Prawo.pl
Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował o publikacji pierwszego wykazu świadczeniodawców zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). Jest on podzielony na województwa, a będzie obowiązywać przez dwa lata - do 26 lipca 2026 r. Placówki zakwalifikowane do KSO mają zapewniać kompleksową opiekę onkologiczną: diagnostykę, leczenie i monitorowanie.
Inga Stawicka PAP
26.07.2024
Opieka zdrowotna

Nie będzie jednego systemu orzecznictwa o niepełnosprawności

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Niepełnosprawność
Planowany nowy model systemu orzecznictwa o niepełnosprawności nie będzie scalał obecnie funkcjonujących kilku systemów orzekania. Będzie natomiast wyraźnie oddzielał orzecznictwo rentowe m.in. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i pozarentowe w powiatowych zespołach orzeczniczych – przekazał wiceminister rodziny Łukasz Krasoń.
Beata Dązbłaż
26.07.2024
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Niepełnosprawność
W piątek ministra zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański mają spotkać się, aby porozmawiać o "budzącej niepokój bardzo wysokiej sprzedaży małpek". Szefowa resortu zdrowia będzie przekonywać do zdecydowanego podniesienia opłaty na niewielkie butelki. Minister finansów zaznacza przy tym, że nie jest przewidywany wzrost kwoty akcyzy na wyroby alkoholowe.
Inga Stawicka
26.07.2024
Akcyza
Minister zdrowia poinformowała w czwartek podczas konferencji prasowej, że resort zdrowia złożył zamówienie na zmodyfikowaną szczepionkę przeciwko Covid-19, dostosowaną do nowego wariantu wirusa. Jeśli firma zarejestruje ją w optymistycznym wariancie do połowy sierpnia, to realnie ta szczepionka pojawi się w magazynach w drugiej połowie września.
Inga Stawicka
25.07.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Przybywa pacjentów czekających w kolejce do rehabilitacji w poradniach. Dlatego NFZ proponuje, aby maksymalnie 20 proc. czasu pracy personelu w fizjoterapii ambulatoryjnej było realizowane w domu, a pozostałe 80 proc. w poradni. Chce w ten sposób usprawnić dostęp do rehabilitacji ambulatoryjnej. Samorząd fizjoterapeutów uważa natomiast, że ograniczy to dostęp do fizjoterapii domowej i może prowadzić do zwolnień fizjoterapeutów. Trwają rozmowy i konsultacje zarządzenia prezesa NFZ.
Beata Dązbłaż
25.07.2024
Pacjent Zawody medyczne
Minister zdrowia Izabela Leszczyna w środę wręczyła Łukaszowi Pietrzakowi nominację na stanowisko Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Wcześniej stanowisko to zajmowała Ewa Krajewska, od listopada 2023 r. pozostawało ono nieobsadzone.
Agnieszka Matłacz Inga Stawicka
24.07.2024
Farmacja
Zwiększenie środków o kwotę 20 mln złotych w związku ze zidentyfikowanymi pilnymi potrzebami infrastrukturalnymi, które jeszcze w tym roku zostaną przeznaczone na zakup aparatury medycznej dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą (m.in. nowe mammografy). To jeden z celów nowelizacji uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia harmonogramu wdrażania Narodowej Strategii Onkologicznej na 2024 rok.
Inga Stawicka
24.07.2024
Finansowanie zdrowia
Teoretycznie przepisy wskazują, że lekarze mają obowiązek regularnego poszerzania swojej wiedzy po zakończeniu formalnej edukacji. W praktyce obowiązek nie jest jednak do końca respektowany. - Są dziesiątki, setki lekarzy, nie tylko chirurgów, którzy nigdy albo od kilkudziesięciu lat nie wzięli udziału w żadnym kongresie - wskazuje prof. dr hab. n. med. Adam Dziki. Lekarze również uważają, że potrzebne są zmiany, choć niekoniecznie nastawione na surowe sankcje.
Inga Stawicka
24.07.2024
Zawody medyczne
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podziela pogląd towarzystw naukowych, że niebezpieczeństw wynikających ze stosowania fentanylu w celach niemedycznych nie należy rozciągać na pacjentów, u których może być on używany pod kontrolą lekarza. Zwraca uwagę, że w tym przypadku potrzebna jest rzeczowa debata. Proponuje wsparcie w wypracowaniu przepisów, które w sposób racjonalny i kompleksowy ograniczałyby przepisywanie opioidów w celach niemedycznych.
Monika Stelmach
23.07.2024
Pacjent
Resort zdrowia po raz kolejny wydłuża pilotaż w centrach zdrowia psychicznego - tym razem do 30 czerwca 2025 roku. Od 1 lipca zwiększy się także stawka ryczałtu na świadczenia udzielane po tym czasie. Centra zdrowia psychicznego zmieniają model wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi na opiekę środowiskową.
Beata Dązbłaż
23.07.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Część farmaceutów uważa, że sankcja przewidziana w przepisach, zgodnie z którą prawomocny wyrok skazujący wiąże się z automatyczną utratą prawa do wykonywania zawodu, jest zbyt surowa. Podobnej regulacji nie ustanowiono np. w przypadku pielęgniarek czy ratowników medycznych. Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na poselską interpelację zaznacza jednak, że nie pracuje nad zmianą przepisów.
Inga Stawicka
23.07.2024
Zawody medyczne Farmacja
Trójstronny Zespół ds. Ochrony Zdrowia sprzeciwia się przepisom obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, który opracował założenia projektu, odpowiada, że zaniechanie proponowanych działań doprowadzi do jeszcze większych braków pielęgniarek i pogłębienia kryzysu w ochronie zdrowia.
Monika Stelmach
22.07.2024
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
W latach 2022–2023 pozwolenie na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim, po negatywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej w sprawie spełnienia warunków prowadzenia studiów na tym kierunku oraz pozytywnej lub warunkowo pozytywnej opinii Ministra Zdrowia, uzyskało dwanaście uczelni.
Monika Sewastianowicz
22.07.2024
Szkolnictwo wyższe
Pacjenci nie znają podstawowych różnic między poszczególnymi rodzajami placówek medycznych i nie wiedzą, gdzie udać się po pomoc. Często trafiają na oddział ratunkowy, gdzie czekają w długiej kolejce, bo lekarze nie są w stanie przyjąć tylu osób, ile zazwyczaj zgłasza się do szpitala. Wiedza o systemie ma być jednym z elementów nowego przedmiotu - edukacji zdrowotnej, która będzie nauczana w szkołach od 2025 roku. Podstawa programowa ma być wkrótce konsultowana.
Inga Stawicka
22.07.2024
Szkoła i uczeń Zawody medyczne
Jedyna dostępna obecnie w Polsce, finansowana przez NFZ, terapia dla dzieci z achondroplazją to bolesna i kontrowersyjna operacja rozciągania kości. Dużo skuteczniejszy jest innowacyjny lek worosytyd. W Polsce terapia nim nie jest refundowana. Choć kuracja jest droga, to równie kosztowne jest leczenie powikłań achondroplazji. Tymczasem ponad 200 dzieci z tą chorobą pozostaje bez dostępu do nowoczesnego leczenia. A czas jest kluczowy, bo lek trzeba podać do zamknięcia płytek wzrostu.
Beata Dązbłaż
20.07.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.
Inga Stawicka
19.07.2024
Pacjent Farmacja
Teoretycznie przepisy nie zezwalają wprost na sprzedaż alkoholu w internecie, a resort zdrowia nie planuje tego zmieniać. W praktyce sprzedawcy znaleźli jednak sposoby, by obejść regulacje, a sytuację dodatkowo skomplikowała zmiana linii orzeczniczej sądów administracyjnych. Do alkoholu łatwy dostęp zyskują w ten sposób niepełnoletni. Zwłaszcza, że kreatywność w tworzeniu wyrobów też jest coraz większa. - To ułatwianie dostępu do alkoholu młodym ludziom - alarmują eksperci.
Inga Stawicka
19.07.2024
Rynek i konsument
Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że Polska jest krajem z dużym problemem ubóstwa menstruacyjnego. Środków higieny osobistej nie ma nawet w szpitalach i przychodniach. Chaos prawny powoduje, że nie wiadomo, jaki obowiązek pod tym względem mają jednostki ochrony zdrowia. RPO prosi o ujednolicenie przepisów. Zmiany zapowiada na razie tylko Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Monika Stelmach
18.07.2024
Pacjent Szkoła i uczeń
Pierwsza próba liberalizacji przepisów dotyczących przerwania ciąży zakończyła się fiaskiem - do przegłosowania projektu zabrakło trzech głosów, w tym Romana Giertycha, który przed wyborami obiecywał, że będzie przestrzegał dyscypliny partyjnej w tej sprawie. Teraz tłumaczy, że na jego decyzji zaważyły względy merytoryczne - a konkretnie fakt, że projekt był niechlujny i doprowadziłby wręcz do legalizacji pomocnictwa przy zabójstwie.
Inga Stawicka Monika Sewastianowicz
18.07.2024
Prawo karne Opieka zdrowotna
Dokument potwierdzający prawo wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty jest już dostępny w aplikacji mObywatel 2.0 - informuje Ministerstwo Cyfryzacji. Na takie rozwiązanie czekał samorząd lekarski. Około 200 tys. medyków będzie mogło w ten sposób elektronicznie potwierdzić swoje uprawnienia zawodowe.
Beata Dązbłaż
17.07.2024
Zawody medyczne
NFZ określił szereg nowych warunków zawierania i realizacji umów na leczenie szpitalne, w tym również wysokospecjalistyczne. Największe zmiany dotyczą chorób zakaźnych, alergii oraz chorób układu pokarmowego. W zarządzeniu pojawiło się też nowe świadczenie gwarantowane: leczenie udaru niedokrwiennego za pomocą przezcewnikowej trombektomii mechanicznej.
Monika Stelmach
17.07.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Parametry wilgotności, które powinny być utrzymywane w pomieszczeniach podmiotów wykonujących działalność leczniczą, wynikają już nie z Polskich Norm, a z Norm Europejskich. Chociaż nie są one obowiązkowe, to ich stosowanie zapewnia zgodność z przepisami prawa i daje gwarancję utrzymania warunków zapewniających komfort i zdrowie pacjentom oraz pracownikom gabinetów lekarskich, przychodni i szpitali.
Aleksandra Rybak
17.07.2024
Opieka zdrowotna
Resort zdrowia skierował do prekonsultacji projekt zmiany rozporządzenia, który ma być odpowiedzią na problem związany z przepisywaniem bez kontroli recept na silne leki, m.in. opioidy. Potrzebne jest przede wszystkim stworzenie takich regulacji, które pozwolą lepiej nadzorować wystawianie e-recept, zwłaszcza w ramach tzw. receptomatów. Naczelna Izba Lekarska uważa jednak, że proponowane rozwiązanie może nie wystarczyć.
Inga Stawicka
17.07.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Osoby, którym kończy się termin ważności orzeczenia o niepełnosprawności 30 września, zachowają status osoby z niepełnosprawnością do czasu wydania nowego dokumentu. Zmiana, którą przyjął rząd ma zniwelować zatory w zespołach orzeczniczych, gdzie od jakiegoś czasu coraz dłużej czeka się na wydanie nowego orzeczenia. Wcześniej niż obecnie będzie także można złożyć wniosek o orzeczenie.
Beata Dązbłaż Monika Sewastianowicz
16.07.2024
Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Poziom refundacji terapii onkologicznych od początku tego roku nie rośnie, pozostaje na stałym poziomie i wynosi 48 na 100 możliwych punktów. To oznacza, że decyzje refundacyjne w Polsce przebiegają wolniej niż zmiany w europejskich wytycznych leczenia nowotworów – wskazuje Onkofundacja Alivia. To niepokoi, także w kontekście braków w budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia.
Beata Dązbłaż
16.07.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Wyższe będą miesięczne ryczałty dla ośrodków, które realizują umowy na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Podwyżka ma związek ze wzrostem najniższego wynagrodzenia, w tym również lekarzy i pielęgniarek. Stawki wzrosną o 9,57 proc. Konieczność korekty wycen rekomendowała Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Zmiany weszły w życie i będą stosowane dla świadczeń wykonywanych od 1 lipca.
Monika Stelmach
16.07.2024
Opieka zdrowotna

ZUS: Lekarze łatwiej wystawią zwolnienie

Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił już nową wersję aplikacji mZUS dla Lekarza. Dzięki zmianom lekarze i asystenci medyczni mogą zaktualizować swoje miejsca pracy i specjalizacji, czyli złożyć wniosek w sprawie upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich (OL-FZLA). Z aplikacji można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Można ją pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play oraz App Store - przypomina ZUS.
Grażyna J. Leśniak
16.07.2024
Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Choć uregulowano funkcjonowanie piętnastu nowych zawodów medycznych, nie wszystkie wątpliwości zostały rozwiązane na etapie prac legislacyjnych. Problemem jest brak wyraźnego przepisu o dochowaniu tajemnicy zawodowej, który został skreślony. Nie oznacza to, że przedstawicieli zawodu ta zasada nie obowiązuje, trzeba jednak wyinterpretować ją z przepisów całkowicie innej ustawy. Jak zauważają eksperci, to może być trudniejsze, bo nie wszyscy wiedzą, gdzie szukać - i że w ogóle trzeba.
Inga Stawicka
16.07.2024
Zawody medyczne
Zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia niesie szereg zmian w finansowaniu i organizacji świadczeń w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR) i izbach przyjęć. Dobrą wiadomością są wyższe ryczałty dobowe. Poza tym niektóre procedury zostały skreślone, między innymi w związku z końcem pandemii Covid-19, jak konieczność wykonywania testów COMBO. Przepisy weszły w życie i obejmą rozliczanie świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych od 1 lipca 2024 r.
Monika Stelmach
15.07.2024
Opieka zdrowotna
Dostosowanie przepisów do prawa unijnego oraz zmiana regulacji, które nie są dostatecznie precyzyjne lub jasne - to główne cele projektu nowelizacji ustawy o produktach biobójczych, za który odpowiada Ministerstwo Zdrowia. Zakłada on m.in. zmianę niektórych przepisów wprowadzanych w czasie pandemii Covid-19, w czasie której konieczne były szybkie, często doraźne, działania. Doprecyzowane zostaną też regulacje dotyczące oznaczeń.
Inga Stawicka
15.07.2024