W przypadku wypłaty wynagrodzenia z tytułu przekazania praw autorskich, osoba prawna wypłacająca przychody powinna pobrać zaliczkę od dochodu (przychodu pomniejszonego o koszty obliczone na zasadach określonych w ustawie o PIT oraz składki wskazane w tej ustawie). Jeśli jednak osoba otrzymująca przychody nie ma miejsca zamieszkania w Polsce, pobierany jest zryczałtowany podatek dochodowy (tzw. podatek u źródła), co do zasady, według stawki 20 proc.
WZORY DOKUMENTÓW:
- Umowa przeniesienia praw autorskich - WZÓR >
- Umowa darowizny (autorskie prawa majątkowe) - WZÓR >
- Pozew o odszkodowanie za naruszenie prawa autorskiego - WZÓR >
Przychody z praw autorskich
Zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. W przypadku zbycia takich praw przez osobę fizyczną nieprowadząca działalności gospodarczej na rzecz np. spółki kapitałowej, nabywająca te prawa spółka jest płatnikiem PIT.
Zobacz również: Dziecko może zarobić więcej, rodzic nie straci prawa do ulgi prorodzinnej >>
Czytaj też: Opodatkowanie należności licencyjnych na przykładach >>>
Co do zasady, wskazane przychody – po pomniejszeniu ich o koszty uzyskania – podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych (według skali podatkowej), przy czym przedsiębiorca wypłacający te przychody występuje w roli płatnika zaliczek na podatek dochodowy. Wynika to z odwiecznej zasady opodatkowania, zgodnie z którą osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18 (czyli m.in. z praw majątkowych), osobom posiadającym, zgodnie z przepisami ustawy, nieograniczony obowiązek podatkowy, tj. osobom, które mają miejsce zamieszkania (definiowane zgodnie z ustawą o PIT) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniami wskazanymi w ustawie, zaliczki na podatek dochodowy.
Czytaj też: Umowa o pracę a wynagrodzenie z tytułu praw autorskich >>>
Podatek u źródła czasami obowiązkowy
Wyjątki dotyczą sytuacji, gdy osoba fizyczna uzyskująca te przychody nie ma miejsca zamieszkania w Polsce bądź, gdy przychody, o których mowa, są w niewielkiej wysokości.
Dlatego też w przypadku wypłaty wynagrodzenia ze źródła wskazanego w art. 18 ustawy o PIT, osoba prawna wypłacająca przychody powinna pobrać zaliczkę od dochodu (przychodu pomniejszonego o koszty obliczone na zasadach określonych w ustawie o PIT oraz składki wskazane w tej ustawie).
Czytaj też: Prawa zależne a projekty zmarłych projektantów >>>
Należy jednak pamiętać, że w sytuacji, w której osoba otrzymująca przychody nie ma miejsca zamieszkania w Polsce, pobierany jest zryczałtowany podatek dochodowy (tzw. podatek u źródła) według stawki 20 proc., ewentualnie według stawki wynikającej ze stosownej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, ewentualnie w ogóle nie jest pobierany na mocy umowy (co zależy także od tego, czy ma miejsce zbycie autorskich praw majątkowych, czy też tylko ustanowienie licencji).
Cena promocyjna: 179.1 zł
|Cena regularna: 199 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Zryczałtowane opodatkowanie wypłat do 200 złotych
Zryczałtowane opodatkowanie przychodu może mieć również miejsce, gdy kwota przychodu wynikająca z umowy nie przekracza 200 zł, natomiast utwór, do którego przenoszone są prawa jest wykonywany przez autora na podstawie umowy o dzieło. Wówczas zastosowanie znajdzie ryczałtowe opodatkowania przychodu w wys. 12 proc.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.