Część pracodawców oferuje pracownikom zakup służbowego sprzętu po preferencyjnych cenach. Zwykle dotyczy to służbowych laptopów, telefonów oraz samochodów. W praktyce oznacza to często problemy z rozliczeniem.
Od zniżki trzeba zapłacić PIT
Jak wyjaśnia Dorian Jabłoński, starszy konsultant w MDDP, zgodnie z ustawą o PIT, odkupienie przez pracownika mienia pracodawcy po cenie niższej niż jego wartość rynkowa stanowi przychód ze stosunku pracy.
- Taki przychód powinien być opodatkowany na takich samych zasadach jak inne składniki wynagrodzenia. Opodatkowaniu podlegać będzie kwota będąca różnicą między wartością rynkową przekazywanego sprzętu a kwotą zapłaconą przez pracownika. Pracodawca odpowiada za ustalenie wartości rynkowej przekazywanego sprzętu oraz wysokości przychodu pracownika podlegającego opodatkowaniu – mówi Dorian Jabłoński.
Jak wynika z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT, przychód stanowią otrzymane bądź postawione do dyspozycji pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 przychodem ze stosunku pracy są wszelkie świadczenia otrzymywane przez pracownika w związku z zawartą umową zatrudnienia, a więc nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe lub różnego rodzaju dodatki, ale także nagrody i premie oraz wartość innych nieodpłatnych świadczeń i świadczeń częściowo odpłatnych.
Organy podatkowe uznają w interpretacjach (m.in. w interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 20 lutego 2012 r., nr ILPB1/415-1321/11-2/AMN), że w przypadku sprzedaży pracownikowi mienia po preferencyjnej cenie, u pracownika powstanie przychód w związku z uzyskaniem przez niego świadczenia częściowo odpłatnego. Przychód ten należy zakwalifikować do kategorii przychodu ze stosunku pracy, gdyż jego źródło wynika z łączącego pracownika z pracodawcą (spółką) stosunku pracy. Wysokość uzyskanego przez pracownika przychodu należy ustalić jako różnicę wynikającą z wartości rynkowej sprzedawanego mienia (z uwzględnieniem w szczególności jego stanu i stopnia zużycia) a cenę zapłaconą przez pracownika (art. 11 ust. 2b ustawy o PIT).
Pracodawca jako płatnik ma obowiązek doliczenia wartości przychodu do pozostałych składników wynagrodzenia danego pracownika ze stosunku pracy oraz obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od ustalonej kwoty (art. 32 ustawy o PIT).
Zobacz również w LEX: Posiłki i napoje dla pracowników > >
Co ze składkami
Skoro pracownik ma przychód ze stosunku pracy, to powstaje pytanie, czy musi również płacić składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne?
Jak wyjaśnia Dorian Jabłoński, rozporządzenie w sprawie ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wskazuje, że podstawy wymiaru składek nie stanowią korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, jeśli polegają na możliwości zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych towarów, usług lub przedmiotów (par. 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).
- Teoretycznie, jeśli odkupienie laptopa lub auta po preferencyjnej cenie zostałoby zapisane w regulaminie wewnętrznym pracodawcy, można by argumentować, że zwolnienie ze składek ma zastosowanie. Jednak ZUS w ostatnio wydawanych interpretacjach kwestionuje takie podejście, twierdząc – wbrew literalnemu brzemieniu przepisów – że zwolnienie dotyczy wyłącznie nowych towarów specjalnie zakupionych w tym celu przez pracodawcę. W efekcie zastosowane zwolnienie mogłoby zostać zakwestionowane przez ZUS podczas kontroli – mówi Dorian Jabłoński.
Dodaje, że z praktyki orzeczniczej ZUS wynika, że zwolnienie jest stosowane głównie do takich świadczeń jak współfinansowane przez pracodawcę pakiety medyczne czy karty sportowe.
Sprawdź w LEX: Dotacje unijne a podatek od towarów i usług > >
Cena promocyjna: 127.2 zł
|Cena regularna: 159 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 111.3 zł
Niekorzystne interpretacje ZUS
Przykładem może być interpretacja indywidualna ZUS z 7 sierpnia 2024 r. nr DI/100000/43/698/2023. Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka, która planuje sprzedawać pracownikom i członkom ich rodzin samochody wykupione z leasingu, które wcześniej były użytkowane przez danego pracownika. Wykup samochodów z leasingu nastąpi wyłącznie w celu ich dalszej odsprzedaży pracownikom. Pracownicy będą ponosić część kosztów związanych z wykupem samochodu przez spółkę, pozostała część będzie obciążała ekonomicznie spółkę. Zgodnie z planowanymi postanowieniami regulaminu wynagradzania, pracownicy spółki będą uprawnieni do nabycia samochodów wykupionych przez spółkę z leasingu po cenie niższej od ceny wykupu.
Spółka chciała wiedzieć, czy różnica pomiędzy wartością rynkową wykupionych z leasingu samochodów a ich ceną sprzedaży pracownikom powinna zostać przez niego uwzględniona w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Jej zdaniem, nie.
W ocenie ZUS wartość świadczenia w postaci odsprzedaży pracownikom używanych aut poleasingowych będących własnością pracodawcy nie będzie podlegać wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu stosunku pracy na mocy par. 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia.
- To niewątpliwie niekorzystne interpretacje, które utrudniają rozliczenie sprzedaży firmowego sprzętu. Takie stanowisko zaskakuje i trudno się z nim zgodzić. Wydaje się, że Zakłada Ubezpieczeń Społecznych zawęża możliwość zastosowania wyłączenia - mówi Agata Malicka, współwłaścicielka biura rachunkowego.
Takie stanowisko zawiera też interpretacja indywidualna ZUS z 28 lutego 2024 r., nr DI/200000/43/185/2024. W tym przypadku z wnioskiem wystąpił pracodawca, który zamierza udostępnić pracownikom korzyść materialną polegającą na umożliwieniu pracownikom zakupu używanych laptopów po cenach niższych niż cena rynkowa.
ZUS podkreśla, że czym innym jest udostępnienie pracownikom przez pracodawcę po cenach niższych niż detaliczne określonych usług i towarów w tym celu zakupionych przez pracodawcę, a czym innym jest odsprzedaż składników wyposażenia pracodawcy (laptopów), których zakup związany był z prowadzoną działalnością.
W ocenie ZUS, wartość świadczenia w postaci sprzedaży pracownikom używanych laptopów będących własnością pracodawcy nie będzie podlegać wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy na mocy par. 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia.
Czytaj również: Działalność gospodarcza za granicą a polskie składki
Czytaj także w LEX: Opodatkowanie pakietów świadczeń medycznych, wykupionych przez pracodawcę > >