W sieci wybuchła burza po naszym artykule, w którym napisaliśmy, że doradcy podatkowi, księgowi czy biura rachunkowe nie mogą jako pełnomocnicy podpisywać się pod oświadczeniem o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, które jest integralną częścią wniosku o wakacje składkowe, i że to przedsiębiorca (a nie pełnomocnik) powinien podpisać wniosek. Na forach księgowych zapanowała nerwowość nie tylko dlatego, że nie wiadomo – jak pisaliśmy w serwisie Prawo.pl – jak do sprawy podejdzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych: czy będzie wzywał do uzupełnienia wniosków, czyli złożenia oświadczeń podpisanych przez przedsiębiorców, a nie ich pełnomocników, czy też będzie traktował takie wnioski jak wnioski z błędami formalnymi i będzie odmawiał prawa do wakacji składkowych w grudniu 2024 r. Nerwowość potęgują także kłopoty z podpisaniem wniosku i znikające z portalu PUE ZUS wnioski w wersjach roboczych.

- Listopad 2024 roku był najbardziej niefortunnym terminem na wprowadzanie wakacji składkowych. Bo były dwa wydłużone weekendy, w związku z 1 listopada i 11 listopada, i dopiero teraz biura rachunkowe wychodzą z bieżącej obsługi firm w zakresie ZUS-u, PIT-u i VAT-u – mówi nam przedsiębiorca z Lublina, prosząc o anonimowość. I dodaje: - Ja wiem, że ZUS zaraz powie, że skorzystanie z wakacji składkowych w grudniu 2024 r., to nie obowiązek i przedsiębiorca może złożyć wniosek w grudniu na styczeń, ale nie trzeba było być jasnowidzem, żeby przewidzieć, że kumulacja pracy dla biur rachunkowych i księgowych oraz napływ wniosków na PUE ZUS nastąpi pod koniec miesiąca.

Jak twierdzi, przez dwa dni nie mógł podpisać i wysłać wniosku. – Myślałem, że PUE ZUS jest przeciążone, bo listopad dobiega końca i wszyscy się rzucili na składanie wniosków i to dlatego nie mogłem podpisać wniosku kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Gdy jednak przestawiłem się na profil PUE, to wniosek został podpisany i wysłany - opowiada swoje problemy przedsiębiorca.

Jak się okazało, nie był jedynym, który napotkał problemy.

Czytaj również: Przez podpis pełnomocnika pod oświadczeniem przedsiębiorcy mogą stracić wakacje składkowe>>

Zobacz w LEX: Wakacje składkowe dla przedsiębiorców - jak złożyć wniosek >

Podpis osobisty… we wniosku składanych elektronicznie?

Lawina wpisów, które pojawiły się w w mediach społecznościowych na grupie księgowych dotyczyły też niedostępności strony PUE ZUS i znikających wniosków w wersjach roboczych, które w systemie „czekały” albo na ich uzupełnienie, albo podpisanie.

- Czy PUE ZUS ma jakąś przerwę techniczną? Nic nie mogę znaleźć oficjalnego i nie wiem, czy to problem po mojej stronie – czytamy w jednym z wpisów. – Jakąś godzinę temu jeszcze mi działało, teraz w ogóle – odpisała inna osoba. – Też mam „strona nieosiągalna” – napisała kolejna.  A jeszcze inna dodała: - Już godzinę temu kręciło się w kółko i wyrzucało z logowania.

- Znikły wszystkie  wnioski przygotowane w PUE. A może gdzieś się schowały… Nie wiecie gdzie? – napisała kolejna osoba. W odpowiedzi otrzymała informację od innego użytkownika grupy: - ZUS zmienia wzór wniosku RWS i wywalił je podobnie jak w zeszłym tygodniu. – Wrócą jakimś cudem do wersji roboczej, czy od nowa znowu musimy je generować? – dopytywała kolejna. – Generowałam nowe. Na infolinii nie wiedzieli, czy wrócą – odpowiedziała inna. Ktoś też zauważył: - Wprowadzają zmiany i znikły wszystkie wnioski czekające na podpis.

- Ani do ZUS, ani do ASSECO nie wpłynęło żadne zgłoszenie, które wskazywałoby na istnienie problemu. Prawdopodobnie jest to problem użytkownika, który nie zapisał wniosku i dlatego wniosek mu zniknął. A jeżeli wniosek był zapisany, ale czekał na podpis, to wniosek ten nadal jest dostępny w systemie PUE ZUS (eZUS), tylko jest on widoczny z innego poziomu – czyli z profilu płatnika, a nie profilu ogólnego - mówi serwisowi Prawo.pl Wojciech Dąbrówka, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Radomir Szaraniec, doradca podatkowy, przyznaje, że temat żyje już od paru dni, ale komunikacja ze strony ZUS jest żadna.

