Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wpisany został projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (nr UD165). Za jego przygotowanie odpowiada Andrzej Domański, minister finansów.

Czytaj również: Rząd zgodził się na zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców>>
                                                      

Zmiany w składce zdrowotnej

- Celem projektu jest wprowadzenie zmian w podstawie wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej dla osób wykonujących pozarolniczą działalność gospodarczą – podkreślają autorzy projektowanych rozwiązań.

Jak zaznaczają, obecnie przedsiębiorcy mają do czynienia ze skomplikowanym mechanizmem obliczania i opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne, co wynika z konieczności właściwego ustalenia przychodów i kosztów związanych z rozliczeniem podatkowym. Dodatkowo, w wyniku zmian wprowadzonych w ramach tzw. Polskiego Ładu, od dnia 1 stycznia 2022 r. wzrosły wydatki ponoszone przez przedsiębiorców z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne Z perspektywy przedsiębiorców istotnym problemem jest znaczne obciążenie składką na ubezpieczenie zdrowotne wpływające na rentowność prowadzonej pozarolniczej działalności.

 

Sprawdź również książkę: Prawo ubezpieczeń społecznych >>


Istota planowanych rozwiązań

Istotą planowanych rozwiązań jest wprowadzenie zmian w podstawie wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od dnia 1 stycznia 2026 r. Poniżej przedstawione zostały proponowane rozwiązania w odniesieniu do różnych form opodatkowania:

  1. dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226, z późn. zm.) oraz dla osób rozliczających się w formie podatku liniowego, o którym mowa w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (oraz osób, o których mowa w art. 30ca tej ustawy) projekt przewiduje: a) stałą, niską składkę, która będzie wynosić 9 proc. od 75 proc.  minimalnego wynagrodzenia – w przypadku przedsiębiorców osiągających w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski; b) dodatkową składkę w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia – w przypadku przedsiębiorców, których dochód przekroczy próg 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia; c) uchylenie możliwości rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym – w przypadku podatników stosujących opodatkowanie podatkiem liniowym;
  2. dla osób stosujących opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych projekt przewiduje: a) stałą, niską składkę, która będzie wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia – w przypadku przedsiębiorców osiągających w danym miesiącu przychód do wysokości 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski; b) dodatkową składkę w wysokości 3,5 proc. od nadwyżki ponad 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia – w przypadku przedsiębiorców, których przychody przekroczą próg 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia składka; c) uchylenie możliwości odliczenia zapłaconych składek od przychodów dla celów podatkowych;
  3. dla osób stosujących opodatkowanie w formie karty podatkowej oraz dla osób współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą projekt przewiduje: a) stałą, niską składkę, która będzie wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę; b) uchylenie możliwości odliczenia zapłaconych składek od karty podatkowej.

Jednocześnie projekt ustawy przewiduje uchylenie możliwości rozliczenia zapłaconych składek zdrowotnych w podatku dochodowym.

Rząd ma przyjąć projekt w IV kwartale 2024 r.