Skład i tryb działania komisji orzekającej oraz tryb orzekania o stanie zdrowia diagnosty laboratoryjnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 16 lipca 2024 r.
w sprawie składu i trybu działania komisji orzekającej oraz trybu orzekania o stanie zdrowia diagnosty laboratoryjnego

Na podstawie art. 19 ust. 7 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o medycynie laboratoryjnej (Dz. U. z 2023 r. poz. 2125) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
skład komisji, o której mowa w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o medycynie laboratoryjnej, zwanej dalej "komisją";
2)
tryb działania komisji;
3)
tryb orzekania o stanie zdrowia diagnosty laboratoryjnego, zwanego dalej "orzekaniem".
§  2. 
1. 
W skład komisji wchodzą trzy osoby wykonujące zawód lekarza co najmniej przez pięć lat oraz posiadające specjalizację w dziedzinie medycyny odpowiedniej ze względu na stan zdrowia diagnosty laboratoryjnego.
2. 
Członkowie komisji wybierają spośród siebie przewodniczącego komisji.
3. 
Jeżeli orzekanie dotyczy diagnosty laboratoryjnego pełniącego zawodową lub okresową służbę wojskową, w skład komisji wchodzi dwóch lekarzy wyznaczonych przez Ministra Obrony Narodowej, spełniających wymagania, o których mowa w ust. 1.
4. 
Członkiem komisji nie może być lekarz, który:
1)
został zawieszony w prawie wykonywania zawodu albo ograniczony w wykonywaniu określonych czynności medycznych;
2)
został ukarany przez sąd lekarski karą wymienioną w art. 83 ust. 1 pkt 1-6 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (Dz. U. z 2021 r. poz. 1342 oraz z 2023 r. poz. 1234);
3)
został ukarany przez sąd prawomocnym orzeczeniem o zastosowaniu środka karnego w postaci zakazu zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej;
4)
jest małżonkiem lub krewnym albo powinowatym do drugiego stopnia diagnosty laboratoryjnego, którego dotyczy orzekanie;
5)
pozostaje wobec diagnosty laboratoryjnego, którego dotyczy orzekanie, w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do jego bezstronności.
§  3. 
1. 
Przewodniczący komisji niezwłocznie powiadamia diagnostę laboratoryjnego, którego dotyczy orzekanie, przesyłką rejestrowaną lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej o powołaniu i składzie komisji.
2. 
Członek komisji podlega wyłączeniu z udziału w pracach komisji z urzędu lub na wniosek diagnosty laboratoryjnego, którego dotyczy orzekanie, jeżeli w trakcie prac komisji wystąpiła co najmniej jedna z okoliczności, o których mowa w § 2 ust. 4.
3. 
Diagnosta laboratoryjny, którego dotyczy orzekanie, może złożyć do przewodniczącego komisji wniosek o wyłączenie członka komisji z udziału w jej pracach, jeżeli powziął wiadomość o wystąpieniu okoliczności, o których mowa w § 2 ust. 4, w terminie 7 dni od dnia otrzymania powiadomienia, o którym mowa w ust. 1.
4. 
Członek komisji jest obowiązany wyłączyć się z udziału w pracach komisji niezwłocznie po zaistnieniu okoliczności, o których mowa w § 2 ust. 4.
§  4. 
1. 
Pracami komisji kieruje przewodniczący komisji, do którego obowiązków należy w szczególności:
1)
wyznaczanie terminów posiedzeń komisji;
2)
przedstawienie członkom komisji okoliczności sprawy, w której ma być wydane orzeczenie o niezdolności diagnosty laboratoryjnego do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego albo o ograniczeniu w wykonywaniu określonych czynności medycyny laboratoryjnej przez diagnostę laboratoryjnego, zwane dalej "orzeczeniem";
3)
uzgadnianie z kierownikiem podmiotu leczniczego terminu i miejsca dodatkowych badań lekarskich;
4)
wystąpienie do podmiotu leczniczego o przekazanie dokumentacji medycznej koniecznej do wydania orzeczenia;
5)
powiadomienie diagnosty laboratoryjnego o terminie i miejscu stawienia się przed komisją oraz o terminie i miejscu badań lekarskich lub o dodatkowych badaniach lekarskich w podmiocie leczniczym.
2. 
Przewodniczący komisji powiadamia diagnostę laboratoryjnego, którego dotyczy orzekanie, przesyłką rejestrowaną lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej o terminie i miejscu stawienia się przed komisją oraz o terminie i miejscu badania lekarskiego co najmniej 14 dni przed datą posiedzenia komisji.
§  5. 
1. 
Diagnosta laboratoryjny, którego dotyczy orzekanie, może wskazać diagnostę laboratoryjnego lub lekarza niebędących członkami komisji jako swojego męża zaufania.
2. 
Diagnosta laboratoryjny, którego dotyczy orzekanie, powiadamia przewodniczącego komisji o ustanowieniu męża zaufania nie później niż w dniu stawienia się przed komisją.
3. 
Mąż zaufania ma prawo uczestniczyć we wszystkich czynnościach komisji, z wyjątkiem głosowania.
§  6. 
1. 
Komisja wydaje orzeczenie na podstawie przeprowadzonego badania lekarskiego, dodatkowego badania lekarskiego w podmiocie leczniczym oraz zgromadzonej dokumentacji medycznej.
2. 
Komisja wydaje orzeczenie nie później niż w terminie 2 miesięcy od dnia jej powołania.
3. 
W przypadku gdy wydanie orzeczenia w terminie, o którym mowa w ust. 2, nie jest możliwe z uwagi na niezakończone badanie lekarskie lub niezakończone dodatkowe badanie lekarskie w podmiocie leczniczym, komisja może przedłużyć termin wydania orzeczenia, nie dłużej jednak niż do 6 miesięcy od dnia powołania komisji.
4. 
W orzeczeniu o ograniczeniu w wykonywaniu określonych czynności medycyny laboratoryjnej przez diagnostę laboratoryjnego komisja ściśle określa te czynności medycyny laboratoryjnej.
§  7. 
1. 
Komisja może skierować diagnostę laboratoryjnego na dodatkowe badanie lekarskie w podmiocie leczniczym.
2. 
Przewodniczący komisji uzgadnia z kierownikiem podmiotu leczniczego termin i miejsce dodatkowego badania lekarskiego.
3. 
Przewodniczący komisji powiadamia diagnostę laboratoryjnego przesyłką rejestrowaną lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej o terminie i miejscu dodatkowego badania lekarskiego w podmiocie leczniczym co najmniej 14 dni przed datą badania.
§  8. 
1. 
Jeżeli diagnosta laboratoryjny nie może stawić się na badanie lekarskie lub dodatkowe badanie lekarskie w podmiocie leczniczym, niezwłocznie informuje o tym komisję przesyłką rejestrowaną lub za pomocą środków porozumiewania się na odległość oraz podaje przyczyny usprawiedliwiające jego niestawienie się.
2. 
Przewodniczący komisji w uzgodnieniu z diagnostą laboratoryjnym ponownie ustala termin badania lekarskiego lub dodatkowego badania lekarskiego w podmiocie leczniczym.
3. 
Jeżeli diagnosta laboratoryjny nie może stawić się na badanie lekarskie lub dodatkowe badanie lekarskie w podmiocie leczniczym z powodu choroby, przedstawia komisji zaświadczenie lekarskie, które potwierdza niemożność jego stawienia się na badanie lekarskie lub dodatkowe badanie lekarskie w podmiocie leczniczym, w terminie 7 dni od dnia wystawienia tego zaświadczenia.
§  9. 
1. 
Jeżeli diagnosta laboratoryjny odmawia stawienia się przed komisją, uchyla się od badania lekarskiego lub dodatkowego badania lekarskiego w podmiocie leczniczym, przewodniczący komisji wyznacza kolejny termin stawienia się przed komisją, kolejny termin badania lekarskiego lub dodatkowego badania lekarskiego w podmiocie leczniczym.
2. 
