Zgodnie z art. 19b ust. 1 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego, zgłoszenia umowy najmu okazjonalnego dokonuje się w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu. Na żądanie najemcy właściciel ma obowiązek przedstawić potwierdzenie tego zgłoszenia.
Data podpisania umowy bez znaczenia
Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest istotna data podpisania umowy czy pobrania pieniędzy tytułem zadatku czy zaliczki. Za rozpoczęcie najmu nie można też uznać daty wpłacenia przez najemcę ewentualnej kaucji. Za datę rozpoczęcia najmu należy natomiast uznać oddanie najemcy rzeczy do używania (art. 659 par. 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny), a więc datę wydania (objęcia przez najemcę) lokalu. Nie zawsze będzie to data, w której najemca wprowadzi się do lokalu, nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by uczynił to już po objęciu lokalu.
Zobacz również: Podatku od najmu mieszkania można uniknąć >>
Czytaj też: Najem i dzierżawa lokali mieszkalnych przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej >>>
Opodatkowanie wynajmu okazjonalnego od 2023 r.
Do końca 2022 r. ustawodawca daje podatnikom wybór sposobu opodatkowania dochodów z najmu lokali mieszkalnych. Podatnik będzie mógł wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych, wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), bądź ryczałtem, zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: ustawa o ryczałcie).
Od 2023 roku zasadą będzie opodatkowanie najmu i dzierżawy ryczałtem. Nie będzie też możliwe opodatkowanie przychodów z najmu podatkiem liniowym, gdyż obejmuje on jedynie dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 30c ustawy o PIT). Ponieważ ryczałt będzie jedyną formą opodatkowania prywatnego najmu i dzierżawy to nie ma już obowiązku zgłaszania wyboru tej formy opodatkowania podatkiem dochodowym. Obecnie stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskiwanych z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze do kwoty 100 tys. zł wynosi 8,5 proc. Natomiast od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12,5 proc. przychodów.
Cena promocyjna: 179.1 zł
|Cena regularna: 199 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.