Rekrutacja na studia na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym w poszczególnych uczelniach odbywa się w ramach ustalonego limitu przyjęć określanego corocznie przez Ministra Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Nauki. Limit ten uwzględnia możliwości dydaktyczne uczelni oraz zapotrzebowanie na absolwentów poszczególnych kierunków. Każda uczelnia ma obowiązek zapewnić prawidłową realizację programu studiów uwzględniającego standardy kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodów lekarza i lekarza dentysty.

 

Dwanaście uczelni z pozwoleniem na otwarcie kierunku lekarskiego

W latach 2022–2023 pozwolenie na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim, po negatywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej w sprawie spełnienia warunków prowadzenia studiów na tym kierunku oraz pozytywnej lub warunkowo pozytywnej opinii Ministra Zdrowia, uzyskało dwanaście uczelni (w tym jedna uczelnia nadzorowana przez Ministra Zdrowia).

W roku akademickim 2023/2024 po raz pierwszy kształcenie na tych studiach rozpoczęło dziewięć spośród tych uczelni:

  • Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego,
  • Uniwersytet w Siedlcach,
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu,
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu,
  • Politechnika Wrocławska,
  • Poznańska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I,
  • Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi,
  • Akademia WSB,
  • Śląski Uniwersytet Medyczny – filia w Bielsku-Białej (uczelnia nadzorowana przez Ministra Zdrowia).

Natomiast Akademia Tarnowska, Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich oraz Olsztyńska Szkoła Wyższa – filia w Cieszynie nie rozpoczęły jeszcze kształcenia na kierunku lekarskim.

Ocena programowa

MNiSW wystąpiło do rektorów wspomnianych uczelni, nad którymi nadzór sprawuje Minister Nauki, z prośbą o przedstawienie informacji na temat działań potwierdzających należyte przygotowanie do prowadzenia studiów na kierunku lekarskim, w tym dotyczących infrastruktury niezbędnej do prowadzenia kształcenia w zakresie przewidzianym w programie studiów, nakładów finansowych poniesionych w związku z przygotowaniem do jego rozpoczęcia, jak również ewentualnych inwestycji będących w toku. Informacje i wyjaśnienia otrzymane ze szkół zostały przekazane Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Obecnie – na wniosek Ministra Nauki – w dziewięciu wymienionych uczelniach PKA przeprowadza tzw. doraźną ocenę programową studiów. Oczekujemy na jej wyniki, by móc podjąć decyzję w sprawie określenia limitu przyjęć na rok akademicki 2024/2025.

 

Wspólny cel

W Akademii Tarnowskiej oraz Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, które nie rozpoczęły jeszcze kształcenia na kierunku lekarskim, PKA – na wniosek Ministra Nauki – przeprowadziła merytoryczną ocenę przygotowania do rozpoczęcia kształcenia na kierunku lekarskim od roku akademickiego 2024/2025. W przypadku tych uczelni PKA nie dokonywała ocen programowych, ponieważ nie rozpoczęły one jeszcze kształcenia na kierunku lekarskim. Ocena przeprowadzona przez PKA i przedstawiona przez komisję opinia pozwoliły na  uwzględnienie obu uczelni w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym w roku akademickim 2024/2025. Limit ten określono na 60 osób na studia stacjonarne w języku polskim.

– Dla Akademii Tarnowskiej i Politechniki Bydgoskiej zostały ustalone limity przyjęć na kierunki lekarskie po zasięgnięciu opinii PKA. Ocenę przeprowadzono zgodnie z procedurami, tak aby decyzja podejmowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia była poparta faktami. Czekamy na wyniki oceny pozostałych uczelni. Uwierzcie nam, mamy wspólny cel – dobrze przygotować przyszłych lekarzy – podkreśliła podsekretarz stanu w MNiSW Maria Mrówczyńska.  Oceny programowe dziewięciu uczelni, które rozpoczęły kształcenie na kierunku lekarskim w roku akademickim 2023/2024, komisja będzie przekazywała sukcesywnie. Będą one stanowiły podstawę do podejmowania rozstrzygnięć przez Ministra Nauki i Ministra Zdrowia oraz do ewentualnej nowelizacji rozporządzenia. Wszelkie decyzje podejmowane przez ministra będą uwzględniały dobro studentów.