lub zaloguj się Zaloguj się!
Firma w domu - można odliczyć prąd, internet i odsetki od kredytu

lub zaloguj się Zaloguj się!
Skarbówka nie zgadza się co do zasady na odliczenie wydatków na odzież, uzasadniając, że mają one charakter osobisty - każdy i tak je ponosi, niezależnie od prowadzonej działalności gospodarczej. Ale są wyjątki. Kosztem uzyskania przychodu mogą być wydatki na ubrania i akcesoria wykorzystywane w sesjach doradztwa wizerunkowego oraz prezentowane w social mediach. Eksperci zwracają uwagę, że kluczowe jest, by przedsiębiorca wykazał ich związek z prowadzonym biznesem.
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może urządzić sobie biuro w przyczepie kempingowej. Fiskus potwierdza, że przyczepa może służyć za miejsce świadczenia usług. A to oznacza możliwość odliczenia wydatków na jej zakup (w postaci odpisów amortyzacyjnych) oraz całości wydatków eksploatacyjnych, np. ubezpieczenie, przeglądy, naprawy i opłaty za parking.
Koszty uzyskania przychodów, z uwagi na konstrukcję podatku dochodowego od osób fizycznych, odgrywają istotną rolę w procesie wyliczania podatku do zapłaty. Dlatego ich właściwa kwalifikacja w rachunku podatkowym wprost wpływa na wysokość zobowiązania podatkowego wpłacanego fiskusowi. W prawidłowym ujęciu w rozliczeniu podatkowym kosztów nie pomagają liczne i czasami różne interpretacje.
Fiskus zgadza się, by informatyk prowadzący działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu, odliczył koszty zakupu i utrzymania psa stróżującego, ale nie w całości. Musi podzielić wydatki na część firmową i prywatną. Od przychodu odejmie tylko te koszty, które przypadają na pilnowanie dokumentów i sprzętu w biurze. Dyrektor KIS zastrzega też jednak, że w trakcie kontroli trzeba udowodnić związek kosztów z działalnością firmy.