Zarządzenie nr 159 Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 2024 r. w sprawie Zespołu Sterującego do spraw "Narodowego Programu Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód"

ZARZĄDZENIE Nr 159
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 19 grudnia 2024 r.
w sprawie Zespołu Sterującego do spraw "Narodowego Programu Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód"

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2024 r. poz. 1050 i 1473) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Tworzy się Zespół Sterujący do spraw "Narodowego Programu Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód", zwany dalej "Zespołem", jako organ pomocniczy Rady Ministrów.
§  2. 
Do zadań Zespołu należy:
1)
bieżąca analiza zadań związanych z "Narodowym Programem Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód", zwanym dalej "programem", stanowiącym załącznik do uchwały nr 58/2024 Rady Ministrów z dnia 10 czerwca 2024 r. w sprawie programu "Narodowy Program Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód", zwanej dalej "uchwałą", obejmująca przygotowanie terenu przygranicznego do obrony Rzeczypospolitej Polskiej przez wzmocnienie zdolności przeciwzaskoczeniowej, ograniczenie mobilności wojsk przeciwnika (kontrmobilności), zapewnienie mobilności i bezpieczeństwa wojsk własnych oraz ochronę ludności cywilnej;
2)
zapewnienie wymiany informacji w ramach współpracy podmiotów, o których mowa w pkt IV załącznika do uchwały, w zakresie realizacji zadań związanych z programem;
3)
proponowanie kierunków działań związanych z określeniem:
a)
rejonów obronnych,
b)
założeń rozbudowy fortyfikacyjnej,
c)
założeń wykorzystania i poprawy możliwości wykorzystania warunków terenowych jako obszarów antydostępowych, z uwzględnieniem walorów ochrony środowiskowej,
d)
miejsc składowania i zakupu materiałów fortyfikacyjnych,
e)
potrzeb wdrożenia rozwiązań innowacyjnych,
f)
miejsc, w których wymagana będzie rozbudowa lub wzmocnienie szlaków komunikacyjnych,
g)
założeń dostosowania drogowych obiektów inżynierskich,
h)
potrzeb w zakresie rozbudowy systemów: rozpoznania obrazowego, operacyjno-technicznego, teleinformatycznego, telekomunikacyjnego i radioelektronicznego;
4)
monitorowanie działań realizowanych w ramach programu przez wykonawców programu, o których mowa w § 2 uchwały, lub działań realizowanych we współpracy z wykonawcami programu;
5)
wypracowywanie propozycji dodatkowych działań związanych z realizacją programu oraz finansowaniem przedsięwzięć przez poszczególnych wykonawców programu.
§  3. 
1. 
W skład Zespołu wchodzą:
1)
Przewodniczący Zespołu - Minister Obrony Narodowej;
2)
Zastępca Przewodniczącego Zespołu - sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej wyznaczony przez Ministra Obrony Narodowej;
3)
członkowie Zespołu:
a)
po jednym przedstawicielu, w randze sekretarza albo podsekretarza stanu, wyznaczonym przez:
ministra właściwego do spraw administracji publicznej,
ministra właściwego do spraw aktywów państwowych,
ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa,
ministra właściwego do spraw członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej,
ministra właściwego do spraw energii,
ministra właściwego do spraw gospodarki,
ministra właściwego do spraw gospodarki surowcami energetycznymi,
ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej,
ministra właściwego do spraw klimatu,
ministra właściwego do spraw rolnictwa,
ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego,
ministra właściwego do spraw środowiska,
ministra właściwego do spraw transportu,
ministra właściwego do spraw wewnętrznych,
ministra właściwego do spraw zagranicznych,
b)
przedstawiciel, w randze sekretarza albo podsekretarza stanu, Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
c)
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska,
d)
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
e)
Szef Agencji Wywiadu,
f)
Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego,
g)
Szef Służby Wywiadu Wojskowego,
h)
Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego lub jego zastępca;
4)
sekretarz Zespołu - wyznaczony przez Ministra Obrony Narodowej spośród żołnierzy albo pracowników zatrudnionych w urzędzie obsługującym Ministra Obrony Narodowej.
2. 
Właściwy minister oraz Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w przypadku zmiany przedstawiciela wyznaczonego na członka Zespołu, informują o tym Przewodniczącego Zespołu. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego informuje Przewodniczącego Zespołu o wyznaczeniu swojego zastępcy na członka Zespołu.
3. 
Członkowie Zespołu mogą być zastępowani w pracach Zespołu przez upoważnionych przedstawicieli.
4. 
Pracami Zespołu kieruje Przewodniczący Zespołu, a w przypadku jego nieobecności Zastępca Przewodniczącego Zespołu.
5. 
W pracach Zespołu mogą uczestniczyć, z głosem doradczym, osoby niebędące członkami Zespołu, zaproszone przez Przewodniczącego, w tym w szczególności przedstawiciele wyznaczeni przez:
1)
ministrów, o których mowa w ust. 1 pkt 3 lit. a, lub ministrów kierujących innymi działami administracji rządowej;
2)
Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów;
3)
Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska;
4)
szefów służb specjalnych, o których mowa w ust. 1 pkt 3 lit. d-g;
5)
Wojewodę Lubelskiego;
6)
Wojewodę Podkarpackiego;
7)
Wojewodę Podlaskiego;
8)
Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego;
9)
Wojewodę Pomorskiego;
10)
Prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych;
11)
kierowników organów administracji publicznej lub właściwych podmiotów.
§  4. 
Organy administracji rządowej oraz jednostki organizacyjne przez nie nadzorowane lub im podległe, na wniosek Przewodniczącego Zespołu, udzielają Zespołowi pomocy w realizacji jego zadań, w tym udostępniają informacje i dokumenty dotyczące spraw związanych z zakresem działania Zespołu.
§  5. 
1. 
Posiedzenia Zespołu mogą mieć charakter niejawny. Decyzję o niejawnym charakterze posiedzenia podejmuje Przewodniczący Zespołu.
2. 
Przewodniczący Zespołu zwołuje posiedzenia Zespołu i im przewodniczy.
3. 
Zespół podejmuje rozstrzygnięcia w formie uzgodnienia stanowiska. W przypadku braku uzgodnienia stanowiska rozstrzyga Przewodniczący Zespołu.
4. 
Sekretarz Zespołu nie bierze udziału w podejmowaniu rozstrzygnięć przez Zespół.
5. 
W uzasadnionych przypadkach posiedzenia Zespołu mogą odbywać się przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku, co obejmuje w szczególności:
1)
transmisję posiedzenia w czasie rzeczywistym między uczestnikami posiedzenia Zespołu,
2)
wielostronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której uczestnicy posiedzenia Zespołu mogą wypowiadać się w toku posiedzenia

