Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenie zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego. Miał się on zakończyć z końcem 2024 r., na mocy zmiany będzie przedłużony o pół roku – do 30 czerwca 2025 r.
- Wydłużenie okresu realizacji programu pilotażowego jest niezbędne do wdrożenia i zaadaptowania przetestowanych w ramach pilotażu rozwiązań systemowych do systemu ochrony zdrowia psychicznego. Działania wdrożeniowe zostaną podjęte w oparciu o analizę wskaźników programu pilotażowego – podaje ustawodawca.
Czytaj również: Dzieci w kryzysie na oddziale dziennym bez gwarancji edukacji
Wyższe finansowanie w pilotażu
Zwiększy się także (od 1 lipca) stawka ryczałtu do kwoty 75,74 zł. Koszt zwiększenia to ok. 24 mln zł. Będzie pokryty w ramach planu finansowego NFZ przeznaczonego na pilotaże, bez jego zwiększania.
- Dotychczasowa realizacja programu pilotażowego przyczyniła się przede wszystkim do skrócenia długości hospitalizacji oraz zwiększenia liczby porad ambulatoryjnych. W związku z funkcjonowaniem punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego zwiększyła się dostępność do psychiatrycznej opieki zdrowotnej. W przypadkach pilnych udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej następuje nie później niż w terminie 72 godzin od zgłoszenia – czytamy w ocenie skutków regulacji do projektu.
Jak podaje MZ, pilotaż działa obecnie w 129 podmiotach, a objętych opieką jest ok. 13,5 mln osób.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.