Prawo.pl
Wiosną 2020 r. weszła w życie tzw. ustawa kagańcowa, na mocy której sędziowie i prokuratorzy mają składać oświadczenia o członkostwie m.in. w stowarzyszeniach. Przepisy były krytykowane - prof. Adam Bodnar jako ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich alarmował, że taka regulacja zagraża prawu do prywatności i jest sprzeczna z prawem do ochrony danych osobowych. W projekcie nowelizacji Prawa o Prokuraturze przepis został jednak utrzymany, na co zwrócił uwagę prokurator Jacek Bilewicz, zastępca Prokuratora Generalnego.
Patrycja Rojek-Socha
03.10.2024
Prokuratura
Obecnie w naszym kraju nie funkcjonuje żaden system, w którym sędzia mógłby sprawdzić, jakie postępowania toczą się równolegle przeciwko danej osobie. Posiłkuje się więc informacjami zawartymi w Krajowym Rejestrze Karnym, w który są tylko i wyłącznie te o prawomocnych wyrokach skazujących. To trzeba zmienić – uważa Artur Dubelt, prawnik z Kancelarii Filipiak Babicz Legal.
Artur Dubelt
03.10.2024
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Ogólnopolskie Zrzeszenie Sędziów „Sędziowie RP” przygotowało petycję, która wyraża stanowczy sprzeciw w związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej oraz medialnej postulatami uznania za nieważne powołań sędziów, powołanych do pełnienia urzędu po 2018 roku. Wskazano w niej, że wszystkie propozycje dotyczące wymiaru sprawiedliwości muszą respektować zasady konstytucyjne i szanować prerogatywy prezydenta.
Patrycja Rojek-Socha
02.10.2024
Wymiar sprawiedliwości
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zdecydowało o uchyleniu immunitetu posła na Sejm i byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. Immunitet delegata uniemożliwiał aresztowanie polityka w ramach toczącego się śledztwa dotyczącego Funduszu Sprawiedliwości. Wniosek w tej sprawie skierował w niedzielę prokurator generalny Adam Bodnar.
Patrycja Rojek-Socha
02.10.2024
Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik Dyscyplinarny Ministra Sprawiedliwości sędzia Włodzimierz Brazewicz cofnął wniosek rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych o rozpoznanie przez Sąd Najwyższy sprawy dyscyplinarnej przeciwko Pawłowi Juszczyszynowi. Zarzuty dotyczyły m.in. informowania mediów i sprawdzenia list poparcia dla kandydatów do KRS. W tej sytuacji Izba Odpowiedzialności Zawodowej 1 października br. umorzyła postępowanie prowadzone od przeszło czterech lat.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.10.2024
Prawnicy
Na przestrzeni ostatniej dekady sądownictwo powszechne funkcjonowało w warunkach permanentnych zmian, które nie rozwiązały żadnego z jego istotnych problemów. Ingerencja w tak wrażliwy obszar funkcjonowania państwa wymagała szczególnej ostrożności i precyzji w formułowaniu środków zaradczych oraz transparentności działania - w ocenie NIK tak się jednak nie stało, a konsekwencja to największy od 1989 r. kryzys, który może wywierać negatywny wpływ na prawa obywateli w kolejnych latach.
Patrycja Rojek-Socha
02.10.2024
Wymiar sprawiedliwości
Przerwanie transmisji rozprawy online nie pozbawiło uczestnika postępowania o dział spadku prawa do sądu. Mimo chwilowej przerwy w komunikacji z sądem drugiej instancji podczas rozprawy apelacyjnej, dostrzeżonej i odnotowanej przez ten sąd, skarżący miał możliwość ponownego przysłuchania się stanowisku uczestniczki postępowania oraz jej pełnomocnika – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.10.2024
Prawo cywilne
Do sądów trafiła pierwsza fala wniosków o odwieszenie spraw frankowczów z Getin Noble Bank oraz pozwy. Kredytobiorcy liczą na wygraną. Hurraoptymizm nie bierze się znikąd. To efekt najnowszej uchwały Sądu Najwyższego korzystnej dla frankowiczów z tego banku. Syndyk GNB studzi jednak emocje - także niektórzy prawnicy uważają, że wcale tak różowo nie będzie. 
Renata Krupa-Dąbrowska
02.10.2024
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty
To prawda, że zakwestionowanie uchwały trzech neo-sędziów Sądu Najwyższego w sprawie prokuratora Dariusza Barskiego to poważny problem w kontekście uznawania innych, „niepolitycznych” orzeczeń tych sędziów – mówi dr Michał Laskowski, sędzia Sądu Najwyższego, były prezes SN kierujący Izbą Karną. I przyznaje, że będzie to podstawowy dylemat w trakcie przywracania ładu konstytucyjnego w wymiarze sprawiedliwości.
Krzysztof Sobczak
02.10.2024
Wymiar sprawiedliwości
Sąd Najwyższy 27 listopada zajmie się sprawą powierzenia prokuratorowi Jackowi Bilewiczowi pełnienia obowiązków prokuratora krajowego. Pytanie w tej sprawie zadał Sąd Apelacyjny w Warszawie. Pojawiły się bowiem wątpliwości, czy Bilewiczowi można było powierzyć pełnienie obowiązków prokuratora krajowego, gdyż jest to "nieznane ustawie Prawo o Prokuraturze". A jeśli nie, to jaki miało to wpływ, np. na zezwolenie na kontrolę operacyjną.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
02.10.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Anna Adamska-Gallant sędzią z ramienia Polski w ETPCz

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (ZPRE) wybrało polską prawniczkę Annę Adamską-Gallant na sędzię Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu. Została wyłoniona już w pierwszej rundzie. Prawniczka przez 17 lat pełniła urząd sędziego w Polsce i na Bałkanach, orzekając przede wszystkim w sprawach karnych. W latach 2013-2018 jako sędzia międzynarodowy w ramach misji praworządności UE w Kosowie rozstrzygała m.in. sprawy o zbrodnie wojenne popełnione w trakcie konfliktów zbrojnych na terenie byłej Jugosławii.
Patrycja Rojek-Socha
01.10.2024
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
1 października doszło do awarii systemów informatycznych Ministerstwa Sprawiedliwości. Jak poinformował w krótkim komunikacie resort nie działa e-KRK, e-KRS i elektroniczne księgi wieczyste. Nie podano, co jest przyczyną problemów - jedynie, że chodzi o awarię infrastruktury IT i że trwają prace nad przywróceniem dostępu.
Patrycja Rojek-Socha
01.10.2024
Wymiar sprawiedliwości
Wznowienie postępowania z urzędu na niekorzyść lustrowanego jest obwarowane terminem – i nie można tego uczynić po upływie roku od daty uprawomocnienia się orzeczenia. Jednak wznowić postępowanie na korzyść – można – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej, dodając, że przyczyną jest brak podpisu sędziego pod orzeczeniem wydanym przez Sąd Okręgowy w Lublinie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.10.2024
Prawo karne
Wynalazcy są zaskakiwani wygaśnięciem ochrony swojego patentu. Problemów przysparza bowiem terminowe wnoszenie opłat za kolejne lata ochrony. Parlamentarzyści w swojej interpelacji twierdzą, że urząd, wydając decyzję patentową, w pouczeniu wskazuje w mało czytelny sposób termin wniesienia opłat za ochronę w okresie od czwartego do dwudziestego roku funkcjonowania patentu. Bardzo łatwo termin przeoczyć. Resort rozwoju im odpowiada, że wszystko jest zgodne z prawem. Zapowiada jednak zmiany.
Renata Krupa-Dąbrowska
01.10.2024
Własność przemysłowa
Jednym ze środków dowodowych określonych w k.p.c. jest dowód z opinii biegłego sądowego. Jego przeprowadzaniu, jak też jego znaczeniu dla postępowania cywilnego, towarzyszy często wiele wątpliwości. Stanowi on niewątpliwie środek dowodowy specyficzny, bowiem nie służy w istocie wykazywaniu faktów, a jest źródłem pozyskania przez sąd tzw. „wiadomości specjalnych”, tj. szczególnego rodzaju specjalistycznych informacji przekraczający zakres wiedzy wynikający z doświadczenia życiowego osób posiadających wykształcenie ogólne - pisze Damian Michalski, radca prawny, Senior Associate w SMM Legal.