Jeżeli diagnosta laboratoryjny odmawia stawienia się przed komisją, uchyla się od badania lekarskiego lub dodatkowego badania lekarskiego w podmiocie leczniczym w terminie, o którym mowa w ust. 1, przewodniczący komisji zawiadamia o tym niezwłocznie Krajową Radę Diagnostów Laboratoryjnych, zwaną dalej "Krajową Radą", która podejmuje uchwałę, o której mowa w art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o medycynie laboratoryjnej.
§  10. 
1. 
Komisja przeprowadza głosowanie przed wydaniem orzeczenia.
2. 
Orzeczenie komisji zapada zwykłą większością głosów.
3. 
Orzeczenie wraz z uzasadnieniem podpisują wszyscy członkowie komisji.
4. 
Przy składaniu podpisu członek komisji ma prawo złożyć zdanie odrębne wraz z uzasadnieniem.
§  11. 
1. 
Komisja sporządza protokół z przeprowadzonego orzekania, który zawiera:
1)
datę i miejsce posiedzenia komisji;
2)
imiona i nazwiska członków komisji;
3)
tytuły zawodowe członków komisji oraz posiadaną przez członków komisji specjalizację w dziedzinie medycyny odpowiedniej ze względu na stan zdrowia diagnosty laboratoryjnego;
4)
imię (imiona) i nazwisko diagnosty laboratoryjnego, którego dotyczy orzekanie;
5)
opis okoliczności, które spowodowały przeprowadzenie dodatkowego badania lekarskiego w podmiocie leczniczym, o którym mowa w § 7 ust. 1;
6)
informację o odmowie diagnosty laboratoryjnego stawienia się przed komisją, uchylaniu się przez diagnostę laboratoryjnego od badania lekarskiego lub dodatkowego badania lekarskiego w podmiocie leczniczym;
7)
informację o wyłączeniu członka ze składu komisji i powołaniu nowego członka komisji;
8)
podpisy członków komisji i męża zaufania albo informację o odmowie podpisania protokołu przez męża zaufania.
2. 
Komisja dołącza do protokołu:
1)
orzeczenie wraz z uzasadnieniem;
2)
zdanie odrębne wraz z uzasadnieniem, o którym mowa w § 10 ust. 4;
3)
dokumentację medyczną, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt 4.
3. 
Orzeczenie wraz z uzasadnieniem, zdanie odrębne wraz z uzasadnieniem i dokumentację medyczną oraz protokół przewodniczący komisji przekazuje Krajowej Radzie przesyłką rejestrowaną lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej w terminie 7 dni od dnia podpisania protokołu.
§  12. 
1. 
Komisja ulega rozwiązaniu z dniem podjęcia przez Krajową Radę uchwały o zawieszeniu prawa wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego na okres trwania niezdolności do wykonywania zawodu lub uchwały o ograniczeniu w wykonywaniu określonych czynności medycyny laboratoryjnej przez diagnostę laboratoryjnego na okres trwania niezdolności.
2. 
Komisja ulega również rozwiązaniu z dniem podjęcia przez Krajową Radę uchwały o umorzeniu postępowania, jeżeli orzeczenie komisji nie daje podstaw do podjęcia uchwał, o których mowa w ust. 1.
§  13. 
Do postępowań rozpoczętych i niezakończonych przed komisją, o której mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2162), przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy tego rozporządzenia.
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 2704).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 2 czerwca 2004 r. w sprawie trybu powoływania i organizacji oraz orzekania komisji orzekającej w przedmiocie niezdolności diagnosty laboratoryjnego do wykonywania czyn- ności diagnostyki laboratoryjnej lub ograniczenia w wykonywaniu tych czynności (Dz. U. poz. 1513), które utraciło moc z dniem 11 grudnia 2023 r. zgodnie z art. 164 ust. 1 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o medycynie laboratoryjnej (Dz. U. z 2023 r. poz. 2125).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.1086

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Skład i tryb działania komisji orzekającej oraz tryb orzekania o stanie zdrowia diagnosty laboratoryjnego.
Data aktu: 16/07/2024
Data ogłoszenia: 22/07/2024
Data wejścia w życie: 06/08/2024