Ubezpieczenie D&O (ang. Directors' and Officers' liability insurance) zapewnia ochronę spółce oraz członkom jej organów przed skutkami finansowymi nieprawidłowych (a czasem: bezprawnych) decyzji zarządczych i nadzorczych. Ochroną objęci są zazwyczaj:

  • obecni, byli i przyszli członkowie organów,
  • kluczowi menedżerowie (np. dyrektorzy ds. finansów, strategii, rozwoju, etc.),
  • w grupach kapitałowych – kluczowa kadra zarządzająca spółek zależnych.

Polski system prawny nie reguluje szczegółowo ubezpieczeń D&O, co pozwala ubezpieczycielom na elastyczne kształtowanie produktu w ramach ogólnych przepisów dotyczących zawieranych dobrowolnie umów ubezpieczenia. Zakres i warunki polisy D&O można więc uznać za ukształtowane w znacznej mierze przez standardy praktyki rynkowej. Jednocześnie natura takiej polisy i ostra konkurencja rynkowa sprawiają, że dziś jest to produkt elastyczny i wysoce zindywidualizowany, zgodnie z potrzebami zainteresowanych.

Czytaj też: Od odpowiedzialności członków zarządu i rad nadzorczych spółki można się ubezpieczyć

 

Główne obszary ochrony ubezpieczeniowej 

Standardowy zakres polisy D&O obejmuje:

  • odpowiedzialność za szkody wynikające z błędów i uchybień w zarządzaniu,
  • roszczenia spółki przeciwko członkom władz,
  • roszczenia akcjonariuszy i wspólników,
  • roszczenia pracownicze, np. związane z mobbingiem lub dyskryminacją,
  • koszty obrony prawnej.

Współczesne polisy D&O rozszerzyły znacząco zakres ochrony ubezpieczeniowej. Obecnie standardem oferty staje się możliwość objęcia ubezpieczeniem ryzyk związanych z transakcjami fuzji i przejęć i przekształceniami korporacyjnymi oraz roszczeń z tytułu emisji papierów wartościowych. W zakresie polisy zwykle znajduje się też finansowanie tzw. kosztów obrony: wydatków ubezpieczonego na obsługę prawną i inne koszty związane z udziałem w postępowaniu sądowym dotyczącym spraw spółki. Coraz częściej ubezpieczyciele pokrywają też koszty ochrony reputacji, wsparcia psychologicznego oraz profesjonalnej pomocy prawnej jeszcze na etapie przedsądowym.

Czytaj również w LEX: Prawnokarny obowiązek naprawienia szkody a obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne > >

 

Cena promocyjna: 182.4 zł

|

Cena regularna: 228 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 182.4 zł


Kluczowe wyłączenia

Posiadanie szerokiego ubezpieczenia D&O nie oznacza jednak, że zarządzający spółkami mogą podejmować decyzje zarządcze w przeświadczeniu, że wszelkie ich finansowe konsekwencje zostaną przerzucone na ubezpieczyciela. Przy zawieraniu polisy D&O szczególną uwagę należy zwrócić na katalog wyłączeń, które mogą istotnie ograniczyć rzeczywisty zakres ochrony ubezpieczeniowej. Standardowe wyłączenia obejmują:

  • szkody wynikające z przestępstw, w szczególności oszustwa i korupcji,
  • działania dokonane z zamiarem wyrządzenia szkody lub dla korzyści osobistej,
  • grzywny, kary administracyjne i zobowiązania publicznoprawne,
  • kary umowne i szkody osobowe,
  • szkody wynikające z działania siły wyższe,
  • spory między ubezpieczonymi podmiotami.

Dokładna analiza wyłączeń ma kluczowe znaczenie przy ocenie adekwatności ochrony ubezpieczeniowej, szczególnie w kontekście specyficznych ryzyk charakterystycznych dla danego sektora lub struktury właścicielskiej spółki czy grupy kapitałowej.

Zobacz również w LEX: Uprawnienia poszkodowanego w ubezpieczeniu OC po nowelizacji przepisów kodeksu cywilnego o umowie ubezpieczenia > >

 

Aktualne trendy rynkowe 

Polski rynek ubezpieczeń D&O dynamicznie reaguje na nowe wyzwania. Na pierwszy plan wysuwa się obecnie kwestia odpowiedzialności zarządów spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. Zmiany kadrowe w tych podmiotach oraz intensywna weryfikacja historycznych decyzji zarządczych tworzą nową przestrzeń ryzyka. Jest to szczególnie istotne w kontekście rosnącej liczby postępowań sprawdzających i kontrolnych, ale także karnych i cywilnych (odszkodowawczych).

Wzrost nadzoru regulacyjnego nad podmiotami o strategicznym znaczeniu dla państwa stanowi kolejne istotne źródło ryzyka. Dotyczy to szczególnie podmiotów z sektorów energetycznego, finansowego i infrastruktury, gdzie decyzje zarządcze podlegają silniejszej regulacji i kontroli przez organy władzy publicznej.

W szerszym kontekście rynkowym, wśród bieżących trendów w polisach D&O można wskazać:

  • Cyberbezpieczeństwo. Do zakresu ubezpieczenia D&O włączane są między innymi ryzyka cybernetyczne. Zarządzający spółkami są coraz częściej pociągani do odpowiedzialności za naruszenie cyberbezpieczeństwa, wskutek czego polisy D&O zaczęły uwzględniać potencjalną odpowiedzialność menedżerów z tego zakresu.
  • ESG. Większy nacisk na aspekty środowiskowe, społeczne i związane z ładem korporacyjnym i konkretne zobowiązania nakładane na podmioty gospodarcze w tym zakresie potęgują ryzyko dla kadr zarządzających. Zarządzający mierzą się ze zwiększoną kontrolą zobowiązań dotyczących zmian klimatycznych i praktyk ładu korporacyjnego.
  • Ryzyka regulacyjne. Wzmożony nadzór i kontrola w zakresie compliance z różnego rodzaju regulacjami rodzi zwiększone ryzyka po stronie kadry menedżerskiej. Dotyczy to w szczególności zgodności z regułami i standardami rynkowymi w sektorach strategicznych, takich jak energia i zasoby naturalne, rynki finansowe, infrastruktura, transport, jak również zgodności z sankcjami i przepisami dotyczącymi sytuacji nadzwyczajnych.
  • COVID-19. Mimo że pandemia COVID-19 minęła, a jej bezpośrednie skutki doraźnie się ustabilizowały, to wciąż aktualne pozostają obawy dotyczące długoterminowych konsekwencji zakłóceń z czasów pandemii.
  • AI. Można się spodziewać, że polisy D&O będą odpowiadać na rosnące obawy dotyczące nadzoru zarządzających nad wdrażaniem i stosowaniem sztucznej inteligencji i związane z tym ryzyka.
Zobacz w LEX: Podatki i finanse w kancelarii adwokackiej: praktyczne wskazówki > >  

Podsumowanie 

Bez wątpienia, długoterminowym trendem na rynku ubezpieczeń pozostanie niezmiennie wysoki popyt na ubezpieczenia D&O. Towarzyszyć mu będzie wzrost świadomości ubezpieczających w zakresie swoich potrzeb i oczekiwań oraz coraz bogatsza oferta ubezpieczycieli – którzy już dziś konkurują nie tylko ceną, ale też zakresem i jakością zapewnianej ochrony. Rosnąca złożoność otoczenia biznesowego i regulacyjnego, w połączeniu ze szczególną sytuacją spółek Skarbu Państwa, sprawia, że tego rodzaju polisy stają się nieodzownym elementem odpowiedzialnie prowadzonego biznesu, niezależnie od struktury właścicielskiej czy wielkości przedsiębiorstwa.

Patrycja Starczewska, senior associate w Zespole Rozwiązywania Sporów kancelarii Clyde & Co.