Prawo.pl
Jeśli opiekun osoby ubezwłasnowolnionej zachowuje się nieetycznie albo trwoni majątek podopiecznego, to nie czyni zadość zasadom współżycia społecznego i wynagrodzenie za złą opiekę powinno być mu przyznane od państwa. Wykładnia językowa art. 162 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego prowadzi zatem do absurdalnych wniosków i niczego nie wyjaśnia. Dlatego Sąd Okręgowy zwrócił się do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z pytaniem prawnym w celu rozstrzygnięcia problemu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.08.2024
Prawo cywilne
Centralna e-rejestracja dostępna w publicznych placówkach zdrowotnych pod koniec 2025 r. - taki plan ma Ministerstwo Zdrowia, a zdaniem ekspertów, taki termin rzeczywiście jest realny. Na razie podmioty medyczne czekają na wejście w życie rozporządzenia, na mocy którego będzie można zgłaszać się do pilotażu, który na razie obejmie trzy rodzaje świadczeń. Na centralną e-rejestrację czekają i lekarze, i pacjenci - bo jest szansa, że w końcu skończą się poranne kolejki przed przychodniami.
Inga Stawicka
20.08.2024
Pacjent
Temat ugód frankowiczów z Getin Noble Bankiem w upadłości posuwa się do przodu bardzo opornie. Syndyk deklaruje, że chciałby zakończyć ugodami jak najwięcej spraw sądowych, ale jeszcze nie opracował programu ugód. Priorytetem jest dla niego odzyskiwanie aktywów do masy upadłości w celu spłacenia wierzycieli upadłego banku.
Regina Skibińska
20.08.2024
Banki Kredyty frankowe
DAO jest „dzieckiem” otwartego oprogramowania komputerowego. Zwykle łączona jest z siecią blockchain. Nie wymyślono jej przy zielonym stoliku, jak kiedyś w XIX wieku spółkę z o.o. Narodziny DAO, można powiedzieć, zaskoczyły prawników. Jest to byt cybernetyczny. Ławka tradycyjnych pojęć prawniczych jest więc wyraźnie za krótka dla opisywania nowych zjawisk w sferze nowych technologii. Czy DAO powinno trafić do kodeksu cywilnego - zastanawia się prof. Rafał Adamus.
Rafał Adamus
20.08.2024
Prawo cywilne Nowe technologie
W przypadku podziału podmiotu zatrudniającego trzeba ustalić, czy ma miejsce sukcesja w zakresie praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie pracowniczymi planami kapitałowymi. Nowy podmiot zatrudniający, który nie jest stroną tej umowy, ma obowiązek jej zawarcia. Umowę o zarządzanie PPK należy zawrzeć nie później niż na 10 dni roboczych przed dniem, w którym w stosunku do pierwszej osoby zatrudnionej, dany podmiot ma obowiązek zawrzeć umowę o prowadzenie PPK.
Anna Puszkarska
20.08.2024
Prawo pracy Spółki PPK
Tylko 1 procent przychodów parków narodowych stanowią pieniądze otrzymane z Unii Europejskiej. Nie mają one bowiem wystarczających środków na wymagany wkład własny. Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce to zmienić, wprowadzając przepisy zobowiązujące Lasy Państwowe do dokonywania corocznych wpłat na subfundusz, z którego będzie finansowana ochrona przyrody. Wysokość wpłat ma być uzależniona od ilości drewna pozyskanego w danym roku.
Robert Horbaczewski Regina Skibińska
20.08.2024
Środowisko Administracja publiczna
O ageizmie w miejscu pracy mówi się mniej niż o innych formach dyskryminacji, takich jak uprzedzenia rasowe i płciowe, które w ostatnich latach przyciągały największą uwagę. Podczas gdy ruchy zajmujące się tymi zjawiskami słusznie zyskały na popularności, ageizm - jak przekonują eksperci z Page Executive - pozostaje mniej eksplorowanym tematem w dyskursie publicznym i medialnym, pomimo jego rozpowszechnienia.
Grażyna J. Leśniak
19.08.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Każdy dostawca usług komunikacji elektronicznej będzie musiał wyposażyć część biur obsługi klienta w stanowisko przystosowane do obsługi klientów z niepełnosprawnościami. Obowiązek ma wejść w życie 10 listopada 2024 roku. Projektowane przepisy określą, jak powinno wyglądać stanowisko obsługi m.in. osób niewidomych i niesłyszących.
Beata Dązbłaż
19.08.2024
Małe i średnie firmy Niepełnosprawność

ZUS: Coraz mniej umów o dzieło

Prawo cywilne Prawo pracy
W pierwszym półroczu 2024 roku do ZUS zostało przekazanych 548,6 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 696,02 tys. umów o dzieło. Jest to najmniejsza liczba takich umów zgłoszonych do ZUS w porównaniu z analogicznym okresem w latach ubiegłych od początku funkcjonowania rejestru. Nie zmieniła się jednak charakterystyka podmiotów, które zgłaszają umowy o dzieło, ani ich wykonawców.
Grażyna J. Leśniak
19.08.2024
Prawo cywilne Prawo pracy

NIK: Kuracjusze oddychają zanieczyszczonym powietrzem

Samorząd terytorialny Środowisko Opieka zdrowotna
Resort zdrowia nie dostrzega problemu zanieczyszczenia powietrza w uzdrowiskach i potwierdza ich status, mimo niespełniania przez nie wymagań dotyczących jakości powietrza - alarmuje NIK i podkreśla, że przy ocenie właściwości leczniczych klimatu należy uwzględnić m.in. jakość powietrza. Pobyt w uzdrowisku nie powinien obciążać zdrowia kuracjuszy - a jest coraz więcej dowodów naukowych na to, że zanieczyszczenie powietrza powoduje ryzyko wielu chorób.
Agnieszka Matłacz
19.08.2024
Samorząd terytorialny Środowisko Opieka zdrowotna
Właściciele nieruchomości, na których tworzone są obwody łowieckie i organizowane polowania, od lat skarżą się, że ich prawa nie są odpowiednio chronione. Wskazują, że grunty tracą na wartości, a ich udział w procedurze tworzenia obwodów jest tylko iluzoryczny, podobnie jak możliwość sprzeciwu wobec polowania zbiorowego. Chcieliby też lepszej dostępności do informacji o tym, kiedy organizowane będą polowania.
Agnieszka Matłacz
19.08.2024
Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Polska bez sygnalistów? Tak, to możliwe

Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
Od 25 września 2024 r., czyli od dnia wejścia w życie ustawy o ochronie sygnalistów, do 1 stycznia 2025 r., gdy firmy będą ustalały, czy zatrudniają co najmniej 50 osób, żeby wdrożyć procedury zgłaszania naruszeń prawa, w Polsce nie będzie, co do zasady, sygnalistów. I choć prawnicy w tej kwestii są podzieleni, to jednak zgodnie twierdzą, że możliwości dokonania zgłoszenia będą ograniczone, a sam zgłaszający w tym czasie nie będzie lepiej chroniony niż każdy inny pracownik.
Grażyna J. Leśniak
19.08.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
Niewielu kredytobiorców walczy o unieważnienie umów kredytowych w złotówkach opartych na WIBOR-ze, a sprawy, które zakończyły się prawomocnie, zostały wygrane przez banki. Jednak pełnomocnicy kredytobiorców widzą pewne analogie między obecną sytuacją złotówkowiczów a przypadkiem frankowiczów sprzed około 10 lat i mają nadzieję na zmianę linii orzeczniczej.
Regina Skibińska
19.08.2024
Banki Kredyty Prawo europejskie
Już poprzednie kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości planowało uregulowanie kwestii opieki naprzemiennej. Obietnice spaliły jednak na panewce, a prawnicy coraz głośniej mówią o konieczności takich zmian. Tym bardziej, że model jest już obecnie stosowany przez sądy. Problem jednak w tym, że brak przepisów prowadzi do jego nadużywania, np. po to, by nie płacić alimentów. A poszkodowane, jak zwykle, pozostaje dziecko.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
19.08.2024
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Pasażerowie skarżą się na trudności w dochodzeniu swoich praw. Chodzi m.in. o pełną rekompensatę dla podróżnych, którym odmówiono przyjęcia na pokład. Linie powinny też oferować wariant zmiany planu podróży na porównywalnych warunkach i na najwcześniejszy możliwy termin. Mają też obowiązek odpowiednio zadbać o trudną sytuację pasażerów i na czas poinformować np. o planowanych zmianach.