Dawid Michalski
01.10.2024
Wymiar sprawiedliwości
Dla przypisania znamion konkretnego przestępstwa sąd nie musi powtarzać wyrażeń zastosowanych w przepisie karnym. Zasadnicze znaczenie ma natomiast użycie takich określeń zachowania sprawcy czynu zabronionego, które jednoznacznie wypełniają treść elementów składających się na jego ustawową postać – orzekł Sąd Najwyższy, uznając, że uniewinnienie prezesa zarządu spółki było błędem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.10.2024
Prawo karne Spółki Prawo gospodarcze
Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do tematu kancelarii odszkodowawczych. Pomysł na zmiany w tym zakresie ma być gotowy jeszcze w tym roku. Za zmianami mocno obstają adwokaci, bo jak podkreślają - kancelarie odszkodowawcze, nawet współpracując z profesjonalnymi prawnikami, nie chronią wystarczająco interesów klienta. Z kolei przedstawiciele kancelarii odszkodowawczych mówią, że taka narracja nie przystaje do obecnego stanu ich branży i jest "tematem zastępczym".
Patrycja Rojek-Socha Regina Skibińska Aleksandra Partyk
01.10.2024
Wymiar sprawiedliwości
Aż 97 proc. pracowników dydaktycznych samodzielnie przygotowuje swoje zajęcia, korzystając z podręczników i materiałów zarówno papierowych (85 proc.), jak i elektronicznych (82 proc.). 74 proc. korzysta ze specjalistycznych baz danych, a 67 proc. z zasobów internetowych. Większość z nich - 85 proc., nie wykorzystuje w tym celu AI - wynika z raportu z badania "Metody nauczania na kierunkach prawniczych. Wyzwania i oczekiwania", przygotowanego przez Fundację Rektorów Polskich i Wolters Kluwer Polska.
Patrycja Rojek-Socha
01.10.2024
Szkolnictwo wyższe
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prokuratorem Dariuszem Barskim, w sprawie którego 27 września uchwałę wydał trzyosobowy skład SN. Wynika z niej, że Barski nadal jest prokuratorem krajowym - tak uważa też sam prezydent. Tymczasem minister sprawiedliwości prokurator generalny prof. Adam Bodnar uchwały SN nie uznaje, gdyż w składzie byli neo-sędziowie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha
30.09.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prawie 74 proc. osób zdało w tym roku egzamin na aplikację radcowską - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Sprawiedliwości. Podobna zdawalność była na aplikację adwokacką i komorniczą, najsłabiej wypadła notarialna. Członkowie komisji podkreślają, że egzamin wydawał się być dość łatwy. Wielu zdających kończyło wcześniej i opuszczało salę przed wyznaczonym na test czasem. Samorządy prawnicze zapewniają, że są gotowe na wypełnione aplikanckie ławy.
Patrycja Rojek-Socha Inga Stawicka
30.09.2024
Prawnicy Szkolnictwo wyższe
Najspokojniejszy człowiek na świecie - Naczelna Rada Adwokacka startuje z pierwszą w historii szerokozasięgową kampanią reklamową. Ma ona na celu - jak informuje samorząd - konsekwentne budowanie świadomości społeczeństwa na temat roli adwokatów w sprawach, z którymi na co dzień borykają się miliony Polaków. Korzystanie z adwokata daje komfort i bezpieczeństwo, które są w deficycie - zapewniają adwokaci.
Patrycja Rojek-Socha
30.09.2024
Prawnicy
Żaden uczciwy prawnik nie może mieć najmniejszych wątpliwości, że wadliwie obsadzona Krajowa Rada Sądownictwa działa bezprawnie, a jej dalsze funkcjonowanie pogłębia chaos prawny i przynosi szkody ogółowi obywateli. Apelujemy do osób, które nieprawidłowo objęły kolejne stanowiska sędziowskie w wyniku postępowań przeprowadzonych przed KRS, o samodzielne i niezwłoczne złożenie do ministra sprawiedliwości wniosków o powrót na poprzednio zajmowane stanowiska - wskazują zarządy Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, Sędziów Themis i Sędziów Rodzinnych.
Patrycja Rojek-Socha
30.09.2024
Wymiar sprawiedliwości
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną prezesa Sądu Rejonowego w Zgierzu od wyroku WSA w Warszawie. Tym samym podtrzymał decyzję Prezesa UODO w sprawie nałożenia 10 tys. złotych kary za brak odpowiednich zabezpieczeń. W sprawie chodziło o zgubiony, niezaszyfrowany pendrive z danymi osobowymi 400 osób.
Renata Krupa-Dąbrowska
30.09.2024
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO
Rząd przygotowuje ograniczenia w stosowaniu tymczasowego aresztowania, a jednym ze sposobów na dotychczasowe patologie ma być możliwość odmowy przedłużenia izolacji, jeśli sąd uzna, że w postępowaniu karnym dzieje się zbyt mało. Prawnicy chwalą ten projekt, ale mają też wątpliwości, czy sędziowie będą w stanie efektywnie kontrolować pracę prokuratury.
Krzysztof Sobczak
30.09.2024
Prawo karne Prawnicy
Obwiniony notariusz wykorzystał swoje uprawnienia, jako osoby zaufania publicznego, dla celów prywatnych. Sporządził akty sprzedaży, celem zabezpieczenia interesów majątkowych - swoich i żony. Było to rażące naruszenie prawa, za co został ukarany finansowo. Sąd Najwyższy uznał, że ta kara jest adekwatna do winy, a kasacja notariusza - oczywiście niezasadna.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.09.2024
Prawo karne Prawnicy
Czas mija, a Krajowy Rejestr Zadłużonych, jak nie działał prawidłowo, tak nie działa. I zamiast czasami pomagać, tylko utrudnia prowadzenie postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Dla prawników praca z KRZ, to jak stąpanie po polu minowym - nie wiadomo, gdzie i kiedy wybuchnie jakiś problem. Natomiast Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że rejestr działa coraz lepiej i go udoskonala.
Renata Krupa-Dąbrowska
30.09.2024
Finanse Restrukturyzacja Upadłość
W naszym kodeksie postępowania cywilnego poświęconym egzekucji świadczeń pieniężnych istnieje instytucja, która przypomina yeti. Mam na myśli „wyjawienie majątku”. Instytucja ta wprawdzie istnieje, niemniej jednak sensownych skutków jej istnienia w dostrzegalnej skali żaden praktyk nie widział - pisze Dawid Kulpa, radca prawny, partner w Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.
Dawid Kulpa
30.09.2024
Wymiar sprawiedliwości
Prokurator Dariusz Barski zaapelował do ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Adama Bodnara o ponowne umożliwienie mu wykonywania kompetencji prokuratora krajowego. W swoim liście otwartym powołał się na piątkową uchwałę SN, z której wynika, że nie było podstawy do jego odwołania. Minister Bodnar, ale też prokuratura kwestionują to orzeczenie ze względu na skład neo-sędziów.
Patrycja Rojek-Socha
29.09.2024
Prokuratura
Prezydent Andrzej Duda ma 24 października 2025 r. stanąć przed sądem w związku z wypowiedzią dotyczącą filmu "Zielona granica". Będzie reprezentowany przez umocowanego pełnomocnika - potwierdziła Małgorzata Paprocka, szefowa Kancelarii Prezydenta RP. Wcześnie Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował na platformie X, że pozwał prezydenta Dudę w sprawie jego wypowiedzi w programie "Gość Wiadomości" na antenie TVP Info z 20 września 2023 roku.
Patrycja Rojek-Socha
29.09.2024
Prawo karne
Już 400 tysięcy firm wpisanych jest na listy dłużników. Problem w tym, że po roku szanse dla wierzycieli na odzyskanie długu spadają do 16 proc. Największy problem jest w branżach meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Na koniec I kwartału 2024 roku zadłużenie polskich firm wpisanych do ERiF wyniosło blisko 2,2 miliarda złotych. Oznacza to wzrost o ponad 540 milionów złotych w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Zabezpieczenie umowy handlowej oraz windykowanie długów ułatwia arbitraż online.
Patrycja Rojek-Socha
28.09.2024
Finanse