Prezesi sądów będą mieli teraz miesiąc na dostosowanie do tego podziałów czynności oraz do całego rozporządzenia wewnętrznej struktury organizacyjnej sądów.
Czytaj: Projekt o delegowaniu sędziów na ostatniej prostej, dodatek na razie na dwa lata>>
Rozporządzenie w trakcie opiniowania zostało zmienione. Z części propozycji MS się wycofało.
Mniej spraw dla sędziów pracujących w KSSiP
Wprowadzono natomiast dodatkowe zmiany w zakresie procentowego wskaźnika przydziału spraw dla sędziów. Jeszcze na etapie wstępnego projektu zapisano co najmniej 75 proc. dla koordynatora do spraw współpracy międzynarodowej i praw człowieka w sprawach cywilnych albo w sprawach karnych. Ta zmiana pozostała.
W trakcie prac poprawiono też wskaźniki dla sędziów delegowanych do pełnienia obowiązków głównego specjalisty w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury lub prowadzenia zajęć szkoleniowych w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury - wcześniej było co najmniej 15 proc., teraz jest co najmniej 10 proc. nie więcej niż 15 proc. Z kolei jeśli chodzi o sędziego delegowanego do pełnienia obowiązków dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, jego zastępcy, kierownika działu albo sekcji w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury to wskaźnik przydziału spraw - po zmianie rozporządzenia - wynosi co najmniej 5 proc. i nie więcej niż 10 proc. - wcześniej było to co najmniej 10 proc.
Dzień wolny miał być taki sam na terenie apelacji
Jedną ze zmian, która zniknęła na ostatniej prostej była ta dotycząca ustalania dnia wolnego za święto. Chodziło o to, że obsługa informatyczna jest w sądach apelacyjnych więc proponowano, by to prezes sądu apelacyjnego ustalał dzień wolny z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy o osiem godzin za święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dzień inny niż niedziela.
W uwagach prezesi sądów wskazywali, że może to powodować szereg problemów, w ich ocenie wprowadzenie takiej zmiany powinno zostać obwarowane wskazaniem, że prezes apelacji wyznacza takie dni w porozumieniu z prezesami każdej jednostki. Co więcej, że taka decyzja zapadać będzie w pierwszych 2 miesiącach danego roku, celem prawidłowego zaplanowania np.: wokand, urlopów oraz zastępstw.
Przy okazji część prezesów negatywnie oceniła też wykreślenie możliwości tworzenia w sądach rejonowych oddziałów informatycznych. - Ostatnie zmiany, które miały miejsce w tym zakresie polegające na przeniesieniu wszystkich informatyków do Sądu Apelacyjnego w Krakowie nie przyniosły zamierzonego rezultatu poprzez poprawienie świadczenia obsługi informatycznej w poszczególnych sądach. Należałoby raczej rozważyć powrót do możliwości zatrudniania informatyków bezpośrednio w sądach rejonowych i odstąpienie od centralizacji w tym zakresie na poziomie sądów apelacyjnych - czytamy w opinii wiceprezesa sądu okręgowego w Krakowie.
Ubliżyłeś sędziemu - na karę porządkową nie będziesz czekać
Od 28 września 2023 r. obowiązuje nowe brzmienie art. 49 par. 4 Prawa o ustroju sądów powszechnych, zgodnie z którym w przypadku stwierdzenia ubliżenia lub innej czynności godzącej w osobę sędziego albo członka składu sądu, kwestie nałożenia kary porządkowej rozstrzyga inny (jednoosobowy) skład.
Zgodnie z rozporządzeniem skład do wydania takiego postanowienia będzie wyznaczany losowo spośród sędziów mogących niezwłocznie przystąpić do jego rozpoznania.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.