Kredytobiorcy posiadający kredyty w Getin Noble Banku w upadłości nie otrzymali żadnych konkretnych propozycji ugodowych, które mogliby rozważyć w celu zakończenia wszczętego postępowania sądowego.
- Swego czasu syndyk skierował do sądów wnioski o zawezwanie do próby ugodowej. Wspomniane zawezwania otrzymywali klienci zarówno w toku procesu, jak i z prawomocnym wyrokiem, w sprawach gdzie kredyt był całkowicie spłacony, a także gdzie po prawomocnym wyroku bank jeszcze nie zdążył się rozliczyć z klientem – mówi Wojciech Bochenek, radca prawny, Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych sp.
Jednak propozycja ta nie spotkała się z zainteresowaniem kredytobiorców, gdyż nie uwzględniała ich indywidualnej sytuacji, prawnej, finansowej i procesowej. - Syndyk w dalszym ciągu kwestionuje żądania pozwów w sprawach – podaje Maciej Wojciechowski, radca prawny, Xaltum Kancelaria Radców Prawnych Barczak Rozpara sp.k.
Czytaj też: Czy frankowicze z Getin Noble Bank mają szansę na ugody? Syndyk uważa, że tak
Obecnie syndyk nie jest skłonny do ustępstw
To, co obecnie ma miejsce, to kierowanie przez Syndyka Masy Upadłości Getin Noble Bank S.A. w upadłości do sądów wniosków o zawezwanie do próby ugodowej.
Zdaniem Cezarego Korolczuka, adwokata z kancelarii prawnej Konieczny, Polak i Partnerzy, wnioski te zmierzają jedynie do zawieszenia terminu przedawnienia roszczeń upadłego.
Według niego taki pogląd wynika z faktu, że pełnomocnicy banku nie są skłonni do jakichkolwiek ustępstw w toku postępowania, które co do zasady ma zmierzać do zawarcia ugody, w szczególności ignorując okoliczności, takie jak przekroczenie przez sumę spłat kwoty udostępnionego kapitału czy też umorzenie roszczenia banku (lub masy upadłości) w drodze potrącenia.
Zobacz też szkolenie online: Wpływ zawezwania do próby ugodowej na bieg przedawnienia roszczenia >
Nie bez znaczenia jest też to, że posiedzenia są przekładane. - Ponadto w przypadku wyznaczenia terminu posiedzenia syndyk wnosi o zmianę terminu i wyznaczenie nowego terminu na czwarty kwartał bieżącego roku, wskazując, że przygotowywana jest kampania oferowania ugód klientom. Mimo iż mamy środek trzeciego kwartału, żaden z naszych klientów nie otrzymał od syndyka propozycji zawarcia ugody innej niż sądowe zawezwanie do próby ugodowej – tłumaczy Cezary Korolczuk.
Zobacz też szkolenie online: Postępowania dotyczące kredytów frankowych - aspekty proceduralne, nowela KPC, zabezpieczenie powództwa >
Cena promocyjna: 190.8 zł
|Cena regularna: 212 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 180.19 zł
Syndyk szuka kompromisowych rozwiązań
Tymczasem Marcin Kubiczek, syndyk Getin Noble Bank, deklaruje, że jak największą liczbę sporów sądowych z kredytobiorcami Getinu chciałby zakończyć ugodami.
- Moje propozycje będą skierowane do wszystkich frankowiczów, także tych, którzy z naddatkiem spłacili kapitał swojego kredytu. Opracowując program ugód, rozmawiam ze wszystkimi uczestnikami rynku – moje propozycje muszą być zgodne z wytycznymi Ministerstwa Sprawiedliwości i Komisji Nadzoru Finansowego. Jestem już po spotkaniach z pełnomocnikami dużych grup klientów Getinu, wspólnie szukamy kompromisowych rozwiązań. Jestem także gotowy do rozmowy z tymi pełnomocnikami, którzy w nieuczciwy sposób atakują mnie w mediach – tłumaczy Marcin Kubiczek.
Jest więc szansa, że w końcu ugody ruszą, choć nie będzie to proste.
Czytaj też w LEX: Zabezpieczenie roszczenia w sprawach o kredyt frankowy po wyroku Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-287/22 YQ i RJ v. Getin Noble Bank S.A. >
Pełnomocnicy frankowiczów są sceptyczni
Na zawarcie ugody wymagane byłoby uzyskanie zgody rady wierzycieli, co nie jest wcale oczywiste.
- Rada wierzycieli dysponuje uprawnieniami dotyczącymi sposobu postępowania z roszczeniami spornymi. Zarówno zawarcie ugody sądowej, jak i pozasądowej, oraz poddanie sporu rozstrzygnięciu sądu polubownego wymaga zgody rady wierzycieli. Jednocześnie w doktrynie i orzecznictwie prezentowany jest pogląd, iż nie może to być zgoda o charakterze uniwersalnym, dotyczącym każdego rodzaju spraw, a jedynie do konkretnego, precyzyjnie określonego sporu – wyjaśnia Cezary Korolczuk.
W postępowaniu upadłościowym zgłoszonych zostało kilkadziesiąt tysięcy wierzytelności. Syndyk musiałby w każdej z tych spraw po ustaleniu warunków porozumienia, występować do rady wierzycieli o wyrażenie zgody na zawarcie ugody na uzgodnionych warunkach, co wydaje się mało prawdopodobne.
Zawarcie ugód z kredytobiorcami nie jest jednak priorytetem syndyka.
- Głównym obowiązkiem syndyka jest odzyskiwanie aktywów do masy upadłości w celu spłacenia wierzycieli upadłego. Kwestia kredytobiorców frankowych Getinu jest dla mnie ważna, ale moje priorytety działań wyznaczają przepisy Prawa upadłościowego – podkreśla Marcin Kubiczek.
Nie wiadomo jednak, czy propozycje ugód – o ile się pojawią - okażą się akceptowalne dla drugiej strony.
- Nie wyobrażam sobie innej ugody, niż uznanie umów za rozliczone w całości, czyli zamknięcie kredytu, zwłaszcza wobec obecnych wyroków sądów, również w sprawach przeciwko Syndykowi Getin Noble Banku – uważa Maciej Wojciechowski.
Sprawdź też w LEX: Jak korzystać z preferencji polegającej na zaniechaniu poboru podatku od umorzonego kredytu frankowego? >
Do zawierania ugód sceptycznie podchodzi także Cezary Korolczuk, który uważa za mało prawdopodobne, aby syndykowi i kredytobiorcom udało się osiągnąć porozumienie, w sytuacji kiedy klienci nastawieni są na odzyskanie chociaż części nadpłat ponad udostępniony kapitał, zaś skład masy upadłości prawdopodobnie nie wystarczy nawet na pokrycie zobowiązań upadłego wobec Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
- Stąd też działania podejmowane przez pełnomocników syndyka, zmierzające do zwalczania wniosków kredytobiorców o udzielenie zabezpieczenia, poprzez zawieszenie obowiązku spłaty rat, aby na rzecz masy upadłości w dalszym ciągu spełniane były świadczenia nienależne, których odzyskanie w praktyce będzie niemożliwe – uważa mec. Korolczuk.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.