Z informacji opublikowanej niedawno przez Związek Banków Polskich wynika, że obecnie toczy się około 1,1 tys. spraw, w których kredytobiorcy podnoszą zarzuty dotyczące oprocentowania kredytów opartego o stawkę WIBOR.

- Oceniam jednak, że jesteśmy w początkowej fazie sporów – mówi Piotr Pląska, radca prawny, wspólnik w Kancelarii Prawnej Radosław Górski i Wspólnicy, pełnomocnik konsumentów w sporach dotyczących kredytów „złotówkowych” oraz „frankowych”.

Na razie w kwestii kredytów odnoszących się do WIBOR wypowiedział się rzecznik finansowy, który stanął po stronie klientów i ocenił, że klauzule regulujące zmiany oprocentowania kredytu, odnoszące się do stawki WIBOR, mogą być niedozwolone, a abuzywność tych klauzul może powodować nieważność całej umowy kredytu, jeśli tego domaga się konsument. Zdaniem rzecznika sam fakt przedłożenia kredytobiorcom do podpisu pliku dokumentów informujących ich o ryzyku zmiany stopy procentowej nie jest równoznaczny z tym, że bank spełnił ciążący na nim obowiązek informacyjny wobec kredytobiorców.

Zobacz też szkolenie online: Kontrola incydentalna klauzuli zmiennego oprocentowania wiborem >

Po drugiej stronie barykady stoi Komisja Nadzoru Finansowego, która ostrzega, że zaprzestanie stosowania WIBOR-u lub opracowywanie go w oparciu o inne dane niż pochodzące od samych banków, może mieć nieodwracalnie negatywny wpływ na funkcjonowanie rynków finansowych w Polsce.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto