Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 lipca 2024 r. w sprawie składu i trybu działania komisji orzekającej oraz trybu orzekania o stanie zdrowia diagnosty laboratoryjnego

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 16 lipca 2024 r.
w sprawie składu i trybu działania komisji orzekającej oraz trybu orzekania o stanie zdrowia diagnosty laboratoryjnego

Na podstawie art. 19 ust. 7 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o medycynie laboratoryjnej (Dz. U. z 2023 r. poz. 2125) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
skład komisji, o której mowa w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o medycynie laboratoryjnej, zwanej dalej "komisją";
2)
tryb działania komisji;
3)
tryb orzekania o stanie zdrowia diagnosty laboratoryjnego, zwanego dalej "orzekaniem".
§  2. 
1. 
W skład komisji wchodzą trzy osoby wykonujące zawód lekarza co najmniej przez pięć lat oraz posiadające specjalizację w dziedzinie medycyny odpowiedniej ze względu na stan zdrowia diagnosty laboratoryjnego.
2. 
Członkowie komisji wybierają spośród siebie przewodniczącego komisji.
3. 
Jeżeli orzekanie dotyczy diagnosty laboratoryjnego pełniącego zawodową lub okresową służbę wojskową, w skład komisji wchodzi dwóch lekarzy wyznaczonych przez Ministra Obrony Narodowej, spełniających wymagania, o których mowa w ust. 1.
4. 
Członkiem komisji nie może być lekarz, który:
1)
został zawieszony w prawie wykonywania zawodu albo ograniczony w wykonywaniu określonych czynności medycznych;
2)
został ukarany przez sąd lekarski karą wymienioną w art. 83 ust. 1 pkt 1-6 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (Dz. U. z 2021 r. poz. 1342 oraz z 2023 r. poz. 1234);
3)
został ukarany przez sąd prawomocnym orzeczeniem o zastosowaniu środka karnego w postaci zakazu zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej;
4)
jest małżonkiem lub krewnym albo powinowatym do drugiego stopnia diagnosty laboratoryjnego, którego dotyczy orzekanie;
5)
pozostaje wobec diagnosty laboratoryjnego, którego dotyczy orzekanie, w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do jego bezstronności.
§  3. 
1. 
Przewodniczący komisji niezwłocznie powiadamia diagnostę laboratoryjnego, którego dotyczy orzekanie, przesyłką rejestrowaną lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej o powołaniu i składzie komisji.
2. 
Członek komisji podlega wyłączeniu z udziału w pracach komisji z urzędu lub na wniosek diagnosty laboratoryjnego, którego dotyczy orzekanie, jeżeli w trakcie prac komisji wystąpiła co najmniej jedna z okoliczności, o których mowa w § 2 ust. 4.
3. 
Diagnosta laboratoryjny, którego dotyczy orzekanie, może złożyć do przewodniczącego komisji wniosek o wyłączenie członka komisji z udziału w jej pracach, jeżeli powziął wiadomość o wystąpieniu okoliczności, o których mowa w § 2 ust. 4, w terminie 7 dni od dnia otrzymania powiadomienia, o którym mowa w ust. 1.
4. 
Członek komisji jest obowiązany wyłączyć się z udziału w pracach komisji niezwłocznie po zaistnieniu okoliczności, o których mowa w § 2 ust. 4.
§  4. 
1. 
Pracami komisji kieruje przewodniczący komisji, do którego obowiązków należy w szczególności:
1)
wyznaczanie terminów posiedzeń komisji;
2)
przedstawienie członkom komisji okoliczności sprawy, w której ma być wydane orzeczenie o niezdolności diagnosty laboratoryjnego do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego albo o ograniczeniu w wykonywaniu określonych czynności medycyny laboratoryjnej przez diagnostę laboratoryjnego, zwane dalej "orzeczeniem";
3)
uzgadnianie z kierownikiem podmiotu leczniczego terminu i miejsca dodatkowych badań lekarskich;
4)
wystąpienie do podmiotu leczniczego o przekazanie dokumentacji medycznej koniecznej do wydania orzeczenia;
5)
powiadomienie diagnosty laboratoryjnego o terminie i miejscu stawienia się przed komisją oraz o terminie i miejscu badań lekarskich lub o dodatkowych badaniach lekarskich w podmiocie leczniczym.
2. 
Przewodniczący komisji powiadamia diagnostę laboratoryjnego, którego dotyczy orzekanie, przesyłką rejestrowaną lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej o terminie i miejscu stawienia się przed komisją oraz o terminie i miejscu badania lekarskiego co najmniej 14 dni przed datą posiedzenia komisji.
§  5. 
1. 
Diagnosta laboratoryjny, którego dotyczy orzekanie, może wskazać diagnostę laboratoryjnego lub lekarza niebędących członkami komisji jako swojego męża zaufania.
2. 
Diagnosta laboratoryjny, którego dotyczy orzekanie, powiadamia przewodniczącego komisji o ustanowieniu męża zaufania nie później niż w dniu stawienia się przed komisją.
3. 
Mąż zaufania ma prawo uczestniczyć we wszystkich czynnościach komisji, z wyjątkiem głosowania.
§  6. 
1. 
Komisja wydaje orzeczenie na podstawie przeprowadzonego badania lekarskiego, dodatkowego badania lekarskiego w podmiocie leczniczym oraz zgromadzonej dokumentacji medycznej.
2. 
Komisja wydaje orzeczenie nie później niż w terminie 2 miesięcy od dnia jej powołania.
3. 
W przypadku gdy wydanie orzeczenia w terminie, o którym mowa w ust. 2, nie jest możliwe z uwagi na niezakończone badanie lekarskie lub niezakończone dodatkowe badanie lekarskie w podmiocie leczniczym, komisja może przedłużyć termin wydania orzeczenia, nie dłużej jednak niż do 6 miesięcy od dnia powołania komisji.
4. 
W orzeczeniu o ograniczeniu w wykonywaniu określonych czynności medycyny laboratoryjnej przez diagnostę laboratoryjnego komisja ściśle określa te czynności medycyny laboratoryjnej.
§  7. 
1. 
Komisja może skierować diagnostę laboratoryjnego na dodatkowe badanie lekarskie w podmiocie leczniczym.
2. 
Przewodniczący komisji uzgadnia z kierownikiem podmiotu leczniczego termin i miejsce dodatkowego badania lekarskiego.
3. 
Przewodniczący komisji powiadamia diagnostę laboratoryjnego przesyłką rejestrowaną lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej o terminie i miejscu dodatkowego badania lekarskiego w podmiocie leczniczym co najmniej 14 dni przed datą badania.
§  8. 
1. 
Jeżeli diagnosta laboratoryjny nie może stawić się na badanie lekarskie lub dodatkowe badanie lekarskie w podmiocie leczniczym, niezwłocznie informuje o tym komisję przesyłką rejestrowaną lub za pomocą środków porozumiewania się na odległość oraz podaje przyczyny usprawiedliwiające jego niestawienie się.
2. 
Przewodniczący komisji w uzgodnieniu z diagnostą laboratoryjnym ponownie ustala termin badania lekarskiego lub dodatkowego badania lekarskiego w podmiocie leczniczym.
3. 
Jeżeli diagnosta laboratoryjny nie może stawić się na badanie lekarskie lub dodatkowe badanie lekarskie w podmiocie leczniczym z powodu choroby, przedstawia komisji zaświadczenie lekarskie, które potwierdza niemożność jego stawienia się na badanie lekarskie lub dodatkowe badanie lekarskie w podmiocie leczniczym, w terminie 7 dni od dnia wystawienia tego zaświadczenia.
§  9. 
1. 
Jeżeli diagnosta laboratoryjny odmawia stawienia się przed komisją, uchyla się od badania lekarskiego lub dodatkowego badania lekarskiego w podmiocie leczniczym, przewodniczący komisji wyznacza kolejny termin stawienia się przed komisją, kolejny termin badania lekarskiego lub dodatkowego badania lekarskiego w podmiocie leczniczym.
