Jest pierwsza korzystna interpretacja w sprawie składek ZUS zapłaconych z góry za cały 2022 r.

- Wszyscy pamiętamy dezorientację, jaka towarzyszyła nam w ostatnich dniach grudnia 2021 r., kiedy to, każdy przedsiębiorca chciał zapłacić jak najwyższą kwotę ZUS (nawet na poczet całego 2022 r.), by móc odliczyć ją od podatku. Wtedy brak było jakichkolwiek wytycznych w sprawie – zwraca uwagę Edyta Zaniewicz, właścicielka biura rachunkowego, autorka w Tax Alert.

O problemie pisaliśmy jako pierwsi w grudniu w artykule pt. Przedsiębiorcy mogą w tym roku zapłacić składkę zdrowotną nawet za cały 022 rok i ją odliczyć od podatku >>

– Moim zdaniem nie ma przeszkód, by zadeklarować i opłacić składki na zapas. Co więcej, już dziś tak postępują osoby, które wyjeżdżają z kraju na kilka miesięcy i nie chcą wypaść z ubezpieczeń, np. w grudniu jadą na narty i jeszcze przed wyjazdem opłacają składki za styczeń i luty przyszłego roku – mówił wtedy serwisowi Prawo.pl Przemysław Hinc, doradca podatkowy i członek zarządu w kancelarii PJH Doradztwo Gospodarcze. Część ekspertów miała jednak wątpliwości do takiego działania.

Czytaj też: Zmiany dotyczące składki zdrowotnej od 2022 r. >

Jak się jednak właśnie okazało – przedsiębiorcy, którzy zaryzykowali i opłacili składki wcześniej, zyskali na tym finansowo.

Potwierdza to niedawna interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, nr 0112-KDIL2-2.4011.147.2022.3.WS.

 

Rozliczenie składek zapłaconych w 2021 roku

Z wnioskiem o interpretację zwrócił się przedsiębiorca, który rozlicza się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W grudniu 2021 roku dokonał on zapłaty do ZUS, która miała pokryć całość składek społecznych (emerytalną, rentową i wypadkową) oraz składek zdrowotnych za okres pierwszych 10 miesięcy w 2022 roku.

Przedsiębiorca wystąpił z dwoma pytaniami dotyczącymi tego, czy ma prawo odliczyć w 2021 r. zapłacone z końcem grudnia składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Stanowisko organu podatkowego jest korzystne dla podatnika. Dyrektor KIS potwierdził jednoznacznie: przedsiębiorca ma prawo odliczyć zarówno przedpłacone składki na ubezpieczenia społeczne, jak i składki na ubezpieczenia zdrowotne. 

Czytaj więcej: Kręski Tomasz, Przedsiębiorca może odliczyć od podatku składkę zdrowotną za 10 miesięcy 2022 r. zapłaconą w grudniu 2021 r. >>>

 

Cena promocyjna: 16.89 zł

|

Cena regularna: 169 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 16.89 zł


Konieczna korekta PIT

- Jeżeli zatem przedsiębiorca podjął ryzyko zapłacenia składek ZUS za cały 2022 rok, z góry w grudniu 2021 roku, to przysługuje mu prawo korekty złożonego zeznania rocznego za 2021 r. i zwrot nadpłaconego podatku dochodowego – zauważa Edyta Zaniewicz.

Nasza rozmówczyni zwraca jednak uwagę, że korektę zeznania należy złożyć dopiero w momencie, kiedy przedsiębiorca będzie wiedział, w jakiej części zapłacone w 2021 r. składki zostały zaliczone na poczet Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a w jakiej na poczet Funduszu Ubezpieczeń Zdrowotnych. Jednak w wielu przypadkach będzie to wiadome dopiero pod koniec bieżącego roku. Więcej na ten temat piszemy w Legal Alert.

 

Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy

Patrycja Kubiesa, doradca podatkowy w kancelarii KiB, autorka w Legal Alert, tłumaczy, że zgodnie z art. 27b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2021 r., podatek dochodowy ulegał obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ustawa wskazywała także, że wysokość wydatków ustalało się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Tym samym prowadzi to do wniosku, że w zeznaniu rocznym za 2021 r. składki zdrowotne zapłacone w tym roku podlegały odliczeniu od podatku.

Czytaj też: Zasiłek chorobowy przedsiębiorcy – poradnik krok po kroku >>>

Dyrektor KIS posłużył się zapisami rozporządzenia Rady Ministrów z 21 września 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wskazuje ono, że dokonaną przez płatnika składek wpłatę na numer rachunku składkowego Zakład rozdziela na pokrycie należności z tytułu składek na poszczególne fundusze, z uwzględnieniem:

  1. proporcjonalnego procentowego podziału wpłaty według kwot składek przypadających do zapłaty na poszczególne fundusze na podstawie danych zawartych w deklaracji złożonej za ostatni miesiąc kalendarzowy albo
  2. w przypadku gdy płatnik składek nie złożył deklaracji – według procentowego udziału składek na poszczególne fundusze w kwocie wpłaty, na podstawie stóp procentowych składek na poszczególne fundusze dla płatnika składek opłacającego składki na własne ubezpieczenia.

 

- Tym samym Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest zobowiązany rozdzielać dokonaną przez płatnika składek wpłatę na należności z tytułu składek proporcjonalnie na poszczególne fundusze. Zatem wpłata taka zostanie podzielona, a w konsekwencji składka na ubezpieczenie zdrowotne może zostać rozliczona tylko częściowo – zaznacza Patrycja Kubiesa.

Co zatem powinien przedsiębiorca, by odzyskać nadpłacony podatek?

Edyta Zaniewicz radzi, by w pierwszej kolejności przygotować dokumentację. Chodzi tu o  dowody opłacenia składek ZUS za 2022 r. w grudniu 2021 r. Następnie dokumentację wraz ze zleceniem zaksięgowania składek i zleceniem korekty zeznania należy złożyć w biurze rachunkowym.

- Warto także omówić indywidualny przypadek każdego przedsiębiorcy. Być może zasadne będzie bowiem także wystąpienie o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie w celu  zabezpieczenia interesów podatnika. Kwestię tę należy przedyskutować z opiekunem księgowym, a w przypadku podjęcia decyzji o zasadności wystąpienia z wnioskiem o interpretację, zlecić jej przygotowanie doradcy podatkowemu – podpowiada Edyta Zaniewicz.

Więcej na ten temat w Legal Alert >>