Podczas środowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Izabela Antos poinformowała, że premier zdecydował o wyodrębnieniu dodatkowej puli środków w ramach drugiego naboru Rządowego Programu Polski Ład z przeznaczeniem na wsparcie inwestycji w gminach uzdrowiskowych. Takie zapowiedzi rządu padały już wcześniej
Antos dodała, że na razie szczegóły narzędzia są dopracowywane. Zaznaczyła jednak, że zaproponowane wsparcie wyniesie ok. 250 mln zł.
Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA wyjaśnił, że zaproponowane wsparcie jest mniej więcej na poziomie zgłaszanym przez same gminy uzdrowiskowe. Dodał, że drugi nabór w ramach Polskiego Ładu zacznie się za kilka dni, a narzędzie dla gmin uzdrowiskowych „będzie takim uzupełnieniem drugiego naboru, który będzie uruchomiony po Nowym Roku, tak aby w styczniu był realizowany nabór na inwestycje w gminach uzdrowiskowych”.
Czytaj także: Gminy uzdrowiskowe liczą straty i oczekują wsparcia>>
O finansowe wsparcie gmin uzdrowiskowych, mocno dotkniętych spadkiem dochodów w wyniku pandemii od miesięcy apeluje Związek Miast Polskich oraz Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych. Obie organizacje zwracają uwagę, że na pogorszenie sytuacji gmin uzdrowiskowych, wpłynęło także zmniejszenie udziału gmin w podatkach PIT i CIT, zmniejszenie wpływów z czynszów najmu powierzchni handlowych i gastronomicznych, konieczność zastosowania ulg w podatku od nieruchomości dla hoteli i pensjonatów oraz obiektów handlowych które nie prowadziły działalności gospodarczej. Zdecydowanie pogorszyła się także sytuacja spółek komunalnych, które utraciły przychody z opłat za wodę i ścieki od sanatoriów, szpitali uzdrowiskowych, pensjonatów, zakładów gastronomicznych, obiektów handlowych.
Pomimo braku wpływów z opłaty uzdrowiskowej, zmniejszenia wpływów finansowych z PIT i CIT, zastosowanych ulg i zwolnień podatkowych, obniżek czynszów, gminy uzdrowiskowe musiały ponosić pełne koszty utrzymania infrastruktury uzdrowiskowej wydatkując na ten cel zaplanowane roczne środki.