przedsiębiorców, a co za tym idzie również wpływów z tego tytułu. Brak jest jednak możliwości oszacowania skutków finansowych dla NFZ. Wynika to z braku danych do ich określenia, tj. danych o liczbie transakcji i wartości przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia środków trwałych, ich wartości początkowej (wartości nabytych środków trwałych) oraz o wartości dokonanych od nich odpisów amortyzacyjnych – w odniesieniu do osób, do których są dedykowane te rozwiązania, a więc wyłącznie osób prowadzących działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu PIT – tłumaczą autorzy projektu.
Zmiany mają wejść od 1 stycznia 2025 r. i będą stosowane do rozliczeń składek za okres od 1 lutego. Składki należne za okres do dnia 31 grudnia 2024 r. będą rozliczane na dotychczasowych zasadach.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.