Sąd Okręgowy w Szczecinie ustalił, że umowa kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego (CHF), zawarta 15 października 2008 r. przez powodowych konsumentów z poprzednikiem prawnym pozwanego banku, jest nieważna. Sąd I instancji zasądził od banku na rzecz kredytobiorców 55 tys. 704 zł i 19 tys. 327 CHF tytułem zwrotu spłat kredytu - z ustawowymi odsetkami za opóźnienie.

 

Interes prawny powodów

Apelację złożył bank, ale Sąd Apelacyjny w Szczecinie ją oddalił.

Sąd odwoławczy zgodził się oceną sądu okręgowego, zgodnie z którą kredytobiorcy mają interes prawny w ustaleniu nieważności umowy. Dlatego, że wydanie wyroku w sprawie o zapłatę nie usuwa niepewności w zakresie wszelkich skutków prawnych, jakie wynikają lub mogą wyniknąć w przyszłości ze stosunku prawnego, którego istnienie jest podważane.

Stwierdził, że w spornej umowie nie przedstawiono mechanizmu ustalania kursów CHF przez bank, nie wskazano w niej też kryteriów ustalania kursów, które wiązałyby bank względem konsumentów. Zakwestionowane postanowienia umowne – klauzule ryzyka walutowego i kursową – ocenił jako sprzeczne z dobrymi obyczajami i rażąco naruszające interes kredytobiorców, co prowadziło do uznania ich za abuzywne i w konsekwencji do braku możliwości utrzymania umowy w mocy bez zakwestionowanych warunków umownych. W wyniku stwierdzenia nieważności umowy kredytu zaktualizowało się z kolei roszczenie o zwrot spełnionego świadczenia.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto