Chodzi o ulgę odsetkową obowiązującą w latach 2002-2006, z której podatnicy mogą korzystać - na zasadzie praw nabytych - aż do 2027 r. Pozwala ona odliczyć od dochodu część odsetek zapłaconych od kredytu zaciągniętego na własne potrzeby mieszkaniowe, jak np. budowa domu czy zakup mieszkania.

 

Komu bank zwróci odsetki, musi zwrócić ulgę odsetkową 

Problem w tym, że jeśli bank zwraca pobrane nienależnie odsetki - odliczone przez klienta w ramach ulgi - to są one dla kredytobiorcy dochodem podlegającym opodatkowaniu. Zgodnie bowiem z art. 45 ust. 3a ustawy o PIT, jeżeli kredytobiorca odliczył odsetki od dochodu, a następnie otrzymał zwrot odliczonych kwot (w całości lub w części), to musi powiększyć dochód o kwoty poprzednio odliczone. Dla większości podatników to duże zaskoczenie.

Jak zaznacza Maciej Małanicz-Przybylski, adwokat, partner w kancelarii KBiW Kurpiejewski Budzewski i Wspólnicy, w przypadku kredytów tzw. frankowych może wystąpić kilka scenariuszy rozliczenia w ugodach zawieranych między bankiem a kredytobiorcą. To, czy po stronie kredytobiorcy powstanie obowiązek doliczenia do dochodu odsetek wcześniej odliczonych w ramach ulgi, zależy od konkretnej sytuacji.

- Kluczowe znaczenie ma to, czy efektem ugody będzie zwrot kwoty odsetek, z którymi związane było prawo do ulgi – tak będzie m.in. w sytuacji, gdy bank zwracać będzie wszystkie wpłacone dotychczas kwoty. Obowiązek skorygowania ulgi pojawić się może także w sytuacji, gdy ustalona została nieważność umowy kredytowej. Skoro nie było umowy, nie było też podstawy do zapłaty odsetek objętych następnie odliczeniem w ramach ulgi. To zaś oznacza konieczność uwzględnienia w dochodzie wykazywanym zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym nastąpiło rozliczenie z bankiem, odsetek odliczonych wcześniej w ramach ulgi, i zapłaty podatku - mówi mec. Małanicz-Przybylski.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto