Od 1 czerwca ma działać program finansowania in vitro. Jak powiedziała ministra zdrowia Izabela Leszczyna, to "program dla wszystkich, którzy borykają się z niepłodnością". - Mamy w nim nowy komponent - onkopłodność. Dla wszystkich osób, które muszą poddać się terapii onkologicznej, często wyniszczającej dla organizmu: mrożenie gamet - zaznaczyła.
Czytaj także na Prawo.pl: Za młoda na in vitro? Refundowana procedura nie dla każdego
Dorota Korycińska, prezes Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej (OFO), podkreśla, że osoba, która otrzymuje diagnozę nowotworu, skupia się na leczeniu i przeżyciu, bo rak niepotrzebnie powszechnie jest ciągle uznawany za chorobę o wysokim ryzyku utraty życia. - Taka osoba może nie mieć świadomości, że w konsekwencji leczenia może mieć problemy z płodnością. Nie informują o tym często także lekarze - zaznacza.
Jakub Kosikowski, rzecznik Naczelnej Rady Lekarskiej, rezydent onkologii zaznacza, że swoich pacjentów, chorujących na raka jądra, informował o możliwości utraty płodności. - Jeśli nie stać ich było na jej zachowanie przez mrożenie gamet, te osoby płodność traciły. Z rozmów z pacjentami wiem, że nie każdy leczący się onkologicznie wykorzysta takie rozwiązanie. Dobrze jednak, aby taka możliwość była, bezpłatnie - zaznacza.
Konsekwencje leczenia onkologicznego dla płodności
W komunikacie na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia można przeczytać, że w przypadku leczenia onkologicznego możliwe jest uszkodzenie zdolności prokreacyjnych, zarówno na skutek zniszczenia narządów płciowych przez chorobę, jak i w efekcie zastosowanego leczenia. Chemioterapia i radioterapia wpływają niekorzystnie na funkcjonowanie całego układu rozrodczego i hormonalnego, prowadząc do znacznego lub całkowitego upośledzenia płodności.
U kobiet istnieje ryzyko, że radioterapia może spowodować:
- utratę zainteresowania seksem – stan ten zwykle ustępuje po zakończeniu leczenia
- usztywnienie i zwężenie pochwy – spytaj swojego ginekologa o poradę
- suchość pochwy – pomocne mogą być lubrykanty, środki nawilżające do pochwy i kremy lecznicze
- wczesną menopauzę – może powodować objawy takie jak uderzenia gorąca i nocne poty, ale leczenie hormonalną terapią zastępczą (HTZ) może pomóc
- niepłodność (zatrzymanie pracy jajników) – jeśli istnieje takie ryzyko, możliwe jest pobranie i zamrożenie części komórek jajowych przed rozpoczęciem leczenia
U mężczyzn istnieje ryzyko, że radioterapia może spowodować:
- utratę zainteresowania seksem – stan ten zwykle ustępuje po zakończeniu leczenia
- trudności z uzyskaniem erekcji (zaburzenia erekcji) – problem ten zwykle ustępuje z czasem i dostępnych jest kilka metod leczenia zaburzeń erekcji
- ból przy wytrysku – powinien upłynąć kilka tygodni po zakończeniu kuracji
- niepłodność – jeśli istnieje takie ryzyko, możliwe jest zamrożenie próbki nasienia przed rozpoczęciem leczenia.
Nie jest jeszcze znany szczegółowy program in vitro finansowany z budżetu państwa. Nie są też znane szczegóły dotyczące mrożenia gamet dla pacjentów przed leczeniem onkologicznym. Dorota Korycińska zwraca uwagę, że kwestia zabezpieczenia gamet mogłaby objąć także dzieci w wieku nastoletnim.
Jakub Kosikowski, rzecznik Naczelnej Rady Lekarskiej, rezydent onkologii zaznacza, że na szczęście młodzi dorośli i nastolatki nie stanowią dużej części wśród chorujących onkologicznie.
W połowie stycznia 2024 r., w Senacie, ministra zdrowia zapowiadała finansowanie "bankowania gamet" i akcję informacyjną dla pacjentek i pacjentów, onkologów.
Wpływ leczenia onkologicznego na płodność
Wpływ leczenia onkologicznego na płodność zależy od czynników takich jak:
- wiek pacjenta
- rodzaj, typ i lokalizacja nowotworu
- rodzaj i dawka zastosowanego leczenia
- wielkość obszaru napromieniania
- lokalizacja oraz rozległość zabiegu operacyjnego
- czasu, który upłynął od zakończonej terapii onkologicznej.
Resort zdrowia podkreśla, że przed rozpoczęciem leczenia przeciwnowotworowego można udać się do specjalisty ds. leczenia niepłodności i porozmawiać na temat możliwości zamrożenia oocytów (komórek, z których rozwijają się komórki jajowe), zarodków lub tkanki jajnika.
Przed pobraniem komórek jajowych konieczna jest kuracja hormonalna, by doprowadzić do dojrzewania pęcherzyków jajnikowych. Następnie pobiera się w znieczuleniu miejscowym pod kontrolą USG oocyty z jajnika.
Mężczyźni, którzy chcą zachować płodność, mają do wyboru:
- zamrożenie nasienia
- zamrożenie tkanki jądra.
W przypadku małżeństw lub par pozostających ze sobą we wspólnym pożyciu możliwe jest także utworzenie i zamrożenie zarodków.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.