Wakacje to dla wielu osób czas remontu, a rosnące ceny sprawiają, że właściciele domów i mieszkań szukają wszelkich sposobów na oszczędności, także podatkowe. Czytelnicy Prawo.pl pytają, czy mogą skorzystać z ulgi podatkowej na remont i odliczyć w jakiś sposób poniesione wydatki. Odpowiedź brzmi: "to zależy". 

- Niestety, nie ma ulgi remontowej jako takiej, ale przepisy podatkowe przewidują kilka innych możliwości. W grę wchodzi ulga mieszkaniowa, termomodernizacyjna i rehabilitacyjna. Jednak nie są to rozwiązania dostępne dla każdej osoby remontującej dom czy mieszkanie. Każdą z nich stosuje się na odrębnych, ściśle określonych warunkach. Łatwo więc o pomyłki. Warto natomiast sprawdzić, czy odliczenie nam przysługuje – mówi Grzegorz Grochowina, szef Zespołu Zarządzania Wiedzą w Departamencie Podatkowy w KPMG w Polsce.

I wylicza, że na odliczenie wydatków remontowych pozwalają:

  • ulga mieszkaniowa - dla osób fizycznych, które sprzedały nieruchomość przed upływem pięciu lat od nabycia i inwestują we własne cele mieszkaniowe, w tym remont innej nieruchomości,
  • ulga termomodernizacja - dla właścicieli domów jednorodzinnych (osób fizycznych i przedsiębiorców), którzy wykonują termomodernizację budynku, np. wymiana okien czy pieca,
  • ulga rehabilitacyjna - dla osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności, które dostosowują mieszkanie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, np. remontują kuchnię, łazienkę czy instalują nowy piec.

 

Czytaj w LEX: Ulga rehabilitacyjna na przykładach >

Ulga mieszkaniowa tylko dla tych, którzy zmieniają nieruchomość

Najbliższa uldze remontowej, która została zniesiona ponad 20 lat temu, wydaje się ulga na własne cele mieszkaniowe. Skorzystają z niej osoby, które sprzedały mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia i chcą uniknąć podatku dochodowego. Przypomnijmy, że sprzedający nieruchomość przed upływem pięciu lat płaci co do zasady 19 proc. podatku, chyba że zainwestuje w nową nieruchomość. Ma na to trzy lata. 

- Ulga mieszkaniowa daje możliwość zmniejszenia podstawy opodatkowania, w sytuacji gdy dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości przeznaczone zostaną przez sprzedającego na własne cele mieszkaniowe. Dzięki tej preferencji podatnik może zmniejszyć wysokość podatku, który musi zapłacić lub w ogóle pozbyć się obowiązku podatkowego – wyjaśnia Michał Rulewicz, radca prawny w Business Law House Lenczewski, Szlawski, Godyń Adwokaci i Radcowie Prawni. 

Katalog celów mieszkaniowych jest bardzo szeroki i obejmuje m.in. wydatki poniesione nie tylko na zakup czy budowę innej nieruchomości, ale także na remont. 

Przykład: Pan Kowalski sprzedał kupił mieszkanie w 2022 r., a sprzedał w 2024 r. Nie zapłaci PIT, jeśli do końca 2027 r. za całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży kupi mieszkanie do remontu. Prawo do ulgi dają zarówno wydatki na zakup lokalu, jak też jego remont. 

Do wydatków na cele mieszkaniowe zaliczają się też wydatki m.in. na zakup i montaż m.in:

  • kuchenki gazowej, kuchenki elektrycznej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej, płyty ceramicznej, piekarnika, zmywarki, pralki, lodówki - w zabudowie lub wolno stojących,
  • mebli w zabudowie kuchennej,
  • mebli, które charakteryzuje trwały związek z obiektem budowlanym lub jego częścią (lokalem), wykonanych na indywidualne zlecenie, tj. szafy wnękowe, pawlacze, zabudowa garderoby.

Mówi o tym interpretacja ogólna Ministerstwo Finansów z 13 października 2021 r. (nr DD2.8202.4.2020).

Jednak minus jest taki, że nie każdy remontujący kupuje mieszkanie. 

Czytaj również: Po sprzedaży mieszkania można uniknąć zapłaty podatku >>

Duży remont do odliczenia, ale fiskus często zmienia zdanie

Przepisy przewidują też rozwiązanie dla osób, które nie kupują nowej nieruchomości, ale termomodernizują własny dom. Ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć od dochodu nawet 53 tys. zł, a małżonkom będącym współwłaścicielami przysługuje podwójny limit - 106 tys. zł. Z preferencji skorzystają zarówno osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorcy.

Czytaj w LEX: Ulga termomodernizacyjna na przykładach >

W grę wchodzi duży remont, bo ulga obejmuje m.in. wydatki na m.in. materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury; ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem; kocioł gazowy lub kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin; stolarka okienna i drzwiowa, w tym okna, okna połaciowe wraz z systemami montażowymi, drzwi balkonowe, bramy garażowe, powierzchnie przezroczyste nieotwieralne. 

