Przedsiębiorcy mierzą się obecnie z kumulacją wyzwań, której trudno jest im sprostać. Zaczynając od pandemii koronawirusa przez podwyżki cen mediów, po wielkie zmiany podatkowe, kadrowe i rozliczeniowe wynikające z Polskiego Ładu. 

Czytaj także:  
Nowego rozporządzenia o zaliczkach na PIT nikt nie chce stosować>>

PIT-2 obniża zaliczkę, ale jest chaos w sprawie jego składania >>
Urzędnicy skarbowi chcą szkoleń z Polskiego Ładu i grożą skargami do PIP >>
Prof. Mariański: To dopiero początek skutków nieprzemyślanej rewolucji podatkowej >>

Czy wraz z wejściem Polskiego Ładu wynagrodzenie z tytułu powołania staje się tytułem do ubezpieczenia zdrowotnego? - zobacz pytanie i odpowiedź eksperta w LEX >

Bezradność przedsiębiorców i urzędników

Miarą zamieszania wywołanego jego wprowadzeniem są protesty nie tylko przedsiębiorców ale też pracowników sektora administracji skarbowej, którzy często pozostają bezradni nie tylko wobec ilości zgłaszanych przed przedsiębiorców zapytań i wątpliwości ale również w zakresie udzielania w sposób odpowiedzialny jednoznacznych i wiążących odpowiedzi dotyczących interpretacji przepisów. Wydaje się, że negatywne konsekwencje niespójnego systemu dotkną losowo określone grupy przedsiębiorców, którzy, przynajmniej według aktualnego stanu prawnego, tak naprawdę pozostają bez wpływu na możliwość uniknięcia negatywnych zmian wynikających z wejścia w życie Polskiego Ładu.

Szkolenia w LEX: Polski Ład pod lupą ekspertów - cykl szkoleń online >  

 

Cena promocyjna: 135.2 zł

|

Cena regularna: 169 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 152.09 zł


Co jest dla przedsiębiorców najtrudniejsze? Nie sposób wskazać hierarchię ważności przyczyn wpływających na tworzenie trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej. Są one różne w zależności od skali przedsiębiorstwa, wielkości zatrudnienia , prowadzenia energochłonnej produkcji lub świadczenia usług, rodzaju wykorzystywanych materiałów i surowców oraz udziału kosztów transportu w prowadzeniu działalności operacyjnej. Mamy do czynienia ze zjawiskiem obniżenia aktywności gospodarczej, które spowodowane jest dodatkowo potrzebą obserwacji zachowań konkurencji w poszczególnych branżach w celu podjęcia działań własnych mających zapewnić konkurencyjność na rynku mimo zmienionych warunków. Niezależnie od tego część przedsiębiorców albo rozważa albo już wprowadza zmiany formy organizacyjnej w jakiej ich zdaniem w sposób bardziej atrakcyjny możliwym jest stawianie czoła nowym regulacjom prawnym i sytuacji rynkowej. Decyzje takie podjęli zwłaszcza ci, którzy nie liczą już na efektywną pomoc ze strony państwa.

Zobacz w LEX: Polski Ład - wzory wniosków i oświadczeń >

Kancelarie podatkowe i gospodarcze wypowiadają przedsiębiorcom umowy

Jak mówią eksperci coraz częściej dochodzi do przypadków „porzucania” przedsiębiorców przez biura rachunkowe i księgowe. Wynika to z kilku czynników. Dla jednych Polski Ład jest zbyt skomplikowany i nie chcą brać odpowiedzialności za doradztwo przedsiębiorcom w tak niejasnej materii. Jeszcze inni są zmuszeni do ograniczania ilości klientów, by skupić się na tych priorytetowych.

Wzór PIT-2: PIT-2 (7) Oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych >

Miarą poziomu dramaturgii związanej z brakiem pewności prawnej wywołanej wprowadzeniem Polskiego Ładu są też przykłady sytuacji, w których profesjonalne podmioty świadczące usługi z zakresu rachunkowości i doradztwa podatkowego wypowiadają przedsiębiorcom umowy o świadczenie tychże usług uzasadniając to brakiem możliwości przyjęcia na siebie odpowiedzialności za skutki najbardziej nawet przemyślanych rozwiązań przyjętych w oparciu o nowe regulacje gospodarczo-podatkowe wskazując, że przyjęcie na siebie odpowiedzialności przypominałoby podjęcie się działań o stopniu trudności związanym z wyliczeniem kwadratury koła.