lub zaloguj się Zaloguj się!
Przedsiębiorcy na koniec roku sięgną do dna kieszeni, by dopłacić składkę zdrowotną
lub zaloguj się Zaloguj się!
Przychód obliczany na potrzeby ustalenia składki zdrowotnej należnej od przedsiębiorcy opłacającego podatek w formie zryczałtowanej nie może być pomniejszony o zapłacone składki zdrowotne – twierdzi Ministerstwo Zdrowia. Dochód zaś obliczany od przedsiębiorcy opłacającego PIT w formie podatku liniowego może być pomniejszony o zapłacone składki jedynie wtedy, gdy będzie ona zaliczona do KUP.
1 lipca 2022 roku w życie wchodzi nowelizacja przepisów wprowadzonej 1 stycznia 2022 roku reformy systemu podatkowego, zwanej Polskim Ładem. Jedną ze zmian będzie prawo do odliczania części składki zdrowotnej przez przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym i ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Więcej piszemy o tym w Legal Alert.
Przedsiębiorcy przyzwyczaili się do tego, że nie muszą co miesiąc wysyłać do ZUS dokumentacji rozliczeniowej. Niestety Polski Ład wprowadził zmiany w rozliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne, które do tego właścicieli firm zobowiązują. Przedsiębiorcom, którzy nie wyślą deklaracji, Zakład Ubezpieczeń Społecznych automatycznie naliczy wysokość składki zdrowotnej, a to może skutkować błędnym rozliczeniem – przypomina ZUS.
Niedawna interpretacja podatkowa potwierdza jednoznacznie – pod koniec 2021 roku przedsiębiorcy mogli zapłacić wszystkie składki zdrowotne i odliczyć je od podatku. Dzięki temu mogli obniżyć wysokość należnego podatku dochodowego i uciec przed konsekwencjami Polskiego Ładu. Podjęcie ryzyka wcześniejszej zapłaty składek okazało się opłacalne. Piszemy na ten temat w Legal Alert.
Doradcy podatkowi i księgowi przyznają, że przedsiębiorcom zdarza się nie informować ich o otrzymanej pomocy na dofinansowanie miejsc pracy z tarczy antykryzysowej czy dotacji. Nie przekazują też na czas dokumentów o poniesionych wydatkach. O ile takie przypadki zdarzały się już wcześniej, to jednak w tym roku skutki „zapominalstwa” mogą być bardziej bolesne. Wszystko przez składkę zdrowotną, której zasady opłacania zmienił Polski Ład.
Przy okazji nowelizacji podatkowego Polskiego Ładu Ministerstwo Finansów chce objąć składką zdrowotną prokurentów, tak jak inne osoby powołane do pełnienia funkcji, np. prezesów spółek czy członków zarządów. Przepisy w tym zakresie miałyby wejść w życie 1 lipca 2022 r. Nie ma jednak pewności, czy NFZ i Ministerstwo Zdrowia nie będą próbowały pobierać składek na ubezpieczenie zdrowotne od początku br.
Obywatele skarżą się na zwiększenie obciążeń fiskalnych z powodu opodatkowania składki na ubezpieczenie zdrowotne. RPO też ma wątpliwość, czy nałożenie jednej daniny publicznej na drugą jest zgodne z konstytucyjnymi zasadami sprawiedliwości społecznej oraz zakazu nadmiernej ingerencji w obowiązek ponoszenia świadczeń publicznych.
Przywrócenie odliczenia składki zdrowotnej od podatku, i to w pełnej wysokości 9 proc. albo zmniejszenie wysokości odliczenia z 7,75 proc. do np. 5 proc., czy odliczanie jej od podstawy opodatkowania, razem ze składkami na ubezpieczenia społeczne – to propozycje prawników na uporządkowanie bałaganu, jaki wprowadziły przeforsowane przez rząd, wraz z Polskim Ładem, zmiany.
Pracownicy, przedsiębiorcy – zarówno ci opodatkowani podatkiem liniowym, ryczałtem czy według skali, a także zleceniobiorcy i nawet emeryci - zapłacą podatek od płaconej składki zdrowotnej, czyli de facto - po zmianie zasad jej rozliczania - podatku zdrowotnego. Liniowcy płacić go będą już od 1 stycznia, pozostali sukcesywnie, w zależności od uzyskiwanych dochodów. Wszystkim jednak, bez wyjątku, wzrośnie opodatkowanie.
Osoby samozatrudnione oraz prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i niezatrudniające pracowników, mogą uniknąć niekorzystnych zmian w opłacaniu składki zdrowotnej. Wystarczy, że zadeklarują i opłacą wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i składkę zdrowotną za 2022 r. jeszcze w grudniu br. Opłaca się to zwłaszcza tym, którzy na skutek zbiegu tytułów do ubezpieczeń płacą tylko składkę zdrowotną.