Obowiązujące od 1 lipca przepisy o PIT (czyli zmodyfikowana wersja tzw. Polskiego Ładu) przewidują, że podstawowa stawka dla podatników rozliczających się według skali spadła z 17 do 12 proc. I choć rząd nazywa nowy pakiet przepisów "Niskimi Podatkami", nie oznacza to, że realna stopa opodatkowania będzie znacząco niższa. Utrzymano bowiem wprowadzoną z początkiem 2022 r. zasadę nieodliczania składki zdrowotnej od podatku. Jednak ma to wpływ na wysokość zaliczek na podatek.

Czytaj też: RPO: Nowa wersja Polskiego Ładu może zwiększać obciążenia podatkowe>>

Ministerstwo Finansów w wydanym we czwartek komunikacie informuje, że 12-procentowa stawka dotyczy także osób osiągających dochody z działów specjalnych produkcji rolnej. Zaliczają się do nich także ci, którzy opłacają zaliczki w sposób uproszczony. Nie ustalają oni dochodu na podstawie ksiąg podatkowych, ale opłacają zaliczki na podatek na podstawie decyzji wydanej przez naczelnika urzędu skarbowego od dochodu ustalonego na podstawie norm szacunkowych.

 

MF przypomina, że w przypadku takich podatników, zaliczki na podatek dochodowy są ustalane na podstawie złożonej przez nich na formularzu PIT-6 deklaracji o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku podatkowym. Roczny podatek rozliczają w zeznaniu PIT-36, w terminie do 30 kwietnia następnego roku. Nie muszą oni jednak czekać do wiosny, by skorzystać z niższej stawki. Wolno im bowiem pomniejszać ustaloną przez naczelnika kwotę zaliczki na podatek o 29,4 proc. Pomniejszenie to odpowiada obniżeniu z 17 proc.  do 12 proc., tj. o 5 punktów procentowych, stawki podatku w pierwszym przedziale skali podatkowej.

Pomniejszenia wpłacanej zaliczki podatnicy mogą dokonać za miesiące od lipca do grudnia 2022 r., co oznacza, że mogą skorzystać z preferencji już w zaliczce za lipiec wpłacanej do 20 sierpnia 2022 r.