Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej pod adresem zamieszkania to już powszechna praktyka. Dobra wiadomość jest taka, że skarbówka zgadza się na odliczenie części kosztów utrzymania domu czy mieszkania, przypadających proporcjonalnie na powierzchnię wykorzystywaną w tej działalności. W przypadku wydatków na internet ta proporcja może być jeszcze wyższa. 

Czytaj komentarz w LEX: Liżewski Sławomir, Działalność gospodarcza prowadzona w mieszkaniu>

Koszty mieszkania do odliczenia

Fiskus zgadza, że do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć szereg "domowych" opłat. Potwierdzenie tego uzyskał m.in. prawnik prowadzący kancelarię adwokacką w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Mężczyzna wynajmuje biuro wraz z innymi profesjonalnymi pełnomocnikami, w celu obsługi korespondencji oraz klientów zgodnie z wytycznymi wewnętrznymi adwokatury. Poza tym kupił segment w domu szeregowym, w którym jedno z pomieszczeń przeznaczy na biuro, gdzie będzie pracował w formule home-office. Na zakup nieruchomości oraz jej remont zaciągnął kredyt hipoteczny.

Mężczyzna zaznaczył, że nie kupił domu w ramach działalności gospodarczej, ani nie planuje wprowadzić go do ewidencji środków trwałych. Ale chciałby odliczyć koszty użytkowania biura takie jak: opłaty za prąd, gaz (ogrzewanie), podatek od nieruchomości, abonament za internet stacjonarny oraz odsetki od kredytu hipotecznego. Wszystkie te koszty odliczyłby w proporcji pomieszczeń wykorzystywanych na cele prowadzonej działalności gospodarczej. 

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto