Czy złotówkowicze pójdą w ślady frankowiczów? W TSUE znajdują się pierwsze pytania dotyczące tego wskaźnika, a polskie sądy zaczynają wydawać coraz więcej wyroków. Ostatnio wyrok w tej sprawie wydał też Sąd Okręgowy w Suwałkach. Zakwestionował w nim ważność wskaźnika WIBOR. W internecie zawrzało - dla części prawników suwalski wyrok, to szansa dla wiborowców. Inni eksperci studzą emocje i przypominają, że  już niejeden wyrok w sprawie uznano za przełomowy, a w rzeczywistości taki nie był. Uważają, że podobnie będzie i w tym wypadku.

Czytaj też: Pierwsze pytania w sprawie WIBOR-u trafiły do TSUE. Złotówkowicze idą w ślady frankowiczów

 

Co orzekł sąd

Sąd Okręgowy w Suwałkach wydał wyrok oddalający powództwo banku. Uznał, że bank nie ma racji. Chodziło o kredyt z 2020 r., którego oprocentowanie było ustalone na podstawie wskaźnika WIBOR. Kredytobiorca przestał spłacać kredyt, bank wypowiedział umowę i wystąpił do sądu z nakazem zapłaty. Kredytobiorca złożył sprzeciw. 

SO w Suwałkach stwierdził niedochowanie przez bank obowiązków informacyjnych. Chodziło o właściwe poinformowanie kredytobiorcy o tym czym jest WIBOR, w jaki sposób jest wyliczany oraz jaki wpływ na jego wysokość ma sektor bankowy. Sąd wskazał, że spowodowało to nierównowagę kontraktową stron, ze szkodą dla konsumenta. To z kolei prowadzi do stwierdzenia nieuczciwości całego warunku umownego, dotyczącego zmiennego oprocentowania.

Z zeznań kredytobiorcy wynikało bowiem, że żadne warunki umowy nie podlegały negocjacji, a w grę wchodziło tylko i wyłącznie podpisanie umowy na gotowym formularzu przedstawionym przez bank. Nie mógł on też w pełni ocenić uczciwości zaproponowanego produktu finansowego – tak w zakresie wysokości wynagrodzenia za udzielenie kredytu (oprocentowania), jak i w zakresie możliwości porównania oferty powoda z innymi ofertami i wyboru najlepszej z nich.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto