Konferencja „Przedsiębiorcy w obliczu nadchodzących zmian” odbyła się w piątek 29 listopada w Senacie. Wydarzenie firmowali: rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorstw Agnieszka Majewska oraz wicemarszałek Senatu Michał Kamiński. Obie instytucje nieco inaczej relacjonują to, co wydarzyło się podczas pierwszego panelu.

ESG: szansa czy zagrożenie?

Jego tematem był nadchodzący dla przedsiębiorstw sektora MŚP obowiązek raportowania niefinansowego (ESG), podyktowany dyrektywą unijną CSRD w zakresie zrównoważonego rozwoju. Chodzi o wpływ przedsiębiorstwa na środowisko i społeczeństwo.

- Eksperci zgodnie podkreślili, że raportowanie niefinansowe nie musi być postrzegane jako obciążenie, ale raczej jako szansa na rozwój i zyskanie zaufania klientów oraz inwestorów – czytamy na stronie rzecznika MŚP.

- Zaproszeni do Senatu przedsiębiorcy wskazywali, że wiele firm z ich sektora nie jest na to logistycznie gotowych, nie pracują bowiem nad przygotowaniem strategii, misji czy wizji, ale nad tym, jak przetrwać, jak dalej funkcjonować i sobie radzić – to zaś relacja strony senackiej.

Głosy sceptyczne wobec ESG

Senat przytacza wypowiedź wicemarszałka Kamińskiego, który ocenił, że „logika tego nowego systemu jest zabójcza, a sprowadza się w uproszczeniu do tego, że jeśli ktoś będzie czyścił szalety, to będzie musiał raportować o swojej walce o klimat i bioróżnorodność”. Jego zdaniem tematem powinien zająć się rząd, bowiem klasa polityczna nie była uprzedzona o skali tej legislacji, a konsekwencje polityczne, gospodarcze i społeczne będą potężne.  

Przeczytaj także: Raportowanie ESG to perspektywa przyszłego roku, niezależnie od opóźnień

Strona izby wyższej przytacza też krytyczne wobec ESG słowa Grzegorza Piątkowskiego, prezesa zarządu Rady Polskich Przedsiębiorców Globalnych. Jego zdaniem dokładane są w ten sposób gigantyczne obowiązki, które nie przekładają się na wzrost konkurencyjności i wartości dodanej dla klienta, a raportowanie odsłoni tajemnice firm, co może obniżyć ich konkurencyjność.

Raportowanie to obowiązek, ale i narzędzie

Krzysztof Traczyk, dyrektor gabinetu rzecznika MŚP, informował, że nowe przepisy są zawarte w 1400 aktach prawnych i 700 aktach wykonawczych.

- Dodał on, że banki nie będą udzielać kredytów firmom, które nie będą tego obowiązku realizować – czytamy na stronie Senatu.

- W dobie globalnych wyzwań ekologicznych, raportowanie niefinansowe staje się nie tylko wymogiem, ale również narzędziem budowania przewagi konkurencyjnej. Firmy, które zrozumieją wagę zrównoważonego rozwoju, mogą odnieść sukces w zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej – ten cytat z wystąpienia Krzysztofa Traczyka przytacza zaś strona rzecznika MŚP.

W dyskusji wzięli udział także: Justyna Wysocka-Golec, partnerka w KPMG Poland, ekspertka w zakresie ESG i dekarbonizacji; Agnieszka Wachnicka wiceprezes Związku Banków Polskich, specjalistka w obszarze finansów i regulacji; Adam Życzkowski prezes zarządu GTC LTD sp. z o.o.

Konferencję można obejrzeć na profilu Senatu w serwisie YouTube.