Parametry powietrza, w tym jego wilgotność w pomieszczeniach podmiotów wykonujących działalność leczniczą (tj. w gabinetach lekarskich, salach operacyjnych, laboratoriach, pomieszczeniach zabiegowych czy salach chorych) określają tzw. normy. Zgodnie z ustawą z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji są to dokumenty przyjmowane na zasadzie konsensu i zatwierdzane przez upoważnioną jednostkę organizacyjną, ustalające (do powszechnego i wielokrotnego stosowania) zasady, wytyczne lub charakterystyki odnoszące się do różnych rodzajów działalności lub ich wyników i zmierzające do uzyskania optymalnego stopnia uporządkowania w określonym zakresie. Normy ustalane na szczeblu krajowym określane są Polskimi Normami, natomiast na szczeblu europejskim – Nomami Europejskimi. Ich stosowanie jest dobrowolne, ale mogą również być powoływane w przepisach prawnych.
Kiedy konieczna klimatyzacja?
Jednym z takich przepisów jest par. 147 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zgodnie z którym odpowiednią wilgotność względną powietrza powinny zapewniać wentylacja i klimatyzacja, przy zachowaniu przepisów odrębnych i wymagań Polskich Norm dotyczących wentylacji, a także warunków bezpieczeństwa pożarowego i wymagań akustycznych.
Klimatyzację należy stosować w pomieszczeniach, w których ze względów użytkowych, higienicznych, zdrowotnych lub technologicznych konieczne jest utrzymywanie odpowiednich parametrów powietrza wewnętrznego określonych w przepisach odrębnych i w Polskiej Normie dotyczącej parametrów obliczeniowych powietrza wewnętrznego.
Sprawdź w LEX: Ile powinna wynosić temperatura i poziom wilgotności w pomieszczeniach szpitala? >
Par. 149 ust. 4 ww. Rozporządzenia stanowi z kolei, iż w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi (którymi są m.in. sale chorych w szpitalach, ponieważ te same osoby przebywają w nich w ciągu jednej doby dłużej niż 4 godziny), wentylowanych w sposób mechaniczny lub klimatyzowanych, wartości temperatury, wilgotności względnej i prędkości ruchu powietrza należy przyjmować do obliczeń zgodnie z Polską Normą dotyczącą parametrów obliczeniowych powietrza wewnętrznego.
Czytaj też: Jakość w ochronie zdrowia nie ma definicji - resort zapowiada zmiany w ustawie
Normy Europejskie są wyznacznikami
Do 7 września 2015 r. (wówczas została wycofana) standardy w powyższym zakresie wyznaczała przywołana powyżej Polska Norma PN-78/B-03421 „Wentylacja i klimatyzacja - Parametry obliczeniowe powietrza wewnętrznego w pomieszczeniach przeznaczonych do stałego przebywania ludzi”. Aktualnie jedynymi obowiązującymi normami, które stanowią na temat wilgotności pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, są Normy Europejskie, tj.:
- PN-EN 16798-1:2019-06 „Charakterystyka energetyczna budynków - Wentylacja budynków – Część 1: Parametry wejściowe środowiska wewnętrznego do projektowania i oceny charakterystyki energetycznej budynków w odniesieniu do jakości powietrza wewnętrznego, środowiska cieplnego, oświetlenia i akustyki” ;
- PKN-CEN/TR 16798-2:2023-04 „Charakterystyka energetyczna budynków -- Wentylacja budynków -- Część 2: Interpretacja wymagań EN 16798-1 -- Parametry wejściowe środowiska wewnętrznego dla projektowania i oceny charakterystyki energetycznej budynków w zakresie jakości powietrza wewnętrznego, środowiska termicznego, oświetlenia i akustyki”.
Norma PN-EN 16798-1:2019-06 definiuje cztery kategorie pomieszczeń, w zależności od poziomu oczekiwań ich użytkowników (tj. poziom wysoki, średni, umiarkowany i niski). Dla każdej z tych kategorii wskazane są metody określania strumienia powietrza nawiewanego, parametrów cieplnych, poziomu hałasu i oświetlenia. Z normy tej wynikają również m.in. parametry wilgotności względnej dla pomieszczeń z dodatkowymi wymaganiami – do których zaliczane są m.in. wybrane obiekty opieki zdrowotnej.
Z pełną treścią normy można zapoznać się TUTAJ.
Określone wymogi również dla nawilżaczy powietrza
W pomieszczeniach, w których wymagane jest stosowanie nawilżaczy, urządzenia te muszą być wyposażone co najmniej w filtry klasy F6, które zabezpieczają je przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu zewnętrznym. Muszą być też zabezpieczone przed przeciekaniem wody na zewnątrz oraz przed przenoszeniem kropel wody przez powietrze wentylacyjne do dalszych części instalacji. W przeciwnym wypadku mogłyby one stanowić źródło wtórnego zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, co ma istotne znaczenie zwłaszcza w obfitujących w drobnoustroje pomieszczeniach podmiotów wykonujących działalność leczniczą.
Czytaj też w LEX: Kluczowe obszary dla poprawy jakości i bezpieczeństwa świadczeń w placówce – jak je ustalić? >
Cena promocyjna: 159.2 zł
|Cena regularna: 199 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 179.1 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.