2. 
Jeżeli diagnosta laboratoryjny odmawia stawienia się przed komisją, uchyla się od badania lekarskiego lub dodatkowego badania lekarskiego w podmiocie leczniczym w terminie, o którym mowa w ust. 1, przewodniczący komisji zawiadamia o tym niezwłocznie Krajową Radę Diagnostów Laboratoryjnych, zwaną dalej "Krajową Radą", która podejmuje uchwałę, o której mowa w art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o medycynie laboratoryjnej.
§  10. 
1. 
Komisja przeprowadza głosowanie przed wydaniem orzeczenia.
2. 
Orzeczenie komisji zapada zwykłą większością głosów.
3. 
Orzeczenie wraz z uzasadnieniem podpisują wszyscy członkowie komisji.
4. 
Przy składaniu podpisu członek komisji ma prawo złożyć zdanie odrębne wraz z uzasadnieniem.
§  11. 
1. 
Komisja sporządza protokół z przeprowadzonego orzekania, który zawiera:
1)
datę i miejsce posiedzenia komisji;
2)
imiona i nazwiska członków komisji;
3)
tytuły zawodowe członków komisji oraz posiadaną przez członków komisji specjalizację w dziedzinie medycyny odpowiedniej ze względu na stan zdrowia diagnosty laboratoryjnego;
4)
imię (imiona) i nazwisko diagnosty laboratoryjnego, którego dotyczy orzekanie;
5)
opis okoliczności, które spowodowały przeprowadzenie dodatkowego badania lekarskiego w podmiocie leczniczym, o którym mowa w § 7 ust. 1;
6)
informację o odmowie diagnosty laboratoryjnego stawienia się przed komisją, uchylaniu się przez diagnostę laboratoryjnego od badania lekarskiego lub dodatkowego badania lekarskiego w podmiocie leczniczym;
7)
informację o wyłączeniu członka ze składu komisji i powołaniu nowego członka komisji;
8)
podpisy członków komisji i męża zaufania albo informację o odmowie podpisania protokołu przez męża zaufania.
2. 
Komisja dołącza do protokołu:
1)
orzeczenie wraz z uzasadnieniem;
2)
zdanie odrębne wraz z uzasadnieniem, o którym mowa w § 10 ust. 4;
3)
dokumentację medyczną, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt 4.
3. 
Orzeczenie wraz z uzasadnieniem, zdanie odrębne wraz z uzasadnieniem i dokumentację medyczną oraz protokół przewodniczący komisji przekazuje Krajowej Radzie przesyłką rejestrowaną lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej w terminie 7 dni od dnia podpisania protokołu.
§  12. 
1. 
Komisja ulega rozwiązaniu z dniem podjęcia przez Krajową Radę uchwały o zawieszeniu prawa wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego na okres trwania niezdolności do wykonywania zawodu lub uchwały o ograniczeniu w wykonywaniu określonych czynności medycyny laboratoryjnej przez diagnostę laboratoryjnego na okres trwania niezdolności.
2. 
Komisja ulega również rozwiązaniu z dniem podjęcia przez Krajową Radę uchwały o umorzeniu postępowania, jeżeli orzeczenie komisji nie daje podstaw do podjęcia uchwał, o których mowa w ust. 1.
§  13. 
Do postępowań rozpoczętych i niezakończonych przed komisją, o której mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2162), przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy tego rozporządzenia.
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 2704).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 2 czerwca 2004 r. w sprawie trybu powoływania i organizacji oraz orzekania komisji orzekającej w przedmiocie niezdolności diagnosty laboratoryjnego do wykonywania czyn- ności diagnostyki laboratoryjnej lub ograniczenia w wykonywaniu tych czynności (Dz. U. poz. 1513), które utraciło moc z dniem 11 grudnia 2023 r. zgodnie z art. 164 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o medycynie laboratoryjnej (Dz. U. z 2023 r. poz. 2125).

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024