- z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa oraz ochrony informacji niejawnych.

6. 
Posiedzenia Zespołu mogą odbywać się w trybie hybrydowym, polegającym na jednoczesnym uczestnictwie części osób biorących udział w posiedzeniu w trybie stacjonarnym oraz części osób biorących udział w posiedzeniu w trybie, o którym mowa w ust. 5.
§  6. 
1. 
Sekretarz Zespołu sporządza protokół posiedzenia Zespołu.
2. 
Protokół podpisuje Przewodniczący Zespołu oraz sekretarz Zespołu. Protokół może mieć charakter jawny lub niejawny, w zależności od charakteru posiedzenia, zgodnie z § 5 ust. 1.
§  7. 
1. 
Przewodniczący Zespołu przedstawia Radzie Ministrów roczne sprawozdanie z prac Zespołu w terminie do dnia 31 marca roku następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie.
2. 
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, może mieć charakter niejawny.
§  8. 
Udział w pracach Zespołu jest nieodpłatny.
§  9. 
Obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową prac Zespołu zapewnia urząd obsługujący Ministra Obrony Narodowej.
§  10. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2024.1085

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zarządzenie nr 159 Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 2024 r. w sprawie Zespołu Sterującego do spraw "Narodowego Programu Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód"
Data aktu: 19/12/2024
Data ogłoszenia: 20/12/2024