Zarządzenie Narodowego Funduszu Zdrowia zakłada wyższe wyceny świadczeń realizowanych w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. O 9,57 proc. wzrośnie stawka bazowa dla świadczeniodawców.
Jak wskazuje NFZ, przede wszystkim zwiększeniu o 9,57 proc. uległy ceny porady lekarskiej oraz wizyty pielęgniarskiej, a to wpłynęło na wysokość składowej ryczałtu. Takie zwiększenie wartości poszczególnych elementów składowych ryczałtu doprowadzi do wzrostu wartości zawartych ze świadczeniodawcami umów o ok. 9,57 proc.
Czytaj też: Wyższe ryczałty dla SOR-ów i izb przyjęć od 1 lipca
Wyższa inflacja, wyższe ryczałty
Wprowadzone zmiany mają na celu korektę wysokości ryczałtów miesięcznych poprzez uwzględnienie wzrostu najniższego wynagrodzenia. Taki obowiązek wprowadzonego ustawą z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw. Uwzględniono przy tym rekomendację Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w sprawie zmiany sposobu lub poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej zaakceptowaną przez Ministra Zdrowia.
AOTMiT zaznacza w niej, że za zwiększeniem kosztów zatrudnienia i inflacją powinny iść wyższe ryczałty.
Projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia został poddany konsultacjom społecznym. W trakcie konsultacji społecznych nie zgłoszono uwag. Zarządzenie weszło w życie, a jego przepisy stosowane będą do rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych od 1 lipca 2024 r.
Czytaj też w LEX: Obowiązki kierownika podmiotu leczniczego dot. podwyżek minimalnych wynagrodzeń z dniem 1 lipca >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.