Od początku 2024 roku obserwujemy wyraźne zahamowanie trendu wzrostowego wskaźnika Alivia Oncoindex – informuje Fundacja. Oncoindex pokazuje poziom refundacji terapii onkologicznych zarejestrowanych w ostatnich 15 latach przez Europejską Agencję Medyczną (EMA) i rekomendowanych przez Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ESMO). Wartość w skali od 0 do 100 pokazuje, gdzie jest Polska w stosunku do europejskich standardów leczenia. Od początku tego roku wskaźnik utrzymuje się na niezmienionym poziomie 48 punktów. Dla porównania w 2023 r. wskaźnik ten wzrósł o 13 punktów (z 35 do 48), a licząc od czasu pierwszego pomiaru w marcu 2017 r., o 21 punktów (z 27 do 48). - Aktualnie, 42 terapie zarejestrowane w Europie w ciągu ostatnich 15 lat i rekomendowane przez Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej są refundowane w zgodzie z rekomendacjami ESMO. 52 substancje są refundowane z ograniczeniami niemającymi podstaw w wiedzy medycznej, a 45 niestety wciąż pozostaje bez refundacji – podaje Onkofundacja Alivia.
Czytaj też w LEX: Finansowanie w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej >
Wskaźniki Oncoindexu
Dla przykładu, w przypadku nowotworu piersi wskaźnik Oncoindex wynosi 47 punktów, a dla raka jajnika 40 na 100 możliwych. W Hiszpanii wskaźnik w raku piersi to 59 punktów, a w przypadku raka jajnika 60. Polskie pacjentki muszą często zbierać fundusze na leczenie we własnym zakresie. Wskaźnik Oncoindex dla raka wątroby i przewodów żółciowych wewnątrzwątrobowych wynosi 21 punktów, ale gdyby wziąć pod uwagę tylko raka dróg żółciowych, byłby równy 0. Żadna z rekomendowanych terapii nie jest finansowana dla pacjentów z tym nowotworem. Wskaźnik spadł w przypadku raka płuca, co wiąże się ze zmianami rekomendacji ESMO – przybywa nowych terapii, ale w Polsce nie są refundowane. Obecnie w najlepszej sytuacji w Polsce są pacjenci z rakiem gruczołu krokowego. Dzięki rozszerzeniu wskazań w programie lekowym wskaźnik Oncoidexu wynosi 92 punkty. Większość terapii rekomendowanych przez ESMO dla tego nowotworu jest w pełni dostępna dla polskich pacjentów.
Czytaj też: Jesienią kolejne zmiany w Krajowej Sieci Onkologicznej - tym razem dla pacjentów
Braki w budżecie NFZ
Jak przypomina Onkofundacja Alivia, raport „Luka finansowa systemu ochrony zdrowia w Polsce” Federacji Przedsiębiorców Polskich wskazuje, że w latach 2025-2027 w budżecie NFZ może zabraknąć 159 mld zł. - Od 2024 r. wydatki Narodowego Funduszu Zdrowia znacznie przekraczają przychody ze składek, a decyzje podejmowane w ostatnich dwóch latach doprowadziły do niemal całkowitej likwidacji funduszu zapasowego. Trwałe zobowiązania związane z ustawą o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia sprawiają, że cały wzrost przychodów ze składek jest kierowany właśnie na wynagrodzenia. Brakuje jednocześnie informacji o skierowaniu do Funduszu dodatkowych środków do przeznaczenia na wzrost dostępności do świadczeń oraz nowych technologii – podaje Fundacja.
- Tak niepokojące dane stawiają dalsze losy refundacji terapii lekowych pod znakiem zapytania. Jeśli NFZ nie załata dziury w budżecie, za wszystko zapłacą pacjenci. Swoim zdrowiem. Parafrazując Hymn do miłości: Pacjent cierpliwy jest. Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję. Jednak nie wszystko przetrzyma – mówi Joanna Frątczak-Kazana, wicedyrektorka Onkofundacji Alivia.
Czytaj też w LEX: Prowadzenie Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO) >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.