Przez cały czerwiec, w szkołach (klasy I - III) i przedszkolach, książeczkę czytać będą adwokatki i adwokaci. Przybliża ona takie tematy jak:

  • rozwiązywanie sporów,
  • dlaczego ważne jest, żeby odpowiadać na oficjalne pisma,
  • jak wygląda rozprawa w sądzie i jakie role pełnią sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, policjanci i strażnicy leśni,
  • jakie szkody w środowisku może wyrządzić coś tak małego, jak wyrzucona guma do żucia i jak cenny jest dostęp do czystej wody,
  • jakie zagrożenia stanowią nielegalne wysypiska,
  • oraz jak istotne jest wzajemne wspieranie się w trudnych sytuacjach.

Czytaj: Niedźwiedzica adwokatka/ekolożka z patronatem RPD >>

Edukacja prawna kluczowa w budowaniu szacunku dla prawa

Przemysław Rosati, prezes NRA podkreśla, że wielkim atutem zawodu adwokata jest jego dostępność. - Adwokatki i adwokaci prowadzą swoje kancelarie w całej Polsce. W akcji Bajeczni Adwokaci wykorzystujemy ten niezwykły potencjał, by wyrównywać szanse i dotrzeć z edukacją prawną do wszystkich dzieci, także tych w małych miejscowościach - mówi.  - Uważamy, że edukacja prawna jest kluczowa w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, kształtowaniu prawidłowych postaw i budowaniu szacunku do prawa. Jest filarem nowoczesnego społeczeństwa, świadomego swoich potrzeb i praw. To inwestycja, która zwraca się całemu społeczeństwu. Edukacja prawna pozwala bowiem dzieciom na sprawne funkcjonowanie w dorosłym życiu i jest pomocna w unikaniu zagrożeń i problemów – dodaje.

Książka „Leśne sprawy Misi Adwokatki” uzyskała honorowy patronat Rzeczniczki Praw Dziecka, mec. Moniki Horny-Cieślak.

Jak to z misiem było?

Bohaterem pierwszej odsłony książki był Miś Adwokat, który pomaga w trudnych sprawach mieszkańcom lasu. Głównym wątkiem bajki są kłopoty, w jakie wpada niesłusznie oskarżony Wilk. Przyjaciele Wilka zwracają się o pomoc do Misia, który niczym superbohater w todze, rusza na ratunek. Podczas lektury bajki dzieci dowiadują się, że adwokat zajmuje się nie tylko obroną uwięzionych. Pomoc ze strony Misia Adwokata otrzymała m.in sarenka, która wpadła w sidła kłusowników i dzięki pomocy Misia dowiedziała się jakie prawa przysługują jej jako ofierze. Książka uczy dzieci, że nie można nikogo oceniać po wyglądzie, fałszywie oskarżać o rzeczy, których ktoś nie zrobił. Pokazuje co czuje osoba fałszywie oskarżona lub niesprawiedliwie oceniona. Uczy także dzieci, że gdy potrzebujemy pomocy, warto się po nią zwrócić np. do przyjaciół.

Pierwsza edycja - w 2023 r. - cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wzięło w niej udział 1600 adwokatek, adwokatów, aplikantek i aplikantów adwokackich, którzy odwiedzili 5 tysięcy placówek edukacyjnych. O Misiu Adwokacie usłyszało 120 tysięcy dzieci w całej Polsce. Dzieci mogły też przymierzać adwokacką togę, brać udział w quizie wiedzy i konkursie plastycznym. Adwokaci przygotowywali prezentacje multimedialne i przynosili rekwizyty, w tym właśnie togę. Spotkania z Bajecznymi Adwokatami odbywały się także w prawdziwym lesie - na przykład w leśnym przedszkolu „Cuda na kiju” w warszawskim Wawrze - a Miś Adwokat zawędrował aż do Polskiej Szkoły im. Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie RP w Wiedniu, gdzie spotkał się z 1-szo, 2-go i 3-cio klasistami.

Książeczkę można cały czas kupić w internetowym sklepie Fundacji Adwokatury ww.sklep.adwokatura.pl. Powstały związane z książką gadżety: pluszowa zabawka Miś Adwokat, kolorowanki, puzzle czy kubeczki.

Czytaj: Niedźwiedzica adwokatka/ekolożka z patronatem RPD >>

Będzie i wersja migowa

Dzięki współpracy Naczelnej Rady Adwokackiej, Fundacji Adwokatury i Towarzystwa GEST - Towarzystwa Tłumaczy i Wykładowców języka migowego, trwają prace nad przetłumaczeniem książki „Leśne sprawy Misia Adwokata” na język migowy.  

Czas na niedźwiedzicę - adwokatkę/ekolożkę

Druga edycja akcji „Bajeczni Adwokaci” opiera się na książce „Misia Adwokatka, czyli guma do żucia w mrowisku, wysypisko pod hotelikiem i kradzież jeziora”. Bohaterką tym razem jest Niedźwiedzica Polarna, która przyjechała z Arktyki na studia prawnicze i została w Lesie na stałe, by prowadzić swoją kancelarię adwokacką. Jej najlepszym przyjacielem jest znany nam już Miś Adwokat.

Misia oprócz bycia adwokatką, zajmuje się także ekologią, która jest bliska jej sercu. W jej rodzinnej Arktyce na skutek ocieplenia klimatu topnieją lodowce, a niedźwiedzie polarne są zagrożone z powodu coraz mniejszej ilości pożywienia. Ekologiczne problemy dotykają także mieszkańców bajkowego lasu. Misia Adwokatka uczy nie tylko tego, jak wygląda rozprawa w sądzie, ale także jak ważna jest ochrona środowiska naturalnego. Lektura książki pokazuje dzieciom jak ważna jest przyjaźń, porozumienie i zgoda. Misia Adwokatka uczy także, jak istotne jest odbieranie oficjalnych pism sądowych – schowanie ich do szuflady nie sprawi, że problem zniknie.