Problem w tym, że fiskus często zmienia zdanie co do tego, jakie wydatki można odliczyć. Ostatnio stwierdził, że nie można odliczyć wydatków na wymianę pokrycia dachowego, prace blacharsko-dekarskie oraz wymianę okien dachowych (m.in. w interpretacji z 14 czerwca 2024 r. (nr DOP3.8222.51.2024.CNRU).

- Mimo iż przepisy dotyczące ulgi termomodernizacyjnej nie uległy zmianie, to interpretacje dotyczące jej stosowania zmieniały się już kilkakrotnie. Najnowsze stanowisko to duże zaskoczenie i kolejne ograniczenie prawa do ulgi. Wymiana dachu to jedno z najczęstszych przedsięwzięć termomodernizacyjnych, obok wymiany okien czy pieca -  mówi Grzegorz Grochowina.

Czytaj również: ​Kiedy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej >>

 


Remont, by dostosować mieszkanie do własnych potrzeb

Wiele osób nie wie, że również ulga rehabilitacyjna obejmuje wydatki remontowe. Jednak skorzystają z niej ci, którzy mają orzeczenie o niepełnosprawności. Na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o PIT można odliczyć wydatki na na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz domów stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. 

- Fiskus zgadza się, że odliczeniu podlegają wydatki poniesione na dostosowanie mieszkania do potrzeb danej osoby. Chodzi o ułatwienie codziennego funkcjonowania, dlatego może to być np. wymiana wanny na prysznic, remont nierównej podłogi, montaż wygodniejszych w użyciu szafek czy łatwiejszego w obsłudze pieca. Nie ma jednak warunku, by konkretne sprzęty czy urządzenia użyte na potrzeby remontu miały charakter indywidualny. Odliczyć od dochodu można wydatki w faktycznie poniesionej wysokości - mówi Agata Malicka, współwłaścicielka biura rachunkowego.

Osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności odliczy np. zakup nowego pieca CO, co potwierdza m.in. interpretacja z 10 maja 2019 r. (nr 0115-KDIT2-2.4011.100.2019.1.MU).  Zgodnie z interpretacją z 23 stycznia 2024 r. (nr 0112-KDIL2-1.4011.822.2023.2.KP) odliczyć można też wydatki na remont łazienki i WC, który będzie dotyczył wymiany wanny na kabinę prysznicową bez brodzika. Chodzi o zakup m.in: kabiny prysznicowej, płytek, baterii i koszty robocizny. 

W interpretacji z 11 czerwca 2024 r. (nr 0113-KDWPT.4011.20.2024.2.ASZ) fiskus potwierdził natomiast, że kobieta z orzeczeniem o niepełnosprawności może odliczyć nie tylko nowe szafki kuchenne, ale także zabezpieczenia antywłamaniowe, klimatyzację oraz wyciszanie mieszkań, ponieważ zalecił jej to lekarz psychiatra. 

Czytaj w LEX: Zastosowania ulgi meldunkowej przy sprzedaży gruntu - omówienie orzecznictwa >

Czy jest ulga na klimatyzację 

Zmiany klimatu sprawiają, że coraz więcej osób montuje w mieszkaniu klimatyzację. Jednak tak jak nie ma ulgi remontowej, nie ma też ulgi na zakup klimatyzacji. Można jednak odliczyć wydatki na montaż i zakup klimatyzacji, korzystając z ulgi mieszkaniowej i rehabilitacyjnej. 

Potwierdzeniem jest interpretacja dyrektora KIS z 18 czerwca 2024 r. (nr 0115-KDIT3.4011.388.2024.2.MJ). Fiskus zgodził się, że wydatki na zakup i montaż instalacji klimatyzacyjnej, sfinansowane ze sprzedaży nieruchomości, mogą zostać uwzględnione jako wydatki na własne cele mieszkaniowe.

W interpretacji z 21 czerwca 2024 r. (nr 0112-KDIL2-1.4011.333.2024.2.KP) skarbówka potwierdziła z kolei, że zakup i montaż klimatyzacji stanowi przystosowanie mieszkanie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, ułatwia wykonywanie czynności życiowych, więc daje prawo do ulgi rehabilitacyjnej.

Nie można natomiast skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, bo fiskus zmienił zdanie w tym zakresie. Teraz twierdzi, że wydatki na zakup klimatyzacji, która jest pompą ciepła lub ma wbudowaną taką pompę, nie stanowią przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Mówią o tym m .in. negatywne interpretacje z 16 lutego br. (nr 0113-KDIPT2-2.4011.923.2023.2.MK) i z 7 lutego br. (nr 0114-KDIP3-2.4011.1099.2023.2.JK3), dotyczące klimatyzatora i pompy ciepła. 

Czytaj również: Zakup klimatyzacji bez ulgi w PIT