Krzysztof Koślicki
17.08.2024
Prawo europejskie
Generalnie, uczące się dzieci i młodzież, są zgłaszani do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodziców, a jeśli nie ma takiej możliwości, to wówczas może to zrobić szkoła lub uczelnia. Każdy uczeń i student do ukończenia 26 roku życia jest więc ubezpieczony zdrowotnie, czyli może korzystać z bezpłatnej opieki medycznej. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przysługuje jeszcze przez 4 miesiące od zakończenia nauki albo skreślenia z listy studentów.
Agnieszka Matłacz
17.08.2024
Opieka zdrowotna
Ochrona przewidziana w dyrektywie w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich przysługuje każdemu konsumentowi, a nie tylko temu, którego można uznać za „właściwie poinformowanego oraz dostatecznie uważnego i rozsądnego przeciętnego konsumenta” – stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Problem dotyczył wzorów umownych uznanych przez prezesa UOKIK za niedozwolone.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.08.2024
Domowe finanse Banki
Do każdego wytworu generatywnej sztucznej inteligencji należy podchodzić w sposób indywidualny. Jeżeli został on wygenerowany przez systemy oparte na AI na podstawie kilku stosunkowo prostych promptów, a użytkownik takiego systemu nie miał szczególnego wpływu na efekt pracy sztucznej inteligencji, wówczas nie ma wątpliwości, że nie stanowi on utworu i nie jest chroniony przez prawo autorskie - piszą prawnicy Marta Ostrowska oraz Michał Ryba z WN Legal Wątrobiński Nartowski.
Marta Ostrowska Michał Ryba
17.08.2024
Nowe technologie
Reklama piwa, choć ograniczona, generalnie jest w Polsce zgodna z prawem. Eksperci wskazują jednak, że jeśli chcemy realnie działać w zakresie poprawy stanu zdrowia publicznego, konieczne jest wprowadzenie ograniczeń również w tym zakresie. Prawnicy zaznaczają też, że popularne promocje typu "12 plus 12" mogą naruszać przepisy, zachęcając podprogowo do spożywania większej ilości alkoholu.
Inga Stawicka
17.08.2024
Pacjent Rynek i konsument
Pracownik nie może rozpocząć urlopu bez zgody pracodawcy, przy czym zgoda ta może zostać udzielona nawet znacznie wcześniej niż pierwszy dzień urlopu. W kwestii rozpoczęcia urlopu w terminie wynikającym z planu urlopów istotne są ewentualne regulacje prawa wewnętrznego – przy ich braku należy uznać, że pracownik uzyskał zgodę na rozpoczęcie urlopu przez samo ustalenie planu.
Marek Rotkiewicz
17.08.2024
Prawo pracy
Sąd Okręgowy w niemieckiej Lubece uznał za winnego ojca, który molestował seksualnie własnego ośmioletniego syna. Temida wnikliwie badała, czy do czynu pedofilskiego nie doszło nieświadomie podczas snu, a przestępca nie cierpi na zespół Morfeusza. W Polsce sprawy, w których obrońcy oskarżonych podnoszą takie argumenty, są jeszcze absolutną rzadkością.
Michał Kosiarski
17.08.2024
Prawo karne
Gminy nie palą się do wystawiania od 1 stycznia 2025 r. kolejnego kolorowego worka na tekstylia. Zdają sobie jednak sprawę, że zobowiązanie mieszkańców do wożenia takich odpadów do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, także nie załatwi sprawy. Tym bardziej, że praktyka wskazuje, że wciąż mało kto dowozi tak odpady budowalne czy elektrośmieci.
Zofia Jóźwiak
17.08.2024
Samorząd terytorialny Odpady
Przepisy ustawy o PIT nie przewidują specjalnej ulgi na remont domu czy mieszkania, która byłaby dostępna dla wszystkich. Ale jest kilka innych preferencji, które pozwalają odliczyć wydatki na m.in. nową kuchnię czy łazienkę, wymianę okien, nowy piec albo montaż klimatyzacji. By z nich skorzystać, trzeba spełnić określone w przepisach warunki. Każda ulga ma też inne limity, a podatnicy muszą uważać na różne pułapki.
Monika Pogroszewska
17.08.2024
PIT Nieruchomości
W piątek, 16 sierpnia 2024 r., ustawa o rencie wdowiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku, a prawo do korzystania ze świadczeń według reguły zbiegu i wypłata świadczeń na jej podstawie będzie następować od 1 lipca 2025 roku. Według MRPiPS rozwiązanie to jest konieczne, aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz inne organy emerytalno-rentowe mogły odpowiednio przygotować się do wykonywania tego zadania.
Grażyna J. Leśniak Inga Stawicka
16.08.2024
Domowe finanse Emerytury i renty

Paperless w organizacji – digitalizacja akt pracowniczych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Nowe technologie RODO
Wraz z postępem technologicznym przechowywanie dokumentów w formie elektronicznej staje się faktem. Pracodawcy, zwłaszcza duże zakłady pracy, coraz częściej decydują się na odejście od papierowych rozwiązań. Od 1 stycznia 2019 r. możliwe jest prowadzenie akt pracowniczych w postaci elektronicznej, zrównanej z postacią papierową. Taka dokumentacja pracownicza musi spełniać wymogi rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej – piszą Karolina Kalinowska i Marta Dychto z Deloitte.
Karolina Kalinowska Marta Dychto
16.08.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Nowe technologie RODO
W tym roku, 1 listopada, zgodnie z przepisami, powinny zostać zweryfikowane kryteria dochodowe i kwoty świadczeń rodzinnych. Jednak tak się nie stanie. Rząd zamraża dotychczasowe wartości, argumentując to planowaną reformą systemu świadczeń rodzinnych oraz wprowadzonym już wsparciem dla rodzin jak np. świadczenie wychowawcze. Eksperci nie mają wątpliwości, że zmniejszy się liczba mogących skorzystać ze świadczeń rodzinnych.
Beata Dązbłaż
16.08.2024
Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Finanse
Sąd, orzekając zakaz wstępu na wszelkie imprezy masowe na terytorium Polski oraz mecze piłki nożnej rozgrywane przez polską kadrę narodową lub polski klub sportowy poza naszym krajem, pominął obowiązek określenia czasu obowiązywania tego zakazu. A więc zakaz obowiązywałby pseudokibica do końca życia. Izba Karna Sądu Najwyższego orzekła, że to rażące złamanie ustawy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.08.2024
Prawo karne
W prawie pracy coraz częściej przewidywana jest konieczność współpracy przy ustalaniu określonej kwestii – zawarcia porozumienia, przeprowadzenia konsultacji – z przedstawicielami pracowników w sytuacji, gdy u pracodawcy nie działają związki zawodowe. Przepisy dosyć lakonicznie wskazują, że mają to być osoby wyłonione w sposób przyjęty u danego pracodawcy, bez jednak przybliżania, kto może być takim przedstawicielem.
Marek Rotkiewicz
15.08.2024
Prawo pracy
Strzegących granicy z Białorusią atakują nie tylko agresywni migranci szkoleni przez reżim Łukaszenki. Jest też cichy wróg - kleszcze i inne pajęczaki. MON zapowiada, że będzie z nimi walczył. Żołnierze, funkcjonariusze Straży Granicznej i policjanci chroniący granicę na Podlasiu będą mogli za pomocą aplikacji zgłosić przypadek ugryzienia kleszcza. A od przyszłego roku ruszy „Operacja borelioza”.
Robert Horbaczewski
15.08.2024
Administracja publiczna Policja Wojsko
Obywatele w trosce o własne bezpieczeństwo powinni mieć możliwość skutecznego sprawdzenia miejsc i terminów, gdzie zaplanowano polowania. Przepisy regulują zasady informowania o polowaniach, ale tylko w teorii. Zdarza się, że koła łowieckie nie wykonują obowiązku zawiadamiania wójtów o planowanym polowaniu, a takie informacje nie są publikowane na stronach BIP urzędów. Ministerstwo Klimatu i Środowiska dostrzega problem i planuje zmiany.
Agnieszka Matłacz
14.08.2024
Samorząd terytorialny Środowisko