Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, zmiana ma przede wszystkim na celu dostosowanie przepisów ustawowych do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 23 listopada 2016 r. w sprawie C-442/14 (Bayer CropScience SA-NV, Stichting De Bijenstichting przeciwko College voor de toelating van gewasbeschermingsmiddelen en biociden). Sprawa dotyczyła udostępniania informacji handlowych w kontekście dostępu do informacji o wpływie produktów na środowisko. Obecnie obowiązujący art. 30 ustawy o produktach biobójczych wprowadza bezwzględny wymóg dysponowania „interesem prawnym”, w tym we wnioskowaniu o informacje przedkładane w postępowaniu o wydanie pozwolenia na obrót. Jak podkreślono, może to znacząco utrudnić prawo do wnioskowania o uzyskanie informacji dotyczących emisji do środowiska, jeżeli takie informacje byłyby przedłożone przez podmiot odpowiedzialny bądź posiadacza pozwolenia obok wymaganej przepisami dokumentacji. Po zmianie możliwość wystąpienia w imieniu obywateli ma być łatwiej dostępna. 

Czytaj też: TSUE: Reklama nie może sugerować, że środek do dezynfekcji jest przyjazny dla skóry

 

Uporządkowanie przepisów "pandemicznych" 

Konieczność zmian zidentyfikowano również w niektórych przepisach wprowadzonych w trakcie pandemii Covid-19. - W czasie kryzysu związanego z Covid-19 należało znaleźć rozwiązania doraźne, aby ograniczyć ryzyko niedoboru tych produktów. Funkcjonowanie tych mechanizmów w stanie zagrożenia pozwoliło na określenie kolejnych obszarów dotyczących wymagań dokumentacji, które należałoby zawrzeć w projektowanych przepisach ustawy zmieniającej - podkreślono w uzasadnieniu. 

Czytaj też w LEX: Poradnik na temat rejestracji substancji zgodnie z rozporządzeniem REACH >

Poza tym, projekt ma uporządkować kwestie dotyczące właściwego udostępniania produktów biobójczych na rynku, przez doprecyzowanie brzmienia obowiązującego art. 33 ustawy i wskazanie, że produkt biobójczy powinien być nie tylko oznakowany i klasyfikowany zgodnie z przepisami o substancjach chemicznych i ich mieszaninach, ale również pakowany zgodnie z tymi przepisami. Zmiany obejmą również działalność Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych i będą dotyczyły m.in. rozszerzenia katalogu postępowań, w których wnioski można pozostawić bez rozpoznania (w przypadkach wskazanych w przepisach). 

Większość przepisów ma wejść w życie po upływie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 

 

Karolina Bennich, Katarzyna Hałaburda

Sprawdź