Projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z 10 lipca (UD93) ogłoszony przez resort rodziny w Rządowym Centrum Legislacji jest procedowany bez konsultacji społecznych i międzyresortowych. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, uzasadnia pośpiech pilnością problemu. 30 września kończy się bowiem kilkukrotnie przedłużana ważność orzeczeń o niepełnosprawności lub jej stopniu. Zmiana jest konieczna, bo ze względu na dużą liczbę wniosków o orzeczenie powiatowe zespoły orzecznicze często nie dotrzymują ustawowego terminu wydania orzeczenia. Niekiedy trzeba na nie czekać po wiele miesięcy. W tym czasie osoby z niepełnosprawnością tracą uprawnienia do ulg i świadczeń. Pisaliśmy o tym problemie już w zeszłym roku.
Zobacz też nagranie szkolenia online: Zmiany w zakresie ważności orzeczeń o niepełnosprawności, czyli nowe rozwiązania ustawowe w 2024 r. >
Czytaj również: Na wiele miesięcy osoby z niepełnosprawnościami tracą uprawnienia>>
Trzeba złożyć wniosek o orzeczenie w czasie, gdy stare jest ważne
Projektowana nowelizacja ustawy o rehabilitacji wprowadza przepisy, które umożliwią zachowanie ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu do czasu, gdy nowe orzeczenie stanie się ostateczne. Nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność. Warunkiem jest złożenie przez osobę z niepełnosprawnością wniosku o wydanie nowego orzeczenia w okresie ważności orzeczenia, które się kończy. - Jest to szczególnie istotne dla osób niepełnosprawnych, które utraciłby ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności z upływem 30 września 2024 r. Brak tego przepisu skutkowałby utratą świadczeń i ulg przez znaczną część osób niepełnosprawnych – podaje projektodawca w uzasadnieniu nowelizacji. Spowoduje to także zachowanie ciągłości statusu osoby z niepełnosprawnością, a zespołom orzeczniczym da lepszą możliwość zorganizowania pracy.
Czytaj też w LEX: Orzecznictwo o niepełnosprawności - poradnik na przykładach >
Cena promocyjna: 44.25 zł
|Cena regularna: 59 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 44.25 zł
Dłuższa ważność decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia
Nowelizacja zakłada także przedłużenie ważności decyzji ustalających poziom potrzeby wsparcia wydanych osobom posiadającym orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Decyzje wydają Wojewódzkie Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
Aby nie stracić ciągłości pomiędzy ważnością starej a nowej decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, nowy wniosek należy złożyć w czasie ważności pierwszej decyzji. Wtedy stara decyzja będzie ważna aż do czasu kiedy nowa decyzja stanie się ostateczna. Nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność. - Brak regulacji o wydłużeniu ważności decyzji ustalających poziom potrzeby wsparcia skutkować będzie utratą przez te osoby świadczenia wspierającego. Osoba niepełnosprawna będzie musiała na nowo rozpocząć procedurę ustalania poziomu wsparcia i ubiegania się o świadczenie wspierające, co będzie szczególnie uciążliwe dla osób, które niedawno otrzymały decyzje ustalającą poziom potrzeby wsparcia oraz świadczenie wspierające, a których ważność orzeczenia o stopniu niepełnosprawności kończy się w dniu 30 września 2024 r. – informuje ministerstwo rodziny.
Czytaj też w LEX: Świadczenia opiekuńcze po wprowadzeniu świadczenia wspierającego >
Czytaj również: Decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia – jak ją otrzymać>>
Nowy wniosek o orzeczenie na dwa miesiące wcześniej
Nowelizacja umożliwi także złożenie nowego wniosku o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności na dwa miesiące przed upływem ważności starego orzeczenia. Dotychczas można było złożyć wniosek na 30 dni przed utratą ważności orzeczenia. Jeszcze wcześniej wniosek będą mogły złożyć osoby do 16 r. ż. – na 3 miesiące przed upływem ważności starego orzeczenia. - Dzięki temu wprowadza się dłuższy termin na odpowiednie zweryfikowanie wniosku osoby niepełnosprawnej przez zespoły orzecznicze co umożliwi płynne rozpatrywanie wniosków i eliminację zatorów w postępowaniach orzeczniczych – co jest szczególnie istotne w związku z przewidywaną kumulacją wniosków we wrześniu 2024 r., w okresie w którym kończy się ważność wielu orzeczeń – uzasadnia ustawodawca.
Nowelizacja przepisów będzie dotyczyć też postępowań o wydanie orzeczenia, które są już wszczęte przed dniem wejścia jej w życie, czyli toczą się obecnie. Te osoby także zachowają status osoby z niepełnosprawnością i nie stracą ulg i uprawnień.
Sprawdź też w LEX: Czy orzeczenie o niepełnosprawności stanowi przeszkodę do zwolnienia pracownika? >
Sprawdź również książkę: Prawo ubezpieczeń społecznych ebook >>
Dłużej ważne karty parkingowe
Nowelizacja zakłada, że karty parkingowe będą ważne dłużej – do 31 marca 2025 r.
Jak podaje resort rodziny, 30 września upłynie termin ważności orzeczeń ok. 399 599 osobom.
Ustawa ma wejść w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Zobacz też nagranie szkolenia online: Prawo do zasiłków i wymagane dokumenty po zmianach wprowadzonych w 2023 r. >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.