Mieszkańcy mają prawo wiedzieć, kiedy i gdzie są polowania zbiorowe.
Przepisy są, ale tylko w teorii
Zgodnie z art. 42ab ustawy z 13 października 1995 roku Prawo łowieckie dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego powinien co najmniej na 14 dni przed planowym terminem rozpoczęcia polowania przekazać wójtom (burmistrzom, prezydentom miast), właściwym ze względu na miejsce wykonania polowania, informację o jego planowym terminie.
Termin rozpoczęcia i zakończenia oraz miejsce polowania muszą być podane do publicznej wiadomości przez wyżej wskazane ograny administracji nie później niż w terminie pięciu dni od dnia otrzymania informacji. Tyle mówi teoria, w praktyce z ogłoszeniami bywa różnie, o czym pisaliśmy już w naszym serwisie: Polowanie zbiorowe może być niebezpieczne, a przepisy o informowaniu niejasne >
Zdarza się, że koła łowieckie nie wykonują obowiązku zawiadamiania wójtów o planowanym polowaniu, a takie informacje nie są publikowane na stronach BIP urzędów. Może to potencjalnie zagrażać bezpieczeństwu osób, które nieświadomie znalazłyby się na terenie, gdzie obywa się polowanie, a także w sposób istotny ogranicza możliwość skorzystania z uprawnienia do zgłoszenia sprzeciwu przez właściciela (posiadacza, zarządcę) nieruchomości odnośnie do przeprowadzenia na niej polowania. Przedstawiciele organizacji społecznych wskazują, że rozwiązaniem tych problemów byłoby zinformatyzowanie systemu informowania o polowaniach zbiorowych (scentralizowane publikowanie informacji z interaktywnymi mapami, wykorzystywanie w celach informacyjnych alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, czy Regionalnego Systemu Ostrzegania).
Czytaj też w LEX: Wykonywanie polowania - uprawnione podmioty >>>
Monitoring przestrzegania przez koła łowieckie i gminy przepisów ogłaszania terminów polowań zbiorowych wskazuje na potrzebę zmian prawnych, a Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich wystąpiło w tej sprawie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Będą zmiany i dostęp do informacji o polowaniach przez internet
Resort odpowiedział, że toczą się prace zmierzające do zaproponowania zmian w systemie informowania o planowanych polowaniach zbiorowych oraz indywidualnych, tak aby informacja taka była powszechnie i łatwo dostępna. Jak wskazano, niezbędność podjęcia takiego działania jest tym bardziej ewidentna, że ustawodawca de lege lata zdecydował się nie tylko na penalizację, ale wręcz kryminalizację zachowania polegającego na celowym utrudnianiu lub udaremnianiu wykonywania polowań, o czym mowa w art. 52 pkt 8 ustawy z dnia 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1082). Stąd Ministerstwo Klimatu i Środowiska widzi konieczność stworzenia jednolitego, elektronicznego systemu, w którym obligatoryjnie gromadzone będą informacje o polowaniach, do których następnie dostęp będzie miała każda osoba, chcąca w bezpieczny sposób i nie narażając się na odpowiedzialność karną, odwiedzić las.
Co więcej, dla symetryczności rozwiązań prawnych, w ramach tych prac zaproponowane zostanie również usankcjonowanie niezastosowania się do obowiązku dokonania zgłoszenia planowanego polowania zbiorowego, jak i indywidualnego, jako że obowiązek taki ma na celu ochronę zdrowia i życia ludzkiego w każdym przypadku. Zmiana jest wymagana z uwagi na ciążące zobowiązania krajowe i międzynarodowe dotyczące ochrony życia i zdrowia ludzi - dlatego szczególnie cenne będzie zaangażowanie Rzecznika Praw Obywatelskich w tym procesie, którego wyrazem jest przekazane pismo, także na dalszych etapach - poinformowało ministerstwo.
WZORY DOKUMENTÓW:
- Akt oskarżenia w sprawie o nieumyślne spowodowanie śmierci - postrzelenie z broni myśliwskiej podczas polowania >
- Protokół z oględzin (szkody łowieckie) >
- Zaświadczenie o uzyskaniu podstawowych uprawnień do wykonywania polowania >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.