Jest zielone światło dla ugód dla frankowiczów w Getin Noble Bank. 20 grudnia sędzia-komisarz, który nadzoruje postępowanie upadłościowe Getin Noble Banku, zezwolił syndykowi na zawarcie ugód co do roszczeń spornych bankiem w upadłości a konsumentami, którzy zaciągnęli kredyt na cele mieszkaniowe, denominowany lub indeksowany do franka szwajcarskiego. Oznacza to, że propozycje ugodowe mogą być kierowane do pierwszej grupy klientów.
Czytaj też: Syndyk Getin Noble Banku - pierwsze propozycje ugód dla kredytobiorców
Dla kogo ugody
11 grudnia 2024 r. syndyk Getin Noble Bank S.A. w upadłości Marcin Kubiczek zakomunikował, że chce przedstawić propozycje ugodowe pierwszej grupie kredytobiorców. Będą one skierowane do klientów, którzy spłacili co najmniej 200 proc. kapitału kredytu i zaakceptują zrzeczenie się wzajemnych roszczeń. – W sytuacji zaakceptowania propozycji ugody kredytobiorca wycofuje zgłoszenie wierzytelności oraz cofa ewentualne powództwo, a bank wystawia mu list mazalny, usuwa jego dane z Biura Informacji Kredytowej i również zrzeka się wszelkich roszczeń – mówił syndyk.
Propozycja niezbyt atrakcyjna
Prawnicy frankowi doceniają, że syndyk proponuje ugody. Ale na tym kończą się pochlebne uwagi pod adresem syndyka.
- Nie rozumiem, dlaczego bierzemy pod uwagę osoby, które nadpłaciły 200 proc. kapitału? Oznacza to, że osoby, które spełniły nienależne świadczenia w wysokich kwotach rezygnują ze swoich roszczeń, a z kolei osoby, dla których saldo rozliczeń jest dość korzystne, tzn. nadpłaciły kapitały w niewielkiej kwocie, w dalszym ciągu powinny płacić raty, chyba że zdecydują się na spór sądowy, który po uchwale Sądu Najwyższego z 19 września 2024 r. (III CZP 5/24) wydaje się łatwiejszy. Z uśmiechem można to skomentować: „dobrze, ta grupa zapłaciła już wystarczająco dużo, mogą przestać płacić nienależnie, w ramach nieważnej umowy; funkcjonowanie banku w upadłości muszą finansować Ci, którzy dotychczas zapłacili zbyt mało, ale i tak więcej niż powinni” - komentuje Damian Nartowski, radca prawny, wspólnik zarządzający w WN Legal Wątrobiński Nartowski.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.