Wiesława Moczydłowska: W przepisach podatkowych zmiana goni zmianę. „Polski Ład” naprawiany jest przez „Niskie Podatki”. Trudno jest w tych zmianach połapać się przedsiębiorcom, ale oni chociaż częściej mają możliwość skorzystać z pomocy księgowych czy doradców podatkowych. Natomiast zagubione są z pewnością osoby fizyczne, tacy zwykli Kowalscy, którzy chociażby uzyskują przychody z najmu. Z czym muszą się oni zmierzyć?

Jolanta Grochal: Wielu podatników pewnie już oswoiło się z myślą, że od 2022 roku (a tak naprawdę od 2023, ze względu na wprowadzony wyjątek) przychody z najmu prywatnego należy rozliczać wyłącznie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5 proc. i 12,5 proc.

 

 

Na czym polega ten wyjątek? Proszę to rozwinąć?

Przepisy wprowadzające zmiany do ustawy o PIT w ramach Polskiego Ładu, a zatem te wchodzące w życie od 1 stycznia 2022 roku usunęły wybór, jaki podatnik miał w odniesieniu do opodatkowania przychodów z najmu prywatnego (ryczałt albo zasady ogólne). Jednak na osłodę i oswojenie się ze zmianą, w samej ustawie wprowadzającej Polski Ład, ustawodawca dał furtkę w postaci przedłużenia możliwości rozliczenia się według zasad obowiązujących na 31 grudnia 2021, czyli również według skali podatkowej, z uwzględnieniem kosztów poniesionych w związku z osiąganym przychodem. Dzięki temu wyjątkowi, jeszcze w 2022 r., przy rozliczaniu przychodów z najmu według skali podatkowej można też uwzględnić w kosztach odpisy amortyzacyjne. Warunkiem jest, aby przedmiot najmu był nabyty lub wytworzony przed 1 stycznia 2022 r. Na marginesie dodam, że opisany wyjątek nie wynika wprost z ustawy o PIT, ale z ustawy z 29 października 2021 r. zmieniającej tę ustawę, dlatego podatnicy chcący dokładnie go przeanalizować, powinni sięgnąć do właściwego źródła.   

Zobacz również: Polski Ład to też zmiany w rozliczaniu najmu prywatnego >>

Czytaj też: Dokumentowanie najmu i dzierżawy nieruchomości >>>

Zmiany, wprowadzone tzw. Polskim Ładem dotyczą także terminów składania zeznań podatkowych. W jakim zakresie obejmą one wynajmujących?

Dotychczas zeznania PIT-28, obejmujące przychody z najmu, składane były w terminie do końca lutego następnego roku za rok poprzedni. Być może wielu podatników już wie, że nastąpiła zmiana terminu na złożenie PIT-28 za 2022 rok. Termin ten został wydłużony i upłynie on 30 kwietnia 2023 roku. Tak więc, zostały zrównane terminy na złożenie zeznań podatkowych.

 

Cena promocyjna: 16.89 zł

|

Cena regularna: 169 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 16.89 zł


Zrównanie terminów składania zeznań wydaje się dobrym rozwiązaniem. Jednak jak się okazuje jest tu pewien haczyk, pewna pułapka czekająca na podatników, a mianowicie rozdzielenie terminów złożenia zeznania i płatności podatku. Na czym ona polega?

Rzeczywiście, w rozliczeniach za rok 2022 będziemy mieli rozbieżność terminów składania zeznań i płatności podatku.

Niewielu podatników może być świadomych zmian w zakresie terminów płatności ryczałtu za grudzień 2022. I o ile jest jeszcze sporo czasu, aby taką wiedzę zdobyć, to jej brak może być kosztowny. 

Do tej pory podatek należny za grudzień należało zapłacić do upływu terminu na złożenie zeznania, a zatem do końca lutego następnego roku. I tutaj należy uważać, gdyż ustawodawca zdecydował się na całkowite rozdzielenie terminów płatności podatku za ostatni miesiąc i terminu na złożenie deklaracji PIT-28. A dodatkowo dla 2022 roku wprowadził wyjątek w tym zakresie.

Dlatego należy pamiętać, że PIT-28 składamy co prawda do 30 kwietnia 2023 , ale podatek za ostatni miesiąc należy wpłacić już do 28 lutego 2023!.

 

Ustawodawca wskazał podstawę prawną takiego rozwiązania?

No właśnie, nie znajdziemy jej tam gdzie wydaje nam się, że powinniśmy jej szukać. Gdyby ktoś szukał tej informacji w treści ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, to należy uprzedzić, że niestety jej tam nie znajdzie. Wyjątek ten został bowiem zapisany w ustawie z 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Tak więc łatwo nie zauważyć takiego wymogu.

Czytaj też: Optymalizacja podatkowa umów najmu lub dzierżawy przez podatników CIT >>>

Czy rozwiązanie dotyczące terminu płatności zryczałtowanego podatku odrębnego od terminu złożenia zeznania PIT-28 obowiązywało będzie w kolejnych latach?

Jeszcze większa luka pomiędzy terminem na złożenie zeznania a zapłatą podatku za ostatni miesiąc będzie w odniesieniu do rozliczenia za 2023 r. Terminem składania zeznania pozostanie 30 kwietnia 2024 r., ale terminem na zapłacenie podatku za grudzień 2023 będzie 20 stycznia 2024 r. W kolejnych latach będzie analogicznie, o ile nie pojawią się kolejne zmiany w przepisach, co nie jest wykluczone, gdyż terminy płatności podatku i składania PIT-28 są zmieniane wyjątkowo często w ostatnich czterech latach.  

Należy więc śledzić zmiany w przepisach, a w razie braku pewności, korzystać z pomocy ekspertów, w tym doradców podatkowych w celu uniknięcia konsekwencji prawnych.

Jolanta Grochal, doradca podatkowy, menadżer w Vialto Partners