Rada Ławnicza Sądu Najwyższego przypomina, że stan instytucjonalny i warunki działania  w tym sądzie są nadal odległe od standardów wynikających z zasady demokratycznego państwa prawnego. A w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy nie zaszły pożądane zmiany, przywracające legalność w najwyższym sądzie RP.

Ofiarami takiego stanu rzeczy są nie tylko ławnicy SN,  ale przede wszystkim obywatele polscy, którzy w praktyce nie mogą realizować swego konstytucyjnego prawa do niezawisłego sądu.

Orzeczenia bez mocy prawnej

Rada Ławnicza podkreśla, że dotychczasowe orzecznictwo sądów i trybunałów krajowych i międzynarodowych, a także praktyka polskich sądów powszechnych nie pozwalają podtrzymywać domniemania legalności Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN oraz Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN.  To w konsekwencji oznacza, że wyroki i orzeczenia wydawane w obu ww. izbach w dowolnych składach nie powinny być brane pod uwagę, zarówno w sprawach indywidualnych, jak i wtedy, gdy wynikają z nich doniosłe skutki dla ogółu obywateli;

Ławnicy SN dodają, że osoby wskazane do pełnienia stanowisk sędziowskich w Sądzie Najwyższym w wadliwej i niezgodnej z Konstytucją RP nie są sędziami SN w rozumieniu polskiego prawa, winny cieszyć się przywilejami i powagą sędziów SN teraz i w przyszłości.

Rada apeluje do władzy ustawodawczej i wykonawczej RP o możliwie jak najszybsze wprowadzenie gruntownych zmian w sądownictwie, w tym w Sądzie Najwyższym, tak aby przywrócić bezdyskusyjnie legalny, niepodważalny i niebudzący wątpliwości stan prawny Sądu Najwyższego.

 Zmiany te powinny co najmniej oznaczać likwidację obu nielegalnych izb i usunięcie z Sądu Najwyższego wszystkich tzw. neo-sędziów bez pozostawienia tym osobom przywilejów wynikających ze statusu sędziego Sądu Najwyższego.

Odpowiedzialność za chaos

Rada Ławnicza SN obarcza odpowiedzialnością za przedłużający się stan kryzysu legalności Sądu Najwyższego przede wszystkim prezydenta RP, dr. Andrzeja Dudę, aktywnie wspierającego rozwiązania łamiące konstytucję i dokonującego nadal niezgodnych z konstytucją nominacji sędziowskich, a także obecne kierownictwo Sądu Najwyższego;
Ławnicy żądają wyciągnięcia prawnych konsekwencji i pociągnięcia do odpowiedzialności prawnej ww. funkcjonariuszy państwa, a także ponawia żądanie pilnej rezygnacji wszystkich neo-sędziów Sądu Najwyższego ze stanowisk nieprawnie przez nich pełnionych