I faktycznie. W piątek, 15 listopada, Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował w komunikacie na swojej stronie internetowej, że… 15 listopada wdrażana jest nowa wersja kreatora wniosku o wakacje składkowe (RWS – wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc). - W bloku dot. oświadczenia o otrzymaniu pomocy de minimis zmienimy limit podmiotów pomocy de minimis z 20 do 50 podmiotów. W związku z tym od godz. 17.00 do 18.30  nie będzie można wypełnić i wysłać wniosku o wakacje składkowe (RWS) – poinformował Zakład.

- Takie planowane operacje powinny być zapowiadane z dużym wyprzedzeniem. ZUS przecież mógł się spodziewać, że tych wniosków wpłynie wiele. Można też było przygotować informacje dla płatników. W dzisiejszych czasach to żaden problem nagrać i umieścić w internecie webinar czy filmik instruktarzowy. Taki tutorial na pewno oszczędziłby wiele zdrowia i nerwów. Przecież ten wniosek ludzie wypełniają po raz pierwszy – zauważa Radomir Szaraniec.    

Co ciekawe, wniosek o wakacje składkowe można podpisać na cztery sposoby: profilem PUE, profilem zaufanym ePUAP, kwalifikowanym podpisem elektroniczny i… podpisem osobistym.   

Jak przekazał nam Wojciech Dąbrówka, ZUS nie odnotował problemów z podpisywaniem wniosków RWS (o wakacje składkowe) podpisem kwalifikowanym. I wyjaśnił: - W kwestii podpisu osobistego informuję, że jest to zaawansowany podpis elektroniczny. Można go uzyskać przy składaniu wniosku o nowy dowód osobisty. Certyfikat podpisu osobistego znajduje się w e-dowodzie. Aby korzystać z podpisu osobistego, trzeba posiadać czytnik NFC do e-dowodu oraz zainstalować na swoim komputerze odpowiednie oprogramowanie. Podpis osobisty wywołuje taki sam skutek prawny jak podpis własnoręczny. Podpis osobisty może służyć m.in. do podpisu dokumentów elektronicznych wysyłanych do urzędu.

Czytaj w LEX: Czy będzie można złożyć w listopadzie 2024 r. wniosek o wakacje ZUS za grudzień 2024 r. i w grudniu 2024 r. wniosek o wakacje za styczeń 2025 r.? > >

 

Sprawdź również książkę: Prawo ubezpieczeń społecznych >>


Wydłużenie terminu na składanie wniosków wymaga zmiany ustawy

Pytanie, czy problemy z wnioskami o wakacje składkowe mogą doprowadzić do wydłużenia terminu na składanie wniosków. Jedno jest pewne - nie będzie to takie łatwe. Zgodnie bowiem z art. 36d ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: u.s.u.s.), płatnik składek składa wniosek, o którym mowa w art. 17a ust. 1, w miesiącu poprzedzającym miesiąc kalendarzowy, który ma być objęty zwolnieniem. Z kolei jego ust. 5 stanowi, że wniosek, o którym mowa w art. 17a ust. 1, złożony w innym terminie niż wskazany w ust. 1 lub nierozpatrzony do dnia zgonu wnioskodawcy pozostawia się bez rozpoznania. Oznacza to, że przedsiębiorca, który chce skorzystać z wakacji składkowych w grudniu 2024 r., musi wniosek złożyć do końca listopada.

- Termin na złożenie wniosku o wakacje składkowe za grudzień 2024 r. może zostać wydłużony, ale to wymaga nowelizacji ustawy. Chyba, że właściwy minister, czyli minister rodziny, pracy i polityki społecznej dopatrzy się w ustawie delegacji ustawowej, która pozwoli mu wydać rozporządzenie i wydłuży ten termin w rozporządzeniu – mówi serwisowi Prawo.pl Przemysław Hinc, doradca podatkowy i członek zarządu w kancelarii PJH Doradztwo Gospodarcze. I dodaje: – ZUS samodzielnie terminu na składanie wniosków wydłużyć nie może.

Sprawdź w LEX: PIT: składki ZUS nie dają prawa do ulgi prorodzinnej > >