Na posiedzeniu w piątek 2 września Sejm skierował projekt ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do prac w Komisji Finansów Publicznych. Wniesiony przez rząd projekt ma  uprościć nieco rozliczenia oraz doprecyzować obowiązujące przepisy. Dotyczą one przede wszystkim opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej.

Poprawianie ładu

- Proponowane w projekcie regulacje uwzględniają postulaty zmian i sygnały pochodzące od podatników, w tym zarówno małych, średnich, jak i dużych podmiotów, organizacji branżowych, społecznych i zawodowych. Dotyczą one w szczególności potrzeby zmniejszenia obowiązków administracyjnych po stronie podatników, uczynienia regulacji podatkowych bardziej proporcjonalnymi i adekwatnymi do realiów prowadzenia działalności gospodarczej - powiedział wiceminister Artur Soboń.

Posłanka Katarzyna Kretkowska z Lewicy stwierdziła, że ten projekt to kolejne poprawki do tzw. Polskiego Ładu, "bodaj największej porażki w historii polskiej legislacji podatkowej ostatnich 33 lat" - oceniła. Zwróciła też uwagę, że obecny projekt jest niezwykle obszerny.

"Przewiduje wiele zmian, które wchodzą w życie już za cztery miesiące, a także rozwiązania o charakterze retroaktywnym, które skutkują zmianami w trakcie roku podatkowego, co zasadniczo powoduje brak pewności prawa po stronie adresatów tych norm czyli podatników i płatników podatku oraz brak stabilności prawa" - dodała.

Podatek minimalny zawieszony

Podczas sejmowej debaty wiceminister Artur Soboń wskazał, że największe wątpliwości budził minimalny podatek dochodowy, dlatego w dotyczących go przepisach wprowadzono zmiany. Chodzi m.in. o zmianę progu rentowności, przy którym podatek jest liczony, z 1 proc. do 2 proc., na wydłużenie okresu, w którym ten próg rentowności jest sprawdzany, przy jednoczesnej zmianie podstawy i stawki oraz wprowadzeniu stawki uproszczonej, liczonej od przychodów.

 

MF zaproponowało, by daninę tę zawiesić na lata 2022-2023 i nieco zmodyfikować sposób jej naliczania. To jedna z tych zmian, na które rząd zdecydował się pod wpływem krytyki ze strony przedsiębiorców. Zresztą ich organizacje wciąż domagają się całkowitego zniesienia tej daniny, a nie tylko jej zawieszenia.

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, zauważa że mimo wprowadzanych sektorowych wyłączeń, danina ta w dalszym ciągu będzie obciążać firmy, które nie stosują praktyk agresywnej optymalizacji podatkowej, lecz z przyczyn czysto gospodarczych osiągają niski poziom wskaźnika rentowności. - Konstrukcja podatku minimalnego liczonego od obrotu przedsiębiorstwa stanowi również fundamentalne zaprzeczenie samej idei podatku dochodowego, zgodnie z którą podatkiem powinny być obciążane firmy wypracowujące zysk, a nie ponoszące straty, gdyż to tylko powoduje pogłębienie ich problemów finansowych, narażając przedsiębiorstwa na upadłość, a tworzone przez nie miejsca pracy na likwidację – podkreśla ekspert.

Spółka znów umówi się ze wspólnikiem

Inną zmianą, która oznacza częściowe wycofanie się z pomysłów na "Polski Ład" jest wykreślenie przepisów o tzw. ukrytych dywidendach. Dotyczą one spółek, które przeprowadzają transakcje z własnymi wspólnikami albo osobami powiązanymi ze wspólnikami czy też samą spółką. W praktyce chodzi np. o sytuacje, gdy wspólnik wynajmuje spółce własną nieruchomość i pobiera za to wynagrodzenie od spółki. Inne przypadki to np. usługi budowlane czy remontowe świadczone przez firmy rodzinnie powiązane ze wspólnikami. Takich wynagrodzeń nie można by traktować jako koszty dla CIT. Przepisy te miały obowiązywać od 1 stycznia 2023 r., ale według projektu mają zniknąć, zanim wejdą w życie. MF przyznało w uzasadnieniu projektu, że takie regulacje mogłyby utrudnić działalność np. firmom rodzinnym.

Czytaj też: Ma być mniej biurokracji w dokumentowaniu cen transferowych>>

W projekcie znalazły się także następujące zmiany:

  • zmiana przepisów dotyczących obowiązku dokumentacyjnego w zakresie tzw. pośrednich transakcji rajowych,
  • zmiana przepisów dotyczących polskiej spółki holdingowej,
  • uelastycznienie konstrukcji oświadczenia wyłączającego obowiązek stosowania mechanizmu "pay & refund" dla podatku u źródła,
  • zmiana przepisów dotyczących opodatkowania podatkiem od przerzuconych dochodów,
  • złagodzenie przepisów dotyczących rozliczaniu kosztów finansowania dłużnego w kosztach podatkowych,
  • likwidacja obowiązku składania załącznika przy korzystaniu z „ulgi na złe długi”,
  • poprawa regulacji dotyczących przepisów o opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estoński CIT),
  • zmiana przepisu dotyczącego terminu opłacenia składek z tytułu przychodów ze stosunku pracy i zrównanych, w części finansowanej przez płatnika, składek na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Oprócz zmian w CIT rząd przyjął też projekt wydłużenia do końca 2022 r. obniżonych stawek VAT na żywność, elektryczność i paliwa. To działanie w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej, łagodzącej skutki wzrostu cen.

 

Sprawdź również książkę: Estoński CIT w praktyce >>