Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu głosowało 237 posłów, przeciw było 190, a 1 wstrzymał się od głosu.

Zgodnie z projektem PiS zobowiązanie podatkowe miały się przedawnić się z upływem 3 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Z kolei dla zobowiązań o wartości przekraczającej 1 mln zł, zachowany zostanie 5-letni termin przedawnienia. 

Posłowie chccieli też rozwiązać problem nadużywania 70 par6 pkt 1 ordynacji podatkowej, zgodnie z którym bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu, z dniem wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe, jeżeli podejrzenie popełnienia przestępstwa wiąże się z niewykonaniem tego zobowiązania.

Wnioskodawcy proponowali też ograniczenie zastosowania art. 70 par. 6 pkt 1 oraz 7 pkt 1 jedynie do sytuacji prawomocnego skazania za wyłudzenia skarbowe oraz zobowiązania podatkowego z tytułu VAT powyżej 1 mln zł, a także wyłączenie zastosowania w odniesieniu do wykroczeń skarbowych oraz ograniczenie zastosowania przepisów o ustaniu karalności KKS w przypadku przedawnienia zobowiązania podatkowego, czego celem jest uniknięcie „okrężności” przepisów wiążących termin przedawnienia z prawomocnym skazaniem. Wprowadzone zmiany miały doprowadzić między innymi do usunięcia stanu niepewności prawnej, w sytuacji gdy uprawniony przez długi czas nie realizuje przysługujących mu roszczeń.

 

Czytaj również: ​Ministerstwo zapowiada zmiany w ordynacji podatkowej

 

Stefan Babiarz, Bogusław Dauter

Sprawdź