Chodzi o ulgę odsetkową obowiązującą w latach 2002-2006, z której podatnicy mogą korzystać - na zasadzie praw nabytych - aż do 2027 r. Pozwala ona odliczyć od dochodu część odsetek zapłaconych od kredytu zaciągniętego na własne potrzeby mieszkaniowe, jak np. budowa domu czy zakup mieszkania.

Czytaj również: ​Kto unieważni kredyt frankowy, może stracić ulgę mieszkaniową

Komu bank zwróci odsetki, musi zwrócić ulgę odsetkową 

Problem w tym, że jeśli bank zwraca pobrane nienależnie odsetki - odliczone przez klienta w ramach ulgi - to są one dla kredytobiorcy dochodem podlegającym opodatkowaniu. Zgodnie bowiem z art. 45 ust. 3a ustawy o PIT, jeżeli kredytobiorca odliczył odsetki od dochodu, a następnie otrzymał zwrot odliczonych kwot (w całości lub w części), to musi powiększyć dochód o kwoty poprzednio odliczone. Dla większości podatników to duże zaskoczenie.

Jak zaznacza Maciej Małanicz-Przybylski, adwokat, partner w kancelarii KBiW Kurpiejewski Budzewski i Wspólnicy, w przypadku kredytów tzw. frankowych może wystąpić kilka scenariuszy rozliczenia w ugodach zawieranych między bankiem a kredytobiorcą. To, czy po stronie kredytobiorcy powstanie obowiązek doliczenia do dochodu odsetek wcześniej odliczonych w ramach ulgi, zależy od konkretnej sytuacji.

- Kluczowe znaczenie ma to, czy efektem ugody będzie zwrot kwoty odsetek, z którymi związane było prawo do ulgi – tak będzie m.in. w sytuacji, gdy bank zwracać będzie wszystkie wpłacone dotychczas kwoty. Obowiązek skorygowania ulgi pojawić się może także w sytuacji, gdy ustalona została nieważność umowy kredytowej. Skoro nie było umowy, nie było też podstawy do zapłaty odsetek objętych następnie odliczeniem w ramach ulgi. To zaś oznacza konieczność uwzględnienia w dochodzie wykazywanym zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym nastąpiło rozliczenie z bankiem, odsetek odliczonych wcześniej w ramach ulgi, i zapłaty podatku - mówi mec. Małanicz-Przybylski.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto