Zamawiający powinien tak skonstruować dokumenty postępowania w sprawie udzielenia zamówienia publicznego, aby zminimalizować ryzyko jego niewłaściwego wykonania, a jednocześnie zapewnić wybór wykonawcy, który naprawdę będzie w stanie poprawnie zrealizować zamówienie w ustalonym terminie. Nierzadko spełnienie tych wymagań przez jednego przedsiębiorcę jest bardzo trudne, a wręcz niemożliwe. Dlatego ustawodawca pozostawił możliwość skorzystania przez ubiegającego się o zamówienie z zasobów innego podmiotu. Jak to zrobić?

Czytaj też: Awaria platformy do zamówień, nie każdy termin da się przesunąć

 

Nie zawsze można sięgnąć po zasoby podmiotu trzeciego

Na podstawie art. 118 ust. 1 prawa zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 1320) wykonawca może w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu lub kryteriów selekcji, w stosownych sytuacjach oraz w odniesieniu do konkretnego zamówienia, lub jego części, polegać na:

  • zdolnościach technicznych lub zawodowych, albo
  • kondycji finansowej lub ekonomicznej

podmiotów udostępniających zasoby, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków prawnych.

Aczkolwiek, o czym nie wolno zapominać, w odniesieniu do warunków dotyczących wykształcenia, kwalifikacji zawodowych lub doświadczenia wykonawcy mogą polegać na zdolnościach podmiotów udostępniających zasoby, jeśli podmioty te wykonają roboty budowlane lub usługi, do realizacji których te zdolności są wymagane (art. 118 ust. 2).

Czytaj w LEX: Udział podmiotów udostępniających zasoby przy wykonywaniu umowy > >

 

Trzy zasady

Po pierwsze więc korzystanie z zasobów podmiotu innego niż wykonawca (w tym przypadku chodzi oczywiście o przedsiębiorcę składającego ofertę w postępowaniu o udzielenie zamówienia) może dotyczyć jedynie określonego zamówienia lub jego części. Ustawodawca wykluczył dopuszczalność sytuacji, w których – przykładowo – dwóch przedsiębiorców umówiłoby się, że będzie wzajemnie korzystać ze swoich zasobów na potrzeby wszelkich zamówień publicznych, o których udzielenie któryś z nich by się ubiegał.

Po drugie poleganie na zasobach podmiotu trzeciego nie oznacza, że jeden przedsiębiorca może udostępnić potencjalnemu wykonawcy wszystkie swoje zasoby. W standardowych przypadkach chodzi o zdolności techniczne, zawodowe, sytuację finansową lub ekonomiczną. Natomiast, jeżeli składający ofertę chce sięgnąć po takie zasoby innego podmiotu, jak wykształcenie, kwalifikacje zawodowe lub doświadczenie, to musi zagwarantować, że to podmiot udostępniający akurat te zasoby, sam wykona prace, do których są one niezbędne. Po trzecie, ustawodawca pozostawia samym zainteresowanym sposób i formę, w jakiej uregulują swoje wzajemne relacje.

 

Cena promocyjna: 159.2 zł

|

Cena regularna: 199 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 159.2 zł


Jakie formalności trzeba dopełnić?

Rzeczywiście forma prawna relacji pomiędzy oferentem a podmiotem, z którego zasobów on korzysta nie ma znaczenia. Dzięki temu przedsiębiorcy zainteresowani kooperacją w omawianym tu zakresie mogą skorzystać ze wszystkich form współpracy, jakie dopuszcza powszechnie obowiązujące prawo – równie dobrze może to być spółka, jak i typowa umowa cywilnoprawna. Z punktu widzenia prawa zamówień publicznych istotna jest nie tyle forma, co treść stosunku prawnego łączącego dwóch przedsiębiorców. Do tej właśnie treści odwołuje się ustawodawca.

Decydującym aspektem porozumienia, jaki muszą zawrzeć przedsiębiorcy jest wykazanie, że oferent przy ewentualnej realizacji zamówienia publicznego rzeczywiście będzie korzystał z zasobów podmiotu trzeciego. Nie ma tu miejsca na jakiekolwiek pozory. Minimum treści porozumienia między przedsiębiorcami reguluje art. 118 ust. 4 p.z.p. Przepis stanowi, że musi ono określać:

  • zakres dostępnych wykonawcy zasobów podmiotu udostępniającego zasoby;
  • sposób i okres udostępnienia wykonawcy i wykorzystania przez niego zasobów podmiotu udostępniającego te zasoby przy wykonywaniu zamówienia;
  • czy i w jakim zakresie podmiot udostępniający zasoby, na zdolnościach którego wykonawca polega w odniesieniu do warunków udziału w postępowaniu dotyczących wykształcenia, kwalifikacji zawodowych lub doświadczenia, zrealizuje roboty budowlane lub usługi, których wskazane zdolności dotyczą.

Sprawdź także w LEX: Zobowiązanie do oddania do dyspozycji niezbędnych zasobów na potrzeby wykonania zamówienia publicznego > >